Aika hemmetin jälkeenjäänyttä touhua.
KETÄ käyttää käteistä rahaa?
Anonyymi
2091128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 209
Vanhimmat
Lapset
Myös vanhukset.
Meikä. Eläkeläinen. Kotona joitakin tuhansia. Taskussa 300 - 1000 euroa lähes aina. Pitää olla pelivaraa. Ja seinästä saa lisää, joskus tiskiltäkin.
Muovikortit ovat niitä varten jotka haluavat elää seurattavissa eli ison veljen silmien alla. Se ei ole vapautta.
En omista edes bonus kortteja.
En omista myöskään bonuskortteja ja käteinen pelittää. Pidän muovirahaa jo ajatuksena varsinkin nyt epämiellyttävänä jos kortti katoaa tai ryöstetään ennen selvisi pienellä maksulla ja vaivalla. Nyt tulisi jo ihan taloudellista tappiota kun joku vinguttaa lähimaksua metroaseman välipala-automaatissa ennenkuin ehtii kuolettaa läpyskän.
kohta tulee EU ja sanoo, että kaikkien EU -maiden ihmiset tulee mikrosiruttaa vaikka kansallisen turvallisuuden (terrorismin vastainen sota) nimissä ?
Illuminatin valtaeliitin pankkiirit pitävät nimittäin meitä EU-maidenkin kansalaisia, kuin jonain NWO- maaorjinaan, joiden sosiaaliturvatunnus on kuin viivakoodi perseessä. Sillä tämä ihon alle istutettava mikrosiru jo käytännössä on sama asia.
Asia menee kyllä äärimmäisen mielenkiintoiseksi, että mikä virasto Suomessa tulee organisoimaan paikallisten terveyskeskusten mikrosirutusjonoja. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ilmeisesti. Voi vain arvata, että jonot ovat yhtä suuret, kuin sikainfluenssarokotus-buumin aikoina.
Käteinen raha kun on tarkoitus lakkauttaa vielä kokonaan ja lopulta vielä muovikortitkin lakkautettaisiin maksuvälineinä, jolloin tämä ihon sisäisen mikrosirun olisi tarkoitus toimia myös maksuvälineenä."
Lähteet: http://www.redicecreations.com/article.php?id=32621
http://nwohavaintoja.blogspot.fi/2015/01/ruotsissa-mikrosirutetaan-jo-ihmisia.html
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=10&id=12276
http://nwohavaintoja.blogspot.com/2013/07/rfid-mikrosirut-ovat-saapuneet-jo.html
" Mikrosiruun tulee merkintä sosiaaliturvatunnuksesta ja se linkitetään joko DNA:han tai sormenjälkiin. Tällä on ajateltu olevan sellainen etu, että henkilöllisyystodistuksia ei tarvitse enää koskaan kantaa mukanaan ja ostoksetkin voidaan tehdä henkilökohtaiselta tililtä vain sormen painalluksella kassapäätteellä.
Pitemmälle menevässä näkymässä on ajateltu, että tuon mikrosirun sijainti voidaan paikallistaa milloin vain vähän samaan tapaan kuin päällä olevan kännykän kohdalla on asian laita, jolloin kukaan ei voisi enää eksyä tai kadota.
Silloin olisi periaatteessa myös mahdollista ylläpitää rekisteriä kaikkien kansalaisten liikumisista kehdosta hautaan."
http://riikkasoyring.puheenvuoro.uusisuomi.fi/32045-mikrosirut-ja-yksityisyyden-suoja-hr-3200-microchipping-americans-under-cover-of-obamacare
https://ajankohtainen.wordpress.com/tag/agenda-21/
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/257297-tekniikka-tulee-ihon-alle-mieheen-asennettiin-siru-helsingissa
http://riikkasoyring.puheenvuoro.uusisuomi.fi/54093-perhe-ei-sallittu-agenda-21
linkki
https://kaksplus.fi/threads/ruotsissa-mikrosirutetaan-jo-ihmisiae.2436393/
Kyllä korvaan särähtää tuo "KETÄ". Eikö nyt sen vertaa kielioppia osata, että se KUKA KÄYTTÄÄ RAHAA? Esimerkin vuoksi KETÄ tai Keitä hyväksikäytetään?
Vastaukseni on, että hyvin monet vanhukset käyttävät rahaa ja suurin osa lapsista käyttää rahaa.
Tämä viisas kysyjä ei ilmeisesti ymmärrä lainkaan tätä, että ei kaikki ole pysyneet mukana tässä kehityksessä. Lapsille ei mitään korttia voi antaa, vaarana on, että tuollaiset katuryöstäjät, joita viime aikoina on esim. Tapiolassa liikkunut, voisivat hyvin pian tällaiset kortit lapsilta pakottamalla anastaa tunnuslukuineen. Monet vanhukset luottavat enemmän selvään rahaan.
Tuohan on ennustettu raamatussa jo pari tuhatta vuotta sitten.
Ellet ota pedon merkkiä et voi ostaa, etkä myydä.
Ottakaa siitä opiksenne korttien käyttäjät.
Sitävarten on niin paljon kullanostajia, koska raha katoaa. Tyhmä myy kultansa.
Ei minua kiinnosta ihmisten virheet kun virheitä löytyy kaikkialta. Kympin kokeita harvoin kukaan saa joten toiset enemmän ja vähemmin tekee kieliopillisesti virheitä. Kyllä tikkua voi työntää jokasen kankkuun mutta ei sitten saa sitä kohtelua jota toivoisi tai
Edes ihmisenä pidettäisi kun ihminen tekee virheitä, eikä kukaan täydellinen ole.
Eikä meistä kukaan ole ammatilta opettaja sillä sitten olisikin jo selvittämistä kun uranainen on mennyt mutta taas kaikki ei sovi lääkäriksi annostuksia laskee. Voisi olla monta hoitovirhettä.
Turhat virheet ne vasta sapettaa kun se sitten toinen osa-alue aina välähdä mitä seurauksia on teoilla. Ne vasta saakin korvat sähäksi ja mielenkin kun osuu kovin lähelle.
salaliittoteoria
ta,pereen ratikka tehtiin jotta sillä voi kulkee vain kortilla- mikrosirutettu- voi seurantaa ja kiusata- ja myöhemmin mikrosiru ihonalle - saatana-vapaamuurari-eliitin nimeen?
raha raha-
-----
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14173590/martti-ojares-tunnustatko-olevasi-vapaamuurari
https://nwohavaintoja.blogspot.com/2016/05/porin-vapaamuurariloosi-tuikattiin.html
https://eliitinesoteerisetsymbolit.blogspot.com/2014/11/vapaamuurarit-ja-kasimerkit-osa-1.html
https://www.vauva.fi/keskustelu/1551569/ketju/vapaamuurareista
https://www.tiede.fi/keskustelu/2125/ketju/vapaamuurarien_salaohje_jarjestelma
https://www.vauva.fi/keskustelu/1550543/ketju/onko_niinisto_vapaamuurari
https://keskustelu.anna.fi/threads/vapaamuurari-satanisti-raeppaerit.2095716/
https://plaza.fi/keskustelu/aihe/vapaamuurari/
https://www.meidanperhe.fi/keskustelu/625711/ketju/_mika_vittu_on_vapaamuurari_
https://www.meidanperhe.fi/keskustelu/820759/ketju/_millaisia_ovat_vapaamuurarien_salaiset_rituaalit_
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14506676/turun-sinitaivassali-vapaamuurarien-pesa
Ainakin+ne+jotka+eivät+halua+liikkumisten+ja+ostamisten+tallentuvan+tietokoneille+
Ainakin+ne+jotka+haluavat+vähentää+rahan+kulutusta.
