Kerrotaan uskonpuhdistuksen ajalta tapausta jossa Lutherin kannattajat ajettiin Paavin toimesta käytännössä ulos roomalaiskatolisesta kirkosta jolloin uusien seurakuntia perustettaessa tiedusteltiin mahdollista yhteyttä idän kirkkoon. Mutta ei hinnalla millä hyvänsä vaan säilyttäen Jumalan sanan ja hyvän omantunnon. Niinpä kerrotaanluteriolaisten esittäneen kysymyksen ortodokseille: "millainen vanhurskauttamisoppi teillä keskuudessanne on?"
"Mikä vanhurskauttamisoppi?" -kerrotaan ortodoksien vastanneen.
Vastaa hyvin sitä kuvaa minkä olen tämänkin päivän ortodoksisuudesta saanut.
Ortodoksien vanhurskauttamisoppi?
11
435
Vastaukset 11
- Anonyymi
Ortodoksisessa kirkossa ei ole vanhurskauttamisoppia, tai sitä ei ainakaan siksi kutsuta. Pelastuksessa tullaan "osalliseksi jumalallisesta luonnosta", kuten ap. Pietari asian ilmaisee. Jumalan kuva kasvaa Jumalan kaltaisuuteen, kirkastuu ja pyhittyy armosta, joskin myös ihmisen vapaalla tahdolla on osuutensa. Kyseessä ei ole juridinen suhde, niin kuin vanhurskauttamisopissa.
- Anonyymi
"Ortodoksisessa kirkossa ei ole vanhurskauttamisoppia"
Kristinuskossa ja apostoli Paavalilla kuitenkin on. - Anonyymi
Pietari ja Paavali puhuvat samasta asiasta, Pietari vain valottaa pelastuksen mysteeriä syvemmälti. Minulla ei ole mitään sitä vastaan, jos kutsut sitä vanhurskauttamiseksi, kyseessähän on sama asia. Mutta ortodoksiselta kannalta kyseessä ei ole juridinen suhde, vaan jotain muuta. Augustinus toi kristinuskoon massa perditioniksen ja perityn syyllisyyden, ja hänen ajatteluaan jatkoi Tuomas Akvinolainen ja edelleen Luther, kun taas ortodokseihin Augustinuksella ei ole ollut juurikaan vaikutusta (muuten kuin epäsuorasti).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pietari ja Paavali puhuvat samasta asiasta, Pietari vain valottaa pelastuksen mysteeriä syvemmälti. Minulla ei ole mitään sitä vastaan, jos kutsut sitä vanhurskauttamiseksi, kyseessähän on sama asia. Mutta ortodoksiselta kannalta kyseessä ei ole juridinen suhde, vaan jotain muuta. Augustinus toi kristinuskoon massa perditioniksen ja perityn syyllisyyden, ja hänen ajatteluaan jatkoi Tuomas Akvinolainen ja edelleen Luther, kun taas ortodokseihin Augustinuksella ei ole ollut juurikaan vaikutusta (muuten kuin epäsuorasti).
Kannattaisi joskus lukea ihan Raamattuakin niin saisit perustietoa mitä kristinusko on. NImittäin havaitsisit ettei Augustinus tuonut kristinuskoon mitään vaan nosti esille sitämitä profeetat, apostolit ja Kristus opettivat, puhuessaan perisynnistä. Lutherin kallein löytö oli siis palaamista kristinuskon juurille, aitoon apostoliseen uskoon joka oli alussa ja jonka roomalaiskatolinen puhtaaksi viljelty lakiuskonto sekä ortodoksis-semipelagiolainen mystiikkauskonto olivat peittäneet jo enemmän kui nvuosituhannen ajan.
Sitäpaitsi, tulkitset kokonaan väärin ortodoksisen uskon olemuksen, joka ei suinkaan ole ,"pelastuksen syvempää valottamista" jossa Pietari ja Paavali pannaan toisiaan vastaan; -vaan paljasta semipelagiolaisuutta ja osittaista epäjumalanpalveklusta sekä evankeliumin kpeittämistä uskovaisten "jumalallistumis" -kehityksineen.
- Anonyymi
Luterilaisuus ei tässä mielessä ole Rooman emäkirkosta kauas pudonnut.
- Anonyymi
>>Lutherin kallein löytö oli siis palaamista kristinuskon juurille, aitoon apostoliseen uskoon...>>
Tappamista ja pakkokäännyttämistä. Onneksi luterilaisuus on kuolemassa.
- Anonyymi
Eikö Vatikaani päätä myös kaikista ortodoksisen kirkon asioista, esim. mitä kirjoituksia vanhasta testamentista poistetaan.
Ainoastaan Etiopian ortodoksisessa kirkossa on käytössä alkuperäinen vanha testamentti (Septuaginta), mutta euroopanortodokseilla Paavi on poistanut VT:stä paljon kirjoituksia.- Anonyymi
Vatikaani kuuluu ihan eri kirkkoon, eikä Vatikaanilla ole mitään merkitystä tai sananvaltaa ortodoksisessa kirkossa. Ortodoksisen kirkon käyttämässä Raamatussa Vanhan Testamentin kirjat ovat ne, jotka on Septuagintassa.
- Anonyymi
Eikä ole. Ortodoksien vt:stä on poistettu monia kirjoituksia kun ne kerran katolisestakin raamatusta poistettiin. Paavilla on suuri vaikutusvalta ortodoksiseen kirkkoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikä ole. Ortodoksien vt:stä on poistettu monia kirjoituksia kun ne kerran katolisestakin raamatusta poistettiin. Paavilla on suuri vaikutusvalta ortodoksiseen kirkkoon.
Paavilla ei ole mitään valtaa ortodoksseen kirkkoon, eikä ortodoksit paavia tunnusta. Vain Jeesus Kristus on tänäänkin Ortodoksisuudessa Kirkon pää.
- Anonyymi
Olen ihan tavallinen riviortodoksi.
Minulle on ihan yks hailee mitä paavi sanoo.
Katsoin ohjelman missä paavi oli jossain Etelä-Ruotsin kirkossa. Oli tylsää.
Ei katsonut kertaakaan ylös kirjoitetusta tekstistään, luki suoraan vaan. Ei tehnyt mitenkään vakuuttavaa vaikutusta.
Olen lukenut myös paavin suunnattomista omaisuuksista. Eivä tee nekään mitään vaikutusta. Kai voisi käyttää niitä paremminkin köyhien hyväksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei91014Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125966- 109949
- 55919
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85812Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.43769Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev158714Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66711- 64687
- 70586
- 95561
- 37545
- 60524
- 52521
- 35497
- 22496
- 26480
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15052449Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31443Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408