Meiliini tuli yllättäen viesti Olgaksi esittäytyneeltä. Oli kuulemma saanut apurahan ulkomailla työskentelyyn ja alkoi jutella tuttavalliseen ja eroottiseen sävyyn. Vastailin samalla tavalla. Hän lähetteli myös seksikkäitä kuvia "jotta mielenkiintosi säilyisi". Hän haluaa tavata minut ja pitää hauskaa yhdessä. Nyt hän on jo matkalla lentokentälle ja huomasi, että häneltä on jäänyt rästiin vesi- ja sähkömaksuja. Häntä ei kuulemma päästetä koneeseen ennenkuin on maksanut 300 euroa. Hänellä ei ole ketään, joka lainaisi hänelle rahat, joten olen kuulemma hänen ainoa toivonsa.
Sähköpostiviesti tuntemattomalta
Anonyymi
30<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Et kai aio lähettää rahaa? Tuskinpa tulet näkemään tätä Olgaa vaikka laittaisitkin rahaa.
Voi Olga-parka. Nyyh.
Toopeja löytyy jotka uskovat huijareita.
No voi Olga-parkaa sentään. Huijarisetä tarvitsee ilmeisesti rahaa.
Onko aloitusviesti trolli?
Eikö sulla ole empatiakykyä? Auta ihmeessä Olgaa, joka selkeästi kärsii tilanteesta? 300 euroa on sulle paljon pienempi summa kuin Olgalle, jolla ei rahaa ole edes sähkölaskuun? En tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa Olgaksi nimetylle henkilölle?
Totuus taitaa kuitenkin olla toisenlainen, siellä on joku Ranta-aho kirjoittelemassa Olgan nimellä ja pitää Suomalaisia keskivertoa ihmisiä tyhmempinä kuin itseään ja tyhmyys allekirjoitetaan sillä, kun Olgaksi itsensä nimennyt saa ilmoittamalleen tilille toivomansa summan rahaa.
Kirjoitin tuohon aloituksessa mainitsemaani viimeiseen Olgan meiliin vastauksena että uskon kaiken vielä järjestyvän parhain päin. Tähän Olga vastasi, että enkö ymmärrä, millaisessa ahdingossa hän on. Nyt on minulle elämäni tilaisuus saada lottovoittoon verrattava täysosuma, kun hän on tulossa elämääni. Onko minulla niin kova rahapula, etten voi tai halua auttaa? Kuvia hän ei nyt enää lähettänyt. Tähän meiliin vastasin että miten voin laittaa rahaa, kun en tiedä edes hänen koko nimeään enkä osoitettaan.
Minua toopeksi haukkuneelle tiedoksi, että en ole toope, vaan teen empiiristä tutkimusta parhaillaan. Jännityksellä odotan Olgan seuraavaa meiliä:-)
Toope oot kuitenkin kun kuvittelit että tarkoitin sua toopella.
Toopeja löytyy jotka lähettävät rahaa huijareille, en tarkoittanut ap,tä, olishan tuo pitänyt ymmärtää.
En ole edelleenkään toope. Sinusta sen sijaan en ole varma.
Vaikuttaa huijaukselta yhteen sähköpostiini jonka suljin tuli jotain naisten alastonkuvia ja kiitettiin jostain viestistä mutta en ollut koskaan mihinkään tuollaiseen lähettänyt ?mehtose kalle?
Enempää lotto voittoasi tänne tuulettamatta. Eniten ratkaisee mitä tuleman pitää se uskotko itse tuohon Olgaan. Vai tuletko tänne kehuskelemaan vielä miten oli hyvä pano, jos oli.
Sama kuvio kuin minulla viime jouluna. Tosin 400 tarvis, väitti majailevansa päivä tolkulla moskovan lentoasemalla. Maksaisin ok näköisestä saunaseurasta illaksi 6-24 ajalle ilman seksiä 300 mut nää Auervaarat meinaa et tyylillä tuost noin sormia napsauttaen annetaan 300 ja bai bai. Eih, eih. Ei onnistu. niin naisen ikävä ei ole eikä tule.
Trollolllloooooo....
Tämä sama ketju on ollut palstalla ainakin yhden kerran jo aikaisemminkin. Joku hörhö saa tällaisestakin jonkinlaisen tyydytyksen.
Tämä aloitus sen sijaan ei ole trolli, vaan täyttä totta.
Olgalta ei ole enää tullut meiliä. Ihanhan tässä ikävä tulee;-)
Vastaa noihin Suomi24:ää piinaaviin seksiviesteihin, jos haluat saada lisää rakkausviestejä venäläisiltä karvakäsiltä. Voin taata, että nekään eivät ole naisia.
; )
En voi vastata niihin, kun koneeni asetuksissa sellaiset on estetty.
Se on hyvä se.
Nuo Suomi24:ää nykyisin pommittavat seksihuijausviestit ovat todella ilkeää tavaraa: mm. Keski-Afrikan tasavaltaan rekisteröityjä paatuneitten ryssärikollisten ylläpitämiä vakoilu- ja huijaussivustoja, joille ei missään tapauksessa pidä mennä edes uteliaisuuttaan.
Eilen Olga laittoi kuvan passinsa etusivusta. Nimi ja syntymäaika täsmäävät. Sanoi, että rahojen lähetystä varten minunkin pitää laittaa henkilötietoni. Ilmoitti jonkin lähetystavan. Kysyin, millainen tuo lähetyssysteemi on, kun en ole kuullut.
Noita huijareita todella riittää. Varsin monista maista tullut itselle. toisessa tai kolmannessa viestissä kysellään sitten "avustuksia" . Ei kannata mitään oikeita tietoja lähettää. Minulla on profiilissa sen verran muutetut tiedot että ei ole silleen kovin suurta riskiä. olen joskus huvikseen vastannut sen verran et sanon saaneeni sähköpostin. Kohta tulee sit kuvia ja googlella käännetty teksti. Vaihdoin joku kerta profiilin. Sain samasta kaupungista ja saman nimiseltä naiselta juuri saman aloitusmeilin mut naisen kuva oli eri. Tarina tosin sama ja kaikki kuten työpaikka,oliskelut jne. Eli noi postit on todella kerran kirjoitettuja kopioita. Suosittelen ettewi kukaan käytä täällä mitään sellaisia täysin oikeita tietoja joista joku voi vaikka hakkeroimalla päästä sit eteenpäin. Jos sähköpostia käytättäe niin aktivoikaa se profiilin mukainen säpö. Ja profiilia tehdessä kans ei kannata laittaa mitään tarkaa kuten nimiä yms. Jos sit löytyy se oikea joka todella aiheuttaa jatkotoimenpiteitä niin sit voi kertoa tarkemmin. mut ei koskaan noille ulkolaisille. Eikä koskaan rahaa pidä lähettää.
ei me mitään abisteta. Mylläri Lindst
Nyt tuli Olgalta muistutus, etten ole vielä laittanut yhteystietojani.
Olisiko ainoa oikeasti tepsivä keino lopettaa nämä huijaukset se, että joka ukko alkaisi vastailla näihin huijauksiin feikeillä yhteystiedoilla ja loputtomalla vastalepertelyllä, antaen muka auliisti rahaa väärennettyjä valuuttasiirtolomakkeita olgille skannaillen, sitten yhdessä pohdiskellen pitkään, miksei rahoja näy eikä kuulu?
Näin ehkä suojattaisiin niitä typeryksiäkin. ; )
Kirjoitin Olgalle, etten taida uskaltaa lähettää rahaa. Olga kehotti sanomaan suoraan, jos en halua auttaa häntä. Kirjoitin, etten usko hänen olevan pulassa. Nyt ei ole tullut uusia meilejä. Vähän liian lyhyeen loppui.
Voi harmi. Olisit jatkanut trollausta. :(
En keksinyt enää uskottavaa jatkoa kirjoituksiini. Mutta toivottavasti seuraava Olga ilmestyy pian!
Näkyy noita rahan kyselijöitä/pyytäjiä olevan suomalaisissakin.. Toki nuo ulkomaalaiset kuten toi Olga ovat useimmiten just sellaisia. Minä sain kaksi kertaa viestiä Anna nimiseltä "naiselta". Eka lähetti kuvia ja muuten ystävänpäivänä oli kyllä myös ihan valokuvassa ja pahvi tai paperiarkki jossa mun nimi ja toivotti hyvää ystävänpäivää.
Kertoi perheestään jne. Sit muutamien viikkojen jälkeen katosi. Sain sit taas Anna nimiseltä neitoselta sähköpostia. Valokuvissa eri nainen. Sama ammatti,sama työpaikka ja sama tarina perheestä.En sit jostain syystä vastaillut enempää.
Tossa sit ollut noita suomalaisiakin naisia. Muutamia jotka lähettää jonkun ihme linkin että pitäis kirjautua jollekkin oudolle saitille muka keskustelemaan.
Niihin en lähde. Sitten on tullut suoranaisia rahan pyyntöjä että lainata useita tuhansia euroja. No en todella lainaa enkä lahjoita.. Sit jotkut nuoremmat haluu ensin plussan treffipalstalle ja sen jälkeen löytyy myös muita maksettavia. Jos niihin ei sit lähetä rahaa niin kas kummaa. Haukutaan köyhäksi. Kannattaa kyl kattoo kitä ja kenelle. Mun tapauksessa ekaksi halusi plussan. No tein varsin kokeen. Ostin sen plussan lahjaksi.. Kuulemma lupasi sit jotain vastinetta. (ei ollut kyse seksistä) No en kuitenkaan laittanut rahaa muihin juttuihin vaan sanoin et jätä numerosi. Tulen sinne 2 vrk.n päästä ja fixaan. Ei tullut numeroa. Eikä mitään muuta yhteyskeinoa.
Sit tuli vaan viesti että oon kuulemma köyhä. No oli halpa kyllä ostaa ulos.
Ihan 5 sekuntia sitten jätin treffit24 kautta saatuun aloitteen paluu viestiin mukaan sähköpostini koska tämä nainen välttämättä halusi sen. Vaikutti kirjoitusasu hieman Venäläiseltä Hki alueelta. Profiilissa hänellä ei ole kuvaa eikä minullakaan mikä ihmettä et aloitteen tekee sanojen mukaan nuori kaunis nainen viisikymppiselle miehelle jota pääsääntöisesti on tavoitelleet pulskan pönäkät suomi naiset ja asuu kaakkois-suomessa.
Hah hah ja voi voi........passinkin voi toki väärentää. "Olgat" panee parastaan mutta äly ei riitä tuon parempaan. Yhden hupi toisen onnettomuus.