Rumiluksesta kaunottareksi?

Olisiko teillä vinkkejä totaaliseen muodonmuutokseen? Haluaisin kerrankin kokeilla, saako minusta kaunista "tekemälläkään". Olisi kiva tietää/kokea edes kerran elämässä, miltä tuntuu olla kaunis tai edes kivannäköinen. Ulkonäköni vuoksi minulla ei ole koskaan elämässäni ollut poika-tai miesystävää, vaikka olen jo 27-vuotias.

Ongelmani on se, että olen synnynnäisesti ruma/epämiellyttävän näköinen. Nuorempana jotkut olivat tosin kiinnostuneitakin ja minua jopa luultiin malliksi jne., mutta vanhemmiten ongelma on vain pahentunut. Olen valmis koettamaan kaikkia keinoja, jos vain saan valettua uskoa itseeni ja muutoksen mahdollisuuteen. Kasvoni ovat epäsymmetriset, nenä on liian suuri ja leveä, leuka on liian pieni. Silmät ovat suurehkot, mutta hieman ns. syvällä päässä. Poskipäät ovat liian voimakkaat ja huulet paksut jne. Minulla on tummaihoisen (mustan) kasvonpiirteet, mutta valkoihoisen iho ja värit =ei hyvä. Kaiken huipuksi ihooni pukkaa finnejä tämän tästä - iästäni huolimatta! Haluaisin näyttää puhdaspiirteiseltä, kapeanenäiselta, voimakasleukaiselta ja ohuthuuliselta skandinaavilta! Vartaloni on melko ok, sillä olen luontaisesti hoikka ja kiinteä. Tosin rintavarustus voisi olla suurempi ja toisaalta lantio&peppu kapeammat (mittani ovat about 174cm pituutta, 52kg painoa, ja 82-63-92 tai jotain sen suuntaista).

Olen ajatellut, että voisin aloittaa määrätietoisen kuntosaliharjoittelun, jotta käsivarteni ja ylävartaloni hiukan vahvistuisivat (näytän lähes laihalta varsinkin ylävartalostani). Voisin syödä terveellisemmin (enemmän proteiineja - vähemmän karkkia-linjalla).

Hiukseni ovat superpitkät ja -paksut. Ne takkuuntuvat erittäin helposti ja ovat väriltään maantienruskeat...yök! Pitäisi käydä varmaankin kampaajalla, mutten tiedä, mikä väri tai malli sopisi parhaiten kaltaiselleni rumilukselle.

Kasvoille ei voi oikein tehdä uuta kuin vähän meikata ja yrittää hoitaa ihoa. Yritän käyttää varjostuksia ja valokynää, mutta eivät nekään tässä katastrofissa auta. Voisin käydä parissa kosmetologihoidossa ehkä(?). Rusketus vie pois huomiota kasvonpiirteistä, mutta vanhentaa ihoa...

Pukeutuminenkin on kohdallani jotenkin pielessä. Koska olen laihahko, peittelen laihuuttani hiukan roikkuvilla, isoilla (kulahtaneilla) vaatteilla. Häpeän avokaulaisia paitoja, sillä kaulani on niin ohut ja pitkä ja käsivarteni laihat, joten usein käytän poolopaitoja pitkien housujen kanssa ja joitain siroja nilkkureita ym.

Mitä siis tehdä tapauksessani? APUA! Auttakaa minua!
141988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

mutta jos asia oikein häiritsee,niin varaa aika joltakin tyylikonsultilta. Häneltä varmasti saat vinkkejä siihen, kunka saat parhaita puoliasi esiin. Tai yritä päästä johonkin muuttumisleikkiin. Madame lehden muuttumisleikissä oli hiljattain kuva pitkästä ja laihasta naisesta, joka oli aika erikoisen näköinen tullessaan muuttumisleikkiin. Oikean meikin ja hiusmallin avulla hän ikäänkuin puhkesi kukkaan. Oikeanlainen pukeutuminen saa vartalon näyttämään kauniilta. Ero oli todella suuri ja naisesta tuli aivan upean näköinen.

Äänestä

huonosta itsetunnosta?
Eiköhän jokainen ole kaunis omalla tavallaan. Jos ei muuta niin häikäise persoonallasi! Ainainen oman ulkonäön mollaaminen ajaa kaikki miespuoliset kilometrien päähän. Päätä että olet viehättävä ja käyttäydy sen mukaisesti niin tuloksia alkaa näkyä. Korosta parhaita puoliasi, esim. vaikka hiuksiasi. Ja jos kampaajalle menet, niin kyllä ammatti-ihmiset tietävät mikä millekin kasvon piirteelle on sopiva.

Äänestä

huonosta itsetunnosta?
Eiköhän jokainen ole kaunis omalla tavallaan. Jos ei muuta niin häikäise persoonallasi! Ainainen oman ulkonäön mollaaminen ajaa kaikki miespuoliset kilometrien päähän. Päätä että olet viehättävä ja käyttäydy sen mukaisesti niin tuloksia alkaa näkyä. Korosta parhaita puoliasi, esim. vaikka hiuksiasi. Ja jos kampaajalle menet, niin kyllä ammatti-ihmiset tietävät mikä millekin kasvon piirteelle on sopiva.

Äänestä

Ensinnäkin haluan sanoa, että tuskin olet 'synnynnäisesti ruma', niin kuin itse väitit. Ehkä kasvonpiirteesi ovat tosiaan perussuomalaisesta pliisusta poikkeavat, mutta eihän se kenestäkään rumaa tee. Oletko muuten huomannut, että useimmat mallit eivät ole sitä tyypillistä maitotyttö lookia, vaan heillä saattaa olla hyvinkin silmiinpistäviä kasvonpiirteitä. Minusta ainakin omaperäisen näköiset ihmiset ovatkin kauniimpia, kuin ns. muovisen kauniit.

Kun kerta tunnet itsesi epävarmaksi tyylisi suhteen, ja tuossahan joku jo ehtikin ehdottaa, niin ehkä voisit käydä jonkun tyyliekspertin luona kysymässä vinkkejä. Ja tosiaan pelkästään uusi kampaus, ja ehkä väri, saa ihmeitä aikaan.

Minun mielestä sinun ei kannata turhaan liian voimakkaasti peittää kasvonpiirteitä, joista et pidä, esim. yrittää väkisin varjostaa nenää pienemmäksi. Usein näkee yrityksiä, joista on enemmän haittaa kuin hyötyä. Miksi ihmeessä et ota iloa irti paksuista huulistasi?! Itse olen juuri tyypillinen kapeahuulinen suomalainen ja tuskailen päivittäin huultenrajauskynien ja huulipunien kanssa, jotta suu näyttäisi edes joltain. Ottaisin ilolla paksummat huulet, mutta näihin kai on tyytyminen.

Meikistä vielä sen verran, että oikeilla tuotteilla saa tosiaan kenestä vain kauniin, tai ainakin mukavan näköisen. Eikä tarvi edes kulkea hirveä sotamaalaus päällä, vaan vähäkin riittää, kun se on oikein tehty.

Tuskin olet ainoa joka kamppailee jonkin sortin, kenties kuviteltujen, ulkonäkökompleksien kanssa. Varmaan jokaisella naisella on samantyyppisiä ongelmia ainakin jossain vaiheessa, niin on ollut minullakin. Valitettavan harvassa on ne jotka ovat tyytyväisiä itseensä. Tsemppiä sinulle ja eiköhän se omalta tuntuva tyyli löydy :)

Äänestä
  • Oot ihan oikeassa. Erittäin harvoin kuulee jonkun kommentoivan peilikuvaansa tyytyväisenä.

    Äänestä

Mä oon samaa mieltä ton mirandan kanssa. Mä oon 14 ja meidän koulussa on paljon sellasia "kauniita" tyttöjä, jotka kuitenkin valittaa koko ajan siitä, kuinka ne on rumia ja lihavia, vaikka olis mallin mitoissa.
Monestihan miehetkin kiinnostuu paljon mieluummin vähän tavallisemmista tytöistä kun malleista, nehän saattaa vaikuttaa pelottavan täydellisiltä.
Ei seksikkyys oo kiinni naamasta tai kireistä vaatteista, tai timmistä kropasta, se lähtee sisältäpäin.
Mullakin on iso, ja tarkoitan, iso nenä. Mutta sitte mulla on kauniit silmät.
Sussakin on varmasti paljon kaunista, sä et vaan ehkä huomaa sitä.
Toivottavasti en kuulosta psykiatrilta. xD
Mut kun sä sanoit, että sä et tykkää kaulastasi, niin kokeiles jotain tosi nättiä ja kirkkaan väristä neuletta, jossa on korkea kaulus.
Hiuksia kannattais leikata, ja kysy kampaajalta siitä väristä, hiusten värjäys muuten piristää.
Muista kävellä selkä suorassa, niin vaatteet näyttää paremmalta.
Olisit tyytyväinen muuten noista huulistas! Mulla on niin kapeat huulet että näytän aina äkäiseltä.
Mut hei, kato peiliin ja hymyile!
Toivottavasti osasin olla avuksi.

Äänestä

Jos haluat niin voit käydä pukeutumisneuvojalla, kampaamossa ja kosmetologilla, he varmasti osaavat löytää kauneimmat puolesi. Mutta kannattaa muistaa, että se kaunein nainen on aina sopivassa määrin itsevarma. Hän kävelee selkä suorana ja on ylpeä itsestään sellaisena kuin on. Ja sitä paitsi, jos kaikki olisivat sellaisia nukke-kauniita, niin kuka silloin olisi oikeasti kaunis?

Äänestä

Siis mitä? Onko tämä joku vitsi? Luulisi, että jo 27-vuotiaana olisi sinut itsensä kanssa. Et taida oikeasti olla ruma, kuten väität. Voivatko poskipäät olla liian voimakkaat ja huulet liian suuret? Kertomasi perusteella kuulostat kyllä ennemminkin hyvännäköiseltä. Millä tavalla kasvosi ovat epäsymmetriset? Leuka...no, vaikea sanoa näkemättä sinua, mutta onhan pieni leuka usein myös nätti. Jos mielestäsi liikaa, kokeile työntää eteenpäin ja opettele uusi purentatyyli. Kasvothan ovat täynnä lihaksia, opettele käyttämään niitä. Entä nenä? Voitko muuttaa sitä jotenkin?

Finneihin kokeile apteekista brevolyxia tai basironia, saa ilman reseptiä ja auttaa heti. Vartalosi ??? on vähän epäsuhteessa. Oletko tosiaan mitannut oikein, koska painosi on niin alhaala, että lantion ja vatsan mitat luulisi olevan pienemmät?

Pitäisköhän sun kuitenkin kokeilla, jos laihduttaisit pari kiloa, lähtisikö lantiosta? Eihän yläpäästä enää voi lähteä.

Äänestä
  • En ole ikinä päässyt ns. sinuiksi itseni kanssa, sillä muutosta parempaan ei ole vielä näkynyt. Vihaan ulkonäköäni eikä minulla koskaan ole ollut seurustelusuhdetta tähän ikääni mennessä. Yhtä miestä tapailin usean vuoden ajan, mutta se tuttavuus taisi murentaa itsetuntoani entisestäänkin (kyseisellä itseäni kaksi kertaa vanhemmalla miehellä oli jatkuvasti muutakin naisseuraa - itse olin puolestani erittäinkin ihastunut häneen jne.). Varmaan yksikin pitkä rakastava seurustelusuhde voi muuttaa käsitystä omasta itsestä ja kehosta positiivisemmaksi (?). Olen ollut joidenkin mielestä jopa kaunis, mutta ehkä olen ruman ja kauniin jonkinlainen epäonninen sekoitus (vartalo siedettävä, kasvot eivät).

    Olen itse koettanut aloittaa kuntoilua ja terveellisempää ruokavaliota sekä kuorinut kasvoja L'Orealin mikrohionnalla (on auttanut! :)). Olen myös harkinnut tyylikonsultille ja hyvälle kampaajalle menoa. Pitäisi vain tietää joku hyvä kampaaja Helsingistä (sellaista ei ole vieläkään löytynyt). Pitäisi myös kaikilta töiltä ja opiskeluilta ennättää joskus shoppailemaan uusia vaatteita, tosin aikaa ja viitseliäisyyttä ei ole vieläkään löytynyt...alan olla melkoisen vieroittunut perinaisellisesta shoppailukulttuurista. Tuntuu siltä, että ainakin Helsingistä on vaikea tehdä mitään hyviä vaatelöytöjä - kaikki vaatteet näyttää suhteellisen samanlaiselta tusinatavaralta ja kaikki vähänkin laadukkaammat/erikoisemmat/tyylikkäämmät vaatteet maksavat hirmuisia summia. Ois kiva päästä mukaan johonkin fab fiven naisversioon joskus, jos sellaista tulee...

