Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho huomautti, että yksi tekijä poliisin toimintaympäristön vaikeutumiseen on nopeasti kasvava ja heikosti integroituva maahanmuuttajaväestö lieveilmiöineen.
– Ruotsi on pelottava osoitus siitä, mitä tapahtuu, kun alimiehitetty poliisi jätetään painimaan mahdottomien ongelmien kanssa. Rikoksia ei selvitetä, poliisiammatin houkuttelevuus on romahtanut, valta lähiöissä on luovutettu jengeille, Halla-aho luetteli.
– Suomi on maahanmuuton ja sisäisen turvallisuuden alueella toistanut uskollisesti kaikki Ruotsin tekemät virheet. Mitä te aiotte tehdä tämän huolestuttavan kehityksen kääntämiseksi? Halla-aho kysyi ministeri Ohisalolta.
Ohisalo totesi, että hallitus käynnistää sisäisen turvallisuuden selontekotyön näinä hetkinä.
– Ruotsi on pelottava osoitus siitä, mitä tapahtuu, kun alimiehitetty poliisi jätetään painimaan mahdottomien ongelmien kanssa. Rikoksia ei selvitetä, poliisiammatin houkuttelevuus on romahtanut, valta lähiöissä on luovutettu jengeille, Halla-aho luetteli.
– Suomi on maahanmuuton ja sisäisen turvallisuuden alueella toistanut uskollisesti kaikki Ruotsin tekemät virheet. Mitä te aiotte tehdä tämän huolestuttavan kehityksen kääntämiseksi? Halla-aho kysyi ministeri Ohisalolta.
Ohisalo totesi, että hallitus käynnistää sisäisen turvallisuuden selontekotyön näinä hetkinä.
Vastaukset 547
Vanhimmat
Ihan asiaa hallikselta.
Shirzad Hamin
Jukkelismokkiksen bestis.
No siinä yksi hedelmistä.
Kuka tuo on?
PS:n vahvaa kannatusta selittää muun muassa se, että puolueen kannattajat ovat laajan eduskuntavaalitutkimuksen mukaan merkittävästi viime vuosina oikeistolaistuneet. Perussuomalaisten duunariäänestäjät maksavat itse veronsa, velka-Suomen vaikea taloustilanne ymmärretään, ja monien perussuomalaisia äänestävän mielestä hyvinvointivaltio on paisunut liikaa.
Gubtar ei maksa.
Tämähän on hyvä ketju!!!
Isommissa kaupungeissa eksoottiset nimet tupsahtavat esiin käräjäoikeuksien juttulistoilla useammin kuin ennen.
Rovaniemi myös pian saa uutta uutista julkisuuteen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18288755/politiikan-toimittajat-persut-on-suurin-duunaripuolue
Juu
et sano sitä n-sanaa
mikidimikk0
googlaa
Niin. Maahanmuuttopolitiikkaa pitäisi jyrkentää. Ei noin helposti työttömien joukkoon liittyviä tulijoita tarvitse ottaa. Eikä yhtään miestä enää.
Nimiä putkahtelee, ei tosin hyysärimedian kautta.
Tuossa ei ole narsismia. Toisin on palstan köntsäpapparaisen itsekehuissa asian laita.
On jo saanut.
hidasta touhua?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18177727/joulun-lampoa Jukkelismokkiksen bestis.
yk raportti kertoo että valepakolaisia porukka
toimeentulon perässä...
Kokoajan vaeltaa uusia elintaso murffii Euroopaan
täyttä asiaa Halla-aho puhuu valitettavasti hän on oikeassa
Totuus satuttaa.
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/4058276-maahanmuutto-rikkoi-eu-maiden-valeja
paha EU
Tämähän on Jussin perjantaina hallituksen kyselytunnilla esittämä kysymys.
Sanoisin, että ympäripyöreää jaarittelua. Mistähän virheitä Jussi nyt höpisee. Puhutaanko nyt autoverosta vai aselaeista, siitä ei Purrakaa saa selvää.
Nauretaan yhdessä. ;)
Muuta Ruotsiin niin tiedät.
Totuuksia Halla-aho puhuu. Ruotsissahan on kova poliisi pula ja pääsyvaatimuksia on laskettu roimasti, eli mitä siitäkin tulee. Myös opettajista on hirveä pula, kun sekään ammatti ei enää vedä, kouluissa kun on niin paljon ongelmia mamujen kanssa, ettei kiinnosta.
Kymmenien kuntien talous on raskaasti miinuksella kun rahat menee kouluja käymättömien muslimien elatukseen, samaan aikaan nuoret ruotsalaiset muuttavat niistä pois.
https://www.verkkouutiset.fi/kokoomusedustajat-tuki-jaihin-jos-irak-ei-suostu-palautuksiin/
kokoomus?
Asutko sä paratiisissa vai mistä tuo lapsellinen sinisilmäisyytesi oikein johtuu?
Myös meillä on pula hoitajista, lastentarhan opettajista ja pätevistä peruskoulun opettajista. Tämä ilmiö ei selity maahanmuuttajilla, koska Suomessa on lopultakin vähän maahanmuuttajia Ruotsiin verrattuna.
Selitys on kovin yksinkertainen: naisvaltaiset matalapalkaa-alat vetävät huonosti nuoria opiskelemaan, jos parempaakin on tarjolla.
Kaikki maailman asiat eivät selity maahanmuutolla, vaikka persun horisontista näin näyttäisikin. ;)
Höpön höpö.
Suomessa opettajista on jopa ylitarjontaa, koska niitä on koulutettu tarvetta enemmän.
Ottaisit edes perusasioista selvää, ennen kuin alat tutun öyhötyksesi.
Miksi lääkärit eivät suostu menemään töihin Vantaan terveyskeskuksiin ? Niillä paikkakunnilla joilla ei ole pakolaisia pulaa ei ole.
Ongelma ei ole ainostaan Vantaalla. Monessa terkkarissa lääkäreiden työkuorma on aivan liian iso, jolloin nuoret lääkärit hipsivät harjoitteluvaiheen jälkeen muualle töihin.
https://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/opettajapula-uhkaa-kainuuta-ja-yla-savoa-2020-luvulla-oulun-yliopisto-ja-kajaanin-kaupunki-selvittavat-ratkaisuja-opettajatilanteen-turvaamiseksi/818729/
Lue siitä ja häpeä tyhmyyttäsi.
Puhuin myös lastentarhanopettajista.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/patevista-lastentarhanopettajista-on-huutava-pula-syyna-esimerkiksi-palkkausongelmat-palkalla-on-miltei-mahdotonta-tulla-toimeen/7166128#gs.cl6f0o
Siinäpä lisää tietoa asiasta.
Pelkällä öyhötyksellä ei ole arvoa. Pitää myös tietää. Minä tiedän. ;)
Kalevan uutisesta: Suattaapi olla, että 2020-luvulla Kajjaanissa on pula opettajista, tai sitten ei. Ennustaminen on vaikeaa, etenkin tulevaisuuden.
Tässä oikeaa faktaa nykytilanteesta: http://www.vopla.org/suomalaisia-opettajia-paljon-tyottomina-mista-johtuu/
Öyhöttäminen ei kannata, vai mitä, papparainen? Eikö hävetä jatkuva röllääminen?
Näemme tässä osittain kohtaanto-ongelmaa. Sen, että Helsingissä on huutava pula rakennusmiehissä ja Kainuussa on kirvesmiehiä vailla töitä. Työvoimaa on, mutta se ei ole halukas liikkumaan työn perässä. Sama pätee myös aineenopettajiin. Työnantajan näkövinkkelistä kyseessä on työvoimapula, työntekijän näkövinkkelistä on pula työpaikoista.
Myönnän toki, että aineenopettajien suhteen olin väärässä. Esittämäni litania oli kuitenkin tämä: "pula hoitajista, lastentarhan opettajista ja pätevistä peruskoulun opettajista."
Yksi kolmesta oli väärin, pahoittelen asiaa. ;)
Keskeinen väitteeni oli kuitenkin tämä: "Kaikki maailman asiat eivät selity maahanmuutolla..."
Pidän edelleenkin kiinni tästä väitteestäni.
"Eikö hävetä..."
Ei hävetä, naurattaa. ;)
"Kaikki maailman asiat eivät selity maahanmuutolla..."
Ei selitykään, eikä kukaan muu kuin sinä itse ole niin väittänytkään. Kyseessä on vain itse kyhäämäsi kurja olkiukko:)
Kaikki eivät myöskään ole persuja, ja suurin osa kansasta vastustaa huonoa maahanmuuttoa.
Toihan tarkoittaa sitä että helsingissä ei saada rakennettua asuntoja? Asunnot pakko rakentaa Kainuuseen? Ja jos joku asuntoa tarvii niin sen on pakko muuttaa kainuuseen?
taikka olla ilman asuntoa?
Suomessa siis markkinavoimat toimii täydellisestti?
Työnantajien siis pakko siirtyä sinne missä työvoimaa tarjolla?
Saksalaisen autonvalmistajan esimerkiksi suomeen?
"Kaikki maailman asiat eivät selity maahanmuutolla"
Kyllä hyvin suuri osa negatiivisista asioista selittyy ei maahanmuutolla vaan maahantunkeutumisella. Maahanmuutosta osa on työperäistä ja sitä kautta hallitun positiivista, mutta tunkeutumisperiaatteella maahan saapuvat uudet "kansalaiset" tuovat mukanaan pääsääntöisesti epäsosiaalisuutta ja kurjistumista.
Tällä hetkellä usea kunta on vakavissa talousongelmissa ja juuri kunnat palkkaavat näitä opettajia ja lastentarhanopettajia nettoveronmaksajilta keräämillään verovaroilla. Toisaalta ulkomaanviennin palveluksessa olevia nettoveronmaksajia ei ole riittävästi luomaan hyvinvointivaltioita eikä näitä nettoveronmaksajia luoda tuomalla työväkeä tänne sieltä, missä maahantulijoiden huoltosuhde on vääristynyt jo valmiiksi aiheuttaen lisärasitusta julkiselle taloudelle ja huonontaen edelleen esimerkiksi kuntien palkanmaksukykyä.
matalapalkka alat oli moktarin herjan kohde ja alistus
eli siis naiset on heikko kohta suomessa?
miten mustin vointi?
ja mamumiesten tuonti maahan muuttaa kaiken-poliisit ja lakimiehet on kyllä kysyttyjä
"...nopeasti kasvava ja heikosti integroituva maahanmuuttajaväestö lieveilmiöineen."
Eikös se ollut Jussi, joka tällaista jargonia suolsi?
En minä väittänyt tätä vaan Jussukka.
Nauretaan taas. ;)
Nurmijärvellähän ratkotaan kovasti tuota opettajapulaa, poltetaan koulut, niin ei tarvita opettajiakaan ja mitätä syytä siihen onkaan ÖO laskee mutenkin kohisten. Ei enää opita edes alkeita, lukemista ja kirjoittamista, edes oman nimen.
Tästä se lähtee uusi uljas suomi, alkuvalmistelut kovassa käynnissä pöljälandiaksi.
Ei ihme, että Hullu-uhon puheita pidetään sairaina.
Maailmassa on muutenkin aivan liikaa porukkaa. Mitä siihen sanot?
Bingo!
En minä tuostakaan osaa poimia että Halla-ahokaan väittäisi että se selittäisi kaikki maailman asiat tai -ongelmat.
Vaan että se osaltaan aiheuttaa erilaisia ongelmia ja lieveilmiöitä.
Tuossa on aika suuri ero. Ja mitä tässä kommentteja lueskelin niin aika harva jos yksikään täällä näyttäisi väittävän että maahanmuutto selittäisi kaiken - siis sinun lisäksesi. Eikä tämän perusteella edes se Halla-aho.
Koko lainaushan lienee:
"Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho huomautti, että yksi tekijä poliisin toimintaympäristön vaikeutumiseen on nopeasti kasvava ja heikosti integroituva maahanmuuttajaväestö lieveilmiöineen."
Aika selvästi tuossa eriltiin että kyseessä on YKSI tekijä - siis tekijä monen muun rinnalla.
Siinä on aika suuri ero mitä ihmiset ovat sanoneet ja mitä sinä väität heidän sanoneen. Se on juuri se olki-ukko josta joku juuri sinulle kommentoikin.
Esimerkki: Jos Halla-aho (tai kuka tahansa muu) sanoisi että tietynlainen maahanmuutto aiheuttaa ongelmia, ei ole sama kuin että Halla-aho sanoisi että maahanmuutto aiheuttaa kaikki ongelmamme. Tai että kyseessä olisi maahanmuutto kokonaisuutena.
Ja se vähä mitä olen Halla-ahoa seurannut ja juttujaan kuullut, on näyttänyt siltä että hän arvostelee tietyntyyppistä maahanmuuttoa, ja enemmän poliitikkojamme ja virkamiehiämme ja heidän päätöksiään, kuin varsinaisia maahanmuuttajia.
Esim. se kirjoitus mistä Halla-aho sai aikanaan tuomion oli hyvin selkeä kritiikki valtionsyyttäjää ja tämän kaksinaismoralismia kohtaan. Se kun oli itse tekstissäkin moneen kertaan ns. alleviivattu, ei tarvinnut lukea rivien välejä.
"Rehellisesti ja vilpittömästi voin vakuuttaa, että nautin tilanteesta. Hyreksien ja hymyssä suin käyn nukkumaan, valoisalla miellellä herään uuteen aamuun. Maailmassa on luvassa paljon hyvää ja paljon naureskelun aihetta. Olin ahne ja tyhmä, ja minua vietiin kuin vesikelkkaa Kuopion torilla. Köyhällä on köyhän huvit, heippa taas.""
Pitää tietää myös se, että olet trolli.
Jussi oli kyllä tarkentanut mitä hän tarkoitti:
"Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho huomautti, että yksi tekijä poliisin toimintaympäristön vaikeutumiseen on nopeasti kasvava ja heikosti integroituva maahanmuuttajaväestö lieveilmiöineen.
– Ruotsi on pelottava osoitus siitä, mitä tapahtuu, kun alimiehitetty poliisi jätetään painimaan mahdottomien ongelmien kanssa. Rikoksia ei selvitetä, poliisiammatin houkuttelevuus on romahtanut, valtalähiöissä on luovutettu jengeille, Halla-aho luetteli.
– Suomi on maahanmuuton ja sisäisen turvallisuuden alueella toistanut uskollisesti kaikki Ruotsin tekemät virheet. Mitä te aiotte tehdä tämän huolestuttavan kehityksen kääntämiseksi? Halla-aho kysyi ministeri Ohisalolta."
Erikoista kun muut kuin sinä tuntuvat saavan selvää. Olisiko viisaampi olla osallistumatta keskusteluun, jos lukeminen ja ymmärrys muodostavat tuollaisia haasteita? Parempi hioa sitä puolta kuntoon, niin sinullakin on sitten jotain annettavaa keskusteluun kun ei muiden tarvitse taustoista lähtien sinulle rautalankaa vääntää.
"Tästä se lähtee uusi uljas suomi..."
Niinhä se lähtee. Tämän marssin keulassa marssivat ihan kantasuomalaiset vähäpojat, jotka eivät koulussa opi yhtään mitään ja edes amis ei poikia kiinnosta.
Pahalta näyttää.
Kyse ei ole maahanmuuttajista. Valloittajat eivät ole maahanmuuttajia. Kuka ei ymmärrä?
Tai ne, jotka ovat oppineet vain huutamalla saamaan tahtonsa läpi, siinä eivät oppimiset ja varsinkan opittujen soveltamiset ole turhaa kapasiteettia vähistä ajattelutoiminnoissa vieneet.
Helsingissä on myös ihmisiä, joilla ei ole halukkuutta ryhtyä työvoimaksi.
Alatyylisestä kommentistasi huomaa, että sinulla ei ole tuttavapiirissä poliiseja, jotka ilmiöihin törmäävät.
Ei se mitään, en muista sinun koskaan suomi24:ään mitään järkevää kirjoitelleenkaan. Kovasti tykkäsit uima-asuja koskevassa uimahalli-viestiketjussa painottaa, kuinka oma päähuomiosi on katsella vartaloita ja nimenomaan miesvartaloita.
Jos et tunnista tai tiedä, mistä ilmiöstä on kyse, ota selvää tai kysy, äläkö öyhötä ja mölise!
Ja hyvin sekainen sellainen.
Juuri näin.
Suurin osa seksuaalirikoksista selittyy kyllä maahanmuutolla.
suomenkuvalehti kertoi
Totuus on vain niin äärimmäisen vaikeaa tunnustaa puhumattakaan siitä, että sillä loukataan kansanryhmää.
Siltä näyttää https://keskustelu.suomi24.fi/t/13957773/trollin-oppi-omistusoikeudesta#comment-99806760 Huhheijaa taas.
Mutta maahanmuutto selittää nykyajan ongelmia kouluissa ja päiväkodeissa, joita ei ollut vielä 30v sitten.
Taidat olla oikea imbesilli, kun et pysty muodostamaan oikeaa kuvaa ympäröivästä maailmasta.
Tosin nykyinen maahanmuuttopolitiikka lisää rajusti persujen määrää.
jos ei usko niin pitää katsoa onko väitteissä perää joten ruotsiin vaan
höpö höpö
ota selvää asioista
Puhunee no go -alueista, jollaisia on jo Ranskassa ja Ruotsissa. Ei todellakaan ole naurun asia. Luen juuri Hege Storhaugin kirjaa, sieltä selviää sinullekin mistä on kysymys.
Hei, tuo on Valuuttakauppiaan turinoita!
