Kukas tietää onko ansiosidonnaisen päivärahan /työttömyysrahan saamiseen mitään merkitystä sillä onko irtisanottu vai itse irtisanoutunut työstä (KVTES)?
irtisanominen vai -sanoutuminen?
Irti
72511
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä sillä on suurikin merkitys. Nimittäin jos itse irtisanoudut, joudut noin 8 viikon karenssille.
Jos taas sinut irtisanotaan, saat korvauksia heti työttömyyden alusta.
eikös se karenssi voi olla 3 kk:kin, tilanteessa jossa itse irtisanoutuu?
Eli "kannattaa" siis järjestää itselleen potkut. Kelläs on kokemuksia miten se käy tuskattomimmin? Jos katoaisi pariksi viikoksi työpaikalta, mahtaako sellainen toimia?
Jos saat potkut "omasta syystäsi", on se sama kuin olisit itse irtisanoutunut, paitsi että työtodistus on karua luettavaa seuraavassa työhaastattelussa.
Yritä sopia työnantajasi kanssa, että vaikka itse irtisanoudut, todistuksessa lukisikin "irtisanottu tuotannollisista ja taloudellisista syistä".
Mitäs temppuilua tuo nyt on? Jos haluaa lähteä töistä, sanoo vaan itsensä irti! Ja kärsii sen mahdollisen karenssin. Kolme kuukautta menee yllättävän nopeasti (jos ei sitten ole jo "joutunut" uuteen työhön ennen sitä). Itsetunto senkun kohenee ja sen myötä työpaikat paranee!
Kolme kuukautta ilman että on varaa maksaa velkoja tekee loppuelämästä helposti helvettiä.
Mulle tuli 90 päivää kun sanoin itteni jouluna irti. Karenssi loppuu 23.3.05, töitä on kyllä ollu kokoajan, ettei haittaa.