Keskon varastoilla menossa YT. Tarkoitus on heittää ajoradalle n. 50 (joidenkin tietojen mukaan 30) tuottamatonta työntekijää. Osa hommista saatetaan ulkoistaa jollekin halpatyöfirmalle. Lähtölistalla on sellaisia vanhoja ja raihnaisia tyyppejä, jotka toimivat tukitöissä kiinteällä suoritteella eli ovat tuottamaton rasite yritykselle. Lavanippujen ajoa, siivoushommia, rullakkojen aukomista, puukotusta, kukkavaraston töitä... Kun yritys pyrkii tekemään tulosta, joutojussit pitää karsia.
Kesko pistää pihalle n. 50 joutojussia
2
1086
Vastaukset
- Anonyymi
monen firman kohdalla voisi heittää ton taloudellisen syyn kirkon alttarille ,jäisi jäljelle tuotannollinen syy , suomessahan ei saa irtisanoa mitenkään köykäsin perustein , pitää olla vahvaa näyttöä ja harkintaa ( tuotannolliset syyt )!!!!!!!!! siis tämä riittäää!!!!!!
ei toki pitää olla näyttöä tuloksesta virallisella tuloslaskelmalla ja tämän jälkeen pyydettäessä tilanteen jälkeisistä tuloksista , mutta eihän työntekijä osaa eikä luottamusmiehet kultatuoleiltaan ehdi , liitotkin on yleensä muuta huttua hämmentämässä juuri silloin.
kannattaa lukea hyvin tarkasti suomen laista mikä on yt menettely ja mitkä tunnusmerkit tekevät keskusteluista pelkän palaverin ( yt menettely ei toteydu) - Anonyymi
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/816575-peltipoliisin-asennuksessa-nolo-moka-itavaylalla-tama-kuva-paljastaa-miksi-50-kmh
kun ja jos asiat eivät ole kuten laissa on kirjoitettu , sakostakin tulee pelkkä kunnianloukkaus , siitä pitää tehdä ilmoitus poliizille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13014310Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va295944SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545505Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3014349HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394107"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1053671Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant63592Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223548Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632645Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931438