Korruptio Enontekiö

Anonyymi

Korruptio jyllää entistä voimakkaammin kunnan päätöksenteossa.

9

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedät varmaan miten toimia, jos olet semmoista havainnut.

      • Anonyymi

        juu , yhessä toimimma


    • Anonyymi

      Korruptoituneet, Nehän on ollut sitä jo iänpäivän, ei ole se uusi ilmiö ollenkaan.

    • Anonyymi

      Kyllähän se on niin että kaikissa tämän maan kunnissa on korruptioa. Koko kunnan toimintahan perustuu siihen eikä mihinkään demokratiaan samanvertaisuuteen ym kaikkeen kauniiseen. Politikot häärää omien etujensa perässä työntekijät valitaan poliittisesti ja päätökset suosivat aina 100% pienen piirin etuja. Niin että tässä se on meiankin kunta hyvänä esimerkkinä. Aukaiskaa silmänne ja korvanne niin käsitätte. Ette te siitä h....n joudu kivitettäväksi tai että portti ylhäällä suljetaan teiltä niinkuin jotkut väittävät että tapahtuu.

    • Anonyymi

      HPK jääkiekko seuraa sponsoroidaan ja omat ei saa mitään .

    • Anonyymi

      Ai että miten se nyt on korruptio edennyt Enontekiölle asti. Poronhoitoaluetta ja luonnonsuojelualueita. Jokos ne vihreät ovat ja muut huijarit tulleet Lapin perukoillekin. Vihreät kieltämässä porotalouden, Avaamassa virkistys ja matkailuelämyksiä. Villarikommunismi leviää, kuin corona-viruskin.

    • Anonyymi

      Tuota, koetko aloittaja että olet jäänyt jostain paitsi? Olemme eläimiä, kädellisten heimoon kuuluvia nisäkkäitä. Aikojen alusta asti lajin menestyksen salaisuus on ollut yhteistyö, jonka on mahdollistanut puhetaito, kommunikointi. Yhteistyöllä on pidetty yhtä, rakennettu ja sodittu. Yhteistyötä tekevä ryhmä pärjää aina paremmin kun yksittäiset "orvot".

      Kannattaa miettiä millaisia sosiaalisia kontakteja sinulla on. Kylällä on omat piirit yrittäjillä, uskovaisilla, sukujen jäsenillä, virkamiehillä jne. Useimmat ihmiset kuuluvat useampaan sosiaaliseen ryhmään. Ryhmä antaa turvaa huonoina aikoina ja vastapainoksi pitää auttaa ryhmän muita jäseniä, näin kaikki kokevat hyötyvänsä ryhmästä.

      Kyllä, lasten kesätyöpaikat, puolisoiden työpaikat, kunnan työpaikat, rakennusluvat, teiden auraamiset ja jopa poroelon hoito, kaikessa tämän ryhmän vaikutus näkyy. Toisiamme tukien ryhmän jäsenistä kukin saa enemmän kuin kukin yksikseen pakertaen.

      Muista vanha sananlasku eli "jos et voi voittaa vihollista, liity vihollisen joukkoihin". kaikkien kannattaa kuulua omien taipumusten mukaan johonkin ryhmään, auttaa ryhmän jäseniä, silloin voi itsekin jotain apua pyytää jos tarve tulee. Toki kannattaa katsoa periaatteittensa mukaisesti millaiseen kerhoon pyrkii, toimintaperiaatteet ovat aivan erilaisia rouvien käsityökerholla ja motoristikerholla.

      • Anonyymi

        Enontekiölle on aina pyrkinyt pyrkyreitä vallankahvaan. Pitävät paikallisia tyhminä mutta alkuperäissuvut on tämän kunnan rakentaneet ja aikaansaaneet. Ei sitä niin vain haltuunoteta. Korruptiota ei ole yhteen hiileen puhaltaminen. Moni ilmoittautuu enontekiöläiseksi, eduskunnassakin on nyt kaksi ja puoli sellaista, se antaa uskottavuutta. Mutta vain oikeille enontekiöläisille, muut on huuhaata.


    • Anonyymi

      Nyt on bensa halpaa ,voi kuvata ja ajella moottorikelkalla käsivarrentuntureilla ja kehuskella naamakirjassa ,,kunta be talar

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      341
      6860
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      67
      5938
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      194
      5416
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      79
      4216
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      48
      3418
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3383
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      64
      3343
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      35
      3059
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      12
      2287
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      41
      1165
    Aihe