Miksi kiltille, tunnolliselle, luotettavalle ja ystävälliselle

Anonyymi

Ollaan paskamaisia? Mitä luulette syyksi?

26

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joistakin se kuvailemasi tyyppikin on perseestä, eikä sitä siekailla olla näyttämättä. Sellaista se elämä välillä on. Unohda ne mulkut tai kynnä ikäs naamalla turvetta.

    • Anonyymi

      Ei kai tuohon muuta vastausta ole kuin että maailmassa on niin mukavia kuin paskamaisiakin ihmisiä.
      Näistä paskamaisista pitää vain koittaa pysyä erossa. Ei se sen vaikeempi yhtälö ole.

      • Anonyymi

        Työpaikalla se on vaikeaa olla paskamaisista erossa😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työpaikalla se on vaikeaa olla paskamaisista erossa😂

        Sitten pitää vaihtaa työpaikkaa, jos alkaa paskamaisista ihmisistä stressaamaan.

        xL


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sitten pitää vaihtaa työpaikkaa, jos alkaa paskamaisista ihmisistä stressaamaan.

        xL

        Ei se muutu miksikään. Se paskamaisuus kenenkään pois lähdöllä. Ainoastaan paskamaisten poistuessa. Ei niistä kannata stressiä ottaa, vaan asioille pitää tehdä jotain.


    • Anonyymi

      Jos tuo on tyypin oma arvio itsestään, niin se tyyppi on aika paskamainen.

      xL

    • <<Miksi kiltille, tunnolliselle, luotettavalle ja ystävälliselle
      Ollaan paskamaisia? Mitä luulette syyksi?<<

      Koska maailma on läpeensä paha.

    • Anonyymi

      Siksi, koska pystytään.

      Kiltit ja tunnolliset joutuvat usein sijaiskärsijöiksi. Heihin on niin helppo purkaa kiukkua, koska he eivät anna takaisin. He vain ottavat vastaan toisten huonot fiilikset, eivätkä puolustaudu. Niille ei uskalleta kiukutella, jotka lyövät sanansäilällä heti takaisin.

    • Anonyymi

      Eli näin maailma opettaa kilttiäkin olemaan paskamainen. Vieläkö ihmettelette miksi maailma menee vain hullummaksi ja empatiasta ei tietoakaan, itsekkyys ja tunnekylmyys alkaa rehottaa.

      • Minusta siihin tyyliin ei tarvitse itse lähteä mukaan. Päinvastoin, säilyttää mielummin asiallisemman asenteen ja käytöksen. Huonoille jutuille ei tarvi ryhtyä myötämieliseksi.


        Antaa mölähtelijöiden mölistä, ite voi olla mölähtelemättä ja säilyttää "arvonsa".


    • Vaihda seuraa/ ympäristöä. Olet tekemisissä väärien ihmisten kanssa.

    • Anonyymi

      Kiltti nielee paskamaisuuden itseensä. Epäkypsät paskovat kilttien niskaan tunteakseen oman olonsa paremmaksi. Kai siinä on jotakin tekemistä ylemmyyden tunteella. Kun on itellä huono olla niin yritetään siirtää se pois omilta niskoilta paskamaisuudella toisia kohtaan.
      Tunneälykkäämmät kiltit ymmärtävät tämän ja haluavat parantaa toisen oloa sietämällä paskamaisuutta. Kiltti ymmärtää että toinen vain omaa pahoinvointiaan oksentaa.
      Ja siitä tulee paradoksi.Tai näin ainakin mulla.

    • Jos antaa toisten kävellä ylitseen, aina löytyy niitä, jotka haluat niin tehdä. Kiltyi ihminenkin voi sanoa , ettei yli käveleminen käy.

    • Anonyymi

      Koska itsekkyys ja röyhkeä oman edun tavoittelu ovat muotia.

      -flowersreally-

    • Ikävä kyllä se on niin, että kiltinkin pitää oppia antanaan takaisin.

      • Anonyymi

        Sinulla on tapana antaa takaisin korkoineen. Siitä se eskaloituu.


    • Anonyymi

      Naiset on vittumaisia kilteille ätmeille vaikka ätmit on kilttejä naisille.

      • Anonyymi

        Miten se ätmien kiltteys naisia kohtaan näkyy? Kilttinä huoritteluna ja ulkonäön haukkumisena?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miten se ätmien kiltteys naisia kohtaan näkyy? Kilttinä huoritteluna ja ulkonäön haukkumisena?

        Niin se kiltteys täällä taidetaan määritellä.


      • Anonyymi

        Eipä ole näkynyt kilttejä ätmejä tällä palstalla. Vain äänekkäitä, itsekkäitä omaneduntavoittelijoita.

        Eikä sekään, jos irl mielistelette ihmisiä ajaessanne omia itsekkäitä agendojanne, ole todellista kiltteyttä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten se ätmien kiltteys naisia kohtaan näkyy? Kilttinä huoritteluna ja ulkonäön haukkumisena?

        Autoin naista kolarin takia ja nainen vaan käski häipymään. Noin se näkyy meidän ätmien elämässä. Myös autoin naista kun se asuntoon murtauduttiin mutta en saanut kiitosta edes.


      • Anonyymi

        Onpa ollut omituisia naisia. Mutta "ätmi"-käsite ei liity asiaan mitenkään. Niillä naisilla on itsellään päässä jotain vikaa.


    • Koska osa ihmisistä ei itse pysty samaan. Happy fucking sunshine on paljon käytetty fraasi, kun toista vituttaa sun hyvä olos.

      Niillä on asenne, et koska heitäkin vituttaa... Ei muillakaan saa olla positiivista asennetta.

    • Anonyymi

      Selkeä vastaus: Paskamaisten ihmisten KATEUS !

      • Anonyymi

        On täysin totta: kauteus on se syy, näin on :D


    • Anonyymi

      Minulle tuli erittäin surullinen ajatus mieleen... oikeasti kun ajattelin juttuja tuossa vain rullatessani että: olen kyllä itse pilannut itsekkyydelläni moniakin parisuhteita tyttöjen kanssa, vähän huono olo tuli jo, kun jos vain rullailee ja liikennesäännöt kuin refleksinä päässä ja tutu jutut, niin voi ajatella asioita.

      Olisin ehkä voinut tehdä toisin monissakin tapauksissa, jos en olisi ollut niin itsekäs silloin, eli hieman narsistinen, nooh...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1394
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      985
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      715
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      630
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      622
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      616
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      592
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      553
    Aihe