Eräällä+väheni+30%+kun+rahan+näki+ja+tunsi.
Kyllähän ne plussakorteilla ja spankin korteilla näkyy ostokset ja mainoksetkin suunnataan sen mukaan.
Totta puhut.
Raha on rahaa. Mikään muu ei ole rahaa. Rahalla saa ostettua.
Hain juuri automaatilta 700 euroa.
Mihin?
Lompakkoon!
Lauseen muotoilu on kuin henkilöltä jolla ei ole varaa ostaa ABC kiriaa.
Tarkoititko; "Ketä käyttää käteinen raha?" vai "Kuka käyttää käteistä rahaa?".
Tämä on aina söpöä kun aletaan nykymaailmassa pilkkuja pisteitä ja kirjoitus asuja tulkitsemaan.
Mutta kyllähän se nähdään että kohta sitä ABC kirjoja mainostetaan kun nekin suunnataan mitä kuullaan ja haetaan tietoa😁
Kun kirjoitat niin hetken päästä tulee mainoksia toiselta koneelta täällä huikeita tarjouksia.
Etkö osaa asentaa adblockeria?
Juuri samaa mieltä. Ketä ? oletko aikuinen.
Ihmettelen aivan samaa asiaa. Onko aloittajalla tarkoitus tiedustella Kuka tai Ketkä käyttävät käteistä rahaa.
Kielioppi hiukan hukassa.......
Kaikki. Esim pankkikortilla maksat käteisellä. Ts. myös bitteinä oleva raha on käteistä.
Mutta kun maksan luottokortin maksuaikaominaisuudella. Ka. maksuaika 1,5kk.
Tietenkin raha on rahaa olkoon olomuoto mikä tahansa mutta turha saivarrella lapsellisesti!
Rosmot. Rehti kansalainen jättää transaktioistaan merkinnän lokitiedostoon.
Minä käytän, koska en halua että minut ja ostokseni profiloidaan.
Se on pelkästään fiksua yksityisyydenturvan kannalta.
Mitä hemmettiä hyödyt sitä yksityisyydestä?? Oletko rikollinen?
Meikä poju käyttää myös pelkkää gäässiä. Joskus luottoa.
Aikoinaan käytin korttia niin vähän, että luotonantaja lähetti itkuisen kirjeen, jossa uhkasi lopettaa korttitoiminnan. Oli se huvittavaa.
Kuka asuu enää suomessa? Aika jälkeenjäänyttä elämää.
Sinäpä sen sanoit.
Keskiluokkaisen kannnattaisi lähteä nyt vielä, kun säästöillään pääsisi aloittamaan uuden elämän muualla.
Taasko sinua vaivaa kun joku käyttää käteistä? kerran kuussa pitää täällä valittaa samasta asiasta?
Ei kukaan sinun käteistä käytä.
Me nautimme kun on kahisevaa taskussa eikä tarvi räplätä naama punasena kassalla korttiongelmien kanssa " on mulla kyllä katetta, tarkistin juuri" tyyliin.
Minä käytän käväistessäni kahvilla huoltiksella.
Kun sinä viivyt kahvikuppisi ja korttisi kanssa tukkimassa kassaa, niin minä kävelen siitä ohi oman kahvini kanssa ja pudotan tiskille tasarahan.
Minä olen jo juonut kahvini ja siirtynyt talkaisin baanalle, kun sinä vasta tunget kuittia ja korttia haitarilompakkoosi.
Kun sinä vihdoin lähdet jatkamaan matkaa, niin minä olen jo piste kaukana horisontissa.
Kyllä juuri noin minäkin. Lompakossa on aina pieni summa pieniä ostoksia varten. Esim. juuri noi mainitsemasi.
Koiran eläinlääkärin maksan kortilla. Käteismaksuja on aika vähän kun laskut ovat suurinpiirtein e-laskuja.
Mutta täytyy muistaa että kaikilla ei ole verkkopankkia . Silloin laskujen maksu mm. on hankalampaa. Jäin miettimään että miten ko. ihmiset laskunsa maksavat. Entä vanhus jonka liikuntakyky on huono mutta asuu kotona. Jääkö sitten sukulaisten asiaksi. Itse olen verkossa hoitanut lähes koko ikäni ja nyt olen eläkeikäinen reilusti.
Minulla ei ole verkkopankkitunnuksia, mutta ei ole silti mitään ongelmia laskujen maksun kanssa. On pankin kanssa suoramaksusopimus, että vuokrat ja sähkölaskut ynnä muut velotetaan säännöllisesti tililtä tiettynä päivänä kuukaudessa.
Hienoa että osaisin omille elossa oleville tietoa jos tarvitaan.
Sinulla on kuitenkin netti joten et ole ihan niitä vanhuksia jotka eivät omista edes tietokonetta.
Meneekö laskusi sähköisenä suoaan pankkiin vai joudutko jotain tekemään asian hyväksi. Onko sulla kuitenkn pankkikortti?
Ja jos on niin saat automaatilta rahaa jos tarvitset.
Sinulla on hienosti asiat, minusta tuntuu.
Kun itse on jo eläkkeellä mutta ollut töissä yli 30 vuotta niin tähän asti olen kärryllä käytännön jutuista laskujen suhteen. Mutta hyvä kuulla miten hoidetaan ne jotka ovat asioista pihalla, heitä ihan varmasti on.
Joissakin tapahtumissa pitää maksaakin käteisellä pääsymaksu ja ostokset. Baariin jos lähtee niin nopeampi maksaa käteisellä eiköä tule tulattua liiaa kun ei ole kortti mukana, ei kadota eikä varasteta. Pikkuostokset tietysti, vaikka nopeastihan ne lähimaksullakin maksaisi.
Puhelinmaksu typerintä, ei taida oikein menestyäkään kun ei ole mainoksia ollut pitkään aikaan.
"minä kävelen siitä ohi oman kahvini kanssa ja pudotan tiskille tasarahan."
Kaivelet siinä jonossa taskun pohjaltasi tasarahaa 1,70 euroa ja kaikkien aikaa menee. Nostamme sinut sitten jonon sivuun etsimään tasarahaasi, vilautamme korttia lähimaksuna. Olemme juoneet jo kahvimme, kun sinä vielä ynnäilet tasarahaasi.
Käteisen rahan käyttäjiltä olisi perittävä lisämaksu, koska käteisen käyttäminen on kallista ja hidasta. Toivottavasti sellaiset kaupat yleistyvät, joissa ei enää pysty käteisellä maksamaan. Niissä ei tarvitse jumitella kassalla, ja hinnat voidaan pitää edullisimpina.
Molempi parempi. Korttimaksajat jumittavat kassaa enemmän paitsi jos on lähimaksu. Joillekin tuntuu se pinkoodin näppäileminen tuottavan suuri vaikeuksia ja yhteydessäkin menee oma aikansa.
Käteismaksajissa taas tasarahan kaivajat ovat junnaajia. Vaikka raha olisi tasan oikea jos on noita kolikkopellejä niin kassalla menee kuitenkin aikansa laskemisssa.
Nopein maksutapa on seteli(t)/kolikko mahdollisimman liki kassan karhuamaa summaa.
Minkä pankin korteissa ei ole vielä lähimaksua?
Lähimaksu, tai korttimaksu ylipäätään, on nopein tapa maksaa. Käteisen käyttö on yhtä laskemista paperilappujen ja pellinpalojen pyörittelyä. Siitä syystä käteisestä pyritään eroon.
Lähimaksu on vieläkin nopeampi
Ja sitten jonossa saattaa olla joku jolla on taskussa skanneri jollas skannaa lähimaksajien kortit ja maksaa ostokset heidän tileiltään.
Omia seteleitäni ei skannaa kukaan.
Kaupan ovilla on rosvo, joka pöllii käteiset. Ja mummoilta käydään pöllimässä käteiset piironkien laatikoista. Käteinen vetää puoleensa rikollisuutta.
Minä.
Lasken aina tasarahan.
Käteinen on hyvä olla varalla tilanteisiin jolloin kortit ei toimi niitähän sattuu yhtenään.
Älkää toivoko käteisen katoamista. Sen jälkeen katoaa korttimaksaminenkin jossain vaiheessa ja ihmisiin aletaan istuttamaan maksusiruja, joista jo Raamattukin varoitti. Sen jälkeen eletäänkin täydellisessä Iso Veli valvoo-systeemissä.
raamattu varoitti että korttimaksaminen yleisempää kuin käteinen?
aha
Mulla on kännyssä lähimaksu sekä mobilepay,ei tarviis korttia oikeastaan ensinkään,kaikki maksut hoituu sillä ,bensankin pystyy maksaan kännyllä S-paikkojen automaattitankeilla ,miten poikkeaa enää mistään ihon alle tulevasta sirusta? Riittää kun kirjoittaa esim.mobilepayhin pankkikortin numerot ja kännyssäni on jo kasvon ja sormenjälkitunnistus joten sitäkin voi käyttää vain minä.
Ja laskut menee e-laskuina,muuta ei yksityinen seikkailija tarvitsekaan.
Kateellisena ihaillaan täällä miten taitava olet, varmaan joku pankkitieteen insinööri tai maisteri.
KUKA, ei ketä
Ketkä käyttää vielä käteistä,esim. minä.
Minä. Se kuka sen kahvipaketin osti ei kuulu markettipäälliköille eihä heidän pomoille.
Minä. Käteisen käyttö on huomattavasti nopeampaa kassalla. Ei takana tulijat hermostu, kun kortti kusee eikä hyväksy annettua tunnuslukua syystä tai toisesta.
Diilerillä ei ole lukulaitetta, pakko käyttää käteistä.
Ketä käyttää hyväksi ketä vai kuka käyttää käteistä rahaa?
Ketkä käyttää hyväksi keitä ja keitä ne huijaa?
Jokainen, joka ei halua olla teknisten häiriöiden uhri. Jokainen, joka ei halua huutaa koko maailmalle mitä rahoillaan tekee. Jokainen, joka ei halua tulla seuratuksi, vakoilluksi, säädellyksi ja valvotuksi.
Onko kaikilla persuilla vainoharhat valvomiseksi tulemisesta?
Miksi kaikki vasurit kannattavat orwellilaista sensuuria, valvontaa, kyyläystä ja totalitariaa?
(toki kysymys oli retorinen, koska kommunismi ja "oikeanlaisen ajattelun" pakottaminen...)
Ihan yhtä vähän kuin kaltaisellasi vihervasurilla on pelko, että sen muovikortin takana olisi omalla työllä tienattua voimaa.
Viranomaisille/pankille/kaupalle ei kuulu tippaakaan maksutapani tai mistä raha on tullut ja miten sen käytän ja missä muodossa. No, viranomaisille jos on syytä epäillä rikosta mutta eipä ole ollut eikä rehellisen kansalaisen tarvitse arkailla käteisen käyttöä tai siirtyä korttiin sen vuoksi.
Anna sinä asiasi muiden tahojen tietoon jos niin huvittaa.
Mi-nä.
Käteistä aina kaupoissa, baareissa ja huorissa.
Turkkilaiselle parturille myös, mutta hän toivookin kahisevaa eikä korttimaksua.
Ei pitäisi islamilaista bisnestä suosia mutta kotimainen karvari 30€, etno 15€.
Liian suuri ero.
Sähköraha on toki erittäin verkko-ostoksissa, näppärästi hoituu maksu tilauksen yhteydessä eikä laskua jälkeenpäin mutta kodin ulkopuolella en käytä.
Ketä?
Minä käytän Jyrki Cash Käteisen kuvaa kun pidän omakivaa peiton alla.
Minä käytän. Aina pitää olla parinpäivän käyttövara lompakossa. Kun koneet tekee tenän ja sotkee kaikki asiat silloin on hyvä olla käteistä.
Ei toimi kassatkaan, jos koneet tekee tenän. Käteinen raha on pelkästään rikollista toimintaa varten.
mitkä koneet tekee tenän, ja mitä sitten?
Kaikki automaatit ainakin kerran vuoteen lakkaa toimimasta. Kiva jäädä viikonlopuksi persaukisena kun ei kortit toimi.
Kassakoneet.
Tavallinen rehellinen ihminen ei tarvitse käteistä mihinkään. Tiedän sen, koska olen käyttänyt pankkikorttia jo 1980-luvulta saakka, ja en edes muista milloin olisin käyttänyt viimeksi paperi- tai peltirahaa.
Käteistä eivät tarvitse kuin rikolliset.
Toreilta saa ruokaa käteiskaupalla. Ei tarvita mitään koneita.
Tavallinen rehellinen ihminen ei tarvitse kortteja maksamiseen, ei käteisellä maksaminen kaupoissa/ravintoloissa tee yhtään rikollisemmaksi kuin muovihomoilukaan.
Kotona kannattaa pitää aina se parin kuukauden hätävara ruuassa,lääkkeissä ja vähän polttoainetta varastossa,tuolloin vaikka ei olisi käteistä ja maksupäätekoneet tilttaa ,ei jää koskaan pulaan.
Ja jos lääkärissä joutuu käymään laskun saa aina tilattua osoitteeseensa jos joskus maksaminen ei onnistukaan.
Joten käteistä ei kyllä normi -ihminen edes tarvitse enää.
Ja jos ei ole käteistä matkassa sitä ei voi myöskään varastaa tai hävittää lompakon unohduksen vuoksi että se hyvä puoli käteidettömyydestäkin on.
"Joten käteistä ei kyllä normi -ihminen edes tarvitse enää."
Ei tarvitse korttiakaan, sellaista palvelupaikkaa/kauppaa ei montaa (vielä) ole missä ei käteinen kelpaa.
Käteinen mahdollistaa rikollisuuden. Koska kukaan rehellinen ihminen ei tarvitse käteistä, niin käteisen käyttö on syytä lopettaa. Se lopettaa myös käteisen avulla tehtävät rikokset.
MOT.
Kukaan rehellinen ihminen ei tarvitse muovirahaa jos ei sitä halua. Tässä maassa on onneksi vielä vapaus käyttää sitä maksutapaa minkä mieltää sujuvimmaksi.
Ei tarvitse hörhöillä älyluurien kanssa ja kytätä akun loppumista tai varassa toimivatko yhteydet.
Katuryöstäjä ei voi tietää onko sinulla mukana käteistä, kortin/älypuhelimen katoaminen aiheuttaa isot ongelmat. Käteisen ei niinkään varsinkaan kun sitä yleensä mukana sangen vähän.
Koska vain rikolliset tarvitsevat käteistä rahaa, niin sen käyttö voidaan lopettaa. Kukaan muu kuin rikollinen ei tarvitse käteistä rahaa.
Heitä ny "homppeli" voltti. Mulla on muovikortti-kin, mutta käytän käteistä, eikä kukaan ole rikolliseksi tituleerannut. Hyvin on käteinen maksuvälineeksi kelvannut.
Valinnan vapaus. Päinvastoin kuin te teknopellet kuvittelette läheskään kaikkia ei huvita rassailla puhelinlompakoilla tai muovirahoilla ollessaan liikenteessä.
