Onkohan kellään kokemusta ulkomailla vihkimisestä? Maa ei siis ole kummankaan kotimaa. Mitä papereita tarvitaan yms.?
Vihkiminen ulkomailla
naimisiin
71099
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oletko menossa ns. unelmahäihin Las Vegasissa kaiken sen muovikrääsän keskellä?
Mene seurakuntaasi ja ota selvää sieltä. Varmasti osaavat neuvoa paremmin kuin näillä palstoilla.
kirkkoon joten seurakuntaan en voi mennä. Enkä ajatellut Las Vegas häitä, ihan siviilivihkimys on edessä. Ja tiedän ettei täältä varmoja vastauksia saa, kunhan kokemuksia kyselin.
Sinä pyydät todistuksen suomen maistraatista: ->Pyyntö avioliiton esteiden tutkinnasta
Ja miehesi pyytää omasta maastaan, me ei muuta tarvittu kuin passit tietenkin lisäksi...
Niin ja kaksi todistajaa yhteensä...
Ja sit siinä oli joku maksu, nyt en muista yhtään, olisko ollut 50-70£ plus joku muu masku ja sormukset...
He haastettelivat meitä avioliittoa varten, kyselivät perheistä jne, vähän niin kuin varmistivat jo ettei ole lumeliitto
Aiempi vastaaja neuvoi seurakunnan puheille ja se lienee ihan hyvä tietolähde.
Toinen vaihtoehto on ottaa yhteyttä henkikirjoittajaan (väestörekisteri). Heillä on tarkka ohjeistus, miten eri maissa suoritettujen vihkimisten kanssa toimitaan (ennen ja jälkeen). Vihkimaasta riippuen joudutte hankkimaan erilaisen määrän dokumentaatiota avioliiton rekisteröimiseksi sekä sinun että tulevan puolisosi kotimaassa.
Tarvitset kotikuntasi maistraatista esteetömyystodistuksen. Jos miehesi on maasta, joka kuuluu ns. Apostille-sopimuksen piiriin, riittävät esteettömyystodistuksenne naimisiin menoon. Jos taasen ei, niin sitten esteettömyystodistus täytyy kierrättää lähetystön kautta, jotta se olisi lainvoimainen.
Kuten joku sanoikin, maistraatin henkikirjoittja antaa tarkemmat ohjeet. Ihmettelen noita joidenkin ihmisten haastatteluja. En ole koskaan kuullut, että vihkijä epäilisi lumeliittoa.
Vihkimisen jälkeen avioliittotodistus täytyy jälleen toimittaa kotikuntasi maistraattiin, joka virallistaa liittonne. He sitten kyllä epäilevät lumeliittoa, joten tarvitset mukaan passisi (jossa on leimat hääpaikallesi) ja mielellään vielä lentolippusi sekä vihkitodistus.
mina menin jenkeissa toisen ulkkarin kanssa naimisiin, eika siihen tarvinnut georgian osavaltiossa kuin passin. kannattaa ehka selvitella kyseisen maan lakia...