Suhteilla töitä!

Tutkittu tosi juttu on, että 90% teollisuuden työpaikoista hoidetaan "suhteiden" avulla. Varsinkin suuremmat teollisuuslaitokset kuten paperitehtaat eivät päästä ulkopuolisia portista sisään. Tehtaan väki onkin jo siten työntekijöitä vähintään neljännessä sukupolvessa.

Miksiköhän ei työmisisteriössä puututa tämmöiseen epäoikeudenmukaiseen rekrytointiin?
61051
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ei oo helppoo kaikil..suhteit tai ei mut kunhan on tarpeex osaava kaveri nii pääsee paperitehtaihin ym. muualle ilman suhteitakin...ei muuta ku tsemppii koitoksiin

Äänestä

Olen itse paperiteollisuudessa töissä, tällä hetkellä tutkimuspuolella. Lisäksi olen työskennellyt myös muun teollisuuden palveluksessa. Minulla ei ole ollut sukulaisia tai tuttavia töissä näissä tehtaissa, mutta olen silti saanut mukavasti töitä. Ei se työpaikan saanti aina riipu suhteista, hyvä tyyppi oikeanlaisella koulutuksella ja työkokemuksella löytää kyllä töitä ilman suhdetoimintaakin.

Äänestä
  • Viime kesänä kun etsin kesähommia, niin soitin läheisen paperitehtaan henkilöstöpäällikölle.
    Ensimmäisenä se kysy, että onko sukulaisia täällä töissä. Ja kun ei niin se vaan toivotti parempaa menestystä muihin yrityksiin.

    Äänestä

  • Tepa kirjoitti:

    Viime kesänä kun etsin kesähommia, niin soitin läheisen paperitehtaan henkilöstöpäällikölle.
    Ensimmäisenä se kysy, että onko sukulaisia täällä töissä. Ja kun ei niin se vaan toivotti parempaa menestystä muihin yrityksiin.

    jos hoidat asian vain henkilöstöpäällikön kanssa, olet hävinnyt pelin, hän on monesti pelkkä leimasin!
    Meillä pääsi amiksessa luokan parhaat aina töihin paperiteollisuuteen mutta he usein jatkoivat opiskelujaan jolloin ne isän pojat tulivat tilalle.
    Korkeammin koulutetuilla ratkaisee enemmän aktiivisuus, osaaminen ja esiintymistaito. Hyvät tyypit pääsevät aina minne haluavat.
    Ja ei se paperitehdas ole oikeasti mikään kovinkaan kiinnostava työpaikka, vaikka palkat ovatkin kohtuulliset.

    Äänestä

Yksityinen työnantaja ottaa töihin juuri sen henkilön kenet haluaa. Jos hakijana on kaksi samantasoista henkilöä ja toisen vanhempi on jo yrityksessä töissä niin kyllä kuka tahansa ottaa tämän lapsen sinne myös. Eikä siinä ole minun mielestäni mitään väärää. Jokaine käyttäköön omia suhteitaan. Tai luokoon niitä jos ei ennestään ole.

Äänestä

Sukulaisten palkkaaminen ei liity "suhteisiin" mitenkään. "Suhteet" tarkoittaa sitä, että on verkostoitunut itse vuosien varrella ja saa siitä hyötyä. Sukulaisten palkkaaminen on nepotismia. Sen taas voi suhteuttaa sukurutsaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heno kirjoitti:

Tutkittu tosi juttu on, että 90% teollisuuden työpaikoista hoidetaan "suhteiden" avulla. Varsinkin suuremmat teollisuuslaitokset kuten paperitehtaat eivät päästä ulkopuolisia portista sisään. Tehtaan väki onkin jo siten työntekijöitä vähintään neljännessä sukupolvessa.

Miksiköhän ei työmisisteriössä puututa tämmöiseen epäoikeudenmukaiseen rekrytointiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu