Rovaniemi huutaa valtiota apuun

Anonyymi

Kaupunki teki viime vuonna 22 miljoonaa euroa alijäämäisen tilinpäätöksen ja tänä vuonna talous painuu ennusteen mukaan jopa 26 miljoonaa euroa miinukselle. Näin kirjoitti YLE:n verkkosivut 4.8.2019 klo 07.20.

18

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      niin ensin ostetaan ongelmakiinteistöt liki 8miljoonalla.... ja sitten huuellaan apuva... johto vaihtoon cityssä... ainaki yritysmaailmassa toimari ja johtokunta joutuu vastuuseen yhtä vastuuttomista päätöksistä

    • Anonyymi

      Ja oliko aivan pakko aikoinaan tehä remontti Lappiataloon? 20milj..

      • Niin, no sehän se vasta kalliiksi tulee jos jättää rakennukset hoitamatta.


      • Anonyymi
        landlord kirjoitti:

        Niin, no sehän se vasta kalliiksi tulee jos jättää rakennukset hoitamatta.

        älä puhu paskaa kun et ymmärrä aiheesta yhtään mitään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        älä puhu paskaa kun et ymmärrä aiheesta yhtään mitään.

        No kerropa sinä meille kun ymmärrät. Oletko siis aidosti sitä mieltä, että neukkutyyliin jätetään rakennukset hoitamatta?


    • Anonyymi

      Perussyy Rovaniemen huonoon taloustilanteeseen liittyy kuntaliitokseen maalaiskunnan kanssa v. 2006.
      Tuolloin poliitikot puhuivat yleisesti , että henkilöstöä ei vähennetä ja sopeuttaminen , johon valtiokin antoi aikaa viisi vuotta , tapahtuu luonnollisen poistuman kautta . Toisin kävi . Kolmentoista vuoden jälkeen on henkilöstön määrä jopa kasvanut lähtötilanteesta ! Lisäksi kuntapoliitikot ovat investoineet vaalivoitto silmissään ympäri laajaa kuntaan milloin mihinkin hössötykseen . Nyt ollaan sitten viittä vaille vararikossa . Lähellä on että valtio laittaa omat kuriirinsa istumaan kaupungintalolle , silloin ei ole kenelläkään enää kivaa.

      • Rovaniemen kaupunki käyttää vuodessa noin 3000 henkilötyövuotta toimintansa järjestämiseksi, joista suurin osa on lakisääteisten palveluiden tuottaminen, kuten esim. varhaiskasvatuspalvelut, koulut, päiväkodit, jne.

        Rovaniemen kaupungin henkilöstömäärä on laskenut v. 2006 kuntaliitoksen jälkeen. Katso kaupungin talousarvio ja tilinpäätössuunnitelma sen sijasta että levität epätietoa.


      • Anonyymi
        landlord kirjoitti:

        Rovaniemen kaupunki käyttää vuodessa noin 3000 henkilötyövuotta toimintansa järjestämiseksi, joista suurin osa on lakisääteisten palveluiden tuottaminen, kuten esim. varhaiskasvatuspalvelut, koulut, päiväkodit, jne.

        Rovaniemen kaupungin henkilöstömäärä on laskenut v. 2006 kuntaliitoksen jälkeen. Katso kaupungin talousarvio ja tilinpäätössuunnitelma sen sijasta että levität epätietoa.

        Tiedätkö mistä löytyy se taulukko, jossa ilmenee kaupungin hallintokulut/asukas? Jokunen vuosi sitten oli muistaakseni jossain iltapäivälehdessä, mutta ehti jo kadota. Aika hurjat oli Rovaniemen numerot verrattuna samankokoisiin kaupunkeihin Suomessa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tiedätkö mistä löytyy se taulukko, jossa ilmenee kaupungin hallintokulut/asukas? Jokunen vuosi sitten oli muistaakseni jossain iltapäivälehdessä, mutta ehti jo kadota. Aika hurjat oli Rovaniemen numerot verrattuna samankokoisiin kaupunkeihin Suomessa.

        Edelleenkin kehotan hakemaan tietoa sen sijasta, että heitellään epämääräisiä asioita vailla todellisuuspohjaa. Palaa sitten asiaan kun on jotain näyttöä. Olen kyllä kiinnostunut jos sinulla on sellainen taulukko.

        Tilastoissa on se ongelma, etteivät ne ole yhteismitallisia. Jossain toisessa kaupungissa kaupunki järjestää palvelut itse, joka nostaa hallintokuluja. Toisessa tapauksessa kaupunki ostaa alihankintana, jolloin yksityinen palvelutuottaja ei näy hallintokuluna. Kannattaa olla kriittinen eikä uskoa ihan mitä sattuu.


    • Anonyymi

      "Edelleenkin kehotan hakemaan tietoa sen sijasta, että heitellään epämääräisiä asioita vailla todellisuuspohjaa. Palaa sitten asiaan kun on jotain näyttöä. Olen kyllä kiinnostunut jos sinulla on sellainen taulukko."

      Kaupungin korkea veroprosentti ja suuri velkataakka kertovat erittäin huonosta taloudenhoidosta. Siinä on sulle ihan tarpeeksi taulukkoa, ei tarvitse palkata ketään tämän asian selvittämimseen!

      • Anonyymi

        kaupunkia johtaa veroilla elätetyt paskaloiset. siinä tärkein syy verojen nostoon.


      • "Kaupungin korkea veroprosentti ja suuri velkataakka kertovat erittäin huonosta taloudenhoidosta."

        Tuo on niin otsikkotasolla oleva mielipide, että sillä ei ole mitään merkitystä ja sillä ei ensimmäistäkään asiaa voida hoitaa kuntoon. Tiedätkö sinä miksi kaupunki velkaantuu? Nyt tarvitsisi vähän syvällisempää tietoa kuin sen että menot ovat tuloja suuremmat. Jos viitsii vähän lukea aiheeseen liittyvää tietoa, niin kysymykseen pystyy vastaamaan ja sen perusteella käymään keskustelua asiallisesti.

        Kaikkein parhaiten pystyy vaikuttamaan siten, että argumentoi käytössä olevan tiedon perusteella ja lähtee korjaamaan asiaa muutoin kun valittamalla.


      • Anonyymi kirjoitti:

        kaupunkia johtaa veroilla elätetyt paskaloiset. siinä tärkein syy verojen nostoon.

        Nimeä muutamia työtehtäviä, jotka ovat "paskaloisia".


    • Anonyymi

      kertokaas paljonko maahanmuutto vienyt kaupungin varoja?

      • Anonyymi

        Nyt nämä vihreät (natsi-kommarit)ovat leikkaamassa työeläkkeitä!
        Ansaitut ja tuottavaa työtä aikoinaan tehneiltä työeläkeläisiltä haluavatn "ryöstää"!

        Ja kepunuoret talutusnuorassa samaa mieltä!


    • Anonyymi

      zzzz

    • Anonyymi

      wwww

    • Anonyymi

      ddd

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1114
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      820
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      573
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      504
    8. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      493
    9. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      476
    Aihe