Korruptio Enontekiö

Anonyymi

Korruptio jyllää entistä voimakkaammin kunnan päätöksenteossa.

9

315

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedät varmaan miten toimia, jos olet semmoista havainnut.

      • Anonyymi

        juu , yhessä toimimma


    • Anonyymi

      Korruptoituneet, Nehän on ollut sitä jo iänpäivän, ei ole se uusi ilmiö ollenkaan.

    • Anonyymi

      Kyllähän se on niin että kaikissa tämän maan kunnissa on korruptioa. Koko kunnan toimintahan perustuu siihen eikä mihinkään demokratiaan samanvertaisuuteen ym kaikkeen kauniiseen. Politikot häärää omien etujensa perässä työntekijät valitaan poliittisesti ja päätökset suosivat aina 100% pienen piirin etuja. Niin että tässä se on meiankin kunta hyvänä esimerkkinä. Aukaiskaa silmänne ja korvanne niin käsitätte. Ette te siitä h....n joudu kivitettäväksi tai että portti ylhäällä suljetaan teiltä niinkuin jotkut väittävät että tapahtuu.

    • Anonyymi

      HPK jääkiekko seuraa sponsoroidaan ja omat ei saa mitään .

    • Anonyymi

      Ai että miten se nyt on korruptio edennyt Enontekiölle asti. Poronhoitoaluetta ja luonnonsuojelualueita. Jokos ne vihreät ovat ja muut huijarit tulleet Lapin perukoillekin. Vihreät kieltämässä porotalouden, Avaamassa virkistys ja matkailuelämyksiä. Villarikommunismi leviää, kuin corona-viruskin.

    • Anonyymi

      Tuota, koetko aloittaja että olet jäänyt jostain paitsi? Olemme eläimiä, kädellisten heimoon kuuluvia nisäkkäitä. Aikojen alusta asti lajin menestyksen salaisuus on ollut yhteistyö, jonka on mahdollistanut puhetaito, kommunikointi. Yhteistyöllä on pidetty yhtä, rakennettu ja sodittu. Yhteistyötä tekevä ryhmä pärjää aina paremmin kun yksittäiset "orvot".

      Kannattaa miettiä millaisia sosiaalisia kontakteja sinulla on. Kylällä on omat piirit yrittäjillä, uskovaisilla, sukujen jäsenillä, virkamiehillä jne. Useimmat ihmiset kuuluvat useampaan sosiaaliseen ryhmään. Ryhmä antaa turvaa huonoina aikoina ja vastapainoksi pitää auttaa ryhmän muita jäseniä, näin kaikki kokevat hyötyvänsä ryhmästä.

      Kyllä, lasten kesätyöpaikat, puolisoiden työpaikat, kunnan työpaikat, rakennusluvat, teiden auraamiset ja jopa poroelon hoito, kaikessa tämän ryhmän vaikutus näkyy. Toisiamme tukien ryhmän jäsenistä kukin saa enemmän kuin kukin yksikseen pakertaen.

      Muista vanha sananlasku eli "jos et voi voittaa vihollista, liity vihollisen joukkoihin". kaikkien kannattaa kuulua omien taipumusten mukaan johonkin ryhmään, auttaa ryhmän jäseniä, silloin voi itsekin jotain apua pyytää jos tarve tulee. Toki kannattaa katsoa periaatteittensa mukaisesti millaiseen kerhoon pyrkii, toimintaperiaatteet ovat aivan erilaisia rouvien käsityökerholla ja motoristikerholla.

      • Anonyymi

        Enontekiölle on aina pyrkinyt pyrkyreitä vallankahvaan. Pitävät paikallisia tyhminä mutta alkuperäissuvut on tämän kunnan rakentaneet ja aikaansaaneet. Ei sitä niin vain haltuunoteta. Korruptiota ei ole yhteen hiileen puhaltaminen. Moni ilmoittautuu enontekiöläiseksi, eduskunnassakin on nyt kaksi ja puoli sellaista, se antaa uskottavuutta. Mutta vain oikeille enontekiöläisille, muut on huuhaata.


    • Anonyymi

      Nyt on bensa halpaa ,voi kuvata ja ajella moottorikelkalla käsivarrentuntureilla ja kehuskella naamakirjassa ,,kunta be talar

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      38
      11709
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      33
      4639
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      251
      2817
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      144
      2574
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      107
      1633
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      14
      1041
    7. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      207
      822
    8. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      820
    9. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      60
      728
    10. Puualan yrittäjä

      Kuka mahtaa olla? Eikö tuhkaa saa levittää metsään?
      Kauhava
      10
      718
    Aihe