Suomi voisi lopettaa

Anonyymi

Suomi voisi lopettaa karsiutujien lähettämisen suuriin kisoihin, sellaisiin, joissa urheilijat kilpailevat toisiaan vastaan.
Jos Suomeen jostain joskus vielä sattuisi tulemaan urheilijoita, niin siinä tilanteessa asia voitaisiin ottaa uudelleen harkintaan.
Karsiutumiset, jos ne jotakuta kiinnostavat, voitaisiin järjestää kotimaassakin, niin säästyisi melkoinen määrä rahaa ja suomalaista myötähäpeää.

11

157

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ”Säästyisi melkoinen summa rahaa”...? Paljonkohan olet laskeskellut tämän summan olevan...?

      • Anonyymi

        En ole laskeskellut. Mutta eivät ne matkat ja päivärahat ilmaisia ole. Saattaa olla vielä joitakin osallistumismaksujakin, mene ja tiedä. Lisäksi pahat kielet väittävät, että noille nk. urheilijoille maksettaisiin jonkinlaista palkkaakin.


    • Anonyymi

      Kyllä urheilijalla täytyisi olla sen verran itsekunnioitusta ettei lähtisi itseään munaamaan
      jos kunto ei ole riittävä edes välieriin juoksuissa tai kenttälajeissa loppukilpailuun.

    • Anonyymi

      Keihäänheittäjiltä puuttuu lihakset, ei läskillä lennä.

      • Anonyymi

        Katoin samaa..oliskohan fysiikkavalmennuksen puolella vähän kehitettävää.


    • Anonyymi

      Onneksi Ruuskanen ja Pitkämäki saivat opetusministeriöltä edes 20000 euron apurahat, heittämällä ei tullut eurokaan ja tuskin se Ponssekaan noita kauan katselee.

    • Anonyymi

      Virolaiset pärjäävät vaikka eivät saa valtiolta minkäänlaisia tukia. Suomalaiset alkavat olla kansainvälinen naurunaihe.

    • Anonyymi

      Osittain samaa mieltä.

      Nuorille pitäisi luvat 1 kerta opettelua varten arvokisoissa ja sen jälkeen kisoihin vian jos realistiset mahdollisuudet vaikka 10 joukkoon. Nyt niin ei ole. Sinne lähetettiin joka ikininen taapertaja jos nyt jollain ilmeellä on saavuttanut jonkun alimman mahdollisen karsintarajan ja siten taistelee sijoituksesta 25.

      Arvokisoja on eri kategorioissa. Euroopanmestaruuskisoihin kannattaa lähettää isompi joukko, koska siellä on realistista saavuttaa edes joillakin urheilijoilla pistesijoja. Kun siellä on menestytty voidaan lähteä rakentamaan olympia tai maailmanmestaruus-matkaa.

      En tiedä oliko kisoissa millään muulla mitalittomalla maalla yhtä isoa joukkuetta kuin Suomella. Ei joka maasta lähetetä kisoihin ihan jokaista karsintarajan ylittäjää...eikä tietenkään saakaan lähettää kun on nämä maakiintiöt.

    • Anonyymi

      Varmaankin näistä mukana olleista valitaan vuoden urheilija.

      Se jumalaton valmentajalauma,mitä kisoissa on aina mukana.
      Nussii kaikki liittojen rahat omiin liiveihinsä.
      Sitten valittavat,kun ei ole rahaa jakaa urheilijoiden valmennukseen.

      • Anonyymi

        Sitä niitetään, mitä kylvetään. Jatkuva liikunnanrahoituksen säästöt ja koululiikunnan vähentäminen näkyy kansanterveydessä. Elintasosairauksien kulut painivat ihan eri lukemissa. Liikuntaan laitettu raha on yhteiskunnalle kun pankkiin laittaisi rahaa. Käsittämätöntä, että joku kokee 20 000 euron rahoituksen ongelmaksi. Suurin piirtein sama, kuin joku saa ansiosidonnaisena työttömyyskorvauksena tekemättä mitään. Kaikki tulosrajan ylittäneet pitää jatkossakin lähettää kisoihin. Ei ne rajat turhaan ole tehty.


    • Anonyymi

      Milloinkas se Polteraninin käryn tuomio julkistetaan vai käykö niinkuin Norjassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe