Laihdutuskirjabisnes

Anonyymi

Harmittaako minun lisäkseni jotakuta muuta noiden käännöskirjojen (tai joskus kotimaisten) kirjojen reseptit?

Että sinkulle salaattiin esim. 1/2 avocado, 1/4 sitruunan mehu ym. vastaavaa, josta lopulle pitää sitten kiireesti käyttöä.
Noita reseptikirjoja en muutenkaan halua, omiin tarkoituksiini löytyy aina paljon paremmin youtubelta.

4

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erilaisten elämäntapaoppaiden kirjoittaminen lihottaa tekijänsä lompakkoa. Lukijan kohdalla ainoa laihtuminen voi tapahtua lompakossa. Miksi ostaa ympäri vuoden kalliita avokadoja, kun nyt on tarjolla esim. kausituotteena kotimaista kaalia ja juureksia? Moni paino-ongelmista kärsivä on myös köyhä, joten ratkaisu ei ole tarjota kalliita ulkomaan hedelmiä, vaan oppia valitsemaan edullisista valikoimista terveellisimmät.

    • Anonyymi

      Reseptit eivät harmita, harvemmmin käytän niitä ja kun käytän niin sovellan, ei niitä tarvitse kirjaimellisesti noudattaa vaan katsoa mikä niissä on se punainen lanka. Junkki"ruuasta" pois siirtymisen jälkeen on kyllä vähän kiusannut:

      -hävikkiä tulee "väkisinkin" hieman
      -pakastuspusseja kuluu paljon

      Aina jää jotain yli (jota ei viitsi laittaa kokonaan esim salaattiin) joten panen lopun pakastuspussissa tai kelmuun kääräistynä jääkaappiin. Jämiä sitten kertyy niin paljon etten enää muista kauanko ne ovat jäkessä olleet. Tietenkin hävikin saisi lähes nolliin kun jaksaisi puuhastella jämistä jotain jonka voi pakastaa, tai osan voisi vaikka kuivata mutta ei mielestäni ole vaivan arvoista puuhastelua. Itse pakastuspussit eivät ole mikään kustannustekijä mutta yhteen aikaan keräilin niitäkin, käytetty pussi kun kelpaa vielä pieneksi roskapukssiksi esim kuorille, kiville, yms.

      Avocadossa on muuten 200 kCal/100g eikä mitään mainittavaa terveyshyötyä. Muutenkin kaikki hedelmät ovat suuresti yliarvostettuja "terveystuotteita", vihanneksista löytyy vastaavat kivennäisaineet ja vitamiinit paljon pienemmässä eneriamäärässä. Hedelmät käyvät korvaamaan karamellit, mutta järjellisissä, hyvin pienissä määrissä. Esimerkiksi viinirypälekotelossa on noin 500 g rypäleitä, niistä tulee 500/100*70 kCal = 350 kCal per kotelo, eikä niissäkään ole mitään merkittävää terveydellistä arvoa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Julkkisten dieetti ja penishieronta kirjat ovat ihan puhdasta rahastusta ja silti moni niitä ostaa. Miksi suomalaisia on niin helppo rahastaa ja huijata?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4786
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      57
      2622
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1054
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1025
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1004
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      121
      970
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      944
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      845
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      844
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      52
      810
    Aihe