Aiheuttavatko luokkaerot sinulle stressiä

Anonyymi

20

62

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole olemassa mitään luokkaeroja. On vain kateellisia paskakommunisteja, jotka eivät hyväksy sitä, että ahkera ja yrittelijäs ihminen menestyy.

    • Anonyymi

      Ei aiheuta. Olen ihan tyytyväinen omaan sangen vaatimattomaan toimeentulooni enkä kadehdi rikkaita. Minulla on nyt kaikki mitä tarvitsen.

    • Ei suoranaisesti. Minua ärsyttää lähinnä, että moni muu ajattelee luokkamaisesti. Pitää toisia ihmisiä ylempänä ja suhtautuu omaan elämään vähän nöyryyttäen ja alentuvasti, viimekädessä jopa suuttuen, jos siitä mainitsee.

      Tulkkaan sen uhriutumiseksi... pitemmän päälle rasittavaa..

    • Ei aiheuta. Mä olen juuri sellaisessa asemassa, mihin olen tähdännytkin. Tavallinen työtä tekevä ihminen. Jos olen joskus tilanteeseeni tyytymätön, muutan elämääni siihin suuntaan mihin haluan sen kulkevan.

      Koska vaan voi esimerkiksi opiskella ja hankkia tietoa ja koulutusta asteikolla ylöspäin, jos hinkuu asemaan mihin tarvitaan enemmän koulutusta. Yrittäjäksi voi alkaa, jos haluaa olla muuta kuin alainen. Nää on ihan valinta kysymyksiä kaikki. :)

      Jos haluisin rikkauksia, olisin kokoillut asiani niin, että olisin rikkauksissa. Opiskellut ja yrittänyt enemmän bisnespuolelle, panostanut rahakkaisiin juttuihin. Ja ainahan voi naida rikkaan miehen. On ollut tarjollakin, mutta kun ihmisen pitää olla oman tuntuinen ja rakas, vaikkei olekaan rikas.

      Ainoa stressi mikä joskus vähän nostaa päätään on se, että ihmiset arvottaa toista ihmistä herkästi juuri rahan ja statuksen tai niiden puutteen vuoksi. Kumminkin samanlaista madonruokaa me jokainen ollaa.. ja ihan tavallisia imisiä joka iikka.

      Ihmisen luomat tasot ja luokat on ihan vaan ihmisen ylpeyttä varten ja kilpailua varten luotuja. Ei niillä ole mitään todellista arvoa ihmisyyden kannalta. Kaikki on ihan käsikirjoitusta millä vaan hajottaa ja hallita...

    • Ei aiheuta. Jos joku haluaa arvottaa ihmisiä ja luokitella heitä, se on sen ihmisen päänsärky, ei minun.

    • Anonyymi

      Kyllä se oma sosiaaliluokka selviää viimeistään autokaupassa tai asunto ostoksilla. Treffeillä siitä keskustellaan peitetysti. Yliopisto opiskelijoilla on bileissään tietysti haalarit helpottamasta tunnistamista;)

    • Anonyymi

      Kyllä. Etenkin kun itse olen vähän kovemman elämänkoulun kasvatti, niin tietty kermaperseys ärsyttää. Juuri tuollainen "kaikki on vain itsestä kiinni" -naivius, kun jokaisella on kyllä valinnan varaa mutta ne vaihtoehdot mistä valita onkin todella erilaisia. Ja itsestä riippumattomista syistä.

      Eniten ärsyttää, kun kermaperseet kuvittelee että elämä on kaikille yhtä helppoa kuin niille, vaikka oikeesti vähemmän menestyneet on usein tehneet sen vähänkin eteen huomattavasti rankemmin töitä. Silloin toivon, että nekin pääsisivät testaaamaan sitä omaa selviytyvyyttään jokun oikeasti ison elämänkriisin kanssa. Tai parin samalla kertaa.

      • Anonyymi

        Menestyminen on menestymistä vain silloin, kun on aloittanut melkein tyhjästä, ja perustanut menestyvän yrityksen. Kuten linja-autoliikennöitsijä, liikenneneuvos Onni Vilkas.


      • Anonyymi

        Kyllä kaikki on itsestä kiinni, tietty jollei pää tai muut ominaisuudet riitä niin sitten ei voi minkään. Jos on vaikka koulunsa sössinyt ryyppäämällä niin ei siinä ketään muita voi syyttää ja nykyään siltikin on mahdollisuuksia jos osaa ja haluaa.


    • Anonyymi

      Ei ole mitään luokkaeroja. Jos joku merkonomi-tasolle jäänyt mammanpoika, joka on hyvällä tuurilla päässyt johtavaan asemaan, kuvittelee olevansa muiden yläpuolella, niin sellaiselta pitää ottaa luulot pois.

      • Anonyymi

        Useimmiten korkeakoulututkinnon suorittaneet johtajat pärjäävät hienosti. Heillä ei ole pätemisen tarvetta. He ovat luontevia, ja tulevat toimeen toisten kanssa.


      • Anonyymi

        Paitsi ettei joku elämäm koululainen ota keneltäkään "luuloja pois" vaan vetää halpiskaljaa sohvalla korvauksilla.


    • Anonyymi

      Eihän se tietysti minua sinänsä haittaa vaikka Ruotsin Kuningas onkin nekruuakin alempi minun kategoriassani ihmisissä, tuskin se häntäkään haittaa :D

    • Anonyymi

      Luokkaerot ? Kaikki ihmiset ovat yhtä arvokkaita !!

    • Anonyymi

      Hahaa.., kun puemme siviilit päälle niin sehän joitakin harmittaa... Siviilissä ei voi päteä.

    • Anonyymi

      Ei aiheuta. Minulla ei ole elämässäni mitään tavoitteita tai pyrkimyksiä, joten miksi kadehtisin niitä, joilla on?

    • Anonyymi

      Kyllä ihmisen pitäisi oppia tajuamaan oma tasonsa ja sitten joko pyrkiä sitä muuttamaan tai hakeutua omaan ryhmäänsä. Itseään pystyy muuttamaan, muita ei, joten uhriutuminen ja ruikuttaminen on aivan turhaa.

    • Ei aiheuta. En ole miettinyt koko asiaa. Oma mielenkiinto ei riitä asian intensiiviseen pohdintaan.
      Vaikka haaskaisin aikaani ja pohtisin tätä päivät pitkät, miksi se siitä muuttuisi?

    • Anonyymi

      Ei. Enemmän näyttäisi siltä, että minä aiheutan stressiä "ylempiluokkaisille". :D

    • Anonyymi

      Jos olet tyhmähkö sairaanhoitaja ja menet avioon lääkärin kanssa, niin olet aina ulkopuolinen juhlissa ja sen lekurin kaverien keskinäisillä menoilla. Sama koskee kaikkia enemmän lukeneita ja varakkaaseen sukuun syntyneitä, et kuulu joukkoon ja sinulle naureskellaan. Pysy omassa luokassasi. Hyvä on näin, kun olemme molemmat samaa yhteiskuntaluokkaa, eikä tarvitse esim. rahan käytöstä viritellä. Asuntolaina?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      208
      14338
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      17
      2148
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1313
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      94
      1176
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      116
      1125
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      22
      1070
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      852
    8. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      688
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      683
    10. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      63
      653
    Aihe