Fazer leipurin avautuminen ilman taukoja sairaaksi!

Anonyymi

Fazer on työnantaja kyllä varsinainen perheyritys. Valaisen hieman yrityksestä saamiani kokemuksia, jotta nuoret jotka hakevat töihin miettisivät mihin allekirjoittavat nimensä!

Yhtiön tulos oli viime kaudella erittäin hyvä mutta henkilöstön tyhy virkistysrahastot vietiin vedoten että yritys haluaa parantaa entisestään. Kiitos kovasta työstä oli että kaikki saivat 51 euron kuukausihyvityksen kertaluontoisena.

Tässä yhtiössä mättää eniten henkilöstön aliarvostaminen ja kohtuuttomat alimitoitukset. Vaihtuvuus on suuri leipureiden osalta kun työntekijä poltetaan loppuun ja alimiehityksellä koitetaan saada paikattua vajetta.

Fazer hoitaa todella huonosti työehtosopimuksessa sovittuja asioita ja kiertää julmalla tavalla velvotteitaan. Ihmettelen suuresti, että työaika lyhennetään 7 tuntiseksi ettei kerkeä syömään ja kunnollista taukoa pitämään mutta esimiehillä on kyllä 7,5 tuntinen päivä jotta kerkiävät sen ruoka tauon pitämään.

Työntekijöiden 20 min on jaettava viiteenkiin osaan en yhtään ihmettele että väsyy ja alkaa tuntumaan mielessä asti.

Myös tunteja ei Fazer pysty antamaan kuin vajaita koska jostain käsittämättömästä syystä halutaan alimiehitystä pitää.

Kehoitan miettimään hyvin tarkkaan jos harkitsette leipurin hommia. Tämä yritys sopii konemaiselle ihmiselle, joka ei väsy eikä sairastu.

3

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Leipureiden osalta on tälläkin hetkellä erittäin suuri vaihtuvuus ja monissa kohteissa leipomoiden henkilöstö vaje näkyy työmäärän kasvamisena. Aika huvittavaa kun pitää suorittaa päivittäiset työtehtävät tekemällä ilmaista ylityötä kun Fazer on kieltänyt tekemästä niitä.

      En ymmärrä miten erittäin suosittu perheyritys on alkanut pyörtämään entisiä arvojaan yhteisestä hyvinvoivasta yhteisöstä.

      En suosittele kenenkään astuvan tälläisen riistoyrityksen palvelukseen jos terveys kiinnostaa.

    • Anonyymi

      Samanlaista meininkiä se alkaa olemaan jokapuolella. Tuntuu, että niistä jotka osaavat ja tekevät puristetaan kaikki mehut siihen saakka kunnes burnout korjaa pois.

    • Anonyymi

      Surullista että pitää puristaa viimeisetkin mehut pois työntekijöistä. Nykypäivänä on yleinen näky kohtuuttomat työaikamitoitukset. Työntekijöitä painelee hakemaan työlääkärille lepolomaa palautumiseen. Ihmettelen että yrityksien johdossa ei herätä ongelmaan vai luottaako ne että joku hyväuskoinen saadaan tilalle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe