Olen ollut lomalla kaksi viikkoa ja toiset edessä.
Pomo soitti eilen henkilökohtaiseen numerooni.
Vastasin ja huusin heti "mitä helvettiä soitat mun numeroon lomalla".
Löi luurin korvaan. Odotan innolla mitä sanoo kun palaan töihin.
Mitä teette kun pomo soittaa lomalla
6
719
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä taho maksaa lomasi? Työsuhde voimassa lomalla jos pomosi maksaa- eli voi sitä käyttäytyä edes kun pomo soittaa.
Pomon tavoitteluyrys lomalla olevaa työntekijää kohtaan on normaalia. Etenkin jos ei ole järjestänyt tuuraajaa, ja vielä joku on sairastunut, ja lomalta saisi direktiolla jonkun töihin.
Jos olitte sitovasti sopineet loman kokonaisena pidettäväksi ennen lomaa, niin sitten sinulla on kohteliaasti vara sanoa: jatkaisin lomani loppuun sovitusti.- Anonyymi
Nykyänsä lähetetään ensin tekstiviesti/sähköposti lomailijalle jossa selitetään juttu tiivissanaisesti. Soittaminen on sitten se seuraava vaihe vasta. Järkevä ihminen ei kuitenkaan pimahda vaikka töistä soitettaisiinkin loma-aikana. Jokainen kantaa oman vastuunsa puheistansa. Ei siihen pomon soittoon ole pakko vastata jos ainoa mitä osaa sanoa on suusta sinkoava kirosanatulva. Anyway. Draamaa luvassa kun lomiltasi joskus palailet. Kärpäsenä katossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyänsä lähetetään ensin tekstiviesti/sähköposti lomailijalle jossa selitetään juttu tiivissanaisesti. Soittaminen on sitten se seuraava vaihe vasta. Järkevä ihminen ei kuitenkaan pimahda vaikka töistä soitettaisiinkin loma-aikana. Jokainen kantaa oman vastuunsa puheistansa. Ei siihen pomon soittoon ole pakko vastata jos ainoa mitä osaa sanoa on suusta sinkoava kirosanatulva. Anyway. Draamaa luvassa kun lomiltasi joskus palailet. Kärpäsenä katossa.
Juuri näin. Jos haluaa olla rauhassa lomalla, niin parempi olla vastaamatta puhelimeen. Estä vaikka se pomon numero loman ajaksi. Helppoa.
Olen kyllä sitä mieltä, että loman aikana ei saa hukata ajatustakaan työhön, eikä mihininkään työhön liittyvään. Näin pystyy aidosti palautumaan ja lepäämään.
- Anonyymi
Minä ainakin menin töihin kun pomoni otti minuun yhteyttä ensimäisen lomaviikkoni jälkeen.
Yrityksessä missä olen työssä oli lomatuurajalleni sattunut vakava työtapaturma ja hän joutui jäämään pois työstä sairauslomalle.
Joten ehdin nyt pitää sitten vain yhden viikon neljän viikon ansaitusta vuosilomastani. Eikä nyt sitten vielä kolme ja puoliviikkoa tapahtuneesta ei minulla ole nyt minkänlaista tietoa siitä, että koska voin pitää loput kesälomani. Kun tämä tuuraajani on vielä ainakin kolme viikkoa sairauslomalla, ja eikä kenelläkään ole minkäänlaista tietoa tuleeko hän vielä silloinkaan takaisin töihin.
Onneksi ehdin nyt sitten ajoissa perua minun loman ajaksi varatun lomamatkani Espanjaan suhteellisen pienin kuluin. Aina ei voi voittaa.- Anonyymi
YT:ssä laittavat sinutkin ulos ilman mitään sääliä, sääli on sairautta tuollaisessa tapauksessa. Ei se firmakaan sun etuasi ajattele koskaan, miksi sinä ajattelet firman etua?
Opit asian vielä, ehkäpä YT:n aikana.
- Anonyymi
Ihan oikein sanottu. Ei se pomo mikään jumala ole. Pomo ja työntekijä on tasavertaisia. Pomolle saa sanoa mitä lystää kuten pomotkin sanovat. Ei ne usko jos kukaan ei sano rumasti. Täällä munattomat vinkuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2182498Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka32099Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3171847- 951605
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois831485Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001230- 671170
- 251111
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73996