voinko ikinä unohtaa

mitä minä teen kun vaimo petti minua kaverini kanssa. ja jäivät vielä rysän päältä kiinni. olen nyt aivan sokissa. mitä olette tehneet tässä tilanteessa. onko avioero ainut konsti päästä tästä asiasta yli. haluan vain kuolla pois mutta lapset ovat mulle niin tärkeitä etten voi sellaista ajatella.
184471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

pettämistä on vaikea antaa anteeksi ja sitä ei unohda.Näin kävi mulle!

Äänestä
  • oletko siis eronnut vai mikä teidän tilanne on. miten tästä eteenpäin.

    Äänestä

Kuten otsikko jo kertoi. Erosin, nimittäin AINA SE TAPAUS on takaraivossa ja tulee satunnaisesti MUISTUTTAMAAN ITSESTÄÄN. Ei auttaneet psykologit eivätkä avioliittoneuvolat. Päätin siis erota; todella raskas prosessi, ei yksistään arjen järjestelyjen, vaan toisen osapuolen kampitusyritysten vuoksi. MUTTA ÄLÄ MENETÄ HERMOJASI HALLINTAA, SIIHEN TOINEN PYRKII.
Turhaan sitä itseään tappamaan, varsinkin kun sinulla on lapsia. Ajattele lastesi parasta ja tulevaisuutta.

Äänestä
  • Unohtui vielä yksi asia; jos haluat tukea ja keskusteluseuraa tai neuvoja, jätä yhteys tietosi. Tsemppiä, paistaa se aurinko risukasaankin!!!!!!!!!

    Äänestä

Mieheni uskottomuus selvisi minulle noin puoli vuotta sitten (suhde oli kestänyt puoli vuotta).
Nämä 6 kuukautta ovat olleet yhtä aaltoliikettä, välillä on tosi synkkää ja masentavaa, välillä tuntuu paremmalta. Olemme käneet perheneuvojan luona keskustelemassa ja käynnit jatkuvat edelleen. Ainakin minun kohdallani puhuminen auttaa (luulen, että ajoittain mieheni aidistuu ainaisesta puhumisesta, mutta muuta keinoa minun selviytymiselleni ei ole).
Ratkaisevaa on se haluatteko molemmat tosissanne yrittää korjata suhteenne. Mieheni lopetti suhteen toiseen naiseen heti sen paljastuttua ja hän vakuuttaa haluavansa jatkaa kanssani.
Koskaan ei uskottommuus tule unohtumaan, mutta tällä hetkellä uskon, että sen yli voi päästä. Helppoa se ei ole ja aikaa menee. Välillä tulee täydellisiä epätoivon hetkiä.
Meidän lapsemme ovat jo aikuisia, joten eroaminen olisi meillä helpompaa kuin jos lapset olivat vielä kotona. Olen kuitenkin mielessäni listannut eron ja avioliitossa jatkamisen plussat ja miinukset. Plussien lista muodostuu kaikesta huolimatta pidemmäksi.
Tunnen myötätuntoa kaikia petettyjä kohtaan ja toivon Sinulle jaksamista.

Äänestä
  • annoin nuorempana anteeksi pettämisen koska plussia oli enempi,mutta kun lapset oli jo maailmalla ja sama toistui ja toistui,minä en enää jaksanut:erosin!

    Äänestä

tiedän tunteen, se on kaksinkertainen loukkaus kun kaverisi oli mukana. ehkä ero on ainoa vaihtoehto, kaikkea ei voi, eikä tarvitse antaa anteeksi.itse aloitin rajun kuntoilun jotta en ehtinyt liikaa miettimään asioita enkä juopottelemaan..
jaksamista sinulle, aikansa ottaa mutta sitten helpottaa..

Äänestä

muijalle kenkää, kamat pihalle ja heti. Ens kerralla panosta aasialaiseen, ne ei petä.

Äänestä
  • Samat ajatukset täälläkin, mitä semmoisella muijalla tekee joka jakaa persettä joka käänteessä, ajattelis edes lapsia vaikkei sitten mitään muuta. Koskaan siihen ihmiseen ei enää pysty luottamaan ja oman vaimon pitäisi olla nimenomaan se johon aina voisi luottaa. Eli kenkää vaan heti, tulet eroamaan kuitenkin.

    Aasialaisista naisista en tiedä muuten mutta ainakaan ne ei koskaan petä miestään.

    Äänestä

Vaatii tahtoa molemmilta, mutta kyllä siitä ylikin voi päästä. Silloin on oltava vilpittömästi valmis antamaan anteeksi ja jättämään menneet taakse. Koston kierre tai ikuinen muistuttaminen vievät vain hitaampaan ja riitaisampaan eroon.

Täältä palstoilta et välttämättä niitä parhaita neuvoja saa. Kuuntele sydäntäsi ja tee, miten se sanoo. Jos rakkautta vielä on, voitte hyvin onnistua. Esimerkkejä on. Onnea teille.

Äänestä
  • jos rakkaus on yksipuolista, ei onnistu uudelleen aloitus. Sen toisen rakkaus on hyvin venyvää, kun sitä pitää jakaa muuallekkin. Ex-ukkoni "rakasti" minua mutta niin se rakasti sataa muutakin naista, en antanut anteeksi, vaan pistin kiertoon. Nyt "rakastaa" uutta ja samalla lailla kuin muakin.

    Äänestä

  • kissan viikset kirjoitti:

    jos rakkaus on yksipuolista, ei onnistu uudelleen aloitus. Sen toisen rakkaus on hyvin venyvää, kun sitä pitää jakaa muuallekkin. Ex-ukkoni "rakasti" minua mutta niin se rakasti sataa muutakin naista, en antanut anteeksi, vaan pistin kiertoon. Nyt "rakastaa" uutta ja samalla lailla kuin muakin.

    Tuossa on puolet totta.
    Itse uskoin aikani ikuiseen rakkauteen avioliitossani. Olin 17 vuotta uskollinen ja tunteeni oli jotakuinkin sama kuin ketjun aloittajalla mieheni uskottomuuden selvittyä.

    Nyt kaikesta selvittyäni, ero oli ainoa vaihtoehto minulle, tutustun uusiin "miehiin". Saatan suostua sänkyynkin, jos aivoissa pyörii edes joskus jotakin muuta kuin pimppa :)

    Mikään tai kukaan ei kuitenkaan koskaan mene lasteni edelle ja eihän sitä tiedä...jos kohdalle osuisi joskus...MIES.

    Aurinkoista kevättä kaikille!

    Äänestä

Ikävä kyllä niin on et ne asiat roikkuu aina perässä.

Yhdessä eläminen, jos jatkatte tuleepi olemaan tosi raskasta. Pitäkää kaikesta huolimattaa huolta lapsistanne.

Me sovimme aikanaan niin et muksut jäi minun kanssa asumaan ja hyvin pärjäillään ilman holtitonta äitiäkin.
Jos päätätte erota on sekin raskas projekti mutta lyhyempi.

Toivotan tsemppii! Tiedän et on paska fiilis mutta etteenpäin mennään ei takaperin.

Mun 9v. tytär sano mulle et "Onni odottaa iskä suo nurkan takana, sä et vaan sitä nyt huomaa"

Äänestä

Niin se vaan on, että vaikka jatkaisitkin vaimosi kanssa, tulee ko. tapahtuma aina olemaan
välissänne. Kuinka voisitkaan vain ummistaa silmäsi moiselta, vaikka niin pystyisitkin, tulet aina tuntemaan sydämessäsi piston.

Älä nyt vielä kuitenkaan kuole pois, sillä jokin tarkoitus tälläkin asialla elämässäsi oli, tulet huomaamaan sen sitten aikanaan. Saat elämältä tilalle jotain parempaa, usko pois.

Nyt keskity raivoamaan tuskaasi ulos vaikka pilkkoamalla takkapuita ja kiroilemalla samalla niin maan perhanasti. Osoita maailmankaikkeudelle, että olet todella vihainen. Näin raivo/tuska ei jää kytemään sisällesi. Pikkuhiljaa tuska hellittää ja kykenet alkaa suremaan ja sitä myöten sydämesi paranee hitaasti mutta varmasti. Usko pois!

Äänestä

Luulenpa, että vaikeaa on, mutta jos päätät, että käsittelette asian loppuun ja toinen ei enää petä, niin ainoa tapa on täydellinen anteeksianto ja aloittaminen puhtaalta pöydältä. Lisäksi rakastaa ja hoitaa suhdetta siten, että tuollaista ei enää tapahdu. JOs et siihen pysty, niin jatka eteenpäin.

Äänestä
  • kun kerran menee,niin se on mennyt ikiajoiksi.Ja jos pettää kerran,niin seuraava kerta on aina helpompaa.

    Äänestä

  • Koettu kirjoitti:

    kun kerran menee,niin se on mennyt ikiajoiksi.Ja jos pettää kerran,niin seuraava kerta on aina helpompaa.

    että vaimo pettää minua uudelleen. minulla on kyllä sellainen tunne, että se sen saattaa tehdä kun jäi niin pahasti kesken. mitään ei vielä kerennyt tapahtua mutta...silti. petti kuitenkin.

    Äänestä

  • on nyt kyseessä eli olen valmis antamaan anteeksi mutta nyt vain on sellanen tunne että kaikki on mennyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huono mies kirjoitti:

mitä minä teen kun vaimo petti minua kaverini kanssa. ja jäivät vielä rysän päältä kiinni. olen nyt aivan sokissa. mitä olette tehneet tässä tilanteessa. onko avioero ainut konsti päästä tästä asiasta yli. haluan vain kuolla pois mutta lapset ovat mulle niin tärkeitä etten voi sellaista ajatella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu