9.9.99 oli tärkeä päivä niemeläisille.
20 vuotta sitten
7
595
Vastaukset
- Anonyymi
En mie mittään kummempaa siinä päivässä muista olleen.
- Anonyymi
Toisessa ketjussa oli että silta otettu käyttöön
- Anonyymi
Oikea vastaus on, että Arvospuolen silta vihittiin käyttöön ja nimeksi tuli Pentti Rautiaisen ehdottama nimi Valopilkku, joka tuo valoa paitsi Arvospuolen ihmisille niin myös koko kunnalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikea vastaus on, että Arvospuolen silta vihittiin käyttöön ja nimeksi tuli Pentti Rautiaisen ehdottama nimi Valopilkku, joka tuo valoa paitsi Arvospuolen ihmisille niin myös koko kunnalle.
Täältä etelästä ...vieläkös Pelkosenniemi on omana kuntana ? Millä se elää ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täältä etelästä ...vieläkös Pelkosenniemi on omana kuntana ? Millä se elää ?
Velalla me elellään. Hyvin menee ja itsenäisenä pysytään niin kauan ko pysytään .
- Anonyymi
Eikö voitaisi alkaa tekemään näitä muitakin tärkeitä päiviä niemiläisille? Tai voisihan se olla tärkeä vuosikin 2020 tuntuisi ihan hyvältä! Alkuun pitäisi saada ensin tämä ilmapiiri ja tunnelma positiiviseksi! Voisiko se alkaa vaikka siitä, että voisimme pitää yhdessä hauskaa, kyllä kai me vielä sekin osataan? Voisiko nyt kulttuuri- ja liikuntatoimi järjestää leikkimielisen kisan, johon voisi haastaa esim. eri kylät, yhteisöt , yritykset, työpaikat ym. Voisi olla vaikka joku "moniottelu", lajit sellaisia, jotka onnistuisivat useimmalta! Lajeja varmaan löytyisi monenlaisia hauskoja. Joukkueet voisivat olla vaikka kolmihenkiset ja ehkä yksi "vierasjäsenkin" hyväksyttäisi, kun aika moni on mukana esim. eri järjestöissä, niin voisi "lainata"! Palkitsemisiakin voisi miettiä eri perusteilla! Pääasia, että se olisi mukavaa kaikenikäisille ja kuntoisille, myös kannustusjoukoille, eikä varmaan maksaisi paljon?
- Anonyymi
Rollaattori tai vähintään kävelykeppi voisi olla tarpeen tuoda siihen tapahtumaan paikalle. Kylissä on se tilanne että väestö on jo ikääntynyttä ja sellaiseen leikkimieliseen ei taitais tulla kovin porukkaa.
Järjestäkään vaikka yhteinen lauluiltapäivä torilla niin ehkä silloin voisi olla enemmän porukkaa osallistumis mielessä. Laulattajana voisi olla joku tunnettu henkilö ikäänkuin vetonaulana ja mieluiten aurinkoisena kevätpäivän lauantaina.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1711003Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv7710164- 474221
- 243922
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv353716Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h563614No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413463Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni73365- 533153
- 422875