Omaatko hyvän muistin?

Mä mielestäni omaan, mutta en suinkaan jokaisessa asiassa..

Esim mä olen kasvosokea ja ilmeisesti siihen liittyen myös eksyn joka paikassa.. Autot ja rakennukset eivät jää mieleen..Tavarat häviävät silmien edestä, jne..

Mutta sitten muistan esim tätä palstaa koskien, että Harmis ja Konnakettu ilmoittivat ÄO:sä olevan yli 140, mutta sitten aikoinaan persukeista fiksuin, eli Sergei mainitsi jonkin ÄO- testin tuloksensa olleen 92.

Go figure..🤔

31

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eipä kehumista. Netissä ärsyttää kun muistaa että piti jotain kattoa, mutta ei muista et mitä

      • Se on tuttua, ajatus katkeaa..

        Susta muistan, että luulit kerran että mä olen Pönttis, kun olin käynyt sun profiilia katsomassa. Jaa, niin muistan sen nimenkin..😄


      • Wwuwuw kirjoitti:

        Se on tuttua, ajatus katkeaa..

        Susta muistan, että luulit kerran että mä olen Pönttis, kun olin käynyt sun profiilia katsomassa. Jaa, niin muistan sen nimenkin..😄

        Ai jaa, minä en kyllä muista, mutta luotan muistiisi :D


      • pujotteIija kirjoitti:

        Ai jaa, minä en kyllä muista, mutta luotan muistiisi :D

        Sustakin muistan vaikka mitä..

        Onko sun naapuris vielä hengissä, se aivastelija-ukko?


      • Wwuwuw kirjoitti:

        Sustakin muistan vaikka mitä..

        Onko sun naapuris vielä hengissä, se aivastelija-ukko?

        Hengissä on, nykyään ei vaan juurikaan ulkoile


    • Kyllä, muistini on hyvä mutta lyhyt.

      • Paradoksi siinä.


    • Juuh. Muistan mutta taas sitten en muista aikoja tai nimiä mutta muistan todella paljon elämästä tai syvempää tietoa.

      • Sehän se, että muistaisi vain ne tärkeät asiat, mutta sitten kun pää onkin täynnä kaiken maailman hölynpöly-tietoa.. 😄


      • Wwuwuw kirjoitti:

        Sehän se, että muistaisi vain ne tärkeät asiat, mutta sitten kun pää onkin täynnä kaiken maailman hölynpöly-tietoa.. 😄

        Joka asui..oliko se 20 metrin päässä..😄 Vai viiden..👌😄


      • Wwuwuw kirjoitti:

        Joka asui..oliko se 20 metrin päässä..😄 Vai viiden..👌😄

        Tää oli siis Pujikselle.,


      • Wwuwuw kirjoitti:

        Sehän se, että muistaisi vain ne tärkeät asiat, mutta sitten kun pää onkin täynnä kaiken maailman hölynpöly-tietoa.. 😄

        Joo. Minusta on ärsyttävä kun nimi ei pysy päässä sit on vaikeaa kuin musiikin haussa. Tiedän taas paljon mutta ei sitten pysty mitään todistamaan kun nimen unohtaa.


      • Wwuwuw kirjoitti:

        Tää oli siis Pujikselle.,

        Talojen nurkasta nurkkaan suunnilleen 25 metriä


      • pujotteIija kirjoitti:

        Talojen nurkasta nurkkaan suunnilleen 25 metriä

        Hehee..Mä muistin kakkosen ja vitosen..😄


    • Anonyymi

      Mulla on monivuotisen stressin myötä tullut muistiongelmia, hajamielinen jne... Tiedä vaikka alkaa jo joku muistisairaus koputtelemaan ovella, ei olis mikään ihme. Pitänyt pistää asioita ylös paperille, ei voi jättää pelkästään muistin varaan tärkeimpiä asioita.

      • Tuo on muuten pelottavaa..


    • Anonyymi

      Muistan muutaman asian ennen syntymääni. Myös syntymän jälkeen puolivuotiaana kun en vielä osannut puhua enkä kävellä. Lapsuudesta muistan paljon asioita, jotka haluaisin unohtaa. Nuoruudesta muistan, että Pillua teki mieli vaan en osannut tehdä asialle mitään. Nyt jo ymmärrän, miksi. Eli mitä meni pieleen jo ihan pienenä lapsena.
      Nyt vanhana olisin saanut hartaalta uskovaiselta naiselta Pillua niin paljon kuin vain ja oli se aina valmiina. Muutaman kerran valmiiksi liukuvoiteella voideltunakin. Vaan liian pitkä selibaattiko lienee syynä vai mikä, kun ei enää seiso. Ei edes tuuman pätkissä!
      Olen jo vanha ja haluaisin jo pois täältä. Jälkeä jättämättä. Niin ettei kukaan koskaan mitenkään muistaisi minun täällä koskaan olleenkaan. Turha elämä taas kerran, ei aihetta muistella koskaan eikä mitään.

      • Ennen syntymääsi?

        Mielenkiintoista.

        Mä taas en muista lapsuudestani kuin jotain pätkiä.. Sen kyllä muistan kun pelkäsin järjettömästi kuolemaa..


    • No muistan jotain juttuja hyvin, mutta ne pitääkin kiinnostaa jotenkin.

      Mutta vähän skeptisesti mä suhtaudun ihmisen muistiin, koska se harvoin on pelkästään sellainen täsmällinen, vaan kaikki perustuu usein fiiliksiin.

      Mulle jossain psykologisessa testissä määriteltiin äo;ksi 120, mutta se psykologi sanoi, että ei kannata innostua, että näitä testejä on yhtä minta kun on koulukuntiakin.... joillekin on tärkeää matemaattiset ja numeeriset viisaudet, toisille taas muut....
      Että noi kolleegojen isot äo-lukemat on mulle tyhjää huminaa, mutta sergei on huipputyyppi ja Harmiskin. Konnalla on myös polariksen kelkka, niinkuin mullakin. 😁👌

      • Mutta sitten sitä muistikapasiteettia vie myös turha tietous, mutta ei muista asioita mitä pitäisi, esim että missä talossa asuu..😄


      • Wwuwuw kirjoitti:

        Mutta sitten sitä muistikapasiteettia vie myös turha tietous, mutta ei muista asioita mitä pitäisi, esim että missä talossa asuu..😄

        Ihmisen pääkopan sisäinen harmaa mössö on kyllä outo juttu... en tiedä onks siellä varsinaisia kapasiteetteja....

        Toi Kojo on aika hauska tyyppi tuossa Nybergin ohjelmassa. 😃


      • Disse kirjoitti:

        Ihmisen pääkopan sisäinen harmaa mössö on kyllä outo juttu... en tiedä onks siellä varsinaisia kapasiteetteja....

        Toi Kojo on aika hauska tyyppi tuossa Nybergin ohjelmassa. 😃

        Tä..

        Hei Selviytyjät alkaa, katsokaamme sitä. Turhan sekava leikkaus ja liikaa käänteitä ..☝️


      • Wwuwuw kirjoitti:

        Tä..

        Hei Selviytyjät alkaa, katsokaamme sitä. Turhan sekava leikkaus ja liikaa käänteitä ..☝️

        Katsokaamme? Kuule kato sä vaan noita höpösarjojas! Mä meen tuikkaa saunan kiukaaseen tulet. Sit saunojaamne! 😁👌 Siis me, ketkä voidaan, kun halutaan! 😛☝️


      • Disse kirjoitti:

        Katsokaamme? Kuule kato sä vaan noita höpösarjojas! Mä meen tuikkaa saunan kiukaaseen tulet. Sit saunojaamne! 😁👌 Siis me, ketkä voidaan, kun halutaan! 😛☝️

        Mainokset... Voin muuten vaikka vannoa, ettei nieriä tykkää pannulla kieriä! Ihmeen valheellinen mainos..

        No, mä laitan tän laitteen latuumaan ettei tule kurkittua,.

        Moro horoporo....What..🙄


      • Wwuwuw kirjoitti:

        Mainokset... Voin muuten vaikka vannoa, ettei nieriä tykkää pannulla kieriä! Ihmeen valheellinen mainos..

        No, mä laitan tän laitteen latuumaan ettei tule kurkittua,.

        Moro horoporo....What..🙄

        Kyllä se nieriä tykkäis elää, eikä pannulla kieriä toisten voimin, mutta ärsyttävämmäks koko mainoksesta tekee se, että se tuntuu vastaiskulta s-ryhmän kalateemaan. Noi k ja s-kaupat tappaa oikean palvelun kaupoista jne.

        No heissulivei vaan kamupamupsmunen.... mä lähden saunahommia hoitamaan. 😂


    • Anonyymi

      Hyvä muisti mutta ei kaikissa asioissa, Koulussa ei tarvinnut läksyjä päntätä kun jäi vaivatta mieleen mitä tunnilla puhuttiin. En varmaan kokeisiinkaan lukenut kertaakaan ja vuosi ja luokka menin enkä varsin huonoilla arvosanoilla. Samoin opiskelut sujui mallikkaasti myöhemmin.
      Mutta kasvomuisti ja numeromuisti! En muista kasvoja ja esim. puhelinnumerot ei jää päähän. Kaikki oltava ladattuna puhelimeen, omanikin!
      Sitten taas tuo suuntavaisto jos sitä muistamiseksi voi kutsua, se on minulla todella hyvä. Jostain syystä olen mainio suunnistamaan, jokin kumma vaisto sanoo mistä mennä ja mihin suuntaan. Vieraassakin kaupungissa.
      Ja olen kuullut vitettävän ettei naisilla ole suuntavaistoa! Hölynpölyä.

    • Erikoista, että joku voi olla kasvosokea. Omasta puolestani nimittäin koen, etten ikinä unohda kasvoja, ja asiaan varmasti vaikuttaa myös muotokuvamaalausharrastukseni. Sen myötä viimeistäänkin on silmä tottunut yksityiskohtien tarkasteluun. Nimet sen sijaan katoavat mielestäni saman tien kun ne on minulle sanottu. Yleensäkin muistan nähdyt asiat paremmin kuin kuullut, joskin hyvin kerrotut asiat visualisoituvat mielessä ja jäävät sitä kautta hyvin muistiin.

      Mitä suunnistamiseen tulee, en koskaan eksynyt kaupungissa lapsena, koska takaisin pääsi aina sitä tietä kuin oli tullutkin. Reitit jäivät väkisinkin mieleen, koska muisti näkemänsä rakennukset ja sen sellaiset. Metsässä liikkuminen aikuisena olikin haasteellisempaa, sillä siellä ei ollut rakennuksia ja kaikki puut ovat jokseenkin samannäköisiä. Minun täytyi ihan opetella katsomaan auringon asema taivaalla ja käyttämään sitä kompassina, koska ammattilaisena en tietenkään kehdannut käyttää kompassia.

      Minulle ei oikeastaan koskaan ole ollut vaikeata opetella asioita kirjoista ulkoa, joskaan ne ulkoa opetellut litaniat eivät muistissa pitkään pysykään. Numerosarjatkin pysyivät mielessä hyvin. En olisi tarvinnut kaavakirjaa matematiikassa, sillä pystyin vaivattomasti painamaan siinä olleet kaavat mieleeni. Taisin joskus opetella jokseenkin kaikki Trivial Pursuit-pelin vastaukset kuhunkin kysymykseen ulkoa.

      Tällaisesta mieleenpainamiskyvystä ei tietenkään ole hyötyä kun kohtaa laajoja ja abstrakteja tietokokonaisuuksia, sillä niiden oppimisessa ei ulkoa opettelu auta, koska asiat täytyy ensin ymmärtää ja vasta sen jälkeen voi painaa niistä mieleensä detaljeja, jotka palauttavat asian mieleen kokonaisuutena. Muistamista helpottaa omalla kohdallani aina, jos asian voi ajatella jonkinlaisena mekanismina, jolloin siitä muodostuu mieleen ikäänkuin kaaviokuva taikka koneisto, josta periaate ja eri toiminnot vaiheineen käyvät ilmi.

      Erikoista kuitenkin on, että saatan muistaa lukemani taikka henkilön kertoman perusteella hänen elämäntarinansa vuosilukuineen ja kuvailla hänen ulkonäkönsä, mutta en silti kykene muistamaan hänen nimeään. Jostain syystä pelkkä nimi ei vain jää mieleen, ellen saa sitä jollain tavalla visualisoitua kokonaisuuteen mukaan.

    • Anonyymi

      Inhoan sanaa "omata". Sitä ei saisi edes käyttää, huonoa kielenkäyttöä.

    • Anonyymi

      Ne perinteiset ÄO-testit mittaa vain yhdenlaista taitoa.

    • Anonyymi

      Joo.

      Kai.

      -flowersreally-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6524
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3900
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3315
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      381
      1792
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1053
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      920
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      889
    Aihe