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    En ole ikinä päässyt ns. sinuiksi itseni kanssa, sillä muutosta parempaan ei ole vielä näkynyt. Vihaan ulkonäköäni eikä minulla koskaan ole ollut seurustelusuhdetta tähän ikääni mennessä. Yhtä miestä tapailin usean vuoden ajan, mutta se tuttavuus taisi murentaa itsetuntoani entisestäänkin (kyseisellä itseäni kaksi kertaa vanhemmalla miehellä oli jatkuvasti muutakin naisseuraa - itse olin puolestani erittäinkin ihastunut häneen jne.). Varmaan yksikin pitkä rakastava seurustelusuhde voi muuttaa käsitystä omasta itsestä ja kehosta positiivisemmaksi (?). Olen ollut joidenkin mielestä jopa kaunis, mutta ehkä olen ruman ja kauniin jonkinlainen epäonninen sekoitus (vartalo siedettävä, kasvot eivät).

    Olen itse koettanut aloittaa kuntoilua ja terveellisempää ruokavaliota sekä kuorinut kasvoja L'Orealin mikrohionnalla (on auttanut! :)). Olen myös harkinnut tyylikonsultille ja hyvälle kampaajalle menoa. Pitäisi vain tietää joku hyvä kampaaja Helsingistä (sellaista ei ole vieläkään löytynyt). Pitäisi myös kaikilta töiltä ja opiskeluilta ennättää joskus shoppailemaan uusia vaatteita, tosin aikaa ja viitseliäisyyttä ei ole vieläkään löytynyt...alan olla melkoisen vieroittunut perinaisellisesta shoppailukulttuurista. Tuntuu siltä, että ainakin Helsingistä on vaikea tehdä mitään hyviä vaatelöytöjä - kaikki vaatteet näyttää suhteellisen samanlaiselta tusinatavaralta ja kaikki vähänkin laadukkaammat/erikoisemmat/tyylikkäämmät vaatteet maksavat hirmuisia summia. Ois kiva päästä mukaan johonkin fab fiven naisversioon joskus, jos sellaista tulee...

    Oletko harkinnut psykologista apua? Luulen, että se olisi sinulle nyt parasta. En usko, että ulkonäkösi on minkäänlainen este parisuhteille. Olet itse kääntänyt asian mielessäsi niin ajattelematta muita seikkoja. Kyllä nykyään löytyy pari vaikka millaiselle. Taidat olla jotenkin pakkomielteistynyt ulkonäköösi? Sysäät kaikki syyt sen niskoille. Vaikka saatat olla ihan nättikin (ei voi sanoa näkemättä), se ei riitä sinulle. Jos saisit jonkun asian itsessäsi korjattua, olisit luultavasti heti hoitamassa taas uutta "vikaa". Sellainen voi olla sairaus.

    Äänestä

  • sinulle0 kirjoitti:

    Oletko harkinnut psykologista apua? Luulen, että se olisi sinulle nyt parasta. En usko, että ulkonäkösi on minkäänlainen este parisuhteille. Olet itse kääntänyt asian mielessäsi niin ajattelematta muita seikkoja. Kyllä nykyään löytyy pari vaikka millaiselle. Taidat olla jotenkin pakkomielteistynyt ulkonäköösi? Sysäät kaikki syyt sen niskoille. Vaikka saatat olla ihan nättikin (ei voi sanoa näkemättä), se ei riitä sinulle. Jos saisit jonkun asian itsessäsi korjattua, olisit luultavasti heti hoitamassa taas uutta "vikaa". Sellainen voi olla sairaus.

    Onpas näköjään hankala uskoa että maailmassa on olemassa oikeastikin rumia ihmisiä. Siis synnynnäisesti rumia, joilla ulkonäkö on esteenä mm. työnsaantiin, parisuhteeseen jne. Vaikka sanotaan, että sisäinen kauneus on ulkoista kauneutta tärkeämpää, ei sillä sisäisellä kauneudella tee mitään jos ihmiset karttavat koska naama on kuin perolinnun p*rse. Kenet tekee onnelliseksi se, että on sisäisesti kaunis mutta ypöyksin? Ei tekisi minua ainakaan.

    Kun joku kertoo olevansa ruma, ei siihen voi aina vastata että jokaisella on persoonallisia piirteitä ja jokainen on kaunis omalla tavallaan..BullShit. Ruma on ruma vaikka voissa paistais. Ketjun aloittajaa neuvon hankkimaan meikkausvinkkejä ja kampausvinkkejä ammattilaisilta, ja jos vieläkin tunnet olevasi ruma turvaudu kirurgiseen apuun.

    Äänestä

  • dkfjss kirjoitti:

    Onpas näköjään hankala uskoa että maailmassa on olemassa oikeastikin rumia ihmisiä. Siis synnynnäisesti rumia, joilla ulkonäkö on esteenä mm. työnsaantiin, parisuhteeseen jne. Vaikka sanotaan, että sisäinen kauneus on ulkoista kauneutta tärkeämpää, ei sillä sisäisellä kauneudella tee mitään jos ihmiset karttavat koska naama on kuin perolinnun p*rse. Kenet tekee onnelliseksi se, että on sisäisesti kaunis mutta ypöyksin? Ei tekisi minua ainakaan.

    Kun joku kertoo olevansa ruma, ei siihen voi aina vastata että jokaisella on persoonallisia piirteitä ja jokainen on kaunis omalla tavallaan..BullShit. Ruma on ruma vaikka voissa paistais. Ketjun aloittajaa neuvon hankkimaan meikkausvinkkejä ja kampausvinkkejä ammattilaisilta, ja jos vieläkin tunnet olevasi ruma turvaudu kirurgiseen apuun.

    Kiitoksia suorasukaisesta kommentistasi! Mielestäni on hyvä, että joku sanoo asiat rehellisesti - niin kuin ne ovat. Monet heistä, jotka kauniisti puhuvat sisäisestä kauneudesta ym. eivät kuitenkaan halua ystäväkseen, poika/tyttöystäväkseen, oman lapsensa puolisoksi, työkaverikseen, naapurikseen, vastapäätä bussissa istumaan jne. rumaa ihmistä. He saattavat teoreettisella tasolla hyväksyä rumuuden (tai oikeammin ummistaa silmänsä sen olemassaololle), mutta käytännön tasolla eivät toteuta hienoja ihanteitaan.

    Viimeksi tänään koin epätoivon tunteita kaupungilla liikkuessani. Nolottaa ihmisten katseet ja suhtautuminen. Saan huonompaa palvelua kaupoissa, vaikka olisinkin meikannut siististi ja laittanut siistit ja tyylikkäät vaatteet päälleni. Miehille olen kuin ilmaa...he eivät kiinnitä minkäänlaista huomiota minuun. Kauniit naiset katsovat minua hämmästyksen ja itsetyytyväisyyden vallassa. Päätökseni lähitulevaisuudessa nenäleikkaukseen menosta vahvistui entisestään. Toisaalta kasvoissani on jotain määrittelemättömällä tavalla rumaa, johon en ole vielä keksinyt ratkaisua. Poskipääni ovat liian voimakkaat, mutta ilmeisesti poskipäitä kaventavia leikkauksia ei oikeastaan edes tehdä, ainakaan Suomessa (?). Leukaan voisi myös laittaa pienen implantin, jotta se näyttäisi kauniimmalta ja tasapainottaisi kasvojen mittasuhteita. Aloin olla jo niin epätoivoinen, että itsari käväisi taas pitkästä aikaa mielessä. Olen hiukan säästänyt plastiikkakirurgia varten, mutta kyseiset leikkaukset ovat niin kalliita, että joudun harkitsemaan lainan ottamista. Sillä välin täytyisi yrittää kohentaa kroppaa ja esim. ihon kuntoa. Olen luonnostani hoikka, mutta kropan mittasuhteita voisi vielä parantaa. Itselläni on esim. liiankin hoikat käsivarret, joita pitäisi treenata, jotta ne hiukan tukevoituisivat. Täytyy vielä jaksaa...tämä ulkonäköongelmani todellakin sabotoi koko elämääni. Pidän sen tosin töissä&opinnoissa ja joidenkin sukulaisten ja tuttujen seurassa salassa (siis en keskustele aiheesta), mutta muutamat itselleni lähimmät ihmiset tietävät, kuinka vaikeaa tämä on minulle...

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Kiitoksia suorasukaisesta kommentistasi! Mielestäni on hyvä, että joku sanoo asiat rehellisesti - niin kuin ne ovat. Monet heistä, jotka kauniisti puhuvat sisäisestä kauneudesta ym. eivät kuitenkaan halua ystäväkseen, poika/tyttöystäväkseen, oman lapsensa puolisoksi, työkaverikseen, naapurikseen, vastapäätä bussissa istumaan jne. rumaa ihmistä. He saattavat teoreettisella tasolla hyväksyä rumuuden (tai oikeammin ummistaa silmänsä sen olemassaololle), mutta käytännön tasolla eivät toteuta hienoja ihanteitaan.

    Viimeksi tänään koin epätoivon tunteita kaupungilla liikkuessani. Nolottaa ihmisten katseet ja suhtautuminen. Saan huonompaa palvelua kaupoissa, vaikka olisinkin meikannut siististi ja laittanut siistit ja tyylikkäät vaatteet päälleni. Miehille olen kuin ilmaa...he eivät kiinnitä minkäänlaista huomiota minuun. Kauniit naiset katsovat minua hämmästyksen ja itsetyytyväisyyden vallassa. Päätökseni lähitulevaisuudessa nenäleikkaukseen menosta vahvistui entisestään. Toisaalta kasvoissani on jotain määrittelemättömällä tavalla rumaa, johon en ole vielä keksinyt ratkaisua. Poskipääni ovat liian voimakkaat, mutta ilmeisesti poskipäitä kaventavia leikkauksia ei oikeastaan edes tehdä, ainakaan Suomessa (?). Leukaan voisi myös laittaa pienen implantin, jotta se näyttäisi kauniimmalta ja tasapainottaisi kasvojen mittasuhteita. Aloin olla jo niin epätoivoinen, että itsari käväisi taas pitkästä aikaa mielessä. Olen hiukan säästänyt plastiikkakirurgia varten, mutta kyseiset leikkaukset ovat niin kalliita, että joudun harkitsemaan lainan ottamista. Sillä välin täytyisi yrittää kohentaa kroppaa ja esim. ihon kuntoa. Olen luonnostani hoikka, mutta kropan mittasuhteita voisi vielä parantaa. Itselläni on esim. liiankin hoikat käsivarret, joita pitäisi treenata, jotta ne hiukan tukevoituisivat. Täytyy vielä jaksaa...tämä ulkonäköongelmani todellakin sabotoi koko elämääni. Pidän sen tosin töissä&opinnoissa ja joidenkin sukulaisten ja tuttujen seurassa salassa (siis en keskustele aiheesta), mutta muutamat itselleni lähimmät ihmiset tietävät, kuinka vaikeaa tämä on minulle...

    Ai, oliko tämä siis plastiikkakirurgia-mainos?
    Sori vaan, mutta tämä hlö kertoi ensimmäisessä viestissään, että nuorempana jotkut tosin olivat kiinnostuneita ja häntä luultiin jopa malliksi. Niin että ei taida olla ihan niin ylitsepääsemättömän "ruma" kuin väittää. Olen minäkin ollut hyvin paljon yksin (olen häntä vähän nuorempi, tehnyt paskaduuneja ja saanut toisinaan huonoa palvelua, vaikka olen kaunis nainen. Potuttaa se, että vieläkin jotkut luulevat kauniin elämän olevan jotenkin erilaista ja ihmeellistä. Kaunis on automaattisesti ylpeä ja katsoo arvostelevasti, vaikka katsoisi muuten vaan. Myös se, että kaunis muka saisi töitä helpommin ei ole ainakaan minulla ja tietääkseni muillakaan pitänyt paikkaansa. Paljon riippuu pätevyydestä, LUONTEESTA ja aik. kokemuksesta, mikä minullakin on puuttunut. Ole onnellinen, että sinulla edes on töitä ja opintoja. Ei kaikilla ole.

    Kun ihmine´n turhautuu eikä saa, mitä haluaa, sitä alkaa helposti etsimään syyllistä, jota syyttää kaikesta. Tämän hlö:n kohdalla syylliseksi on nyt sitten todettu ulkonäkö, niin kuin monilla muillakin persoonallisilla, tavallisilla ja kauniilla ihmisillä. He ovat saaneet yliannostuksen näistä kaikista mainonnan tuuteista, eivätkä tunne itseään ikinä riittäväksi.

    Ai miehille olet kuin ilmaa? No niin minäkin. Mitä oikein odotat? Että kaikki miehet alkaisivat julkisesti kehumaan ja kuolaamaan sinua? Ei se sellaista ole. Jos olisit mielestäsi kaunis, voisit tulkita toisten naisten katset kateudeksi ja ilkeänksi katkleruudeksi. Tuo, mitä sanoit viim. viestissäsi...Monet eivät halua vastapäätä bussiin istumaan, naapurikseen, työkaverikseen rumaa ihmistä on ihan jotain. Oikeasti, ketään ei kiinosta, minkä näköinen ihminen siinä bussissa on tai naapurina!!! Tuosta puolisoasiasta sen verran, että miä olen nähnyt mitä kummallisempia pariskuntia, joten et todellakaan voi pitää rumuutta minään syynä. Oletko varma, ettet vain itse ole valikoiva?

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Kiitoksia suorasukaisesta kommentistasi! Mielestäni on hyvä, että joku sanoo asiat rehellisesti - niin kuin ne ovat. Monet heistä, jotka kauniisti puhuvat sisäisestä kauneudesta ym. eivät kuitenkaan halua ystäväkseen, poika/tyttöystäväkseen, oman lapsensa puolisoksi, työkaverikseen, naapurikseen, vastapäätä bussissa istumaan jne. rumaa ihmistä. He saattavat teoreettisella tasolla hyväksyä rumuuden (tai oikeammin ummistaa silmänsä sen olemassaololle), mutta käytännön tasolla eivät toteuta hienoja ihanteitaan.

    Viimeksi tänään koin epätoivon tunteita kaupungilla liikkuessani. Nolottaa ihmisten katseet ja suhtautuminen. Saan huonompaa palvelua kaupoissa, vaikka olisinkin meikannut siististi ja laittanut siistit ja tyylikkäät vaatteet päälleni. Miehille olen kuin ilmaa...he eivät kiinnitä minkäänlaista huomiota minuun. Kauniit naiset katsovat minua hämmästyksen ja itsetyytyväisyyden vallassa. Päätökseni lähitulevaisuudessa nenäleikkaukseen menosta vahvistui entisestään. Toisaalta kasvoissani on jotain määrittelemättömällä tavalla rumaa, johon en ole vielä keksinyt ratkaisua. Poskipääni ovat liian voimakkaat, mutta ilmeisesti poskipäitä kaventavia leikkauksia ei oikeastaan edes tehdä, ainakaan Suomessa (?). Leukaan voisi myös laittaa pienen implantin, jotta se näyttäisi kauniimmalta ja tasapainottaisi kasvojen mittasuhteita. Aloin olla jo niin epätoivoinen, että itsari käväisi taas pitkästä aikaa mielessä. Olen hiukan säästänyt plastiikkakirurgia varten, mutta kyseiset leikkaukset ovat niin kalliita, että joudun harkitsemaan lainan ottamista. Sillä välin täytyisi yrittää kohentaa kroppaa ja esim. ihon kuntoa. Olen luonnostani hoikka, mutta kropan mittasuhteita voisi vielä parantaa. Itselläni on esim. liiankin hoikat käsivarret, joita pitäisi treenata, jotta ne hiukan tukevoituisivat. Täytyy vielä jaksaa...tämä ulkonäköongelmani todellakin sabotoi koko elämääni. Pidän sen tosin töissä&opinnoissa ja joidenkin sukulaisten ja tuttujen seurassa salassa (siis en keskustele aiheesta), mutta muutamat itselleni lähimmät ihmiset tietävät, kuinka vaikeaa tämä on minulle...

    Mennä plastiikkakirurgin vastaanotolle vaikka konsultaatio käynnille, he varmaan voivat asiantuntemus pohjanaan antaa sinulle neuvoja ja kertoa mikä leikkaus parantaisi ulkonäköäsi! Jos asia vaivaa sinua todella näin paljon, niin en näe mitään väärää plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä.. Meillä kaikilla on kuitenkin oikeus olla niin kauniita ja onnellisia tässä elämässä kuin vain voimme. Kannattaa ihonhoitoon kokeilla omega-3 kapseleita! paransi minulta aknen selästä!! Kasvoille hoitosarjaksi suosittelen LÄMPIMÄSTI Vichyn Normaderm- sarjaa!

    Lämmintä kevättä ja voimia sinulle!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NNN kirjoitti:

Olisiko teillä vinkkejä totaaliseen muodonmuutokseen? Haluaisin kerrankin kokeilla, saako minusta kaunista "tekemälläkään". Olisi kiva tietää/kokea edes kerran elämässä, miltä tuntuu olla kaunis tai edes kivannäköinen. Ulkonäköni vuoksi minulla ei ole koskaan elämässäni ollut poika-tai miesystävää, vaikka olen jo 27-vuotias.

Ongelmani on se, että olen synnynnäisesti ruma/epämiellyttävän näköinen. Nuorempana jotkut olivat tosin kiinnostuneitakin ja minua jopa luultiin malliksi jne., mutta vanhemmiten ongelma on vain pahentunut. Olen valmis koettamaan kaikkia keinoja, jos vain saan valettua uskoa itseeni ja muutoksen mahdollisuuteen. Kasvoni ovat epäsymmetriset, nenä on liian suuri ja leveä, leuka on liian pieni. Silmät ovat suurehkot, mutta hieman ns. syvällä päässä. Poskipäät ovat liian voimakkaat ja huulet paksut jne. Minulla on tummaihoisen (mustan) kasvonpiirteet, mutta valkoihoisen iho ja värit =ei hyvä. Kaiken huipuksi ihooni pukkaa finnejä tämän tästä - iästäni huolimatta! Haluaisin näyttää puhdaspiirteiseltä, kapeanenäiselta, voimakasleukaiselta ja ohuthuuliselta skandinaavilta! Vartaloni on melko ok, sillä olen luontaisesti hoikka ja kiinteä. Tosin rintavarustus voisi olla suurempi ja toisaalta lantio&peppu kapeammat (mittani ovat about 174cm pituutta, 52kg painoa, ja 82-63-92 tai jotain sen suuntaista).

Olen ajatellut, että voisin aloittaa määrätietoisen kuntosaliharjoittelun, jotta käsivarteni ja ylävartaloni hiukan vahvistuisivat (näytän lähes laihalta varsinkin ylävartalostani). Voisin syödä terveellisemmin (enemmän proteiineja - vähemmän karkkia-linjalla).

Hiukseni ovat superpitkät ja -paksut. Ne takkuuntuvat erittäin helposti ja ovat väriltään maantienruskeat...yök! Pitäisi käydä varmaankin kampaajalla, mutten tiedä, mikä väri tai malli sopisi parhaiten kaltaiselleni rumilukselle.

Kasvoille ei voi oikein tehdä uuta kuin vähän meikata ja yrittää hoitaa ihoa. Yritän käyttää varjostuksia ja valokynää, mutta eivät nekään tässä katastrofissa auta. Voisin käydä parissa kosmetologihoidossa ehkä(?). Rusketus vie pois huomiota kasvonpiirteistä, mutta vanhentaa ihoa...

Pukeutuminenkin on kohdallani jotenkin pielessä. Koska olen laihahko, peittelen laihuuttani hiukan roikkuvilla, isoilla (kulahtaneilla) vaatteilla. Häpeän avokaulaisia paitoja, sillä kaulani on niin ohut ja pitkä ja käsivarteni laihat, joten usein käytän poolopaitoja pitkien housujen kanssa ja joitain siroja nilkkureita ym.

Mitä siis tehdä tapauksessani? APUA! Auttakaa minua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu