Ositus avioerossa

Anonyymi

Pitkän liiton jälkeen tuli ero. Talo myynnissä pitkään, ei tahdo mennä kaupaksi ees alennettuun hintaan.

Neuvottelu ei onnistu, onko mitään keinoa saada osaani talon hinnasta kun lähden ( en jaksa jäädäkään).

6

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole, jos toinen omistaja ei suostu osuuttasi itselleen lunastamaan, roikut löyhässä hirressä niin kauan kuin myynti kestää.
      Tietysti jos pudotatte hinnan kertalaakista niin alas, että menee kaupaksi.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Mitään et voi tehdä, jollei toinen suostu lunastamaan sinua ulos. Talon hintapyyntöäkään et voi alkaa yksin määrittelemään ja lopullisesta myymisestä et voi päättää yksin. Toinen osapuoli voi aina kieltäytyä ja venyttää tilannetta. Olin itse ex mieheni vuoksi juuri samassa löysässä hirressä useamman vuoden.

        Oikeastaan ainoa mitä voit tehdä, on hankkia uskotun miehen. Hän voi alkaa järjestää talon myymistä. Silloin kuitenkin puhutaan yleensä reilusti talon markkinahintaa pienemmästä myyntihinnasta uskotun miehen palkkio ja ehkä oikeudenkäyntikuluja. Eli tässä kohtaa tulee takkiin ja lujaa, mutta ainakin pääset talosta ja exästä eroon.

        Jos talosta on lainaa, niin silloin voit tietysti myös jättää lainat hoitamatta. Ei järkevin ratkaisu itsesi kannalta, mutta menee se talo lopulta halpamyyntiin tuollakin tavalla.


    • Kaupaksi menee aina, jos hinta on sopiva.

    • Anonyymi

      suomi huoran ei pitäisi ottaa mukaansa kuin se mikä oli tullessaan. eli se kuuluisa v... ja virkkuukoukku.

      Ensin ne kiusaa miehen hulluden partaalle, sitten ne haluaa erota kun mies on hullu,
      Siinävälissä käyvät vähän jakamassa vieraissa.
      Ja itkevät kun haluavat puolen kaikesta mitä mies on kotiin hankkinut.

      Kun eivät jaksa. Jos ei jaksa tokmanni myy narua. Mikä siinä on niin vaikeaa?

      • Anonyymi

        Ota yhteys mielenterveystoimistoon, apua on saatavilla.


    • Anonyymi

      Ei ole. Talo on saatava myytyä. Sen saa myytyä, kun pudottaa hintaa tarpeeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2576
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      97
      1594
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1495
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      986
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      42
      879
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      116
      873
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe