Kokemukseni F.E.C. kurssista

Anonyymi

Lähdin mukaan positiivisella mielellä, en TE keskuksen "pakottamana". Aika pian kävi selväksi, että kiinnostavalle kurssille oli tullut valtavasti hakijoita, yli sata. Itse kuuluin niihin harvoihin, jotka saivat kutsun infotilaisuuteen. Kaikki kutsutut olivat korkeakoulutettuja, kovia alan valmiita ammattilaisia. Osa työttömiä, osa vasta jäämässä työttömäksi.

Aika äkkiä kävi selväksi, että todellisuudessa (ilmais)harjoittelupaikka pitäisi löytää itse, sillä kiinnostuneita yrityksiä oli vain kourallinen. Hakijan pitäisi siis kaupata itsensä orjaksi. Olin kuitenkin edelleen positiivinen, sillä ajattelin hyötyväni kurssista opiskelun muodossa, vaikkei se edes johtaisi työsuhteeseen.

Pääsin haastatteluun. Siellä kaikki meni hyvin siihen asti, kunnes kysyin etätyömahdollisuudesta, jolloin haastattelu päättyi aika äkkiä. Näin myös verkkopalvelustani, että minua oli googletettu ja mm. blogiani luettu. Vaikka olin jopa ylikoulutettu tehtävään, en tullut valituksi.

Haastattelun jälkeen lähetin vielä sähköpostia haastattelijalle. Yllättäen hän olikin lähettänyt meilini suoraan kurssin järjestäjälle, ja sen jälkeen estänyt minut. Siitä jäi todella paha maku.

Olen omalla alallani tottunut siihen, että yhteydenottoja tulee välillä kaikenlaisilta häiriköiltä, mutta en ole ikinä joutunut estämään ketään. Tässä tapauksessa oli vielä kyseessä asiallinen, tavanomainen yhteydenotto.

Tekeekö työttömyys minusta niin epäihmisen, etten ansaitse edes normaalia kohteliaisuutta?

2

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sinulla taitaa olla psykiatrisia ongelmia...

      • Anonyymi

        Tolla ei ole mitään tekemistä psykiatrian kanssa.! Todella outoa on. Taitaa olla ollut jonkinlaista kateutta osaamisestasi tai et ollut heidän hakema tyyppi. Tollanen blokkaaminen on ihan outoa. Hyvää jatkoa. Motivoitunut ihminen löytää aina töitä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      84
      4562
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      85
      4411
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3483
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2764
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2701
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2083
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1748
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      103
      1291
    Aihe