Mieki sitte aloitin tämän jokakeväisen laihdutuksen. Syön vähemmän ja liikun enemmän. Nyt olen muutamana päisänä kävellyt noin 10 km per päivä. Työni on kevyttä, joten siinä en saa kiloja pudotettua. Minulle sopivia liikuntamuotoja on näin talvella pelkästään kävely ja kesäisin myös pyöräily.
Siis reipasta kävelyä kahdesti päivässä noin 5 kilometriä kerrallaan. Onko liikaa vai liian vähän.
Lisäksi olen jumpannut.
Miten paljon te muut liikutte ??
Siis reipasta kävelyä kahdesti päivässä noin 5 kilometriä kerrallaan. Onko liikaa vai liian vähän.
Lisäksi olen jumpannut.
Miten paljon te muut liikutte ??
Vastaukset 5
Vanhimmat
Et liiku liikaa. Itse olen ajatellut niin, että kunhan ei joka päivä harrasta todella raskasta ja rasittavaa liikuntaa, niin ok. Ja yhden lepopäivän pidän viikossa. Mutta esim. kävely on hyvin "turvallinen" liikuntamuoto, sitä saa tehdä reilusti.
Jos ylläpidät mainitsemassasi jumpassa myös lihaskuntoa, niin hyvä. Laihduttaminen saattaa muuten "laihduttaa" myös lihaksiasi, ja sehän ei varmaan ole tavoitteena.
Kävely on niin aikaa vievää,koska pitää kävellä pitkiä matkoja! Ainakin 7km/pv. mutta tietysti vauhti ratkaisee! ( 2km ja 14min.)
mahdollista et pystyisit menee hiihtämään sekin kuluttaa ihan kivasti
Hiihtoa voisin harrastaa, mutta kun kävin sen yhden kerran, niin oli paikat niin kipeinä, että oli tuskaa seuraavana päivänä ja nivukset oli tosi kipeät.
Minimoit sokerin syönnin ja kaiken makeen.. ite en käytä kuin kahvin kans. Kävelet ja juokset osan kävely lenkistä japidennät joka lenkil juoksu matkan pituutta.. Juokset mahdollisimman rennosti jos ei onnistu kävelet jonkin matkaa ja koitat uudestaan. Niin se menee kolme-viis kertaa viikos pitkä lenkki niin kyl paino tippuu.. Kandee tehä erillaisia aeroobisia harjoituksia eri lajeja niin pysyy mielenkiinto..