Naiset sitä miehet tätä

Jos uskooo stereotypioihin, alkaa etsiä informaatiota joka tukee sitä uskomusta. Ihminen ei halua olla väärässä, varsinkaan turvallisuushakuinen ihminen. Sitä löytyy, koska maailmassa tapahtuu monenlaista, mutta niin tapahtuu uskomukselle vastakkaisiakin asioita. Niitä vaan ei näe.

Mutta kun sementoi oman ajatusmaailmansa, karkoittaa muut asiat ja ihmiset jotka eivät siihen sovi. Sitten ollaan ätmikierteessä, jossa maailma on paha ja naiset huoria ja itse on ruma. Eikä siitä sementistä pääse enää mihinkään vaikka muille maailma näyttäytyy ihan toisenlaisena.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Täällä huomaa että käyttäjät herkästi ruokkivat toistensa ajatuksia ja vieraantuvat yhä enemmän todellisuudesta. Toli pujeissa on totuuden siemen, mutta maailma ei ole aivan niin mustavalkoinen. Lisäksi miehen osus unohdetaan ja asetaan mies uhriksi joka menee kuin lastu laineila voimatta itse vaikuttaa elämänsä kulkuun.

Äänestä
  • Palstalla on monta Cartmania.

    Äänestä

  • Toi uhriutumiskulttuuri on uutta ja vahvistuu jenkkien incel-vaikutteiden myötä. Mikä on tosi mielenkiintoista, kun jenkeissä yleisesti on vallalla "ihminen on oman onnensa seppä" -ajattelu ja "kaikki on vaan itsestä kiinni".

    Aina kun ihminen antaa vallan omasta elämästään toisten käsiin, ollaan vaarallisilla vesillä. Siinä ei oo omat ja toisten rajat hallussa ja se räjähtää käsiin jossain vaiheessa jollain ikävällä tavalla kun se toinen ei täytäkään niitä omia tarpeita niin kuin itse haluaisi. Tai sitten valtansa luovuttanutta käytetään jollain tavalla hyväksi.

    Sikäli ätmit on oikeassa kun pelkäävät hyväksikäyttöä. Jos ei oo omat rajat ja oma vastuu elämästä hallussa, niin helposti niin käy.

    Äänestä

"Mutta kun sementoi oman ajatusmaailmansa, karkoittaa muut asiat ja ihmiset jotka eivät siihen sovi."

Tuo on niin totta kaikissa asioissa. Mikään määrä muunlaista tietoa ei riitä muuttamaan sementoitua asennetta. Sementti ei jousta ja joustamaton ihminen on jäykkä suhteessa muihin, se ei välttämättä saa laajempien joukkojen suosiota ja jäykkä jää aika yksin.

1Äänestä
  • Valittavat jäävänsä ulkopuolisiksi, koska ovat jäykkiä joustamattomia yksitoikkoisia

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Valittavat jäävänsä ulkopuolisiksi, koska ovat jäykkiä joustamattomia yksitoikkoisia

    Joskushan ihminen kyllä huomaa ongelman, mutta ei jaksa/halua/ole kiinnostunut tekemään asialle mitään. Tai sitten voi puuttua myös rohkeus luopua roolista, jonka on luonut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos uskooo stereotypioihin, alkaa etsiä informaatiota joka tukee sitä uskomusta. Ihminen ei halua olla väärässä, varsinkaan turvallisuushakuinen ihminen. Sitä löytyy, koska maailmassa tapahtuu monenlaista, mutta niin tapahtuu uskomukselle vastakkaisiakin asioita. Niitä vaan ei näe.

Mutta kun sementoi oman ajatusmaailmansa, karkoittaa muut asiat ja ihmiset jotka eivät siihen sovi. Sitten ollaan ätmikierteessä, jossa maailma on paha ja naiset huoria ja itse on ruma. Eikä siitä sementistä pääse enää mihinkään vaikka muille maailma näyttäytyy ihan toisenlaisena.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu