Tapasin täältä suomi24 treffipalstalta mukavan pojan.Ollaan tapailtu aika monta kertaa,mutta nyt se eilen sitten kysyi multa,että miksi mun profiili on vielä voimassa siellä palstalla... Mä hämmästyin sitä ja sanoin vain että se on vain jäänyt. Onko se poika nyt sitten varma siitä,että meistä tulee jotain?
Itse pidän treffi ilmotusta muuten vain.Mun mielestä on kiva käydä lukemassa siellä muiden lähettämiä viestejä ja aina tutustuu sitten muihin. Miksi mun pitäisi nyt profiilini poistaa toisen pyynnöstä..?
Itse pidän treffi ilmotusta muuten vain.Mun mielestä on kiva käydä lukemassa siellä muiden lähettämiä viestejä ja aina tutustuu sitten muihin. Miksi mun pitäisi nyt profiilini poistaa toisen pyynnöstä..?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eipä sitä toisen pyynnöstä mielestäni tarvitsekaan poistaa. Sen poiston pitäisi tulla ihan omasta tahdosta, kun on löytänyt sen jonkun, jonka kanssa voisi yrittää vakavampaakin suhdetta.
Jos profiilissasi lukee että haet seurustelumielellä seuraa, niin onhan se aikas iso epäluottamuslause puoliskoasi kohtaan - "suhteessa olen, mutta uutta haen". Tietenkin jos todellakin haet vain kaveria, niin varmaan ilmoitatkin siitä profiilissasi, eikä siinä mitään pahaa ole.
No ei minkään takia, saahan ihmisten kanssa yhteyttä pitää, vaikka olisikin jo päässyt tapaamisasteelle.
Kunhan on rehellinen kaikille osapuolille, ei täyspäisen kumppaninkaan pitäisi kokea oloansa epävarmaksi?
Moraalisesti arveluttavaa on vain toisten harhaanjohtaminen, jokuhan voi kuvitella löytäneensä sinussa elämänsä naisen, jos et kerro vireillä olevasta suhteestasi....
Tästä on täällä paljonkin keskustelua. Kyllä se on yleisesti ottaen niin, että jos tapaa jonkun jota haluaa uudelleenkin nähdä ja oikein tapailee, on aika outoa, epäkohteliasta ja loukkaavaa etsiä samaan aikaan uutta. Sen profiilin voi poistaa ja laittaa takaisin, jos homma ei toimikaan. Tai jos pidät profiilia, se kertoo sille, jota tapailet, ettet ole kiinnostunut hänestä tai olet jotenkin riippuvainen nettitreffeistä ylipäänsä.
Kyse on käytöstavoista.
Itse olen samaa mieltä, että jos tapailee jotakin niin ainakin siksi aikaa pitää profiili poistaa. Itselleni kävi niin , että tapasin täältä kaverin ja kuvittelin, että seurustellaan, koska molemat olimme kiinnostuneita toisistamme.. Toinen osapuoli vaan piti ilmotustaan 'seuraa vailla'... sanoin siitä ja heti kaveri poisti ilmotuksensa. On siis kohteliasta jos ei muuta, pitää ilmotusta vain silloin kun tosiaan ei tapaile ketään. Omasta mielestä oli loukkaavaa kun kaveri ilmotusta vieläkin piti!!! Nyt siis kaikki kunnossa =)
Itselläni on myös orastava suhde miehen kanssa johon tutustuin tätä kautta. Yhdessä olemme sopineet että pidämme molemmat ilmoituksemme vielä täällä ja katselemme rauhassa missä mennään. Emme kumpikaan ota paineita siitä mitä mahdollisesti saattaisi olla tulossa. Kuitenkin sovimme ettemme tapaile muita vaikka kirjoittelemmekin vieraiden kanssa.
Näinhän sen pitäisi aikuisten kesken toimia, järki käteen ja hiljaa mäessä!!!
Mikä kumman hätä se on omistella ihmisiä, ei parisuhde ole ikinä muuta sosiaalista elämää ulossulkeva juttu - ei ainakaan pitäisi olla?
Varsinkin tällaiset elämää vähän kauemmin katselleet ovat nähneet vaikka mitä vinkeitä ja aika kyllä näyttää, kuka on tullut jäädäkseen.
Tässä tais olla nyt kyse siitä, että jos on sattunut löytämään mukavan ihmisen ja on tapaillut hänen kanssaan jo jonkin aikaa.
Ei siinä ole kyse mistään omistamisesta, vaan toisen ihmisen kunnioittamisesta. Niitä frendejä ja sosiaalista elämää on varmasti jo ennestään ihan tarpeeks. Eikä siinä menetä mitään muuta kuin hetken elämästään, jos poistaa sen profiilin siksi aikaa, että katsoo mitä sillä hetkellä vireillä olevasta tulee. Huonoimmassa tapauksessa kyseessä ei ole kuin hetken pituinen katko mutta osakkeet kasvaa siihen, että kyseessä oliskin sitten vähän pidempi, ehkä lopunikäinen katko.
Voihan muuttaa profiilinsa hakukriteerit, jos tositarkoitus on jo saanut täyttymyksensä.
Ei suinkaan kontaktiensa kanssa tarvitse pyrkiä ystävyyttä pitemmälle, joku yksinäinen voi olla iloinen kirjekaverista ja haluaa silti säilyttää nimettömyytensä - eivät täällä kaikki ole samalla asialla! Montako henkeä on riittävästi sosiaaliseen elämään, pitääkö vähentää iän, koon vai sukupuolen mukaan, jos sallittu määrä ylittyy?
Ihminen on ensin ihminen, sitten vasta mies tai nainen.
Näin erotat kunnollisen naisen ilolintusesta. Kun alatte tapailemaan, jos pitää vielä ilmoitustaan treffi-osastolla, pyri heti eroon.
eli sama pätee miehiinkin kultaseni=)
pitävät vain ilmoitusta ja seurustelevat samaan aikaan...etsivät parempaa? ettei vain jäsi luu käteen loppu viimen
onneksi on valinnanvapaus! Ilolinnut mäkeen :)
Poistin ilmoitukseni...Kaipa se on järkevintä
Ei tapailla enää...
Mielestäni viimeistään sitten kun suhde on mennyt intiimiksi, niin ilmoitus pois. Tosin useimmilla tämä tarkoittaisi varmaan ekoja, korkeintaan toisia treffejä ;-)