Onkos nuo bändit teistä oikein minkäänlaista Heavya tai vastaavaa? Itse luokittelisin bändit tuohon Rock kategoriaan melkeinpä...
Scorpions, Alice Cooper....Heavyä?
Skiggeboi
8721
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ainakin Cooper on taidettu ihan yleisesti luokitella hardrockiksi tai joksikin rockiksi. Osa tuotannosta ainakin. Mutta etkö sitten voi kuunnella niitä jos ne eivät ole heavyä?
sitä, mitä käsite heavy rock tarkoitti 70-luvulla, niin kyllä Scorpions on silloin heavy rockia - edelleenkin.
Tosin käsitteistä on aina niin monenmoista mieltä. Joku voisi ihmetellä, miten Slayeriä voisi sanoa metalliksi. Onhan se jtn metallia, mutta ei perinnemetallia, kuten Judas Priest, Accept esimerkiksi.
Ja toisaalta onko käsitteillä niin paljoakaan väliä?
Cooper on vähän kaikkea...
Ainaki levyt Brutal Planet ja Dragontown ovat vähän poikkeavia miehen muusta tuotannosta, eli ehkä niitä sitten vois "heviks" luokitella..
Muu on ehkä just enemmänkin rock ja trash...
Kuten Ozzy sanoo: "Don't ask me, I don't know..."
VITTU SE ON YHÄKIN THRASH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
"VITTU SE ON YHÄKIN THRASH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1"
Meitä kaikkia kiinnostaa nussia pilkkua! Mutta 70-luvun Alicea en kyllä heviksi laskis. Scorpparit taitas olla hard rockia... Mutta tämä on taas tätä turhaa pilkunnussintaa, joka ei johda mihinkään. Hyvä musiikki on hyvää, oli se sitten heviä tai jotain muuta.
mikäs ero on hardrockilla ja heavyrockilla? eiköhän ne ole samoja asioita?
Ainakin 60-70-lukujen taitteen Alice Cooperia voidaan pitää jonkinlaisena proto-metallina, ja kyllähän jokin Black Juju on aika rankkaa kamaa - mustaa psykedeliaa. Senjälkeen äijä onkin tehnyt miltei kaikkea futuristipoppia myöten. Shock rock lienee hyvä määritelmä.
70-luvun Scorpions oli heavy/hardrockia, hieman samaan tyyliin kuin Led Zeppelin (jota en itse laske metalliksi vaan rokiksi, Sabbath on metallia).
ei missään tapauksessa ainakaan minusta heavya vaikka yrittävät olla heavybäni. paremminkin joku punk bändi korkeintaan.