Kahden viikon päästä muutan USA:han Washington State:iin Seattleen. Sain töitä 'konsulttina' eli amerikkalaisittain contracrorina joten olen tavallaan tuntipalkalla konsulttifirmassa joka vuokraa palvelunsa. Suurin asiakas firmassa johon lähden on Boeing. Lähden CAD töihin piirtämään osia Catia ohjelmalla. Saan 42,50 USD/tunti, 2 viikkoa vapaata sekä 80 tunnin palkkabonus vuoden jälkeen. YT korvausta on 50% 40 viikkotunnin jälkeen.
Etsin paikkoja lähinnä www.ceweekly.com :issa. Lopulta nappasi joten hyvästi Suomi ja verot ja kurjat autot sekä turha odottelu autoveroalennuksen tulosta! Sain viisumin viime viikolla (luokka on H1B jos kiinnostaa). Tuntuu todella hyvältä jättää tämä maa taakse joka maksaa inssilleen kurjat 13-20 tuhatta FIM kuussa!! 2000 tuntia vuodessa tulee tekemään 85000 USD vuodessa. Se on noin 95000 Euroa eli n. 570000 mk. Se tekee 47000 FIM kuussa, jippii. Tiedän että inssillä on huonot oltavat Suomessa mutten uskonut voivani nousta ikinä siitä. Saksassakin maksetaan jo kunnolla ja siellähän on autoteollisuuta paljon.
Washington Statessa ei ole tuloverotusta ollenkaan! Maksan siis ainoastaan Federal income tax. Lisäksi saan vuoden aikana nauttia 'Per Diem" edusta joka on tavallaan veroton palkka koska en ole pysyvä asukas. Eli palkastani maksan verot vain puolesta, ei koko summasta yhden vuoden aikana. Sitten noussee verotus jopa 20%:iin. Heh!
Etsin paikkoja lähinnä www.ceweekly.com :issa. Lopulta nappasi joten hyvästi Suomi ja verot ja kurjat autot sekä turha odottelu autoveroalennuksen tulosta! Sain viisumin viime viikolla (luokka on H1B jos kiinnostaa). Tuntuu todella hyvältä jättää tämä maa taakse joka maksaa inssilleen kurjat 13-20 tuhatta FIM kuussa!! 2000 tuntia vuodessa tulee tekemään 85000 USD vuodessa. Se on noin 95000 Euroa eli n. 570000 mk. Se tekee 47000 FIM kuussa, jippii. Tiedän että inssillä on huonot oltavat Suomessa mutten uskonut voivani nousta ikinä siitä. Saksassakin maksetaan jo kunnolla ja siellähän on autoteollisuuta paljon.
Washington Statessa ei ole tuloverotusta ollenkaan! Maksan siis ainoastaan Federal income tax. Lisäksi saan vuoden aikana nauttia 'Per Diem" edusta joka on tavallaan veroton palkka koska en ole pysyvä asukas. Eli palkastani maksan verot vain puolesta, ei koko summasta yhden vuoden aikana. Sitten noussee verotus jopa 20%:iin. Heh!
Vastaukset 19
Vanhimmat
Sitten jos muutatkin takaisin, miltäs sitten tuntuu, kärsi !
(Ei vaan, eipähän sieltä kukaan takaisin tule.)
muista pitää itsestäsi huolta....
näin se on kannatta lähteä, n 3000euroa jää kuukusittain säästöön kaikkien menojen jälkeen myös ruoka. asuminen, auto, puheli(met) yht 2 linjaa eli lanka ja kiinteä ovat työsuhde etuja. suomessa eläkkeet karttuu, vuosittain 6 meno-paluuta suomeen, jos kivistää.
töitä on sopivasti eli vähemmän kun suomessa keskimäärin. Eli alle 38h viikossa, tänään 2 tuntia. piti lähteä autoja katselee, mikä tois verovapaana sitten suomeen. tällä hetkellä kiikarissa n50-80tkm ajettu S320-S500 mese, käytettyinä täällä sellainen maksaa pienen perheauton verran
Ja mikä parasta, ei kivistä.
eläkä tuu takaisin. kehtaaki ilkkua vielä..mitäs jos konees vaikka syöksyy mereen?
Syöksyköön mereen sitten! Ei se voi olla pahempi kohtalo kuin syntyä ja jäädä Suomeen = hidas tuskallinen kuolema, ainakin henkisesti!
On kiva välillä lukea että jollakin voi vielä onnistaa. Pistää itseenikin vähän toivoa lisää.
Vahinko vaan että näkyy paljon kateellisia roikkuvan perässä.
Taidat olla vielä aika nuorikin kun auto tuntuu olevan ainoa pääasia. Ei se auto jenkeissä enää miltään tunnu. Siellä se on kulkuväline vaan. Tulet huomaamaan että siellä kiinnostavat ihan muut asiat. On sen verran hieno paikka.
...vähän sama kuin venäläinen kehuisi että "menen suomeen töihin ja saan siellä syödä joka päivä LIHAA" :):)
juu 28 v täytin äskettäin. Vajaa 4 vuotta reissuhommissa. Autot vielä kiinnostaa siitä saa mukavan pikku bonuksen parin vuoden suomessa olon jälkeen 15000-20000 eur joten itse ainakin ymmärrän omat voimisteluliikkeeni asian osalta. ulkomailla ollessa saa ainakin työkokemusta ihan eritavalla kuin kotosuomessa ja oppii tekemään päätökset suht koht sukkelaan. Tämä on pieni konttori mailmalla. joten itse hoidan juoksupojasta-toimitusjohtajaan kaikki asiat.
Toivottavasti onnistut vuolemaan kultaa ja tulet onnelliseksi.
Itse en enää muuttaisi ko. maahan kuin pakosta.
Seattle on kaunis kaupunki. Ilmastokin on kuin Suomen kesä, vettä sataa. Vuoret eivät kuitenkaan ole kaukana, jos tulee lunta ikävä.
Unohdit että maksat itse vakuutukset sosiaalikulut sairauspäivät, lasten koulutuksen jne. Palkka menettelee, vaikka minä saan enemmän Suomessa kaikki edut. Onneksi en ole inssi.
Sinähän olet tälläinen paljon puhuttu elintasopakolainen.
Huomaan että tässä alkaa vääristyä käsitys elintasopakolainen-sanasta
tietääkseni tämä sana on ymmärrettävämpi silloin kun aikoo elää toisen, yhteiskunnan siivellä. Ja jos näin ei ole niin silloin en minä ainakaan ymmrrä sanaa siinä negatiivisessa merkityksessä jossa ilmaisit sen.
Mikäli joku sanoo että kallista koulutusta suomesta verorahoilla niin suurin osa suomalaisista jotka lähtee tulevat jossain vaiheessa takaisin, myös töihin.
Takaisin tullessa on hyvä kokemus ulkomaalaisesta kulttuurista yms. henkilökohtaisia kauppasuhteita että saa suomalaista tavaraa "korkeata teknologiaa" vietyä ulkomaille. ja suomi senkuin rikastuu.
Ei niitä suhteita yleensä puhelimessa luoda vaan henkilökohtaisilla kontakteilla.
ovatkos siis kaikki paremman palkan perässä työpaikkaa vaihtavat "elintasopakolaisia" vai onko sellainen mielestäsi kyseessä vain silloin kun ylitetään maiden välinen raja?
Kyllä nyt puhut ihan väärää asiaa.
Taidan itse olla elintasopakolainen myös sillä paremman elintason perässä karaan työpaikasta toiseen itsekin koko ajan.
Olempahan omalla kohdalla sen huomannut että jos vetää samaa narua vuodesta toiseen niin kyllä sen apinakin osaa.
Eli kyllä tällä logiikalla olen elitasopakolainen... Valmistuin -97 eräästä suomalaisesta tekusta, sen jälkeen olen 5 kertaistanut kuukausi tienestini. tässä kuussa jää säästöön esim kaikkien kulujen jälkeen n. 5000 eur. joten omalla kohdalla näyttää logiikka toimineen. Ollaan muuten suomessa kapitalismiin kääntymässä, joten miksi en ottaisi omiani. ompahan sitten helpompaa myöhemmin kun saa kämpät yms. nopeasti maksettua.
Mutta muista pysyä siellä! Älä tule tänne takaisin norkoilemaan eläkettä ym. tukiaisia, kun et niiden eteen mitään maksa!
Vihdoinkin pääsimme sinusta!
On myös sellainen vaihtoehto että maksaa palkastaan suomeen esim. tänä vuonna 4.8% yhteensä Tel maksua... Ja eläke senkuin karttuu ja mikä parasta jos vaikka jää työttömäksi niin tulee nostamaan suomeen työttömyyskorvausta ja liiton rahoja.... et hajoo. Ei niitä tarvii ruinata ilmoitus riittää.
sotkee täkäläisiä liittoja joidenka syytä paljolti
tää meijän köyhyys on. Mä ootin kun SDP sai pääministeri ja pressan paikan että nyt köyhyys kaikkoaa, mut mites kävikään .....
Tuota, tuota. Tyhmyys ja/tai tietämättömyys ei sinällään ole "raskauttavaa". Mutta niiden esille tuominen yleisellä palstalla....
Hohhoijjaa, sinunlaisiasi tässä elätetään!
Palkkas on itseasiassa viela aika paska, tosin se ala milla oot vaikuttaa nakojaan asiaan.
Itse olen Englannissa contractorina multimedia firmassa ja palkkaa maksetaan konsulttifirman kautta £360 viikossa. Puolet palkasta maksetaan veroparatiisiin ja puolesta menee verot tanne, joten tilanne on sama kun sulla verojen osalta.
Asiaa en ole koskaan mainostanu ennen, enka taman jalkeen mainostakkaan. Alkoi vaan vituttamaan toi asenne Suomea kohtaan, heti ollaan arvostelemassa kun eka kerran ulkomaille toihin lahdetaan.
Viittitkö kertoa millainen oli paperisota sen työviisumin kanssa ja mitä kaikkee siihen piti hankkia??? Vaikka eemeliin: [email protected]