Miten kotitausta vaikuttaa siihen, millainen ihminen on? Minun mielestäni kotitausta ja geenit ratkaisevat erittäin paljon.
Kotitaustan vaikutus
Anonyymi
10<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Totta kai se vaikuttaa hyvinkin paljon.
Samasta sisarusparvessa saattaa olla menestyjä ja alkoholisti. Monessa suhteessa varmaan merkitystä, mut ei ne suoraan kyllä korreloi toisiaan.
Totta, on sisarusparvia, joissa on sekä menestyjä että viinan ystävä. Mistä johtuu... vaikeaa sanoa.
Jotkut, jotka eivät oikein pärjää, syyttävät toisia ihmisiä, vaikka todellinen huono pärjääminen johtunee huonosta kotitaustasta ja heikoista geeneistä.
Olen eri mieltä. Olen väkivaltaisesta kodista, jossa ei koskaan sanottu myönteistä sanaa. Se opetti minut miettimään pienestä pitäen sitä, miten elämässä parhaiten pärjää. Mitään en ole saanut helpolla, enkä hetkeäkään ajatellut että omana itsenääni riitän. Havannoin tarkasti ympäristöä, ja teen korjausliikkeitä sen mukaan. Hyvin on mennyt.
Arvostan ihmisiä, jotka ovat fiksuja ja täyspäisiä kotitaustansa ongelmista huolimatta. Sellainen voi myös lisätä heidän empaattisuuttaan muita kohtaan. Joidenkin mielestä heidät kai pitäisi leimata muiden ihmisten takia.
Jos tarkoitat joitakin julkeasti käyttäytyviä ätmejä, niin samaa mieltä!
Tottakai, kotitausta aina genien lisäksi vaikuttaa ihmiseen. Minä en ole nykyisen vapaankasvatuksen lapsia. Meillä oli niin sanotusti periaatteessa aika tiukka kotikuri, mikä oli sallittua ja mikä ei missään nimessä tullut kysymykseen.
Rikkomuksista seurasi sanktiot, viikkorahojen menetys tai kotiaresti jolloin pääsi ainoastaan kouluun, mutt ei kavereita saanut tavata edes kotona, vain perheen jäseniä. Jäi niin sanotusti omaa aikaa miettiä -> mitä luvatonta tuli tehtyä...ja kannattiko tieten tahtoen rikkoa sovittuja sääntöjä!
Teini-iässä jotain sääntöä aina tuli salaa vähän rikottua, jos kiinnijäämisen riski oli olematon, kuten tupakointiakin tuli kokeiltua muutaman kerran. Jäi muuten ihan oma-aloisuuttani pois, kun totesin ett maistuu pahalle ja tulee huono olo.
Siinä aikuistumisen kynnyksellä sitten lopulta sukset meni niin ristiin vanhempien aukroriteetin kanssa, että erkanin perheestäni kokonaan joksikin aikaa.
Muutin pois täydessä kiukussani, tullessani kohdelluksi epäoikeuden mukaisesti.
Itsemääräämis tahtoa olen siitä asti myös käyttänyt aina, mutt kyllä lapsuusajan kasvatus vaikuttaa yhä, tänä päivänäkin.
Ihmiseen vaikuttaa myös kodin ulkopuolinen elämä. Lapsi tai nuori voi joutua kiusauksen kohteeksi koulussa ja se voi jatkua työelämässä. Ne voivat olla voimakkaasti traumatisoivia kokemuksia ja heijastua koko loppuelämään.
Lamborgini Countach tai Ferrari F40 pitää olla jokaisella heti eikä mitään potkulautoja :D