Yksipuolista

Anonyymi

Taas luodaan mielikuvia työn hakemisesta:
https://www.iltalehti.fi/tyoelama

- 5 merkkiä, jotka paljastavat, että työnhakija on epätoivoinen

Ensinnäkin, ihminen voi olla epätoivoinen työn saamisen suhteen koska on ensimmäistä kertaa hakemassa työtä eikä ole koskaan tehnyt työtä lukuunottamatta yläasteen tettiä.

Epätoivoisuus voi johtaa siihen että työnantajalla on kaikki mahdollisuudet perehdyttää potentiaalinen työntekijä työhön ja opettaa hänelle talon tavat ilman että hakijalla olisi taustalla pinttyneitä toisten työnantajien tapoja. Moni vanha koira ei usko enää oppivansa uutta.

Se että työnantajat ajattelisivat että epätoivoisuus vie mahdollisuudet palkkaamiseen on vain pinttynyt ajattelumalli.

Työttömyys on myös mahdollisuus muuttaa ajatteluaan, toisille. Onko tarkoitus muuttaa omaa toimintaa niin että tulisi houkuttelevammaksi nykyisille työnantajille, jotka karttavat epätoivoa, on jokaisen työttömän oma asia.

Ajan voi käyttää myös siihen että sopeutuu itse paremmin omaan työttömyyteen ja jättää epätoivoiset työnantajat kauas. Jos työttömyysturva/työttömyyslait mahdollistavat yrittäjyyden, voi omaa asennetta rakentaa itse. Jos lait ja asetukset mahdollistavat vain tykitystä, ei vika ole työttömässä vaan päättäjissä.

Toisekseen, jos hallitsee 5 alaa: kirjanpidon, myynnin, autojen korjaukset, verkkosivujen teot ja ohjelmoinnin sekä ruoan laiton (on kokki), miksi hänet pitäisi tulkita epätoivoiseksi jos hakee samaan yritykseen, jossa myydään ja korjataan autoja, on oma lounasruokala, yrityksellä on verkkosivut ja tietojärjestelmissä on paljon omia virityksiä sekä sattumoisin tilitoimisto tuntuu jatkuvasti nostavan palvelujen hintoja?

Entä jos hakija suostuisi hoitamaan osan kirjanpidon tehtävistä omalla toiminimellä, olisi tavoitettavissa viikonloppuisin autojen korjauksiin, valmistelisi lounasta ja päivittäisi verkkosivuja yms.

Aika mahtava tyyppi jos osaa 5 ammattia ja pystyy vieläpä tekemään 5 ihmisen työt 8 tunnissa.

Koska sellaisia ei ole, on vain hakija, joka on nopeasti siirrettävissä tehtävästä toiseen kun yrityksen toiminnot sitä vaativat. Miten se epätoivo voi olla työnhakijan? Ihmettelen.

Näin alkajaisiksi IL-jutusta.

Mitä tulee siihen että on rahapulassa ja kaipaa nopeasti rahaa työtä vastaan... Eihän se ole huono motivaattori. Jos henkilöllä on kykyä ja otetta, hän ei välttämättä ole AY-aktiivi ja saadakseen rahaa tekee mitä vain työnantajan osoittamaa työtä eikä lakkoile ja odota korvauksia ammattiyhdistykseltä.

Huh huh näitä iltapäivälehtiä.

0

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei sua enään tunnista

        Kun olet vanhentunut ja lihonut.
        Ikävä
        94
        5392
      2. Huomenet naiselle

        Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
        Ikävä
        56
        4171
      3. Mikä kaivatussasi kolahti?

        Mikä oli erityistä?
        Ikävä
        29
        2312
      4. Etsin vastaantulevista sua

        Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
        Ikävä
        28
        2148
      5. Kaikesta muusta

        Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
        Ikävä
        16
        1825
      6. Hyvää yötä.

        Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
        Ikävä
        15
        1484
      7. Ajatteletko koskaan

        Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
        Ikävä
        33
        1322
      8. Tekis mieli lähestyä sua

        Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
        Ikävä
        20
        1128
      9. Kyllä hävettää!

        Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
        Taivalkoski
        22
        1028
      10. T, miten mun pitäis toimia

        Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
        Ikävä
        43
        1021
      Aihe