Funeau & alkoholi

Olemme pitkän kaavan kautta tutustuneet palstaguruun nimeltä Funeau.

Otetaan pieni pätkä hänen eilistä elämää.

Asetetaan hänet vaikka palautusautomaattijonoon muiden alan miesten kanssa, ja saamme heti hienon kuvaelman suomalaisen miehen sisimmästä todellisuudesta, jota ollaan iltalehtien toimesta väritetty ties kuinka kauan yksioikoiseksi ja valjuksi, jopa tyhjäksi.

Jono on suhteellisen lyhyt, koska kaupungin asukkaista vain noin 54% on alan miehiä. Loput ovat joko kuolleet, tai sitten turisteja.

Toisiksi viimeinen mies kääntyi viimeisenä seisoskelevan Funeuan puoleen ja sanoi.

- Olen kolomekymmentä vuotta yrittäny lopettaa tupakin polton.

- Mulla ei valitettavasti ole. Se on satanut koko päivän.

- Kyllä minä näillä kahella vielä iltaan mänen.

- Onkohan tuo automaatti rikki?

- Se ole toiminut miesmuistiin. Aina kun osun reiän kohalle, se lakkaa toimimasta ja ilimottaa, että tunnistamaton esine.

Funeau nauraa.

(Naurua)

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos reikä ei toimi, kokeile liukkaria.

      Hehhee... Saatan itseni ulos.

      • Ah!

        Täällä on jo toinenkin kommentti.

        Tässähän hukkuu kommentteihin.

        (Hirn)


    • Anonyymi

      Ei uskalla selvinpäin olla ihmisten ilmoilla eikä palstallakaan, känni tuo Funeaulle rohkeutta, kun muuten heikko ihminen ei uskalla.

      • Mjaa

        Ensin opetellaan kirjoittamaan, sitten vittuilemaan ja sitten olemaan hiljaa.

        Tämä on järjestys.

        (Naurua)


      • Anonyymi

        Kiitos. Toteutat sentään itse ohjeitasi :)

        .... vtun deeku ....


    • Anonyymi

      Muutama vinkki.
      1. Aseta palautuspullo viivakoodi ylöspäin, pohja itsestä koneeseen päin
      2. Palauta yksi kerrallaan rauhalliseen tahtiin
      3. Palautuspulloa ei saateta koneen sisään koko käden pituutta hyväksi käyttäen, riittää kun vie huulille, asettaa sen rauhallisesti alustalle
      4. Palautusautomaatti ei hyväksy Virosta tuotuja aletuotteiden pantteja, tarkasta ettei kysymyksessä ole väärä Saku

      AsianVierestä

      • Voin kuvitella Funeaun tunkevan pulloja automaattiin kunnon ADHD tahtia.


      • Kiits

        Printtasin ton ja laitoin varmaan talteen, sillä tulen teippaamaan ohjeet automaatin suuaukon yläpuolelle.

        Lapset saavat latoa kuinka haluavat.

        (Hirn)


      • Funeau kirjoitti:

        Kiits

        Printtasin ton ja laitoin varmaan talteen, sillä tulen teippaamaan ohjeet automaatin suuaukon yläpuolelle.

        Lapset saavat latoa kuinka haluavat.

        (Hirn)

        Se on hyvin älytty, nopeutuu tahti automaatilla.


    • Reima Noronen

      Reima Noronen oli kaupungin alivuokralainen, sekä kaupungin ainoan puistonpenkin talonvaltaaja. Reiman päivittäinen kuvio oli koostui tölkinhausta, tupakan pummaamisesta ja palautusautomaattijonossa seisoskelusta. Lisäksi Reima oli filosofi.

      S-Marketin jonossa seisoskellessaan Reima tutkiskeli savukeaskiaan, kun tutun tuoksun kutsun vei pois toisenlainen mielleyhtymä. Reima vilkaisi olkansa ylitse.

      - Ookko Mekan Voks, Reima kysäisi tummalta naiselta takanaan. Tämän silmät olivat jäätävän kylmät. Nainen kuin yöpakkanen helmikuussa, Reima tuumasi itsekseen.


      (Hirn)


      • Funeau kirjoitti:

        Gifted & GIF's



        https://media1.tenor.com/images/daf23301f3684e5b669846833ae192d6/tenor.gif?itemid=5439936


        - En ole, Mekan Voks sanoi.


        (Naurua)

        Mjoo

        Tässä kohtaa mua aina henkilökohtaisesti kiinnostaa toisen asemaan asettuminen. Reima ei nimittäin ole ihan tyhmä jätkä, sillä hän ei niin pillun perässä juokse, koska tölkit vievät kaiken ajan.

        Mekan Voks -näky hänen edessään edusti toista maailmaa, jolla kuitenkin oli linkki kädessä Reiman omaan.

        (Naurua)


      • Funeau kirjoitti:

        Mjoo

        Tässä kohtaa mua aina henkilökohtaisesti kiinnostaa toisen asemaan asettuminen. Reima ei nimittäin ole ihan tyhmä jätkä, sillä hän ei niin pillun perässä juokse, koska tölkit vievät kaiken ajan.

        Mekan Voks -näky hänen edessään edusti toista maailmaa, jolla kuitenkin oli linkki kädessä Reiman omaan.

        (Naurua)

        Niin kuluu asettuminen henkilön asemaan mistä tulee hyvä kirja ja ihan oma maailma.
        Lapsen kasvattaminen vaati samaa luovuutta että pitää asettua toisen asemaan että osata häntä ohjata ja ulkopuolelta pystyt taas nähdä mitä virheitä tekee
        On hyvää harjoitusta lapset . Rakennatko kirjaa täältä meistä? Onko sinulla lapsia/haaveiletko niistä?


    • Oletko siis viihtynyt täällä jo kauan, kun olet pitkän kaavan mukaan tutustunut tähän guruun?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4771
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      187
      3734
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      179
      3344
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      72
      3144
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2899
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1911
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      177
      1711
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1676
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1375
    Aihe