Ortodoksien vanhurskauttamisoppi?

Anonyymi

Kerrotaan uskonpuhdistuksen ajalta tapausta jossa Lutherin kannattajat ajettiin Paavin toimesta käytännössä ulos roomalaiskatolisesta kirkosta jolloin uusien seurakuntia perustettaessa tiedusteltiin mahdollista yhteyttä idän kirkkoon. Mutta ei hinnalla millä hyvänsä vaan säilyttäen Jumalan sanan ja hyvän omantunnon. Niinpä kerrotaanluteriolaisten esittäneen kysymyksen ortodokseille: "millainen vanhurskauttamisoppi teillä keskuudessanne on?"

"Mikä vanhurskauttamisoppi?" -kerrotaan ortodoksien vastanneen.

Vastaa hyvin sitä kuvaa minkä olen tämänkin päivän ortodoksisuudesta saanut.

11

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ortodoksisessa kirkossa ei ole vanhurskauttamisoppia, tai sitä ei ainakaan siksi kutsuta. Pelastuksessa tullaan "osalliseksi jumalallisesta luonnosta", kuten ap. Pietari asian ilmaisee. Jumalan kuva kasvaa Jumalan kaltaisuuteen, kirkastuu ja pyhittyy armosta, joskin myös ihmisen vapaalla tahdolla on osuutensa. Kyseessä ei ole juridinen suhde, niin kuin vanhurskauttamisopissa.

      • Anonyymi

        "Ortodoksisessa kirkossa ei ole vanhurskauttamisoppia"

        Kristinuskossa ja apostoli Paavalilla kuitenkin on.


      • Anonyymi

        Pietari ja Paavali puhuvat samasta asiasta, Pietari vain valottaa pelastuksen mysteeriä syvemmälti. Minulla ei ole mitään sitä vastaan, jos kutsut sitä vanhurskauttamiseksi, kyseessähän on sama asia. Mutta ortodoksiselta kannalta kyseessä ei ole juridinen suhde, vaan jotain muuta. Augustinus toi kristinuskoon massa perditioniksen ja perityn syyllisyyden, ja hänen ajatteluaan jatkoi Tuomas Akvinolainen ja edelleen Luther, kun taas ortodokseihin Augustinuksella ei ole ollut juurikaan vaikutusta (muuten kuin epäsuorasti).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pietari ja Paavali puhuvat samasta asiasta, Pietari vain valottaa pelastuksen mysteeriä syvemmälti. Minulla ei ole mitään sitä vastaan, jos kutsut sitä vanhurskauttamiseksi, kyseessähän on sama asia. Mutta ortodoksiselta kannalta kyseessä ei ole juridinen suhde, vaan jotain muuta. Augustinus toi kristinuskoon massa perditioniksen ja perityn syyllisyyden, ja hänen ajatteluaan jatkoi Tuomas Akvinolainen ja edelleen Luther, kun taas ortodokseihin Augustinuksella ei ole ollut juurikaan vaikutusta (muuten kuin epäsuorasti).

        Kannattaisi joskus lukea ihan Raamattuakin niin saisit perustietoa mitä kristinusko on. NImittäin havaitsisit ettei Augustinus tuonut kristinuskoon mitään vaan nosti esille sitämitä profeetat, apostolit ja Kristus opettivat, puhuessaan perisynnistä. Lutherin kallein löytö oli siis palaamista kristinuskon juurille, aitoon apostoliseen uskoon joka oli alussa ja jonka roomalaiskatolinen puhtaaksi viljelty lakiuskonto sekä ortodoksis-semipelagiolainen mystiikkauskonto olivat peittäneet jo enemmän kui nvuosituhannen ajan.

        Sitäpaitsi, tulkitset kokonaan väärin ortodoksisen uskon olemuksen, joka ei suinkaan ole ,"pelastuksen syvempää valottamista" jossa Pietari ja Paavali pannaan toisiaan vastaan; -vaan paljasta semipelagiolaisuutta ja osittaista epäjumalanpalveklusta sekä evankeliumin kpeittämistä uskovaisten "jumalallistumis" -kehityksineen.


    • Anonyymi

      Luterilaisuus ei tässä mielessä ole Rooman emäkirkosta kauas pudonnut.

      • Anonyymi

        >>Lutherin kallein löytö oli siis palaamista kristinuskon juurille, aitoon apostoliseen uskoon...>>

        Tappamista ja pakkokäännyttämistä. Onneksi luterilaisuus on kuolemassa.


    • Anonyymi

      Eikö Vatikaani päätä myös kaikista ortodoksisen kirkon asioista, esim. mitä kirjoituksia vanhasta testamentista poistetaan.
      Ainoastaan Etiopian ortodoksisessa kirkossa on käytössä alkuperäinen vanha testamentti (Septuaginta), mutta euroopanortodokseilla Paavi on poistanut VT:stä paljon kirjoituksia.

      • Anonyymi

        Vatikaani kuuluu ihan eri kirkkoon, eikä Vatikaanilla ole mitään merkitystä tai sananvaltaa ortodoksisessa kirkossa. Ortodoksisen kirkon käyttämässä Raamatussa Vanhan Testamentin kirjat ovat ne, jotka on Septuagintassa.


      • Anonyymi

        Eikä ole. Ortodoksien vt:stä on poistettu monia kirjoituksia kun ne kerran katolisestakin raamatusta poistettiin. Paavilla on suuri vaikutusvalta ortodoksiseen kirkkoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikä ole. Ortodoksien vt:stä on poistettu monia kirjoituksia kun ne kerran katolisestakin raamatusta poistettiin. Paavilla on suuri vaikutusvalta ortodoksiseen kirkkoon.

        Paavilla ei ole mitään valtaa ortodoksseen kirkkoon, eikä ortodoksit paavia tunnusta. Vain Jeesus Kristus on tänäänkin Ortodoksisuudessa Kirkon pää.


    • Anonyymi

      Olen ihan tavallinen riviortodoksi.
      Minulle on ihan yks hailee mitä paavi sanoo.

      Katsoin ohjelman missä paavi oli jossain Etelä-Ruotsin kirkossa. Oli tylsää.
      Ei katsonut kertaakaan ylös kirjoitetusta tekstistään, luki suoraan vaan. Ei tehnyt mitenkään vakuuttavaa vaikutusta.
      Olen lukenut myös paavin suunnattomista omaisuuksista. Eivä tee nekään mitään vaikutusta. Kai voisi käyttää niitä paremminkin köyhien hyväksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe