20 vuotta sitten

Anonyymi

9.9.99 oli tärkeä päivä niemeläisille.

7

734

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En mie mittään kummempaa siinä päivässä muista olleen.

    • Anonyymi

      Toisessa ketjussa oli että silta otettu käyttöön

      • Anonyymi

        Oikea vastaus on, että Arvospuolen silta vihittiin käyttöön ja nimeksi tuli Pentti Rautiaisen ehdottama nimi Valopilkku, joka tuo valoa paitsi Arvospuolen ihmisille niin myös koko kunnalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikea vastaus on, että Arvospuolen silta vihittiin käyttöön ja nimeksi tuli Pentti Rautiaisen ehdottama nimi Valopilkku, joka tuo valoa paitsi Arvospuolen ihmisille niin myös koko kunnalle.

        Täältä etelästä ...vieläkös Pelkosenniemi on omana kuntana ? Millä se elää ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täältä etelästä ...vieläkös Pelkosenniemi on omana kuntana ? Millä se elää ?

        Velalla me elellään. Hyvin menee ja itsenäisenä pysytään niin kauan ko pysytään .


    • Anonyymi

      Eikö voitaisi alkaa tekemään näitä muitakin tärkeitä päiviä niemiläisille? Tai voisihan se olla tärkeä vuosikin 2020 tuntuisi ihan hyvältä! Alkuun pitäisi saada ensin tämä ilmapiiri ja tunnelma positiiviseksi! Voisiko se alkaa vaikka siitä, että voisimme pitää yhdessä hauskaa, kyllä kai me vielä sekin osataan? Voisiko nyt kulttuuri- ja liikuntatoimi järjestää leikkimielisen kisan, johon voisi haastaa esim. eri kylät, yhteisöt , yritykset, työpaikat ym. Voisi olla vaikka joku "moniottelu", lajit sellaisia, jotka onnistuisivat useimmalta! Lajeja varmaan löytyisi monenlaisia hauskoja. Joukkueet voisivat olla vaikka kolmihenkiset ja ehkä yksi "vierasjäsenkin" hyväksyttäisi, kun aika moni on mukana esim. eri järjestöissä, niin voisi "lainata"! Palkitsemisiakin voisi miettiä eri perusteilla! Pääasia, että se olisi mukavaa kaikenikäisille ja kuntoisille, myös kannustusjoukoille, eikä varmaan maksaisi paljon?

    • Anonyymi

      Rollaattori tai vähintään kävelykeppi voisi olla tarpeen tuoda siihen tapahtumaan paikalle. Kylissä on se tilanne että väestö on jo ikääntynyttä ja sellaiseen leikkimieliseen ei taitais tulla kovin porukkaa.
      Järjestäkään vaikka yhteinen lauluiltapäivä torilla niin ehkä silloin voisi olla enemmän porukkaa osallistumis mielessä. Laulattajana voisi olla joku tunnettu henkilö ikäänkuin vetonaulana ja mieluiten aurinkoisena kevätpäivän lauantaina.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      103
      1680
    2. 72
      1274
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      1242
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1043
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      47
      961
    6. 95
      939
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      83
      835
    8. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      50
      802
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      763
    10. 47
      729
    Aihe