Armeijassa ahdistutaan heti, jos lauletaan rivoja tai rasistisia marssilauluja. Olivat ihan peruskauraa,kun kun olin intissä. Silloin ei ollut homoja armeijassa (paitsi tykkimiehissä), joten kukaan ei loukkaantunut homojen pilkkaamisesta.
https://yle.fi/uutiset/3-10943951
https://yle.fi/uutiset/3-10943951
Vastaukset 32
Vanhimmat
"naiset ja lapset raiskataan sekä poltetaan napalmilla."
Eri hassut sanat.
Kuullostaa hyvältä, lapset toki voisi säästää, mutta naisia ei.
"jopa" natsitkin teloitti paljon omiaan jotka harjoittivat tuollaista ali-ihmisyyttä. Hyvä sääntö oli.
Meillä on peruskauraa ollut moni muukin asia, joka ei ole kovin korreksti. Sivistyskansa osaa myös luopua moukkamaisesta uhoomisesta.
Ne nuorukaiset , jotka haluavat laulella pilkkalauluja ja hihitellä niille, koska miesten kuuluu niin tehdä, voivat mennä syvälle metsään ja laulella siellä sydämen kyllyydestä.
En keksi yhtään hyvää syytä, miksi armeijan pitäisi ylläpitää perinnettä, joka on typerä. Marssilauluja voi keksiä ihan varmasti myös aiheista, joissa ei haukuta tai uhata tappaa "pitkätukat". Ei perinteiden tarvitse typeriä olla. Ei ihan joka välissä tarvitse mainostaa meitä junttikansana.
mutta homot hihittää kun kikkeli menee miähen perseeseen niin muut ei ymmärrä sitä niin vauvakin tajuaa se on luonnotonta niin kaksi samaa sukupuolta pussailee tai hässii niin se on tosi inhaa ja luonnotonta niin saatanan tuotoksia eli pahuutta ja vääryyttä siinä on
Syvälle metsäänhän sissit menevätkin.
Menevät kyllä....eivät ehkä kuitenkaan laulaen typeriä lauluja.
Kannattaisi jättää armeijat ja varusmiespalvelus kokonaan akoille.
Kun valtio ei maksa varusmiesajasta edes kunnon palkkaa, niin miksi suostua moiseen. Orjuus on tiettävästi lakkautettu suurimmassa osassa maailmaa.
Naurettava väite. Mikään ei ole kommunistisempaa kuin kansalaisten pakottaminen korvauksetta töihin.
Valtio voisi antaa sen rynnäkkökiväärin kotiin kuten Sveitsissä, niin harkitaan sitten tapauskohtaisesti mitä puolustetaan ja mitä ei. Kun näin ei tapahdu, niin homma haisee pahasti siltä että joku sosialistinen eliitti edellyttää tavallisen kansalaisen puolustavan heidän oikeuttaan orjuuttaa hallintoalamaisiaan.
Te liberaalit (=kommunistit) olette pelkureita ja paskahousuja, joista ei olisi tosipaikan tullen maatamme puolustamaan idästä vyöryviä kommareita vastaan,
Idästä ei nyttemmin tule kommunistit vaan jälleen venäläiset niin kuin vuosisatojen ajan ennen kommunismia.
Ai kenen maata? Äidinkieli minulla on, mutta omaa maata ei ole, koska tämä maa on jokaisen maa. Sotikoon ne, jotka kokevat siitä jotain hyötyvänsä.
Ehkä nykyajan nuoret ovat sitten fiksumpia ja eurooppalaishenkisempiä, kun eivät tykkää rasistisista lauluista, joissa pilkataan ja uhkaillaan viattomia naisia ja lapsia. Tollaiset laulut ovatkin just tyypillisiä persujunteille sopivia, sillä he ovat just aina tykänneet siitä viattomien ihmisten pilkkaamisesta ja syrjimisestä.
Hyvä juttu että Suomen armeijassakin ajat muuttuvat, vaikka se vituttaakin näitä talvisodan juoksuhautoihin jämähtäneitä ahdasmielisiä persujuntteja.
Sopiihan aikojen muuttua, mutta allekirjoittaneesta on varsin hassua takertua ahdasmielisiin lauluihin, kun koko organisaation perimmäinen tarkoitus on olla väline valtion harjoittamaan ja jopa täysin syyttömiin kohdistuvaan väkivaltaan. Olisihan se toisaalta koomista, jos sotaväki marssiessaan laulaisi vaikka että "Imagine all the people living life in peace" jne...
En tiedä kuinka kylmä eskimon pimppi todellisuudessa on, mutta suosittelen silti ainakin Full Metal Jacketin alkuosaa kaikille.
Toista pilkkaavia ja raakuutta ihannoivia tekeleitä ei tule sallia armeijassa eikä missään muuallakaan, ei edes huumorin varjolla.
Henkilöt, jotka tällaisia haluavat, tulee kieritellä omissa jätteissään ja seisottaa kaakinpuussa, kunnes asettuvat.
Kyllähän noi viisutkin voitaisiin päivittää, homottelun sijasta voitaisiin pilkata vaikka ätmejä.
Armeijassa AT-miehillä on aseet ja he voivat halutessaan helposti tappaa pilkkaajansa ja sinut myös.
Ätmit ovat surkimuksia.
Niin etkös sä itse olekin just niitä incel-miehiä. Kyllä sitä ätmejä saa pilkata, sillä itse he ovat siihen oman tilanteeseen syyllisiä, kun eivät osaa naisia lähestyä huonojen sosiaalisten taitojensa takia. Turhaan sä paska-aivo viattomia naisia siitä sun seksin puutteesta syytät, sillä he kun eivät ole siihen millään tavalla syyllisiä.
Eikä silloin armeijaiässä edes ole mitään ätmejä, kun ei siinä iässä edes tarvitse miehellä olla mitään seksikokemuksia, kun niitä kyllä ehtii saamaan sitten joskus vanhempanakin.
Olin intissä 70-luvulla, ja lauloimme ihan siistejä kuten: tulipunaruusut ja maantie on kova kävellä ja kivääri on raskas kantaa jne.
Ainut, mikä vähän alkuun korpesi, aamuisin tuli pakkosyötöllä : voiko aamu enää ihanammin alkaa .... Se oli Jonnyn laulama iskelmä.
niin homous ja neiti miähet on luonnotonta ja siksi siitä yritetään tehdä suvaitsevaa kun korkeastikoulutettujen äpärät on homoja lesboja transvenstiittejä ja mitä lie nii sukupuolettomia ei ihmisiä vaan henkilöitä mutta olisko suvaitsevaa jos työläisväestössä olisi homoja yms samoin perhemurhat kun niitä tekee korkeastikoulutetut niin aika moni koulutettu miäs on neitimäisiä miähiä niin koulutetuista ei saa kunnon ihmisiä mutta viiniä alkoa ja huumeita käyttää kyllä ja pedofiliaa ja homostelua siis tekevät kaikkea luonnotonta
Avainsana: korkeakoulutettu.
Vähän yksinkertaisena hemmona hän kadehtii korkeastikoulutettuja, itsellään kun ei resursseja kouluttautumiseen ole.
Kun olin armeijassa tykkimiehiä sanottiin homoiksi, mutta ei kai kukaan oikeasti kuvitellut että ne on homoja.
Ohjesäännöistä on löytynyt hamasta muinaisuudesta asti säädyttömien laulujen kielto, ihme ettei sitä ole todennäköisesti koskaan noudatettu.
Kuvittelisi, että naisten tulo armeijaan olisi siivonnut suut. Itse olin all-male yksikössä, jossa kyllä noita rivoja lauluja hoilattiin.
Kauhea homma... Iik. :D
Jos mie saisin päättää niin puolustusvoimat muutettais uskottavemmaksi..
Koulutus palautetaan Preussin tasolle.
Siviilipalvelukset ja kaikki aseista kieltäytymis vässyköinnit lopetetaan..
Vaihtoehtona armeijalle on 10 vuotta kuristushuonetta.
Onhan se hyvä asia, että Suomessakin on mahdollisuus siviiliapalvelukseen, kun eihän ketään pidä pakottaa sinne armeijaan vasten tahtoaan.
Sotaväki ei ole ämmäin paikka eikä pään sisäisten sairaiden, nää homot ja mitä lie sekasukupuolisten, kyä näin on.
Ne on homoja armeijassa nykyään
Sanotaan että sota ei yhtä miestä kaipaa. Suomen talvi- ja jatkosadan aikana tarvittiin sotimaan noin 100.000 suomalaista homomiestä, jotka monesti ylenivät upseereiksi. Kyllä heitä tarvittiin ja olivat tehokkaita.
Miksei ahdistuisi? Juuri kun luulee että kouluaikojen mulkkuudet olisi takana, joudutkin armeijaan ;)