Töihin otto

Anonyymi

Tarvitsevatko kaikki työt lääkärintodistuksen?

6

190

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei minulta ainakaan sellaista kysytty. Ei silloin kun aloitin tuotannossa, eikä senkään jälkeen kun vaihdoin uudella työsopimuksella samassa talossa konttorihommiin.

    • Anonyymi

      miks helvetissä tarvis

    • Meillä kaikki käy työhöntulo tarkastuksen lääkärillä.
      Pakettiin kuuluu myös huumetesti.
      Katselin lähetettä missä oli määrätty ruksilla mitä huumeita testataan.
      --Kaikki ne mitkä rauhoittaa ja tekee hitaaksi oli testattava.
      --Ei niitä mitkä laittaa kierroksia ja pitää pirteänä.

    • Anonyymi

      Riippuu työstä. Lääkärintodistukselle täytyy olla jokin hyvä syy. Yleensä joko oma tai muiden terveys ja turvallisuus. Esimerkiksi koneiden kanssa työskenteleviltä voidaan vaatia huumausainetestiä. Vuorotyö tai fyysisesti raskas työ voi vaatia terveystarkastusta. Mutta sanoisin että enemmän poikkeus kuin sääntö.

    • Anonyymi

      Ei ole ikinä vaadittu ainakaan minulta. Vuosien varrella ollut ainakin kymmenessä eri hommassa.

    • Anonyymi

      Lääkärintodistus - joissakin töissä työhön valittavalta vaaditaan lääkärintodistus.

      Yleensä kaikissa toistaiseksi voimassa olevissa työsuhteissa tehdään työhöntulotarkastus osana työterveyshuoltoa. Tämä on varmaan tarpeen senkin vuoksi, että ollaan selvillä mikä on henkilön terveys työn alkaessa, jos sitten myöhemmin tulee jotain työstä aiheutuvaksi tulkittavissa olevaa vaivaa.

      Mutta lääkärintodistus työhön valittaessa - siitä yleensä kyllä jo sanotaan viimeistään haastattelussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      145
      3619
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      216
      2453
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      72
      2446
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      94
      2304
    5. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      15
      1791
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      160
      1734
    7. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      124
      1562
    8. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden
      Maailman menoa
      16
      1270
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      126
      1141
    10. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      74
      1131
    Aihe