Kesko pistää pihalle n. 50 joutojussia

Anonyymi

Keskon varastoilla menossa YT. Tarkoitus on heittää ajoradalle n. 50 (joidenkin tietojen mukaan 30) tuottamatonta työntekijää. Osa hommista saatetaan ulkoistaa jollekin halpatyöfirmalle. Lähtölistalla on sellaisia vanhoja ja raihnaisia tyyppejä, jotka toimivat tukitöissä kiinteällä suoritteella eli ovat tuottamaton rasite yritykselle. Lavanippujen ajoa, siivoushommia, rullakkojen aukomista, puukotusta, kukkavaraston töitä... Kun yritys pyrkii tekemään tulosta, joutojussit pitää karsia.

2

1030

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      monen firman kohdalla voisi heittää ton taloudellisen syyn kirkon alttarille ,jäisi jäljelle tuotannollinen syy , suomessahan ei saa irtisanoa mitenkään köykäsin perustein , pitää olla vahvaa näyttöä ja harkintaa ( tuotannolliset syyt )!!!!!!!!! siis tämä riittäää!!!!!!

      ei toki pitää olla näyttöä tuloksesta virallisella tuloslaskelmalla ja tämän jälkeen pyydettäessä tilanteen jälkeisistä tuloksista , mutta eihän työntekijä osaa eikä luottamusmiehet kultatuoleiltaan ehdi , liitotkin on yleensä muuta huttua hämmentämässä juuri silloin.

      kannattaa lukea hyvin tarkasti suomen laista mikä on yt menettely ja mitkä tunnusmerkit tekevät keskusteluista pelkän palaverin ( yt menettely ei toteydu)

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1777
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1598
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1119
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1010
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      939
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      46
      838
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      790
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe