20 vuotta sitten

Anonyymi

9.9.99 oli tärkeä päivä niemeläisille.

7

609

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En mie mittään kummempaa siinä päivässä muista olleen.

    • Anonyymi

      Toisessa ketjussa oli että silta otettu käyttöön

      • Anonyymi

        Oikea vastaus on, että Arvospuolen silta vihittiin käyttöön ja nimeksi tuli Pentti Rautiaisen ehdottama nimi Valopilkku, joka tuo valoa paitsi Arvospuolen ihmisille niin myös koko kunnalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikea vastaus on, että Arvospuolen silta vihittiin käyttöön ja nimeksi tuli Pentti Rautiaisen ehdottama nimi Valopilkku, joka tuo valoa paitsi Arvospuolen ihmisille niin myös koko kunnalle.

        Täältä etelästä ...vieläkös Pelkosenniemi on omana kuntana ? Millä se elää ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täältä etelästä ...vieläkös Pelkosenniemi on omana kuntana ? Millä se elää ?

        Velalla me elellään. Hyvin menee ja itsenäisenä pysytään niin kauan ko pysytään .


    • Anonyymi

      Eikö voitaisi alkaa tekemään näitä muitakin tärkeitä päiviä niemiläisille? Tai voisihan se olla tärkeä vuosikin 2020 tuntuisi ihan hyvältä! Alkuun pitäisi saada ensin tämä ilmapiiri ja tunnelma positiiviseksi! Voisiko se alkaa vaikka siitä, että voisimme pitää yhdessä hauskaa, kyllä kai me vielä sekin osataan? Voisiko nyt kulttuuri- ja liikuntatoimi järjestää leikkimielisen kisan, johon voisi haastaa esim. eri kylät, yhteisöt , yritykset, työpaikat ym. Voisi olla vaikka joku "moniottelu", lajit sellaisia, jotka onnistuisivat useimmalta! Lajeja varmaan löytyisi monenlaisia hauskoja. Joukkueet voisivat olla vaikka kolmihenkiset ja ehkä yksi "vierasjäsenkin" hyväksyttäisi, kun aika moni on mukana esim. eri järjestöissä, niin voisi "lainata"! Palkitsemisiakin voisi miettiä eri perusteilla! Pääasia, että se olisi mukavaa kaikenikäisille ja kuntoisille, myös kannustusjoukoille, eikä varmaan maksaisi paljon?

    • Anonyymi

      Rollaattori tai vähintään kävelykeppi voisi olla tarpeen tuoda siihen tapahtumaan paikalle. Kylissä on se tilanne että väestö on jo ikääntynyttä ja sellaiseen leikkimieliseen ei taitais tulla kovin porukkaa.
      Järjestäkään vaikka yhteinen lauluiltapäivä torilla niin ehkä silloin voisi olla enemmän porukkaa osallistumis mielessä. Laulattajana voisi olla joku tunnettu henkilö ikäänkuin vetonaulana ja mieluiten aurinkoisena kevätpäivän lauantaina.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      9
      3772
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      203
      3671
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      130
      3382
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3352
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      21
      2229
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1778
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      34
      1555
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1481
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1423
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1343
    Aihe