Hammas irtosi puoliksi mutta jäi roikkumaan

Tietokoneella ollessani heiluttelin ajan kulukseni hammastani joka on heilunut jo useamman viikon. Sitten yhtäkki se irtosi, ja suu tuli täyteen verta. Huuhdoin suun ja huomasin että hammas jäi roikkumaan jostain ikenestä tai jostain kiinni.

Uskaltaisinko irrottaa sen vain itse?

3

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hampaat on kiinni kollageenisäikeillä. Aika tiukasti. Siksi pahastikaan heiluva hammas ei aina irtoa, vaikka yritystä on. Itse käytin vaikka mitä työkaluja, mutta yhdestä juuresta kiinni ollut heiluva maitohammas ei irronnut. Hammaslääkäri sen lopulta poisti. Terveeseen hampaaseen menee myös hermoja ja kai verisuoniakin. Maitohampaissa niitä ei enää ole, jos sellaisia on aikuisiällä suuhun jäänyt.

      Jos sinulta irtosi pysyvä hammas, niin suosittelen menemään hammaslääkäriin. Joku sairaus saattaa heikentää hampaiden kiinnitystä. Sama vaiva voi vaikuttaa myös yleisterveyteen. Mieleen tulee hampaiden tukikudoksen sairaus (käytätkö hammaslankaa ja käytkö poistattamassa hammaskiveä?) tai keripukki eli C-vitamiinin puutos. Jälkimmäinen on taas yleistynyt joidenkin erikoisdieeteillä olevien keskuudessa sekä puutteellisesti syövillä heikko-osaisilla ihmisillä.

      • Anonyymi

        Aktiivimalli varmasti parantaa ihmisten ravitsemusta. Hampaiden kuntoa.

        Suomi elää makaronilla.


    • Anonyymi

      Et kertonut ikääsi. Mikäli olet nuori, kyseessä voi olla myös maitohammas. Lopulliset ns. rautahampaat ovat niin tiukassa ettei niitä saa irrotettua noin helposti, ellei ole joku vakava hammassairaus.

      Lisää ja ehkäpä parempiakin vastauksia saat tuolta 'Suun terveys' -osastolta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      280
      3498
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      22
      1948
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      35
      1585
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      140
      1114
    6. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      72
      1069
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1044
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      91
      918
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      205
      788
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      737
    Aihe