Kittilä - Suomi24 Keskustelut, luotetavin tietolähde Kittilän asioihin

Anonyymi

Kittilä - Suomi24 Keskustelut foorumi on viime vuosina Kittilä jupakassa ollut ainut luotettava uutiskanava, kun on seurannut Kittilän surullista taivallusta kieroilujen ja petoksien labyrintista kohden normaalia kuntademokratiaa.

Mielipiteitä on monen laisia, mutta näinhän se yleensä on, kun asiat on saatu sotkettua täysin solmuun. Mutta eiköhän tässä hovioikeuden jälkeen asiat ala selkenemään. Toivon mukaan.

2

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Montaa mieltä täällä on oltu. Argumentointi on välillä typerää, sloganit ei vie asiaa eteenpäin vaan on yksi terrorin keinoista.

      Analyyttinen keskustelu on toisinaan intoutunut viihdyttäväksi, silti sitä on vaivannut yksipuolisuus.
      Toki kun laari on tyhjä, ei sieltä löydy ammennettavaa kuin "mitään ette... jne)

      Hovin ratkaisuja odottaa iso osa, käräjät teki päätöksen joka oli mielestäni jopa tuomivallan arvostusta pilkkaava.
      Se on puitu moneen kertaan, nyt on odottavan aika.

      Kittilän kunnan asiat on edelleen sekaisin kuin väärää aikaa melkastava käkikello.
      Piakkoin alkaa uusi kierros käräjillä, se tuo tietoa kiusaamisesta etc. kunnan sisällä olevasta kismasta. Kenen puolella seisot?

      Kunnanjohtajan haku oli katastrofi jota peitellään typerin sanakääntein. Yksikään ei uskalla seistä ryhdikkäänä ja sanoa: Olemme munanneet kunnan maineen, siksi tänne eivät täyspäiset hae töihin kuin hyvin pienissä määrin. Olemme syvästi pahoillamme. Muutamme toimi tapojamme.....

      Mitäs sitä valehtelemaan jos ei edes aio tehdä elettäkään. Tämä on " juurisyy".
      Ei tunnusteta virheitä, ja kun niitä ei ole niin korjausliike on mahdotonta toteuttaa.

      Ylläpitäjä varmasti seuraa palstaa, ohi topicin tulevat vänkkäykset ovat turhia niitä voisi karsia. Toisaalta ne kuvaavat epätoivoa sekä kunnan jakautumista.

      Vapaata lehdistöä kunnassa ei ole, joten 24 palsta tuo monelle uutta tietoa, tai ainakin uusia näkökulmia millä asioita voi pohtia.

    • Anonyymi

      Hyvä on myös kunnan sivujen tarjonta, kokousten pöytäkirjat ovat verkossa, Nyt ei isompaa mellakkaa näy olevan menossa.
      Kittilän Laki, se tuo juttua jopa valtuustoon kun pääsee julkaisuun asti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      161
      5247
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      85
      2763
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1771
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1216
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      995
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    7. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      908
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      903
    9. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      903
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      873
    Aihe