Minulla on kohta 3 vuotias lapsi. minulla on ollut suhde ennen raskautta toisen miehen kanssa. Tulin raskaaksi toisen miehen suhteen aikana ja jatkoin elämää kuitenkin kihlattuni kanssa. Siksi tämä epävarmuus koska harrastin seksiä kummankin kanssa.
Mieheni tietää tilanteen ja päätimme jo raskauteni alussa että isyyttä ei varmistettaisi vaan kihlattuni olisi lapsen isä. Tilanteet on kuitenkin "eläny" ja aika muuttanut ihmisiä. Suhteemme on päättymässä ja olen miettinyt että olisiko aika selvittää totuus, koska tämä asia kaivaa/vaivaa minua, entistä miestäni ja ehkä lapsen oikeaa isää. Haluaisinki kuulla onko kellään vastaavaa tilannetta ja miten se on ratkennut.
Mieheni tietää tilanteen ja päätimme jo raskauteni alussa että isyyttä ei varmistettaisi vaan kihlattuni olisi lapsen isä. Tilanteet on kuitenkin "eläny" ja aika muuttanut ihmisiä. Suhteemme on päättymässä ja olen miettinyt että olisiko aika selvittää totuus, koska tämä asia kaivaa/vaivaa minua, entistä miestäni ja ehkä lapsen oikeaa isää. Haluaisinki kuulla onko kellään vastaavaa tilannetta ja miten se on ratkennut.
Vastaukset 4
Vanhimmat
käytös. Eikö sitä vois muhia yhden kanssa kerrallaan, että tietäis kenen siementä sisällään kantaa tai KÄYTTÄÄ EHKÄISYÄ.
Tietenkin sun pitää selvittää kuka on oikea isä... -olis jo alun alkaen pitänyt!
Kun olet ihan varma siitä, kuka on sinun isäsi voit alkaa etsiä omalle lapsellesi sitä oikeaa isää !
Olen itse raskaana "suhteelleni".
Olemme molemmat tahoillamme kihloissa, miehellä kaksi lasta.
Mies sanoi jättävänsä naisensa.
Hän sanoo rakastavansa minua, kuten minä häntä.
Meillä oli yhteiset suunnitelmat, muuttaisimme yhdessä pois nykyisestä asuinpaikastamme jne.
Tilanne näyttää nyt miehen osalta kuitenkin muutuneen, enkä usko tämän lähtevän naisensa luota.
Liekö nainen syyllistäneen miestä kotona tai jotain, en tiedä.
Mies ei puhu minulle, ei vastaa viesteihini eikä puheluihini.
Nyt muutan kuitenkin monen sadan kilometrin päähän miehestä jättäen oman miesystäväni.
Meidän suunnitelmamme menivät pilaalle mutta otan piakkoin yhteyttä miehen avovaimoon ja kerron kaiken.
Hänelläkin on oikeus tietää asiasta ja tulevasta lapsesta.
Lapseni pidän ja itse kasvatan.
Mutta en tahdo tällaisen vastuuttoman häntäheikin olevan lapseni kanssa missään tekemisissä.
Totuus on joskus kipeä, mutta se kannattaa kertoa lapsenkin takia.
Naisten ja miesten välinen ero näissä suhdejutuissa on se, että nainen ihastuu/tuntee miestä kohtaan paljonkin, kun hän aloittaa suhteen. Mies taas ottaa sen mikä kohdalle sattuu! Onko tuttu fraasi "Antaahan ajan kulua..." Ja naiset ajattelevat tuon merkitsevän, että he ovat ykkösiä ja etusijalla. Mies ei jätä vaimoaan ja lapsiaan! Nainen on se, joka "hörhö" kuvitelmissaan tuhoaa parisuhteen - lähes poikkeuksetta. Mies vain irrottelee suhteen ulkopuolella, mutta tahtoo silti pysyä "vakaassa2 liitossaan!