On se vaan merkillinen järjestelmä tämä ammattiyhdistysliike! Rahat käytetään pääasiassa sdp:n puoluerahoitukseen. Ay-jäsenmaksuja on näköjään turha muiden puolueiden kannattajien maksaa. kuppaus mikä kuppaus
VAALIRAHOITUS UUSIKSI
5
153
Vastaukset
- Anonyymi
En minäkään hyväksy, että jäsenistöltä kerättyjä varoja käytetään yksittäisten ehdokkaiden vaalikampanjoiden rahoittamiseen. Nyt kaikki jäsenet, ankaraa kritiikkiä ay-liikkeiden hyväpalkkaisille pomoille moisesta touhusta.
Toinen asia, että kaupunkikonseriin kuuluvien yritysten kuin Rovaniemellä Neven ei missään nimessä sovi tukea yksittäisten ehdokkaiden vaalityötä. Neve kerää ylihinnoilla rahaa kaikilta kaupunkilaisilta ja syytää sitten rahaa Kokoomuksen ehdokkaan kampanjaan. Sähkön hinnan voit kilpailuttaa, mutta Neve perii siirron. Samoin monopoli asemassa veden ja viemäröintien hoidossa.
Vaalirahoitus entistä näkyvämmäksi!!!!- Anonyymi
Näinhän meitä työläisiä ammattiliitto 'auttaa'. Hohhoijaa!
- Anonyymi
Nyt nämä vihreät (natsi-kommarit)ovat leikkaamassa työeläkkeitä!
Ansaitut ja tuottavaa työtä aikoinaan tehneiltä työeläkeläisiltä haluavatn "ryöstää"!
Ja kepunuoret talutusnuorassa samaa mieltä! - Anonyymi
Sitten se puoluetuki!! Ei kukaan päättäjä älähtänyt rahan puutteesta. Yksimielisyyden vallitessa tukea lisää, avustajia lisää jne. Kuka kertoo mitä on se raha ja mistä se on poissa ja missä piiloilee. Se raha "joka ei ole keltään poissa".
- Anonyymi
Miksi minun tulee maksaa demareille vaaliavustusta? Voisiko joku viisaampi vastata? Miksi näistä jäsenmaksujen "sivukuluista" eli ylimääräisistä "VAALISATASISTA" ei suoraan kerrota jäsenistölle? Pettääkö sosialisti aina vai näyttääkö se vaan siltä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1002931
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on812380- 241916
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221490Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291460Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151345- 87882
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26867Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62826Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2729