Fazer on työnantaja kyllä varsinainen perheyritys. Valaisen hieman yrityksestä saamiani kokemuksia, jotta nuoret jotka hakevat töihin miettisivät mihin allekirjoittavat nimensä!
Yhtiön tulos oli viime kaudella erittäin hyvä mutta henkilöstön tyhy virkistysrahastot vietiin vedoten että yritys haluaa parantaa entisestään. Kiitos kovasta työstä oli että kaikki saivat 51 euron kuukausihyvityksen kertaluontoisena.
Tässä yhtiössä mättää eniten henkilöstön aliarvostaminen ja kohtuuttomat alimitoitukset. Vaihtuvuus on suuri leipureiden osalta kun työntekijä poltetaan loppuun ja alimiehityksellä koitetaan saada paikattua vajetta.
Fazer hoitaa todella huonosti työehtosopimuksessa sovittuja asioita ja kiertää julmalla tavalla velvotteitaan. Ihmettelen suuresti, että työaika lyhennetään 7 tuntiseksi ettei kerkeä syömään ja kunnollista taukoa pitämään mutta esimiehillä on kyllä 7,5 tuntinen päivä jotta kerkiävät sen ruoka tauon pitämään.
Työntekijöiden 20 min on jaettava viiteenkiin osaan en yhtään ihmettele että väsyy ja alkaa tuntumaan mielessä asti.
Myös tunteja ei Fazer pysty antamaan kuin vajaita koska jostain käsittämättömästä syystä halutaan alimiehitystä pitää.
Kehoitan miettimään hyvin tarkkaan jos harkitsette leipurin hommia. Tämä yritys sopii konemaiselle ihmiselle, joka ei väsy eikä sairastu.
Fazer leipurin avautuminen ilman taukoja sairaaksi!
3
165
Vastaukset
- Anonyymi
Leipureiden osalta on tälläkin hetkellä erittäin suuri vaihtuvuus ja monissa kohteissa leipomoiden henkilöstö vaje näkyy työmäärän kasvamisena. Aika huvittavaa kun pitää suorittaa päivittäiset työtehtävät tekemällä ilmaista ylityötä kun Fazer on kieltänyt tekemästä niitä.
En ymmärrä miten erittäin suosittu perheyritys on alkanut pyörtämään entisiä arvojaan yhteisestä hyvinvoivasta yhteisöstä.
En suosittele kenenkään astuvan tälläisen riistoyrityksen palvelukseen jos terveys kiinnostaa. - Anonyymi
Samanlaista meininkiä se alkaa olemaan jokapuolella. Tuntuu, että niistä jotka osaavat ja tekevät puristetaan kaikki mehut siihen saakka kunnes burnout korjaa pois.
- Anonyymi
Surullista että pitää puristaa viimeisetkin mehut pois työntekijöistä. Nykypäivänä on yleinen näky kohtuuttomat työaikamitoitukset. Työntekijöitä painelee hakemaan työlääkärille lepolomaa palautumiseen. Ihmettelen että yrityksien johdossa ei herätä ongelmaan vai luottaako ne että joku hyväuskoinen saadaan tilalle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195042
- 373392
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352918Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412783- 252438
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.682267Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192158Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311810Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411762Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.831438