Mitä tarkoittaa pelaajille annettu pistemäärän yhteydessä annettu -luku? Miten se lasketaan?
Mistä lähtien ässäsyötöksi on laskettu myös ne joihin yksi pelaaja koskee? Itse pelasin aktiivisesti 80- ja 90-luvulla alasarjoissa sekä beachiä avoimissa kisoissa. Silloin ässästä puhuttiin vain, jos kukaan ei hipaissutkaan palloa. Ei noista tilastoja tehty.
Tilastot, + ja ässät
5
1329
Vastaukset
- Anonyymi
Lasketaan pisteet yhteen.
- Anonyymi
???
Siis vaikkapa Pohjois-Makedonia -pelissä:
Urpo Sivula 17/ 11
Tommi Siirilä 11/ 7
Elviss Krastins 9/ 5
Antti Ronkainen 7/ 5
Sauli Sinkkonen 7/ 5
Markus Kaurto 5/0
Eemi Tervaportti 4/ 3
Antti Siltala 4/ 1
Niko Suihkonen 4/ 1
Samuli Kaislasalo 1/ 1
Akseli Lankinen 1/ 1
Lauri Kerminen 0/-1
Urpo on siis tehnyt 17 pistettä. Ilmeisesti tuolla tarkoitetaan hänen koskiessa suomalaisista viimeisenä tulleita pisteitä. Sitten on 11. Miten se lasketaan?
Kemisellä näyttää olevan -1. Miten se on tullut? Pitää tuossa olla helppo paikka toimittaa pallo yli? Ei kai puolustuksessa kimpoilleesta pallosta tule viimeiselle koskijalle miinusta? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
???
Siis vaikkapa Pohjois-Makedonia -pelissä:
Urpo Sivula 17/ 11
Tommi Siirilä 11/ 7
Elviss Krastins 9/ 5
Antti Ronkainen 7/ 5
Sauli Sinkkonen 7/ 5
Markus Kaurto 5/0
Eemi Tervaportti 4/ 3
Antti Siltala 4/ 1
Niko Suihkonen 4/ 1
Samuli Kaislasalo 1/ 1
Akseli Lankinen 1/ 1
Lauri Kerminen 0/-1
Urpo on siis tehnyt 17 pistettä. Ilmeisesti tuolla tarkoitetaan hänen koskiessa suomalaisista viimeisenä tulleita pisteitä. Sitten on 11. Miten se lasketaan?
Kemisellä näyttää olevan -1. Miten se on tullut? Pitää tuossa olla helppo paikka toimittaa pallo yli? Ei kai puolustuksessa kimpoilleesta pallosta tule viimeiselle koskijalle miinusta?Ei, luku kuvaa pelaajien palkkaa.
- Anonyymi
Pisteet miinus virheet.
- Anonyymi
Siis tuossa esimerkissä Urpo on yrittänyt laittaa pallon vastustajan kenttään ehkä reilut 30 kertaa ja niistä 17 on tuonnut pisteen omalle joukkueelle ja 6 vastustajalle. Lopuissa pallo on jatkunut.
Tuo on vielä kohtuu selkeää, mutta miten määritellään ne paikat. Jos Urpo on saanut vaikkapa umpisurkean passin, lasketaanko sekin mukaan eli siitä tulee virhe Urpolle? Entä puolustuksesta kimpoillut pallo, jossa Urpolla viimeinen kosketus?
Saako pisteen vain suorista tapoista vai myös vastustajan mokista? Esim. vastustajan verkkovirhe torjunnassa tai epäpuhdas toinen kosketus?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse874684Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.722121Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 511044
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924