Anonyymit työnantajat

Anonyymi

Ne työpaikkailmoitukset jossa ei mainita varsinaista työnantajaa / yritystä, vaan pelkkä vuokratyöfirma, kannattaa jättää hakematta. Työpaikalla on silloin syystä tai toisesta huono maine ja useimmiten aiheesta. Työolot ja/tai palkka surkeita yms.

Halveksittavaa että vaikka sellaiset firmat kärsivät sitten työvoimapulasta, työnhakijoita yritetään erehdyttää hakemaan niihin piilottamalla firman nimi jolloin joku saattaa jopa erehtyä hakemaan paikkaa.

Suoraselkäinen tapa olisi houkutella työntekijöitä jollain kilpailutekijällä, esim. korkealla palkalla mutta eihän tällaiset firmat sellaiseen ryhdy. Palkkaa ei koroteta mistään syystä, ennemmin kärvistellään työvoimapulassa ja jäädään tilauksissa myöhään, syöksykierre konkurssiin on valmis.
Mutta näköjään ennemmin firma vaikka tuhoaa itsensä ennenkuin korotetaan palkkaa tai korjataan työoloja työntekijän kannalta houkuttelevammaksi :/

Muistakaa että konkurssista kärsii myös osakkeenomistaja!

Osakkeenomistaja, oletko varma että haluat viedä työntekijöiltä palkankorotusvaran??!! Ammut sillä itseäsi jalkaan!!

2

178

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri näin. Jos työilmoitukseen ei uskalleta laittaa firman nimeä niin kannattaa skipata.

      Joko on paska firma kyseessä tai sitten koko työtä ei edes vielä ole, vaan vuokrafirma lisää vaan hakijoita rekisteriin.

    • Anonyymi

      Kokemusta on vuokrafirman kautta asiakasfirmasta jolla on huono maine ja firman nimen kuulin vasta kun sopparia hierottiin, yllättäin palkka putosi ihan minimiin siitä mitä ensin sovittiin ja työtehtävätkin olivat jotain ihan muuta ja kokonaisuus oli täysin ala-arvoinen ja siksi lopetin ne työt kuukaudessa ja otin mielumiin 3 kk karenssin kuin jäin kusetettavaksi hetkeksikään paskaduuniin.

      Tuossa hommassa oli ennen minua ollut jo useampi kaveri koittamassa 2 vuoden aikana joten kyse oli todellakin paskaduunista riistopalkalla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      209
      2259
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      166
      1494
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1101
    4. 60
      975
    5. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      57
      961
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      937
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      851
    8. Haluatko enää mitään?

      😜
      Ikävä
      93
      807
    9. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      120
      741
    10. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      51
      738
    Aihe