Suomi voisi lopettaa karsiutujien lähettämisen suuriin kisoihin, sellaisiin, joissa urheilijat kilpailevat toisiaan vastaan.
Jos Suomeen jostain joskus vielä sattuisi tulemaan urheilijoita, niin siinä tilanteessa asia voitaisiin ottaa uudelleen harkintaan.
Karsiutumiset, jos ne jotakuta kiinnostavat, voitaisiin järjestää kotimaassakin, niin säästyisi melkoinen määrä rahaa ja suomalaista myötähäpeää.
Suomi voisi lopettaa
11
144
Vastaukset
- Anonyymi
”Säästyisi melkoinen summa rahaa”...? Paljonkohan olet laskeskellut tämän summan olevan...?
- Anonyymi
En ole laskeskellut. Mutta eivät ne matkat ja päivärahat ilmaisia ole. Saattaa olla vielä joitakin osallistumismaksujakin, mene ja tiedä. Lisäksi pahat kielet väittävät, että noille nk. urheilijoille maksettaisiin jonkinlaista palkkaakin.
- Anonyymi
Kyllä urheilijalla täytyisi olla sen verran itsekunnioitusta ettei lähtisi itseään munaamaan
jos kunto ei ole riittävä edes välieriin juoksuissa tai kenttälajeissa loppukilpailuun. - Anonyymi
Keihäänheittäjiltä puuttuu lihakset, ei läskillä lennä.
- Anonyymi
Katoin samaa..oliskohan fysiikkavalmennuksen puolella vähän kehitettävää.
- Anonyymi
Onneksi Ruuskanen ja Pitkämäki saivat opetusministeriöltä edes 20000 euron apurahat, heittämällä ei tullut eurokaan ja tuskin se Ponssekaan noita kauan katselee.
- Anonyymi
Virolaiset pärjäävät vaikka eivät saa valtiolta minkäänlaisia tukia. Suomalaiset alkavat olla kansainvälinen naurunaihe.
- Anonyymi
Osittain samaa mieltä.
Nuorille pitäisi luvat 1 kerta opettelua varten arvokisoissa ja sen jälkeen kisoihin vian jos realistiset mahdollisuudet vaikka 10 joukkoon. Nyt niin ei ole. Sinne lähetettiin joka ikininen taapertaja jos nyt jollain ilmeellä on saavuttanut jonkun alimman mahdollisen karsintarajan ja siten taistelee sijoituksesta 25.
Arvokisoja on eri kategorioissa. Euroopanmestaruuskisoihin kannattaa lähettää isompi joukko, koska siellä on realistista saavuttaa edes joillakin urheilijoilla pistesijoja. Kun siellä on menestytty voidaan lähteä rakentamaan olympia tai maailmanmestaruus-matkaa.
En tiedä oliko kisoissa millään muulla mitalittomalla maalla yhtä isoa joukkuetta kuin Suomella. Ei joka maasta lähetetä kisoihin ihan jokaista karsintarajan ylittäjää...eikä tietenkään saakaan lähettää kun on nämä maakiintiöt. - Anonyymi
Varmaankin näistä mukana olleista valitaan vuoden urheilija.
Se jumalaton valmentajalauma,mitä kisoissa on aina mukana.
Nussii kaikki liittojen rahat omiin liiveihinsä.
Sitten valittavat,kun ei ole rahaa jakaa urheilijoiden valmennukseen.- Anonyymi
Sitä niitetään, mitä kylvetään. Jatkuva liikunnanrahoituksen säästöt ja koululiikunnan vähentäminen näkyy kansanterveydessä. Elintasosairauksien kulut painivat ihan eri lukemissa. Liikuntaan laitettu raha on yhteiskunnalle kun pankkiin laittaisi rahaa. Käsittämätöntä, että joku kokee 20 000 euron rahoituksen ongelmaksi. Suurin piirtein sama, kuin joku saa ansiosidonnaisena työttömyyskorvauksena tekemättä mitään. Kaikki tulosrajan ylittäneet pitää jatkossakin lähettää kisoihin. Ei ne rajat turhaan ole tehty.
- Anonyymi
Milloinkas se Polteraninin käryn tuomio julkistetaan vai käykö niinkuin Norjassa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,804356Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt242801Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242768Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1122484Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172479Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1112214Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1002173Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6352044MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141975Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka341908