Mikä siinä on niin vaikeeta

Anonyymi

Lapissa tuntuu olevan kummalinen käytäntö kun käyt kauppaatms. Yksityisen kanssa hintaa saa joko tuhat kertaa kysyä, tai ilmoitettu hinta ei ole lopullinen hinta vaan siihen alkaa sadella kaikkea lisää päälle?
Eikö jos kysytään hinta, se luulisi olevan ihan yksin kertaista myös ilmoittaa...tai jopa itse se kertoa kysymättä joa on myymässä, vuokraamassa, lainaamassa jotain?
Nyt kun menet ja vaikkapa etsit vuokralle mökin. Soitat, kysyt hinnan, saat x summan vastauksena. Onnellisena vuokraat sen, mutta sitten alkaakin se kummallinen osuus. Alkaa sadella kaikkea summia lisää päälle.
Jos kysytään vuokra niin sen kyllä kaikella järjellä tulisi kattaa kaikki kulut jotka ollaan perimässä joka tapauksessa. Enkä puhu nyt muuttuviata kuluista. Vaan mitä joka kerta joka tapauksessa veloitetaan.
Tai kun ostattelet yksotyiseltä jotain tavaraa. Hintaa saa kysyä kymmenen kertaa, kovasti myyjä on kyllä myymässä ja sopimassa tavaran vaihdosta mutta hintaa ei vaan kerrota.
En ole missään muualla tälläiseen kulttuuriin törmännyt.

5

193

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parempi lypsää ku tappaa sanoi sökönpelaaja.

    • Anonyymi

      Kaikki ovat varmaan joskus kuulleet puhuttavan "Lapin lisästä".

      Harvemmmin tähän kulttuurin törmääkään muualla kuin nimenomaan Lapissa...

    • Anonyymi

      Sen lapin lisän vois lisätä jo siin hintoja kysyessä, eikä maksu hetkellä.

    • Anonyymi

      1.”Husu” Hussein (SDP)


      Eveliina Heinäluoma
      @eveheinaluoma
      Asian vakavuuden vuoksi ryhmämme päätti kokoontua jo tänään illalla käsittelemään valtuutettu Husu Husseinin toimintaa. Ryhmä kuuli Husseinia ja keskusteli tilanteesta. Ryhmämme on päättänyt erottaa Husu Husseinin SDP:n valtuustoryhmästä ensi vuoden kesäkuun loppuun saakka!

      ”Lelusalakuljettajana” tutuksi tullut SDP:n suosikki ja terroristijärjestö valkokypäriin (ISIS) kytköksissä oleva Rami Adham tuomittiin vankilaan vuosi sitten marraskuussa. ”Syyrian lapsille” kerättyjä rahoja meni omaan käyttöön ja törkeinpänä oli lähes kolme vuotta kestänyt rahankeräysrikos. Käräjäoikeuden antama kansliatuomio rikosasiassa on lähes satasivuinen.

      3. Hussein al-Taee (SDP)

      Vuoden 2019 eduskuntavaaleissa kansanedustajaksi valittu Hussein al-Taee joutui massiivisen skandaalin keskelle kun selvisi, että hänen kirjoituksensa sosiaalisessa mediasa eivät olleet ”poliittisesti korrekteja”. Demareiden suosikki joutui vetäytymään piiloon (sairaslomalle) useaksi kuukaudeksi kiivaaksi käyneen julkisuuskohun takia. Elokuussa 2019 Helsingin poliisi päätti aloittaa al-Taeen kirjoituksista esitutkinnan.

      4. Saido Mohamed (Vihreät)

      Vihreiden kuntapoliitikko Saido Mohammed nosti sisarensa tililtä lapsilisiä ilman oikeutta yli kymmenen vuoden ajan. Käräjäoikeus tuomitsi asian vuosi sitten marraskuussa ja pitää rahanpesua törkeänä. Helsingin vihreissä toiminut Saido Mohamed tuomittiin vuoden ja kahden kuukauden pituiseen ehdolliseen vankeuteen törkeästä rahanpesusta.

      5. Barhum Abdullhadi

      Vuonna 2017 ”vastuullista mediaa” edustava Luoteis-Uusimaa -lehti esitteli Syyriasta kotoisin olevan ”nummelalaiseksi mieheksi joka asuu Espoossa, opettelee suomea ja haaveilee poliisin urasta”. Luoteis-Uusimaa tiesi myös kertoa, että suomen ohella hän haluaa oppia myös ruotsia ja englantia. Mies on yksi Oulussa lasten raiskauksia tehneen ulkomaalaisringin jäsenistä.

      6. Nasima Razmyar (SDP)

      Helsingin varapormestari, afganistanilaisen Nasima Razmyarin maine on ryvettynyt kuluneiden vuosien aikana erityisesti VOK-busineksissa, joissa hänen kerrotaan tienanneen jopa useita miljoonia euroja veronmaksajien rahoja. Mistään laittomasta emme kuitenkaan puhu tai syytä, koska kyse on laillistetusta rahastuksesta, mutta moraalisesti varsin epäilyttävästä liiketoiminnasta, joka on tehnyt runsaasti kolhuja demaripoliitikon maineeseen.

      Lopuksi: Joku saattaa toki muistaa muutaman kansallisesti kohauttaneen tapauksen lisää epäonnistuneista maineen kiillotuksista ja maakuntien tasolla vastaavia tapauksia saattaa olla useitakin enemmän. Kysymys tässä vaan herää, että kenen kohdalla kampanjointi on oikeasti onnistunut eli henkilö on todella kerrotun mukaisesti ”esimerkillinen”?

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe