Mihin katosi tiede?

Palstalla ei enää näe ollenkaan tieteellisesti perusteltuja väitteitä.

Tieteestähän tässä kuitenkin on kysymys?

11

74

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiede on hyvin kaukana kun sinä astut kuvaan ja tuot Mann :in ja Marcott: in kehiin. He ovat kaksi radikaalihutkijaa joiden töitä on kauhisteltu jo toistakymmentä vuotta.
      Tule Jöns tälle vuosituhannelle Jöns ja kumppanit.

    • Varmaan voisit itse yrittää. Esittäisit edes yhden tieteellisen perustelun hörhöjutuillesi.

    • Anonyymi

      Et ole vielä vastannut kysymykseeni siitä mitkä muut asiat vaikuttavat ilmastonmuutoksiin CO2n ja auringontehon lisäksi?
      Se on tiedettä se Jöns.

    • Ilmastohörhötyshän onkin uususkonto. Sillä on jopa jo paavikin.

    • Pitäisi osoittaa havainnoin onko ilmastonmuutos lyhyt vai pitkäaikainen, mikä on tähtitieteellisen ja ihmisvaikutuksen osuus. Eivät meidän tietomme likikään riitä.

      Jos tehdään sellaisia malleja, jotka toteuttavat nykyiset havaintomme, tietenkin ne toteuttavat, mutta niiden ennustavuus on aivan liian pieni.

      Sen sijaan hiukkasfysiikan, kemian ja fysiikan perusteella tehdyt ennusteet ovat aivan toista kertaluokkaa.

      • Totean hieman tylysti että ilmastonmuutos on täyttä totta.
        Ilmastomme on lämmennyt huomattavasti sitten viimeisen jääkauden.


      • Anonyymi
        nazi kirjoitti:

        Totean hieman tylysti että ilmastonmuutos on täyttä totta.
        Ilmastomme on lämmennyt huomattavasti sitten viimeisen jääkauden.

        Löytyykö denulta todistetta tuommoiselle väitteelle?


    • Jatkuvan ja varsin intensiiviseksi kasvaneen trollauksen vuoksi harva aiemmin keskusteluun osallistunut viitsii tänne enää kirjoitella. Perustellun viestin kirjoittamiseen menee varsin paljon aikaa ja vaivaa, joka sitten on pois hyödyllisemmistä harrasteista. Asiakeskustelijoiden kaikottua ei täältä enää saa hyödyllistä kritiikkiä joten miksi vaivautua? Sama ongelma vallitsee monilla muillakin Suomi24:n palstoilla eli täällä on automaattimoderoinnin käyttöönoton jälkeen tapahtunut slummiutumista. Äänekkään trollauksen vuoksi asiakommenttien katoamista eivät kaikki vielä ole huomanneet kun määrä korvaa laadun.

      Jos aihe sattuu liittymään muutamiin omiin kiinnostuksen kohteisiini niin saatan vastailla perustellen, joskus jopa laatia aloituksen. Silloin kirjoitan lähinnä itselleni ja viestin laittaminen palstalle on enemmänkin tekosyy kuin varsinainen peruste viestin laatimiselle. Ajoittain osallistun nimimerkkiä käyttäen mutta pääasiassa Anonyyminä, jolloin aiempi kirjoitushistoriani ei vaikuta saamieni vastausten laatuun tai pikemminkin laaduttomuuteen.

      Surullista sinänsä, että tämä palsta elää auringonlaskun aikoja juuri nyt kun ilmastonmuutos on niin kuuma aihe julkisuudessa. Tai sitten juuri tuo kuumeneminen on tuonut trollit palstalle pilaamaan keskustelua. Kun palstan ja koko Suomi24:n moderointi on pitkään loistanut poissaolollaan niin lopputulos on arvattavissa.

    • Anonyymi

      Tieteentekijät ovat edelleen paljon arvostetumpia kuin poliitikot.

      www.ipsos.com/en/its-fact-scientists-are-most-trusted-people-world

      Ei mikään ihme kun seuraa keskusteluita joissa tiede ja politiikka laitetaan vastakkain...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      93
      2413
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      919
    3. 60
      902
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      785
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      129
      721
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      54
      650
    7. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      612
    8. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      66
      611
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      42
      557
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      32
      539
    Aihe