Olen pudottamassa seitsemää kiloa. Olen jo pudottanut viisi. Alkuun tippui tasaisesti. Olen syönyt 1200 kcal joka päivä. Mutta tänään kun kävin vaa'alla olin muka eilisestä lihonut kilon. Kuinka voi lihoa jos söin 1200 kcal ja joka päivä olen tunnin verran harrastanut liikuntaa. Minulla on seitsemän kg vielä matkaa normaalipainoon. Olen 30-vuotias nainen.
Painon putoaminen ei lineaarista
Anonyymi
27239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Syöt ihan liikaa. 😆
Elimistön veden määrä vaihtelee paljon.
Näin tekee, itse kävin risteilyllä viikonloppuna, paino nousi 2 kg. Pikkuhiljaa se sieltä hiipuu takaisin alas.
Joskus kun on käynyt pizzalla, voi mennä parikin viikkoa että suola ja samalla sitä laimentava vesi poistuu kropasta.
9 g suolaa sitoo elimistöön litran vettä ja eroon pääsy vie useamman päivän.
laivan seisovassa pöydässä oli niin suolaisia perunoita että piti osa sylkeä suusta veks, oli ilmeisesti kokilla vähän lipsahtanut
söin muutenkin liikaa, laskin että 2,5 vuorokauden energiantarve kertaistumalla
juu, tunnustan, hyvästä alkusuunnitelmasta huolimatta lähti lapasesta
Itse en noita laivabuffetteja suosi. Pitäisi kyllä käydä Tallinnassa ja laivalla syöminen säästäisi aikaa. Voisi tietysti ottaa aamiaisen ja haukata jotain pietä ennenkuin suuntaa junalle.
Tykkään kyllä kovasti Chalupan buffetista.
Juu en minäkään suosi, taisin viimeksi käydä buffetissa 20 vuotta sitten. Mutta kun matkakumppani vaatimalla vaati niin tuli käytyä.
Kyllä siellä aika terveellisestikin pystyy syömään, siellä oli oma vege pöytä, sitten oli punaisen lihan ohella, lammasta ja kirjolohta, muutenkin vaihtoehtoja oli enemmän kuin olisin itse pystynyt keksimään.
Liikaa syöminen on tietty se ongelma, mutta eiköhän tämä tästä tasaannu, laskin että noin 0,3 kg oli todellinen painovaikutus tuolla ylensyönnillä, loppu tuli suolasta.
Itsellä se aamiaisbuffetti on ongelmallisempi kun siellä ei ole oikein muuta syötävää kuin leipää ja päällysteitä. Illallisella/päivällisellä voi syödä kalaa ja kasviksia. Viini on sen verran huonoa ettei se houkuta.
Viini oli oikeasti huonoa, mutta siihenkin suu tottui sen verran että pari lasia tuli otettua.
Aamupalalla minä otin puuroa, munakasta, papuja, leipää ja juustoa.
Koitin haalia kasaan kaiken missä oli vähänkään proteiinia, mutta niin että punainen liha jää pois. Jogurttia olisi ollut myös jonkunlaista, mutta olen hieman huono syömään hapanmaitotuotteita niin jäi väliin.
Kyllä tuo aamiaisen valikoima oli selkeästi vaikeampi.
Onhan noilla ollut tosissaan papuja. Kilomunakkaasta en pidä enkä myöskään makeutetusta jugurtista. Hedelmiäkin siellä on.
Kamalimpia ovat aamiaismakkarat ja huonosti paistettu pekoni.
Taidan tehdä useamman päivän reissun ja syödä maissa.
Miksi haluat jättää punaisen lihan pois? Itse vedän sitä kananmunien ja salaatin kanssa ja paino tippuu.
Punainen+liha+on+saanut+samantasoisen+luokituksen+kuin+tupakanpoltto.
Uusimpien+tutkimusten+mukaan+syömällä+200g+punaista+lihaa+päivässä,+kuolemanriskisi+nousee+samantein+60%.
Millään+muulla+syömisellä+/+juomisella+ei+ole+noin+suurta+vaikutusta.
Taitaa kyllä olla suolistosyövän. Itse syön kohta hernekeittoa soijarouheella sekä terveys- että ympäristösyistä.
Ei se ole pelkästään suolistosyöpä joka kuolleisuutta nostaa.
Mm. TMAO on yksi tekijä ja oli niitä muitakin, mutta kun en muista nimiä..
Joo, voi noita olla muitakin mutta punainen liha on WH:n toiseksi korkeimmalla luokituksella syöpien suhteen toisin kuin tupakointi joka on korkeimmassa luokassa.
no voi hitsi, se ilmeisesti poistettiin se kirjoitus mihin laitoin linkin laatikaisen blogiin...
no enivei reijo laatikaisen blogissa on aika hyvä selvitys, nimeltään ruuat jotka pidentävät ikää
katsokaa niitä kuvaajia niin asian tärkeys alkaa hahmottua
Täytyy katsoa huomenna. Laatikaisen blogi on kyllä oikein mainio toisin kuin eräs blogi, jota täällä mainostetaan.
juu
sitä lukee oikein mielellään
ongelmana on vain se, että tavaraa on PALJON
jos jotakin haluaa löytää, niin tulee ongelmia, muutenhan sitä kahlaa ja lukee ihan ajankulukseen mielellään
Oli+ihan+mielenkiintoinen+eli+artikkeli+löytyy+kun+googlaa+'TMAO,+punaisen+lihan+sydänsairauksia+ja+ennenaikaista+kuoleman+riskiä+lisäävä+tekijä.+Lyhyt+katsaus+kirjallisuuteen.'.
Tuo+60%+riskin+lisäys+sv-sairauksissa+on+kyllä+huimaa.+Tutkimus+on+kyllä+vasta+alussa.
En+kyllä+itse+lopeta+punaisen+lihan+syöntiä+mutta+olen+vähentänyt+sen+syöntia+jo+vuosikymmeniä+sitten+korkeiden+ferritiinitasojen+takia.
Heh et syö liikaa vaan voi johtua menkoista tms. Eli jatkat ja käypä vaakassa harvemmin, äläkä stressaa. Tuolla kalorimäärällä laihdut kyllä jatkossakin. Eikä kukaan voi muutenkaan kiloa lihoa päivässä. Nestevaihtelua. Paino ei putoa tasaisesti joka päivä. Ihminen ei ole kone.
Ja mitä lähempänä olet tavoitepainoa sitä hitaammaksi laihdutus muuttuu. Sinulla on ollut alku vauhdikas. Nyt painon suhteen suvantovaihe. Mutta älä huoli tai luovuta. Ei 1200 kilokalorilla voi lihoa. Keho vaan on monimutkainen.
"9+g+suolaa+sitoo+elimistöön+litran+vettä+ja+eroon+pääsy+vie+useamman+päivän."
Höpsis.++Lisääntynyt+suolakulutus+indusoi+kehon+veden+suojelua+JA+vähentää+nesteen+juomista":++https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5409798/++
"Mutta+tänään+kun+kävin+vaa'alla+olin+muka+eilisestä+lihonut+kilon"
Punnitus+pitää+tehdä+aina+samaan+aikaan,+siis+samassa+vaiheessa.+Kuvaavin/paras/tarkin+tulos++saadaan+heti+aamutoimien+(ykkönen,+kakkonen+ja+pesut)+jälkeen+mutta+ennen+aamiaista.+Yön+aikana+ihminen+menettää+nestettä+(vettä)+m.m.+iholta+haihtumisen+takia+ja+hengityksen+myötä+tyypillisesti+luokaa+2%+painostaan+ja+jos+ryyppää+kovasti+niin+ykkösen+kautta++huomattavasti+lisää.+++Kun+kirjaat+punnitustuloksen+ylös+myös+joka+joka+ilta,+juuri+ennen+punkkaan+menoa,+niin+näet+pian+mikä+on+normaalia+vaihtelua+ja+pystyt+yhdistämään+normalista+poikkeavat+tulokset++syihinsä.
"Höpsis. Lisääntynyt suolakulutus indusoi kehon veden suojelua JA vähentää nesteen juomista""
Mitä tuo on suomeksi?
Minulle riittää tieto että paino pysyy ylhäällä jonkin aikaa sen jälkeen , kun on syönyt suolaisia asioista.
"Punnitus pitää tehdä aina samaan aikaan, siis samassa vaiheessa. "
Eihän kirjoittaja väittänytkään punninneensa eri aikaan.
Tämä palsta on kyllä mainio paikka, tuntuu että joku besserwisser tietää aina paremmin toisten asiat. Jos joku kertoo että paino laski 10 kg niin vastauksena tulee pienimuotoinene essee siitä, miten se ei ole mahdollista.
Nyt yhdestä punnitsemisesta tuli vastauksena 120 sanan ohjeistus.
Tarkoittaa sitä, että elimistö pystyy kierrättämään vettä eli virtsassa voi olla enemmän suolaa. Ei yksittäiseen tutkimukseen kannata kiinittää huomiota.
Luotettavin tulos tulee rasvanmittauspihdeillä,sain nyt itsekkin sen ostettua paikallisesta voimailuvälineliikkeestä.Nestepaino vaihtelee yleensä muutamilla kiloilla.Vyötärönympärysmittakin venyy jos keho on nesteinen.
https://www.sportheavy.fi/product/1246/leader-rasvaprosenttipihdit
Pihdeillä tulee tulokseksi millimetriarvoja jotka saattavat kuvata jollain tarkkuudella kehon rasvaprosenttia.
Kysessä on ihopoimumittaus joka perustuu oletukseen että kehon rasvasta noin puolet olisi ihonalaista rasvakudosta, ja todellakin, joitakin sellaisia yksilöitä on olemassa joille tuo oletus pitää suunnilleen paikkaansa.
AP kysyi miksi hänen painonsa on kasvanut, siihen rasvaprosenttipihdit eivät anna minkäänlaista tulosta, ei edes epäluotettavaa.
Nuo mainostetut pihdit ovat todella kalliita, muovisia saa joskus jopa ilmaiseksi ja halvin hinta jonka olen nähnyt on 1.5e.
Tässä pari vinkkiä:
-kirjaa vaikka exceliin ylös päivittäiset painot, parin kk kuluttua saat ihan selkeän "porras"-kuvion ja toistuu säännöllisesti.
-vaikka on sen porraskuvion tasainen kohta, kannattaa muistaa että se loppuu AINA ja kohtaa taas tippuu paljon kerralla, siihen tarvitaan vain sinnikkyyttä ja kärsivällisyyttä. En ole itsekään keksinyt miten noita tasaisia aikoja voisi estää, ei taida olla mahdollista
-keholla on 5-7kg toleranssi missä se pyrkii pitämään painon, jos on pudottanut vaikka aloittajan 5kg, voi toleranssi yulla vastaan ja keho alkaa taistelemaan painon säilyttämiseksi. Tämä on kuitenkin vain tilapäistä ja vaatii sitä sinnikkyyttä eikä kannata luovuttaa.
-Itse aloitin kesällä 106kg painosta, kun saavutin 101kg, junnasi pari viikkoa paikallaan kunnes nyt perjantainan oli yhtäkkiä 99kg. Eli pari viikkoa keho yritti estää pääsemästä pois siitä 5kg toleranssista kunnes oma sinnikkyys voitti kehoni.