Tässä on kyse rikollisuuden torjunnasta. Käteistä rahaa eivät tarvitse ketkään muut kuin rikolliset. Siksi käteisestä pitää päästä nopeasti eroon. Sen jälkeen myös hinnat putoavat, kun käteisen kuluja ei tarvitse maksaa tavaroiden ja palveluiden hinnoissa.
Joo, pitäköön EU rahanpesudirektiivitunkkinsa. Käteisen käyttö on onneksi vielä arvostettua yleisesti.
Typerys oot jos kuvittelet hinnat laskisivat vaikka käteisen käyttö loppuisi.
Hoitakoot rikoksen torjujat tehtävänsä miten parhaaksi näkevät tai sitten eivät, evvk. Ei tuo ole rehelliselle kansalaiselle mikään pätevä syy luopua käteisestä.
Isot rikolliset, päättäjät ja yritysjohtajat ym,tekee rikoksensa ilman käteistäkin, kanslaisetkin saa tehdä pieniä rikoksia käteisellä.
Rikoksia torjutaan helpoiten ottamalla pois rikoksentekoväline. Tässä tapauksessa käteinen raha.
Yhteiskunnan tehtävä ei ole tukea rikollisuutta.
Rehellinen ihminen ei tarvitse rikoksentekovälineitä, kuten käteistä rahaa.
Samalla logiikalla voitaisiin ottaa veks autotkin muilta paitsi työmatkalaisilta. Mitä ei tarvitse niin on turhuutta.
Käteisen rahan kieltäminen ei ole pois kuin rikollisilta. Vertailusi ontuu, koska autoa tarvitsevat muutkin kuin rikolliset.
"Käteisen rahan kieltäminen ei ole pois kuin rikollisilta."
Just joo, eläkeläisiä/vanhuksia varmaan kiinnostaa opettelemaan puhelinlompakkoa tai edes korttimaksamista kun ovat yli puoli vuosisataa käyttäneet käteistä .
Kortin käytössä ei ole mitään opettelemista. Helpompaa se on kuin laskeskella killinkejä.
Käteisen rahan käyttö pitää kieltää, koska käteistä ei tarvitse kukaan muu kuin rikolliset.
Onneksi sitä ei tulla kieltämään. Ehdotonta kortti/mobiililompakkoa eivät vaadi kuin kyylät joita kiinnostaa muiden asioiden nuuskiminen. Ei tarvitse olla epärehellinen jotta haluaa pitää omat talousasiansa myös omana tietonaan.
Käteistä rahaa tarvitsevat vain rikolliset. Kuka puolustaa käteistä rahaa on liikkeellä pahat mielessä. Harmaa talous tarkoittaa myös korkeampaa verotusta, josta kärsivät eniten rehelliset, jotka eivät tee vilunkia käteisellä.
Käteisen rahan käyttö pitää kieltää, koska käteistä ei tarvitse kukaan muu kuin rikolliset.
Tovin kun mietin foliomantraasi rikollisuudesta niin ihan hyvä vain jos valtiolta saa jäämättä tuloja.
Valtio joka käyttää 3 miljardia/vuosi siirtolaiskrimimaanien hyysäämiseen ja maksaa todella huonosti toimivan postin johtajalle miljoonan euron vuosiliksaa ei mitään lisärahaa edes tarvitse koska sitä on näemmä nyt jo yllinkyllin.
Kuten sanottu niin käteinen raha koituu rehellisten kansalaisten vahingoksi. Tavallinen rehellinen kansalainen joutuu maksamaan käteisellä aiheutettujen rikosten tappiot.
Käteistä rahaa ei tarvitse yksikään rehellinen kansalainen, joten käteinen raha pitää kieltää.
Rehellinen kansalainen ei tarvitse muovirahaa sen enempää, rikollisuuden torjunta ei ole tässä maassa tavallisen tallaajan toimenkuvassa eikä varsinkaan vastuulla.
Käteisellä rahalla tehdään rikoksia. Käteistä rahaa ei puolestaan tarvitse kukaan. Sellaista järjestelmää mitä ei tarvita ei kannata ylläpitää. Käteinen raha siksi pois aiheuttamasta vahinkoa kansantaloudelle.
Vain rikolliset puolustavat käteistä. Rikollisten puolustajat ovat myös rikollisia.
Oletko+kuullut+käteiskaupasta?+Missä+toinen+osapuoli+haluaa+rahansa+heti?Et+varmaan,+se+tarkoittaa+asiaa+maksu+heti,+ei+että+rahat+liikkuvat+jossain+bittiavaruudessa+viiveellä.
Itävallassa+helvetisti+rikollisia+näemmä+kun+86%+puolustaa+käteisen+käyttöä.
Kaltaisesi+diplomidorkat+lienevät+jonain+päivänä+päättämässä+asioista+mutta+onneksi+muutos+tapahtuu+hitaasti.
Korttimaksu on tarpeeksi nopea. Kiireen tuntu viittaa rikolliseen toimintaan. Maa alkaa poltella jalkojen alla, siksi on kiire.
Käteistä rahaa ei tarvitse kuin rikolliset. Siksi käteisen rahan käyttö pitää kieltää kokonaan.
Suomessa suurimmat talousrikokset tehdään sähköisesti.
Missä niin on sanottu?
Tilisiirtoja ei voi tehdä sähköisesti jättämättä jälkiä. Tästä syystä sellaisista rikoksista jää kiinni. Juuri samasta syystä rikolliset suosivat käteistä.
Käteistä eivät tarvitse muut kuin rikolliset.
Oikeasti+kyse+on+pankkien+pelkäämästä+valuuttapaosta.+Pankit+menee+nurin,+jos+ihmiset+nostaa+rahansa+käteisenä,+koska+pankilla+ei+ole+rahaa+kuin+noin+10%+talletuksista.
Käteinen+myös+kestää+internetin+kaatumisen,+sähkömagneettisen+pulssin+ym.+Käteinen+on+ainoa+pitävä+todiste+rahasta+jota+sinulla+on.
Päinvastoin, lisää vaan rikollisuutta kun sitten pitää varastaa tavaraa millä maksetaan vaikkapa ne huumeet, niidenkin joilla olisi varaa maksaa käteisellä.
Akat siirtelee firmoissa rahoja omalle tililleen kymmeniä vuosia ennen kuin jäävät kiinni, jotkut ei jää kiinni koskaan. Juuri oli lehdessä kun akka vei muistisairaalta mieheltään 2 miljoonaa muutamassa vuodessa tilisiirroilla, käteisenä nostot ei olisi onnistunut ihan hetkessä ja olisi todennäköisesti jäänyt kiinni ennen tilien tyhjentymistä.
Ai joku satunnainen akka tekee Suomen suurimmat talousrikokset?
Vähän suhteellisuudentajua kiitos.
Tilisiirroista jää aina joku jälki.
Vain rosvot tarvitsevat käteistä. Rehellinen kansalainen ei tarvitse käteistä.
Taidat olla "oikeassa elämässä" puhevikainen?Toistelet nyt samoja asioita kuin pahempikin heikkolahjainen. Ilmeisesti änkytät...
Etkö lue uutisia? Naisethan siellä yrityksissä raha-asioita useimmiten hoitaa ja vähän väliä lehdissä kun varastaneet satojatuhansia, välillä miljooniakin. Muuttelevat vaan tilinumeroita tai tekevät tekaistuja laskuja, onnistuvat hämäämään tilintarkastajiakin pitkän aikaa, mitä isompi yritys, sitä helpompi. Jonkun uutisen jälkeen googletin ja tuli tosi paljon, en muista hakusanoja.
Muistisairas äitini hävitti käteistä rahaa koko ajan.
Nyt käteisen kosto kielletty. Käy yhdessä kaupassa ostamassa ruuan lähimaksulla. Korttiin laitoin rajat alas, nyt on pysynyt mummon pikku eläkkeet hallinnassa.
