Rankka ukkossade pesi Helsingin dieselnoesta

Anonyymi

Helsingissä ei ole juurikaan satanut alkukesänä. Nyt satoi todella rankasti monta tuntia. Kaikkialla virtasi dieselnoesta musta vesi. Kadut ja purot täyttyivät dieselnoesta mustuneesta vedestä kun puut, talot ja katot puhdistuivat dieselien noesta.

Koko Suomenlahti on ollut mustana monta päivää sateen jälkeen.

9

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko tutkinut mitä saastetta vesisade ilmasta puhdistaa?
      Tämä juuri on sitä viherpiipertäjien höpötystä syyttää yksityishenkilöliikennettä.
      Pelottaa se, mitä vihreät saa hallituksessa aikaan ilmansaasteiden poistamiseksi. Nostetaan palkansaajien verotusta polttoaineveroa korottamalla ym. saastemaksuilla. Ei siitä ole yhtään mitään vaikutusta. Ihmisten pitää kuitenkin ajaa ne pakolliset työmatkat maksoi mitä maksoi. Ei metro- tai jokin paikallisliikenneverkko kata koko Suomea.
      Nyt eräässä Lapin kunnassa joutuu kävelijäkin maksamaan tienkäyttömaksua! Ns. Tietulli myös kävelijöille. Siinä onkin sitten pohja revitty pois siitä, että kulje kävellen.
      Ei käynyt aloittajalla pikkumielessä se, että Helsingin suurimmat saasteet tulee hiilien poltosta ja laivaliikenteestä sekä teollisuudesta. 90% ilmansaasteet tulee sieltä.
      Ei pidä puhua paskaa jos ei asiasta tiedä yhtään mitään. Mutta näin juuri ne vihreät tekee.

      • Anonyymi

        Yksikään hiukkanen noista korkeista piipuista johtuen ei laskeudu Helsingin alueelle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksikään hiukkanen noista korkeista piipuista johtuen ei laskeudu Helsingin alueelle.

        Älähän ole noin varma. Suurin osa tulee tietysti tänne naapurikuntiin, mutta kyllä osa jää teillekin. Ja sateen sattuessa ne putoavat sen mukana ihan sinne Helsinkiinkin, jopa piipun juurelle. Siinä on autojen pienhiukkanen mitätön vähemmistö


    • Anonyymi

      Hyvä, että puhdisti noiden ikivanhojen dieseleiden tuottamat noet. Vielä, kun keksittäisiin miten bensa-autojen saasteet puhdistuisivat. Sade ei sitä tee.

      • Anonyymi

        Tuulet vievät saasteet mennessään ilmakehään, siellä missä ei sada ikinä!


    • Anonyymi

      Missä satoi stadissa. Ei ainakaan kantakaupungissa ole satanut aikoihin.

      • Anonyymi

        Nukuitko vai missä olit rankkasateen aikaan?


      • Anonyymi

        Siitepölyt pilaavat rantavesistön kun ei mene puhdistamon kautta!


    • Anonyymi

      Viimeisten sateiden jäljiltä Suomenlahtion mustana dieselnokea.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6148
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5627
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1734
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1028
    Aihe