Katkera, narsistinen vanhus

Anonyymi

Puhelin soi. Vanhus oli jo nukkumassa. Puhelin soi pitkään ja vanhus heräsi vastaamaan. Puhelimesta ei kuulunut mitään eikä vanhus ollut osannut katsoa soittajaa näytöstä eikä puhelimen Vastatut osiosta. Vanhus alkoi huutamaan, uhkailemaan ja syyttämään omaistaan joka oli myös jo nukkumassa. Hän oli käytökseltään todella epäasiallinen. Näin meillä. Vanhus myös haukkuu omaiselleen kotisairaanhoidon lähes joka käynti kerran jälkeen, kaivelee vanhoja katkeruuden aiheitaan jne. Sosiaalinen ympäristö on todella negatiivinen.

4

1066

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko tosiaan noin yksinkertainen?? Syynä vanhuksen käyttäytymiseen voi olla muistisairaus ja yleensä muistetaan ns mennyt elämä, muttei nykyhetkeä. Ei kannnattais arvostella, mistä et itse tiedä mitään, ehkä joudut joskus kokemaan saman..

    • Anonyymi

      Remmillä pakaroille niin asettuu mokoma hyväkäs.

    • Useimmiten omaiset eivät likikään heti tajua, että henkilö on dementoitunut.

      Kun vaimoni suvussa eräs dementoitu, sitä ei aluksi käsittänyt kukaan muu kuin vaimoni. Moittivat vain dementoituneen käytöstä, joka oli kyllä jo aikaisemminkin ollut hankala. Dementoituminen oli tehnyt sen sietämättömäksi.

      Kun vaimoni sanoi tämän tabusanan, sukukin alkoi katsoa siltä kannalta ja ymmärsi, että siitähän on kyse.

      • Anonyymi

        Tuo on niin totta. Muistisairaat voivat tosin aika pitkälle salata sairautensa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3523
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2144
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1809
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1579
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1538
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      12
      1482
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1215
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      84
      1145
    Aihe