9.9.99 oli tärkeä päivä niemeläisille.
20 vuotta sitten
7
731
Vastaukset
- Anonyymi
En mie mittään kummempaa siinä päivässä muista olleen.
- Anonyymi
Toisessa ketjussa oli että silta otettu käyttöön
- Anonyymi
Oikea vastaus on, että Arvospuolen silta vihittiin käyttöön ja nimeksi tuli Pentti Rautiaisen ehdottama nimi Valopilkku, joka tuo valoa paitsi Arvospuolen ihmisille niin myös koko kunnalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikea vastaus on, että Arvospuolen silta vihittiin käyttöön ja nimeksi tuli Pentti Rautiaisen ehdottama nimi Valopilkku, joka tuo valoa paitsi Arvospuolen ihmisille niin myös koko kunnalle.
Täältä etelästä ...vieläkös Pelkosenniemi on omana kuntana ? Millä se elää ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täältä etelästä ...vieläkös Pelkosenniemi on omana kuntana ? Millä se elää ?
Velalla me elellään. Hyvin menee ja itsenäisenä pysytään niin kauan ko pysytään .
- Anonyymi
Eikö voitaisi alkaa tekemään näitä muitakin tärkeitä päiviä niemiläisille? Tai voisihan se olla tärkeä vuosikin 2020 tuntuisi ihan hyvältä! Alkuun pitäisi saada ensin tämä ilmapiiri ja tunnelma positiiviseksi! Voisiko se alkaa vaikka siitä, että voisimme pitää yhdessä hauskaa, kyllä kai me vielä sekin osataan? Voisiko nyt kulttuuri- ja liikuntatoimi järjestää leikkimielisen kisan, johon voisi haastaa esim. eri kylät, yhteisöt , yritykset, työpaikat ym. Voisi olla vaikka joku "moniottelu", lajit sellaisia, jotka onnistuisivat useimmalta! Lajeja varmaan löytyisi monenlaisia hauskoja. Joukkueet voisivat olla vaikka kolmihenkiset ja ehkä yksi "vierasjäsenkin" hyväksyttäisi, kun aika moni on mukana esim. eri järjestöissä, niin voisi "lainata"! Palkitsemisiakin voisi miettiä eri perusteilla! Pääasia, että se olisi mukavaa kaikenikäisille ja kuntoisille, myös kannustusjoukoille, eikä varmaan maksaisi paljon?
- Anonyymi
Rollaattori tai vähintään kävelykeppi voisi olla tarpeen tuoda siihen tapahtumaan paikalle. Kylissä on se tilanne että väestö on jo ikääntynyttä ja sellaiseen leikkimieliseen ei taitais tulla kovin porukkaa.
Järjestäkään vaikka yhteinen lauluiltapäivä torilla niin ehkä silloin voisi olla enemmän porukkaa osallistumis mielessä. Laulattajana voisi olla joku tunnettu henkilö ikäänkuin vetonaulana ja mieluiten aurinkoisena kevätpäivän lauantaina.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 60803
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111773- 46650
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla213588- 42543
- 52526
- 76523
- 22506
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k82483Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai37480