Jännämiehet, rumat miehet, naiset...

Olen tässä muutaman päivän tutustunut tähän sinkkukeskusteluun ja törmännyt "ammattisanastoon", joka on minulle entuudestaan outo. On pitänyt kovasti kuuklettaa sanojen merkityksiä.

Tietysti jokainen yhteisö, joksi myös tämän miellän, kehittää oman sanastonsa ja oman kulttuurinsa. Täällä se kulttuuri on paikoin ankea ja sellainen, johon uppoamalla kyllä menettää elämänhalun ja elämän kauneus tahraantuu.
Se muistuttaa minua siitä, että on tärkeä nostaa välillä katse läppärin yli ja ohi sinne omaan elämään ja realismiin, joka on hieman toiveikkaampi kuin mikä täällä välillä välittyy.

Kun lueskelin noita jännämies- rumamies-juttuja, nousi mieleeni tietysti runsaasti kysymyksiä, vaikka toki tiedän, että kovin monen jutun takana on vain roolipeli. Kuitenkin roolipelissäkin on se sudenkuoppa, että kun riittävän kauan jossakin maaimassa on, se väkisin tarttuu ja kuva alkaa muuttua sen kuvan kaltaiseksi, jota täällä esittää.

Jossakin olen törmännyt siihen tarinaa intiaani-isoisästä , joka puhelee lapsenlapsensa kanssa.
”Kuulehan poikani, ihmisessä asuu kaksi sutta. Toisen nimi on Paha. Se on kateellinen, ilkeä, pahansuopa, häijy, kaunainen ja ylpeä ja ylimielinen ja itsesääliin taipuva. Toisen nimi on Hyvä. Se on ystävällinen, iloinen, hyvänsuopa, antelias, anteeksi antava, rauhallinen ja myötätuntoinen ja toiveikas. Ne kaksi taistelevat ihmisen sisällä.” Aikansa tuumailtuaan poika kysyi: ”Mutta ukki, kumpi niistä voittaa?” ”Se, jota sinä ruokit”, vastasi ukki.

Toinen asia, jota jäin pohtimaan on se kuva naisista, jota täällä rakennellaan. Suomalainen nainen haluaa jännämiehen ja kun jännämiehen määritelmä näyttää olevan väkivaltainen narkkari tai alkoholisti, joka lopulta saattaa tappaa naisensa, se kuva on aika ankea. Ja jää tietysti miettimään millainen mies pitää naista tuollaisena? Siitä kuvasta näyttää puuttuvan naisen kunnioitus ihmisenä. Ja jos toista ei kunnioita....mitä siihen enää jää?
Toisaalta sitten se kuva, että juokaa viinaa, muuten jäätte yksin ( anteeksi viinamies, että otin tämän esimerkiksi)
Myös siitä nousee aika surullinen kuva elämästä. Niin moni kuitenkin näyttää oikeasti ajattelevan, että sieltä pullosta löytyy viisaus ja kuten useimmat varmasti tietävät, sieltä kuitenkin ajan saatossa löytyy kurjuus ja toivottomuus.

Kun ihmistä miettii, on mielenkiintoista se, kuinka me olemme riippuvaista toisistamme. Ja mielenkiintoista on se kuinka tunteet ja tunnelmat tarttuvat ihan huomaamatta ja ellei ole skarppina, löytää äkkiä itsensä toivottomuuden suosta.
Meillä on paljon sanoja ja määritteitä, jota hokemalla voi myös saattaa itsensä sinne toivottomuuden ja kelpaamattomuuden suohon, josta ylös pääseminen ei sitten olekaan enää niin helppoa.

Lämmintä riittää, aurinko ajoittain paistaa ja tiirat jutustelevat tuolla joella....

4

172

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Netissä jumittaminen on viihdettä ja omien tunteiden manipulointia.

      Osa kun lukee, toistaa ja kirjoittaa noita jännämies-rumamies jne mantroja, niin ne nostaa sopivasti omaa adrenaliinitasoa tarvitsematta tehdä millekään sen enempää. Ihan sama, että ne ovat satuja, joita kerrotaan itselle ja muille! Niin suurin osa muidekin ihmisten maailmankuvasta on. Sopivasti väritettyä satua, joka on joko opittu lapsena tai kehitetty itse, mutta joka sopii sitten tiettyyn tunneprofiiliin.

      Eli ätmijargonin tarkoitus on siirtää vastuu elämästään muille: pahat naiset, pahat jännäpaskat, iltse olen niin ruma etten voi koskaan saada naista. Turvallista ahdistuksessa rypemistä. Ja turvallista, koska ei ole itsellä valtaa mihinkään, että maailma on paha, ei tarvii muuttaa mitään kun ei voiisi muuttaa mitään Ja ahdistus on mukava ja tärkeä, vahva tunne, saa tuntemaan olevansa elossa eikä siitä halua luopua.

      Eli siksi täällä tuollaista kirjoitellaan. Nimimerkkivakkareille sitten kuulumisten jaon palsta.

    • No mutta, täältähän on tainnut poistua kommentteja urakalla, voi sentään, pitänee pistää nettiin aloite, että saataisi tänne hiukan lempeämpi botti valvomaan. Eduskunta voisi laatia sellaisen lain, ettei ihan kaikkea saa poistaa täältäkään.

      • Anonyymi

        Epäilen, että täällä on joku ätmimode, joka poistattaa ätmilahkolaisuutta liian fiksusti kuvaavia viestejä.

        Eipäs-juupas väittelyä vanhoista poteroista sallitaan, mutta uudemmat ja kriittisemmät kirjoitukset poistetaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Epäilen, että täällä on joku ätmimode, joka poistattaa ätmilahkolaisuutta liian fiksusti kuvaavia viestejä.

        Eipäs-juupas väittelyä vanhoista poteroista sallitaan, mutta uudemmat ja kriittisemmät kirjoitukset poistetaan.

        Luulen kyllä että poistoja tekee enempi botti kuin ihminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      106
      2444
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      44
      1690
    3. 120
      1238
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1179
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1091
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      60
      1043
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      91
      982
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      55
      901
    9. 63
      851
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      841
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      48
      798
    12. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      794
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      759
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      44
      753
    15. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      678
    16. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      59
      603
    17. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      580
    18. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      58
      569
    19. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      555
    20. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      532
    Aihe