Vaikeuksia silloin kun se kysyy sitä pin koodia, onneksi ei usein. Oli käteisen kanssa aika haastavaa.
Käteisen käsittely maksaa jota et tunnu tajuavan. Arvokuljetusyritykset eivät ole ilmaisia ja niiden voitot valuvat ulkomaille. Lisäksi kuljettaminen on todella tehotonta nykyään kun kuljetusmäärät ovat pieniä per auto.
Toki on muitakin kuluja, jotka eivät aukea käteisen käyttäjälle.
Käteisen väheneminen ja maksutapojen kehittyminen lisää Suomen kilpailukykyä ja pienentää yrittäjän kuluja.
Kaikki nämä valuu kuluttajan hyväksi markkinoilla.
On hyvä olla kortti jos pankkiautomaatti ei toimi eikä saa rahaa.
Olen kuullut ja eipä ole jokapäiväistä puuhaa. MobilePay on se mitä olen käyttänyt, näkyy heti.
Suurien summien siirtely ja tallettaminen pankkiin käteisenä on aikaa vievää kun joutuu selvittämän mistä rahat on tullut. Kyllähän sitä isoja kasoja vielä rahaa autoliikkeisiin kannetaan.
Olisi kiinnostavaa ymmärtää miksi käteistä puolustellaan. En näe mitään muuta tarvetta kuin heittää jostakin pimeästä keikasta rahat tai huumeiden ostosta. Kaupan kassalla käteisen käyttö on vain kaikkien tarpeettoman turhan ajan lisäämistä. No se on helpottumassa kun on tulleet itsepalvelukassat.
Minä! Olen se Ketä.
Jospa sinä olet setä. Ja se taipuu, kuka kutka, niinkuin mikä,mitkä paitsi turkussa.
Käteiselle paperei tai kolikkorahalle ei juuri mitään käyttöä!
Kaikki normaalit kauppareissut jne olen maksanut vuosia pelkällä muovilla,
laskut jne kaikki kulkee sähköisesti.
Lapsille annan käteistä, samoin tietyissä miesten palvelupaikoissa
Muovi on yksi pahimmista ympäristön saastuttajista! Käteinen raha on luomua ja ekologista!
Auto-vene ja moottoripyöräkaupat tehdään aina käteisellä. Se nyt vielä puuttuisitkin että kauppaan alkaisi kuulua käynti pankissa yhdessä. Ostaja kun voi printtailla millaisia kuitteja vain kotikoneelta hienopapereille ja esitellä, minä en hyväksyisi ainoatakaan. Käteinen se on jolla normaalien ihmisten kulkuneuvo-kaupankäynti käydään tässä maailmassa.
Vain idiootti uskoo kansalaisten välisessä kaupankäynnissä tilisiiirtoihin, pankkisiirtoihin, etäostoihin, uutisvirrassa kuukausittain juttuja huijatuista kirppis ostajista ja myyjistä kun "luotetaan ihmiseen".
On tavara, on myyjä, on toinen tavara on setelit. Ainoa järkevä tapa toimia. Omakotitalo ja uusi auto ostetaan ehkä tilisiirrolla tai kortilla, laskut maksetaan verkkopankissa. Niitä ei pidä sekottaa setelin käyttötarkoitukseen joka on kaupankäynti kansalaisten välillä.
Yhdyn aiempaan siitä miten joku saa 2 euron 20 sentin kahvikuppikorttiostoksella 15 metrin jonon taaksensa. Sitä on korttia väärin päin, tuli panettua väärää, sitten käännetään kortinlukulaitetta kassan puolelle ja nollataan, sitten tungetaan taas..miten päin se siru oli, onks tää logo ylä vai alapuolelle ? onko maa kuitenkin litteä, myydäänkö teille aikuisten tuttipulloja, ainiin mä otan vielä munkin. Lisätään se tähän laskuun. Ootas vähän, laitas uudelleen, siin on varmaan likanen se siru. Ei jessuus
Mitä? PÄINVASTOIN
Minä en antaisi käteistä yhtään edes yksityishenkilöiden kaupassa!
Tilisiirto niin jää aina todiste että olet siirtänyt rahaa ko tilille.
Jos käteinen vaihtaa omistajaa, et pysty sitä mitenkään todistamaan.
Tottakai kaikki sähköinen rahan siirto on turvallisempaa ja kaikesta
jää jälki jos pitää myöhemmin selvitellä
Minä olen kyllä maksanut autoliikkeessä autoni aina kortilla. Katsoo vaan että kortin maksupäätteellä käytettävä raja on kunnossa. Viimeksi ostin 26 tuhannen euron auton, eikä ollut mitään ongelmaa. Debit-puolelta siis, sehän tarkastaa katteen lennossa.
Olisi aika hurjaa kanniskella isoja summia mukanaan.
Ei se ole ongelma käteiselläkään, ei autokauppias kauppoja peru syyn takia sinä isket 26k riihikuivaa eteen.
Samaa mieltä olis kyl aika hurjaa tuollaista määrää pätäkkää roudata messissä.
Joo. Edistyksellintä on antaa pankkikortti kaverille, kun siltä on rahat lopussa.
Joo. Edistyksellisintä on antaa pankkikortti kaverille, kun siltä on rahat lopussa.
Koko maa on aivan jälkeenjäänyt.
Nykynuoriso/nuoret aikuiset eivät tajua rahan arvosta mitään kun rahat ovat nettipankissa. Mikään ei maksa mitään kunhan korttia vilauttaa maksupäätteelle.
Sitten ihmetellään miten on päässyt kulutusluotot niin suureksi ettei pysty hoitamaan niitä.
mobiili lompakko, esim Nordea Wallet sovellut näet online kokoajan mitä käytät ja mikä on saldo, kuinka monta nosta ja maksua olet tehnyt jne.
Kaikesta sähköisestä jää jälki mitä voi seurata kulutusta ihan livenä,
päinvastoin paljon helpompaa ja nykyaikaista
Kyllä on moniongelmaista porukkaa, pitää olla kortit ja älykännykät mukana niinkin yksinkertaisissa asioissa kun kaupassa tai ravintolassa käynti.
On koolia olla nörtti.
Miksikäs Ketä ei käyttäisi käteistä rahaa? Ketällä on siihen oikeus.
Minulle matuna KelaGold riittää hyvin. Se kelpaa lähes joka kauppaan.
Vielä kun korttiin saisi käteinosto-oikeuden edes €.000 kuukaudessa.
Ketä on pässi ja käyttää itse.
Saisi kolikkojen tilalle kehittää jotain kätevämpää, muuten hyvä.
Kunhan pankkien kaatumisen dominoefekti alkaa niin siinähän klikkailette nettipankkianne ja höyläätte epätoivon vimmalla muovikorttianne.
Taidat olla kuuluisia persauksia, joilla on pankkitilin saldo pyöreä nolla. Kun pankit kaatuvat, niin sukanvarsisäästötkin muuttuvat arvottomiksi. Itse ostan yleensä kultaa ylimääräisillä joutorahoilla.
Maksan lähes kaikki ostokset kortilla.
Joskus harvoin nostan käteistä rahaa kun siihen on tarve.
Minulla on sohva josta puuttuu 4. jalka
jonka olen korvannut satasten pinolla
5 cm 500 kpl 50 000 euroa riittää jalaksi jos yksi jalka riittää
otan siitä joskus hiukkasen kun tarvin yleensä en
Kokeile patjan ja tyynyn täytteenä, voi vaihtaa viikon välein ja heittää sitten paperinkeräykseen. Jos olet köyhä niin voi pitää vaikka kuukauden.
Kun ketä käy maksullisissa seuralaispalveluissa niin käteinen raha on turvallista.
Tai ulkomaan matkalla..Kuka uskaltautuu jättäytyä muovirahan varaan reissatessaan????
Tein hilljattain autolla Euroopan ympäriajon, tai siis kävin Välimeren rannalla. Vähän toistakymmentä maata jäi matkan varrelle. Kahdella muoviläpyskällä tulin toimeen. Läppärillä hoitelin matkan aikana kotimaan pankkiasioita.
Tsekeissä nostin huvikseni paikallista valuuttaa automaatista, tosin aika kovalla kurssilla.
Mutta yhtään käteistä ei ollut mukana, enkä edes olisi uskaltanut ottaa. Vielä kun kaikki EU-maat liittyisivät euroon, niin olisi vielä parempi.
Poislukien kaikki kehitysmaiksi laskettavat, kuten romania, joita ei olisi ikinä pitänyt euroon ottaa edes mukaan.
Romania ei sattunut matkan varrelle, enkä sinne edes ollut menossakaan. Tulihan sitä nuorena käytyä Jugoslaviassa Titon aikaankin. Slovenia on muuten hieno maa nykyään, oli se alue kyllä silloin 70-luvullakin.
Kun ketä tulee vuosittain muutaman kerran matkoilta joilla käytän käteistäkin niin jäljelle jääneillä kolikoilla palaan marketin jokeripokeria 0,20€:n panoksella enimmillään 1€:n määrän. Yleensä kolikot loppuvat mutta nyt on jäljellä 8€ ja luulen niiden riittävän seuraavaan, 1,5 viikon kuluttua tapahtuvaan lähtöön saakka.
Miksi kierrät autolla euroopan teitä turhaan
mitä siinä oppii ja näkee mitä järkeä
ai se olisi hyvä että kaikki eu-maat liittyisivät euroon
kun se on haitta suomellekin
Samaan aikaan haukkuu idiooteiksi ja itsellä otsikossa aika paha kielioppivirhe.
Käteinen raha on monessa paikassa ainut käypänen, muoviläpysköillä tai tilisiirroilla ei ole mitään tekoa.
Käytän toki itsekin paljon maksukortteja ja verkkopankkia ym. nykyajan sovelluksia, mutta tietyt kaupat menevät edelleen vain käteisellä. Käteinen raha alkaa olemaan vain suuremmissa määrin ongelmallista, kun pankit ovat niin tarkkoja ja epäilevät pienemmistäkin summista rahanpesua. Helposti jää suurempi summa käteistä omaan kassakaappiin, kun ei pankeille kelpaa.
Myin juuri ison työkoneen Puolaan, maksu käteinen. Ostin ranskalaisen auton alkuvuodesta, maksoin käteisellä. Ostin Lontoosta amerikkalaisvalmisteisen moottoripyörän, maksoin käteisellä. Tietyt asiat vain hoituvat vielä käteisellä.
Matkustin Intiassa useampana talvena ja ajoin pitkiä matkoja moottoripyörällä, oli pakko olla käteistä rahaa mukana.
Tavistiitiäisellä tuskin on mitään ongelmaa maksaa kaikki ostoksensa maksukortilla ja tilisiirroilla, ei tavistiitiäinen juuri käteistä tarvitse.
nimim. vissiin jälkeenjäännyt
aivokuollutta käyttää korttia koko aika. Tai edesauttaa siihen pääsyä.
Tsadilaiset pissikset käyttävät ketä-sanaa aloituksen otsikon tavoin.
Pankkiautomaatit häviää katukuvasta, jos kukaan ei käytä niitä.
Minä käytän käväistessäni kahvilla huoltiksella.
Kun sinä viivyt kahvikuppisi ja korttisi kanssa tukkimassa kassaa, niin minä kävelen siitä ohi oman kahvini kanssa ja pudotan tiskille tasarahan.
Minä olen jo juonut kahvini ja siirtynyt talkaisin baanalle, kun sinä vasta tunget kuittia ja korttia haitarilompakkoosi.
Kun sinä vihdoin lähdet jatkamaan matkaa, niin minä olen jo piste kaukana horisontissa.
Käteiskauppa kannattaa.
Kuulkaa nyt persut. Sivistyneet ihmiset ei ramppaa baareissa hukkaamassa tavaroita eikä maksullisilla tauteja hommaamassa. Niin mihin sitä käteistä tarvittiin muuhun kuin persuiluun? Kahvin maksamiseen huoltiksella voi käyttää lähimaksua ja ei se tunnusluvun näppäilykään ota ainakaan itseltäni kuin 1-2sekuntia. Kuinka kuivunut foorumi tää oikein on?
Hah hah, hauska nähdä kun kaltaisesi juntit käännytetään tapahtumista, missä pääsymaksuksi kelpaa vain käteinen tai jäät ilman ruokaa ja juomia ))
Paha tietysti nostaa käteistä jos saldo miinuksella kun elää luotolla koko ajan.
Suuremmissa tapahtumissa ei käy sen paremmin käteinen kuin korttikaan. Saldoa ladataan etukäteen tapahtumarannekkeeseen, jolla maksetaan juomat ynnä muut.
Käteinen rahahan on kaikkein pahin mahdollinen skenaario joukkotapahtumassa. Kustomoidulla rannekkeella saadaan kaikki käyttämään yhtä ja samaa maksutapaa.
Höpsistä, ei missään sama ranneke käy joka kojulle, jokainen haluaa maksun heti, ettei tapahtumanjärjestäjä varasta.
KEKÄ KÄKÄTTÄÄ JA VÄKÄTTÄÄ, KU VÄKÄTTÄJÄN KÄKÄTTÄJÄ.
Käytän+aina+luottokorttia,+joka+on+korotonta+lainaa.
Muistan+neljän+luottokorttini+PIN+koodit.
En+ymmärrä+lähi-+enkä+mobiilimaksujen+käyttäjiä.+Rahat+katovat+saman+tien+tililtä.
Minulla+ei+ole+niin+kiirus+päästä+irti+rahoistani,+ettenkö+jaksa+syöttää+PIN-koodia.
Lisäksi+S-Bonus/Visa+kortilla+saa+jokaisesta+maksusta+S-kaupoista+0,5%+lisäbonuksen.+Vuodessa+siitä+kertyy+ihan+mukava+lisäraha,+joka+menee+ilmaiseen+korkean+riskin+S-rahastoon.+(Huom:+en+ole+maksettu+mainos+vaan+kerron+miten+hoidan+maksuasioita).
OP-bonuksilla+OP-tilini+ovat+ilmaisia.
Olen+ääripopulisti+ja+nuuka.
Täysin samat sävelet.
Erona ainoastaan S-bonusten käyttö. Silloin, tällöin vaimoni nostaa killingit käteisenä koska käytämme tietyissä matkakohteissa käteistä.
Markkinoilla, ulkoilmakuppiloissa yms.
Loppuhenkonenkin sopii!
Miksi ottaa korotonta lainaa jos voi maksaa heti pois omista varoistaan?
Luottokortti on tosin parempi ulkomaanmatkojen varauksissa/maksuissa, ei ole oma raha kiinni mahdollisten ongelmien ilmaantuessa ja luotonantajalle reklamointi varmasti sujuvampaa kuin matkatoimiston kanssa tappelu.
Tais olla itävaltalaiset kun käyttää käteistä. Eivät tykkää että kytätään mitä ostelevat sillä korttiostoista jää jälki, kuten tiedämme.
Viranomainen ihmettelee miksi äijä ostaa hirveästi kamaa, vaikka asuu yksin. Syy on siinä että hänellä on kellariin teljetty perhe.
Itävaltalaiset ovat vekkulia porukkaa. Sieltähän se Aatukin.
Kuka se KEtä on?
Mutta joo, käteisellä on helpompi seurata paljonko on jäljellä. Ei elä yli varojen kun on tälläinen köyhimys kuin minä.
Ja on muuten noissa korttimaksulaitteissa vähänväliä jotain häikkää. Setelit toimii aina.
Juu, sitä ostelee paljon tarkemmin kun maksaa rahalla.
Kun on hilloa riittävästi ei tarvitse seurailla saldon riittävyyttä. Kysy vaikka Limaiselta !
Mulla on hilloa, oon silti tarkkana rahanmenosta, mutta niin ei kai sitä hilloa muuten olisikaan.
Itse säästän setelirahaa hautaa varten. Aion vuorata niillä oman arkkuni. Siellä on maan alla mukava köllötellä pehmeässä pedissä.
Minä en odota hautaa, säästä omaan vanhuudenhoitooni, ei tarvitse maata märissä vaipoissa kiukkuisten hoitajien armoilla.
Minä olen tunkenut vaippojen sijaan kalsareihini viiskymppisiä. Ajavat saman asian.
Sieltä voi sitten kaivella hoitajalle setelin niin saa parempaa hoitoa.
Joku 40-50 tonttua käteistä on hyvä pitää omassa kassakaapissa aina heti saatavilla.
Ketjussa ei ole tullut esille ensimmäistäkään asiaa miksi muoviraha olisi ulkona liikkuessa parempi maksutapa kuin käteinen..
Jos tottunut teinistä pitäen läpyskään mikäs siinä mutta ns oldskool koulukuntalaisen ei kannata vaihtaa muovirahaan jos ei siitä koe saavansa hyötyä.
Amerikassakin sanotaan Jumala rakastaa käteismaksajia.
Käteistä rahaa tarvitsevat ainoastaan rikolliset. Rehellinen ihminen ei tarvitse käteistä mihinkään. Kaikki maksut (rehelliset maksut) voi hoitaa nykyään kortilla. Kun maksaa kortilla, niin pelaa avoimin kortein ja osoittaa olevansa rehellinen kansalainen.
Käteisen rahan käyttäjät ovat epäilyttäviä, koska heillä on jotain salattavaa. Ovat potentiaalisia rikollisia. Veronkierto ja muu rikollisuus koituu aina rehellisen kansalaisen tappioksi.
Joka tapauksessa rehellinen ihminen ei tarvitse käteistä rahaa mihinkään. Siksi käteinen raha pitääkin kieltää.
Uskovaisista löytyy eniten rikollisia. Uskonto ikään kuin pyhittää keinot, koska ainahan voi pyytää anteeksi satuolento jumalalta. Sen jälkeen uskovaisella on mielestään taas puhtaat jauhot pussissaan. Viittauksesi Amerikkaan oli siksi osuva.
Ainoat asiat missä tarvitsee korttia on rahojen nostaminen automaatista ja jos ostos kaupassa päätyy centtien osalta muuhun summaan kuin 0, 2 tai 7 kannattaa kortilla maksaa.
Ja onhan siinä oma ilonsa hypistellä todella paksua rahanippua sitä tuntee omistavansa rahaa.
" Siksi käteinen raha pitääkin kieltää."
Olen samaa mieltä. Meillä Suomessa on aivan liian vähän kieltoja. Tästä saataisiin yksi hyvä kielto lisää.
Kunnon sakot kiellon rikkojille, ja sakot pitää tietenkin maksaa heti käteisellä.
Käteisen rahan kieltäminen koituu kansalaisten eduksi, koska käteisellä rahalla tehtävät rikokset loppuvat.
Harmaan talouden tappiot ovat vuositasolla kauhistuttavat. Kyseisten tappioiden maksajiksi joutuu tavallinen kansa.
Ei se koidu tavallisen kansalaisen eduksi millään tavoin, vain hankaloittaa elämää.
Kassajonot ja kalliit hinnat johtuvat käteistä käyttävistä muumioista. Korttia vilauttamalla ei synny jonoja.
Käteinen raha pitää kieltää, koska sitä ei tarvitse muut kuin rikolliset.
Veikkaan käteisen puolustajien olevan persuja, koska merkittävä osa persuista on rikollisia.
En+tiedä+muuta+mutta+sinun+olisi+hyvä+ollut+syntyä+100+vuotta+sitten+neuvostoliittoon.++Siellä+valvonta+pelasi.+Samoin+armeijassa+piti+ilmoittautua+menet+sitten+tupakille+tai+kahville+ja+se+kirjattiin+ylös+päivystäjän+kirjaan.+En+ole+semmosta+systeemiä+sittemmin+kaivannut.++++
+++++Sitten+semmonen+pikku+juttu+että+se+2+%++liikevaihdosta+on+kauppiaan+katteesta+pois+jonka+korttiyhtiö+perii.++Jos+lopullinen+liikevoitto+on+5+%+niin+se+on+jo+40%+liikevoitosta.++Jos+käteinen+poistuu+niin+kuukauden+sisällä+se+korttiyhtiön+prosentti+on+juuri+tuo+5%
Miksi antaa rahojaan pankille hämäriin pisnespuuhiin, kun rahat voi pitää käteisenä itsellään.
Miksi puolustelet rikollisia? Oletko itsekin rikollinen? Nimittäin rehellinen ihminen ei tarvitse käteistä mihinkään.
Vain rikolliset tarvitset tarvitsee muovikorttia kokaviivan tekoon.
Korttikansaa on helppo valvoa.
"Yhdyn aiempaan siitä miten joku saa 2 euron 20 sentin kahvikuppikorttiostoksella 15 metrin jonon taaksensa. Sitä on korttia väärin päin, tuli panettua väärää, sitten käännetään kortinlukulaitetta kassan puolelle ja nollataan, sitten tungetaan taas..miten päin se siru oli, onks tää logo ylä vai alapuolelle ? onko maa kuitenkin litteä, myydäänkö teille aikuisten tuttipulloja, ainiin mä otan vielä munkin. Lisätään se tähän laskuun. Ootas vähän, laitas uudelleen, siin on varmaan likanen se siru. Ei jessuus "
Tää on niin totta!
Ja yksi kaveri meni just kahvikupin kanssa jonon ohi ja löi tasarahan tiskille!
Muu jono seisoo ja odottaa että se yksi kaveri saa vihdoin ja viimein maksettua kortillaan sen kiireisen henkilön "takeaway"-kahvinsa...
Ni, tulis vaan veroja lisää...
Nykyään henkilön tekee epäilyttäväksi niinkin raskaat rikkomukset kun ei omista bonuskorttia ja ei halua kohdennettua mainontaa.
Minulla on molempien kaupparyhmien kortit, ja samat mainokset tulevat kuin muillekin. Että se siitä kohdentamisesta.
Minulla KELA GOLD se käydä vain lidl. Tämä on syrijta!
Hienoa että persutkin saatiin mukaan ketjuun.
Kommunistit kans. Maailman pelastus on heidän mukaansa rahaton valtioton maailma.
Jaahans onko nämä käteisrikolliset miettineet, mitä noiden paperilappusten tekeminen ja siirtely maksaa ?
Seteleiden käyttö lisää meidän hiirikädenjälkeä merkittävästi ja siksi setelimaksamiselle pitää säätää käteismaksuvero.
Niin lisää afrikkalais/arabisiirtolaisten tuonti eurooppaankin mutta eipä nämä viherhörhöt sitä kritisoi.
Saatiinhan ketjuun myös rasistinen persunäkökulma.
Ei tuossa mitään rasismia ole. On realismia ns siirtolaiset haluavat merkkivaatteet, Iphonet, pikaruokaa yms kulutusta jotka lisäävät hiilijalanjälkeä aivan eri tavalla kuin jos nämä maleksisivat kotimaassaan.
Aika ristiriitaista tuo ituhippien ajatusmaailma, ollaan huolissaan maapallon lämpenemisestä ja hiilijalanjäljestä mutta silti suositaan sitä nostattavaa maahanmuuttoa.
Logiikka ei ole vihreiden vahvuus.
onko niillä yhtikäs mitään järjellistä ajatusta ?
itse en ole ääripersuna vielä havainnut.
Veropohjaa voimme laajentaa viherpunikkiverolla, jolla kompensoidaan heidän yhteiskunnalle aiheuttamat vahingot edes osittain.
Loistava idea laajentaa meidän niin suppeaa veropohjaa.
"Turvapaikan" hakijoille €100.000 turvapaikkavero ! Maksu on suoritettava välittömästi ennen kuin hakija voidaan siirtää VOKkiin.
Oikeasti+kyse+on+pankkien+pelkäämästä+valuuttapaosta.+Pankit+menee+nurin,+jos+ihmiset+nostaa+rahansa+käteisenä,+koska+pankilla+ei+ole+rahaa+kuin+noin+10%+talletuksista.+Numerot+tilillä+eivät+ole+rahaa.
Käteinen+myös+kestää+internetin+kaatumisen,+sähkömagneettisen+pulssin+ym.+Käteinen+on+ainoa+pitävä+todiste+rahasta+jota+sinulla+on.+Raha+on+oikeasti+vain+velkaa+ja+tätä+perusasiaa+ei+yli+90%+ihmisistä+edes+ymmärrä.+Ja+tässä+hieman+perustietoa+rahasta+jaksoja+on+5.+
https://www.youtube.com/watch?v=Hax_UwfExks
Rahahan on nykyään pelkkää arvotonta humpuukia. Ennen sen arvo oli sentään sidottu johonkin arvokkaaseen, esimerkiksi kultaan.
Jos omaisuuttaan haluaa jemmata, niin kultaan sijoittaminen ei ole lainkaan huonompi idea.
Eli onko siis pankki mulle velkaa sen verran, kun numeroita on tilillä? Itse kyllä nostaisin rahani käteisenä omaan hallintaani ennenkuin joku mullistus häivyttää todisteet ns pankin hallussa olevista rahoistani.. Pankilla ei tosiaankaan ole varantoa antaa tallettajilleen rahojaan käteisenä. Aika heikoilla jäillä mennään! Onneksi ei ole paljoa menetettävää ja mietittävää noissa.
Saksa sotien välillä ja nykyinen Venezuela ovat hyviä esimerkkiejä miten helpoa on tehdä lisää fyffeä !
Niin. Hitleri kansallisti pankin ja valtiolla oli oikeus luoda rahaa tyhjästä, eikä ylikansallisella pankkimafialla (juutalaiset) kuten on nyt.
Olisikin hienoa jos rahanluontioikeus vietäisiin pois yksityisiltä pankeilta valtiolle ja valtio lainaisi sitä kansalaisille nollakorolla. Ei olekkaan ihme kun koronkiskuri pankkimafia julisti sodan Saksaa vastaan.
Kuka se Ketä on?
Kannattaa elää velaksi. Silloin ei ainakaan haittaa vaikka talousjärjestelmä kippaisi nurin.
Juuri näin, vanhaa hyvään markka-aikaan meillä oli veli nimeltä inflaatio.
Esimerkki 1980 luvun alusta.
Tyypi oli oiskellut 5 vuotta 60-70-luvun taitteessa ja ottanut täydet opintolainat.
Tyypi ei ollut vielä valmistunut 80-luvun alkupuolella, koska oli siirtynyt työelämään 70-luvun puolivälissä. Tämä iloinen opintolainannostaja kertoi 80-luvun alkupuolella, että hän voisi maksaa 5 vuoden elämisen yhden kuukauden palkalla, mutta miksi pitää kiirettä !
Suomessa on ollut pankkikortteja 1980 luvulta asti ja täällä edelleen jotkut ihmettelee "etteivät vanhukset osaa niitä käyttää"??
Kuinka vaikeaa on muovikorttia käyttää ja oliko ne vanhuksia -80 luvulla,
vai missä pellossa porukka oikein asuu??
Ainakin persut asuvat peräkamareissa eivätkä tiedä mitään 1900- ja 2000-luvun asioista.
ääri viherpunikit asuvat jurteissaan ja tiipeissään tai sitten Kaivarissa ja Espoon idyllisissä merenrantavilloissaan !
Tosin silloin oli myös pankkikonttoreitakin, noin 5kybänen taatto/muori joka vierasti muovirahaa jo silloin ei sellaista välttämättä tarvinnut.
"Saatiinhan ketjuun myös rasistinen persunäkökulma."
Ja sitten nämä nössöt väittää etteivät he ole rasisteja. Äiti, taas mua kiusataan.
Realistinen rasisti? Vai todellisuudentajuton suvakki? Mieluummin ensinmainittu. Tuota todellisuudentajutonta tosin oli turha mainita, jo suvakki kertoo kaiken tarpeellisen.
http://riikkasoyring.puheenvuoro.uusisuomi.fi/54093-perhe-ei-sallittu-agenda-21
"Matti ja Maija Meikäläisellä perheineen tuskin on mahdollisuutta itse määritellä, kuuluvatko he valioihin vai epäkelpoihin."
Jokaisen pitäisi tietää kuuluuko vastaantuleva A, B, vai C luokkaan, jotka edelleen voidaan jalaa kolmeen osaan: 1, 2, ja 3.
Itse olen lähes eliitin esikuva. En näytä vanhenevan, ja nuoren oloinen. Kersani vetää korkeita numeroita koulussa. Missä on uusi aviomieheni?
Suomessa kansa on kuin elopellolla. Missä on organisaatio, joka on kiinnostunut löytämään älykkäät, jotka tekisivät tästä maasta vielä parempaa?
Kammoksun näkemiäni rappiogeenisiä, joiden vanhemmat eivät ole kyenneet joskus arvosta kertovan moraalin puuttuessa ottamaan vastuuta siitä, että lapsilla olisi oikeus syntyä terveinä, ja saada mahdollisimman hyvät geenit!
Jokaisella rodulla on oma eliittinsä. Kauneus, terveys ja viisaus on arvokolmio.
Muista ottaa lääkkeesi. Onhan lapsesi varmasti palautettu turvakotiin, onhan?
Ketä kiinnostaa? Räsäpäivi ei ainaskaan.
Joulun ruuhkina käytän aina käteistä, on melkein sääntö kun poikkeus että Joulu ruuhkissa lakka jokin kortti tai laite toimimasta.
Olen kohta kuusikymppinen ja käyttänyt korttia 80 luvulta. Kortti ei ole pettänyt koskaan, mutta nuorena miehenä käteinen on päässyt kapakassa loppumaan. Kyllä otti pannuun. Nyt on ollut täysin käteinen vapaa elämä jo yli 5 vuotta.
Kun poliitikkoa pyytää kertomaan vitsin, niin se kertoo vuorenvarmasti poliittisen vitsin. Se on sitä fakki-idiotismia.
Sama on persuilla. Vaikka ketjussa keskusteltaisiin talvirenkaista, niin persut tuo ketjuun rasistiset mielipiteensä.
Sääli ettei persuille myydä valkoisia talvirenkaita, mustat kun tuo mieleen niin ikäviä asioita.
Suvakin mielestä hiilijalanjälki pienenee kun otetaan muutama miljoona mustaa ja arabimiestä kehitysmaista eurooppaan.
M.O.T.
Rosvot ja vastaavat veronkiertäjät.
Näin on.