Olin suunnitellut jatkavani työelämässä vähintäänkin 65 v. saakka. Unelma kuitenkin kariutui, kun YT:n jälkeen sain vapautuksen tuotannollisista ja taloudellisista syistä. Olen 60 v. ja kerään ideapankkia mitä teen.
Auta Sinäkin ideoiden keräämisessä.
- Työllistynkö
- Työllistänkö itseni
- Opiskelenko
- Kirjoitanko elämäkertani
- Jäänkö sohvalle odottamaan…
Auta Sinäkin ideoiden keräämisessä.
- Työllistynkö
- Työllistänkö itseni
- Opiskelenko
- Kirjoitanko elämäkertani
- Jäänkö sohvalle odottamaan…
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei sitä kukaan muu voi puolestasi tehdä, kuten ei ole tähänkään saakka voinut. Vai onko?
Seuraa maailmaa ympärilläsi, älä hosu. Ei ole kiirettä, aika kuluu ja tulet viisaammaksi. Tee päätöksesi vasta kun tiedät itse mitä pitää tehdä. Kyllä se vastaus jonakin päivänä vielä löytyy kunhan tätä aikaa hieman kuluu. Kärsivällisyytta!
Voin vain sanoa mitä itse tekisin:
alkaisin kirjoitella puoli 4 aamuyöllä kaikenlaista huuhaata tietokoneella... ;)
Jo 45 vuotias on jo työmarkkinoilla täysin toivoton tapaus jos on ollut työttömänä lähes 3 vuotta kuten minä, olen suunnitellut loppuajan niin että rupean käymään lähellä olevia mukavia huuhaa kursseja joista saa myös sen 8 euroo päivässä. Menen maanantaina haastatteluun kurssille jossa on mahdollisuus ajaa tietokoneen AB kortti ja kasata vanhoista osista tietokone. Näkee muita ihmisiä ja on jotain puuhaa. Kyseessä on tosiasiassa inhimillistetty "työnhaku" kurssi *buuhahahaahaaa* ja se kestää n.60 päivää.
" - Työllistynkö
- Työllistänkö itseni
- Opiskelenko
- Kirjoitanko elämäkertani
- Jäänkö sohvalle odottamaan… "
1 voisi olla paras , ei taida toteutua ?
2 ei kovin helppo vaihtoehto
3 miksei , oppia ikä kaikki
4 mikä ettei
5 max 2 viikkoa , sen jälkeen vaikka mitä aktiviteettia
Siis , jotain mielekästä , harrastus tai vapaaehtoistyö , on oltava työn tilalla , ei kuitenkaan 8 h / joka päivä .
MISSAAN NIMESSA! Sielta voi olla vaikeampi nousta kuin arvaatkaan. Sohvalle jaaminen on pikkusormen antaminen masennukselle.