Miten on liikennesäännöt hallussa pyöräilijänä ja/tai autoilijana?
https://www.aamulehti.fi/a/3b51864a-8b7c-41b4-b624-af9a168ab6c8
Nuo kuvat/tehtävät on mielestäni hyviä, koska usein tuo pyörätien risteäminen kadun kanssa piirretään kuvaamaan varsin harvinaista tilannetta, jossa pyörätie kulkee yksinään jossakin katuverkoston ulkopuolella.
Näitä omalla luvalla etuajo-oikeuden ottavia pyöräilijöitä kun riittäää ja toisaalta pyöräilijänä näkee myös paljon autoilijoita, jotka eivät tiedä/halua/uskalla ajaa omalla ajovuorollaan vaan jäävät odottelemaan pyöräilijää.
Väistämissäännöt hallussa?
5
<50
Vastaukset
Koska pyöräilijänä häviän aina autolle, olin oikeassa tai väärässä, katson mitä autoilija tekee. En myöskään voi tietää miten hyvin autoilijalla on säännöt hallussa, joten turvaan itseni katsomalla ja ennakoimalla.
Tämä lienee hienovarainen tapa ilmaista että säännöt eivät ole hallussa. Jonkin verran ennakointia helpottaisi, jos edes yleensä törmäilyt vältettäisiin kulkemalla hyvässä järjestyksessä lainlaatijan suunnittelemaan tapaan. Ja silti varauduttaisiin poikkeamiin.
scrg kirjoitti:
Tämä lienee hienovarainen tapa ilmaista että säännöt eivät ole hallussa. Jonkin verran ennakointia helpottaisi, jos edes yleensä törmäilyt vältettäisiin kulkemalla hyvässä järjestyksessä lainlaatijan suunnittelemaan tapaan. Ja silti varauduttaisiin poikkeamiin.
Tämä lienee hienovarainen tapa ilmaista , että tulkitsee.
- Anonyymi
Sain mä kyllä 8 oikein mutta pyöräilen miten sattuu ja menen punaisia päin jollei autoja näy. Pari päivää sitten joku pappa valitti koska ajoin pyörällä liian lujaa muka 30 rajoitus ja pyöräilin 35 ainakin pappan mukaan metsätiellä.
Voi se 30 olla liiallinen tilannenopeus. Niiden sääntöjen perimmäinen idea on mahdollistaa kaikkien turvallinen liikkuminen. Joku pappa kun saa lonkkansa paskaksi törmäyksessä pyörän kanssa, niin voi kulkeminen loppua siihen.
Punaisia päin ajamisesta ei aiheudu vaaraa, jos muuta liikennettä ei ole. Lapsille ei moista esimerkkiä kannata opettaa, koska niiden maailmassa on turvallisempaa noudattaa selkeitä sääntöjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv8313952Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1712483- 524627
- 244347
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni204273Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364080Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h573969No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol433808- 613549
- 423205