Vapaamuuratit ja Musiikki

Uskallatteko keskustella aiheesta: Vapaamuurarit ja Musiikki. Tiedättekö edes ketkä esim. Sibelius-Akatemiassa ovat vapaamuurareita. Miten on tilanne säätiöissä ja organisaatioiden johtopaikoilla. Tiedän, että niitä vilisee paljon ja tiedän myös sen, että he suosivat lähes valaehtoisesti omiaan.
4401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ihan naurettavaa etsiä jotain salaliittoja vapaamuurareista. Kyseessä on ihan tavallinen herraseura. Se, miksi siihen suhtaudutaan salaseurana juontuu siitä, että ALUNPERIN vapaamuurarit olivat muurareita, jotka eivät halunneet jakaa ammattisalaisuuksiaan ulkopuolisille. Keskiajalla sellaiseen tietysti suhtauduttiin suunnilleen noituutena. Noh, kun tuollainen seura aikoinaan perustettiin, siihen tietysti aikojen saatossa liittyi muitakin kuin muurareita, mutta tietyt perinteet velvoittivat vaikenemaan seuran asioista. Nykyään kyseessä on pelkästään herraseura, jossa vaihdellaan kuulumisia. Että se siitä suuresta salaliitosta! Sibelius oli itse vapaamuurareiden Suur-urkuri.

Äänestä
  • arvoasteita. Salaisia menoja. Mitä vapaamuurarius on? Se on okkultistinen mysteeriuskonto. Se samalla yhdistää eli hyväksyy mukaansa kaikki yksijumalaiset uskonnot harjoittamaan salaisiksi tarkoitettuja riittejä. Jäseneksi pääsevän on ilmoitettava uskovansa yhteen jumalaan. Ei vapaamuurarius sen salaisempi ole kuin että sen omaan kirjallisuuteen ja musiikkiin voi sisältönsä puolesta tutustua jokainen, mikäli asia häntä kiinnostaa. Ei se ole salaliitto, vaan erittäin hyvän käsityksen sellaisesta se vaan antaa.

    Äänestä

  • Sehän oli natsien suosikkisäveltäjä. Uusnatsit vieläkin runkkaa sen haudanäärellä.

    Äänestä

Johann Christian Bach, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, John Philip Sousa...

Lisääkin toki löytyy - vaikkapa hakusanoilla "masonic music", "Freimaurer Musik" jne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uskallatteko keskustella? kirjoitti:

Uskallatteko keskustella aiheesta: Vapaamuurarit ja Musiikki. Tiedättekö edes ketkä esim. Sibelius-Akatemiassa ovat vapaamuurareita. Miten on tilanne säätiöissä ja organisaatioiden johtopaikoilla. Tiedän, että niitä vilisee paljon ja tiedän myös sen, että he suosivat lähes valaehtoisesti omiaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu