Ahdistaa olla kotona

Anonyymi

Olen juuri 18 vuotta täyttänyt tyttö ja käyn lukion viimeistä vuotta. En tykkää olla kotona kun tuntuu, että kaikki vihaa mua täällä. Muutenkin on todettu yleistynyt ahdistuneisuushäiriö ja muuta sellaista. Vanhemmilleni en ole asiasta puhunut enkä puhu. Kotona mulle vaan huudetaan kotitöistä sun muusta, ihan kuin mulla ei omaa elämää olisikaan. Ei ne koskaan kysy miten koulussa menee tai muuta, lähinnä olettaa että mulla on aina kaikki hyvin ja mulle voi puhua ihan miten tahtoo. En muista milloin mulle olisi sanottu jotain positiivista kotona. Keskimmäisenä lapsena tunnen usein, että mut vaan unohdetaan eikä välitetä samalailla kuin toisista, en tiiä kuvittelenko vaan, mutta mun on paha olla täällä. Ei aina mutta usein. Tavallaan tiiän että ne kyllä välittää, mutta ei kyllä tunnu siltä.

Ainut asia joka saattaisi helpottaa olisi muutto omilleen. Mutta koska rahaa en saa mistään, en usko että se onnistuisi. Ekat kirjoitukset olivat jo ja seuraavat keväällä, joten tiedän ettei olisi järkeä muuttaa vielä. Mitä mun pitäisi tehdä, kun tässä opiskelukin kärsii kun kokoajan ahdistaa enkä pysty puhumaan kenellekkään kunnolla. Joskus kännissä kavereille avautunu, mutta ei nekään ymmärrä. Minnekkään psykologille en ole valmis menemään. Apua tai vertaistukea jos vaivautuu lukemaan :)

3

2024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikeita aikoja nuo kirjoituksen ajat koska siinä iässä on luonnollista että on epävarmuutta ja epäselvyyttä lähes kaikista mahdollisista asioista. Omilleen muutto kyllä auttaa tosi paljon, kunhan muuttaa sellaiseen paikkaan, missä on myös rauhaa ja hiljaisuutta, eikä tarvitse kärsiä koko ajan naapurien metelöinnistä ja siitä että puhe kuuluu seinien läpi. Elämässä nyt on yleensä aina jonkin verran ahdistusta. Jos sen osaa hyväksyä ja tehdä silti haluamansa asian, niin sitten voi tehdä mitä haluaa. Mutta ei kaikkea tarvitse tehdä heti tai saada heti. Onhan päivä vielä huomennakin.

      • Anonyymi

        Murrosiässä se on semmoista. Vanhempana sitten häpeää omaa käyttäytymistään.

        Minä halusin merimieskouluun, mutta kun olin alaikäinen jouduin lukioon.


    • Anonyymi

      Moi.

      Haluaisitko tutustua pian nelikymppiseen mieheen kenen kanssa voisi kirjoitella ja tapailla illanvieton ja seksin merkeissä?

      T. Ahdistuksesta eroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      114
      2758
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1341
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1207
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1007
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      968
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      855
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      688
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      683
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      632
    Aihe