Ai niin...sehän on yksi trollin hahmoista - sillä se peukuttaa juttujaan ja niksuttelukin helpottuu usealla sinisellä rekatulla apuritilillään.
Puheilla ei näitä juttuja korjata, vaaditaan tekoja jotka eivät mitenkään liity ymmärtävään puheeseen. On oikeasti päätettävä haluammeko hallita tätä maata, vai annammeko sen matuille ? Jos haluamme huolehtia Suomesta, niin lopetetaan tämä pelleily näiden tuholaisten kanssa ?
https://f.ylilauta.org/a4/98/a49882e3e370b237.jpg
kas trollia
Voisiko tuohon ketjuun saada linkin? Kiitos.
Uusimaalta pitäisi siirtää pakolla pois 50.000 ihmistä pohjoiseen,säästyisi paljon verorahoja kuin ei tarvitsisi rakentaa niin paljon uusia asuntoja,teitä,kouluja,sairaaloita ym,samalla näiden alueiden elinvoima parantuisi huimasti,eikä valtion tarvitse antaa kunnille harkinnan varaista raha apua.Ajatelkaa jossain puretaan kerrostaloja,ja etelässä rekennetaan uutta,onko mitään järkeä,samalla tuhotaan luontoarvoja metsää ym. mitä Vihreät niin kovasti arvostavat ja samalla haluavat lisää asukkaita kasvukeskuksiin(hyi helvetti mikä nimi).
Herjaheppu?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18210353/on-se-ketkua-meininkia
Faktatietoa pottahatusta.
Suomi tulee perässä, sitä ei voi enää mitenkään estää. Päättäjämme ovat pääosin samanlaisia puupäitä kuin Ruotsissakin joten lopputulos on selvä. Tekopyhät päättäjämme asuvat itse kaukana ongelmista ja siksi he eivät välitä muusta kansasta, vain itsestään ja lähipiiristään. Sitähän se elitismi on ja ei mitään uutta auringon alla. Ihmiskunta ei ole oppinut historiasta mitään.
"...joten lopputulos on selvä..."
Höpö höpö. Ruotsin ja Suomen kehitys kulkee eri teitä. Maat eivät ole identtisiä.
Ruotsi onkin toisella planeetalla, tekopyhimys!
Toveri politrukki Moktar nyt olisi mahorkan aika toveri Gubtalla sillä niin väärässä hän on tuossa Suomen ja Ruotsin suhteissa, totta on kehityksessä me olemme jäljessä, mutta kuljemme kuin veljet käsikädessä. Suomessa ruotsilla on vahva hallinto, kun heillä on jopa puolue meidän eduskunnassamme joka kaiken lisäksi on hallituksessakin melkein aina pitämässä vain kielellistä etuilua ruotsalaisille. Rikollisuudessa olemme toistaiseksi vielä perässä, mutta nykyinen hallituksemme vale Antin johdolla saa tuonkin asian pian järjestykseen, mikä on näkyvissä jo maahanmuuttajanuorison lisääntyvänä rikollisuutena.
Tuosta identtisestä voisin väittää me olemme melkein kuin Ruotsalaisia
Ei naureta enää tälle hölmöläiskansalle
Ruotsilla Suomea paljon vauraampana valtiona on vielä "varaa" tuhota itsensä. Suomi pienenä ja velkaisena valtiona uppoaa taloudellisesti paljon nopeammin.
Naurettavaa tämä typeryys tosiaankin, vaikka enemmän itkettääkin.
Ruotsilla Suomea paljon vauraampana valtiona on vielä "varaa" tuhota itsensä. Suomi pienenä ja velkaisena valtiona uppoaa taloudellisesti paljon nopeammin.
Naurettavaa tämä typeryys tosiaankin, vaikka enemmän itkettääkin.
Vaikka maat eivät ole identtisiä, se ei tarkoita etteivätkö ne voisi tehdä identtisiä päätöksiä/virheitä, joiden lopputulos on tarpeeksi lähellä että sitä voidaan kutsua samaksi.
Analogia henkilötasolla: Meistäkin jokainen on pitkälti uniikki yksilömme elämänkokemuksemme ja geeniemme ym. perusteella. Mutta ei se tarkoita sitä että esim. käden työntäminen käynnissä olevaan sirkkeliin olisi sen parempi vaihtoehto vaikka teon lopputulos voikin yksilötasolla vaihdella. Että yksi menettää kätensä ja toisella se saadaan jokseenkin restauroitua. Ei se siltikään kannata.
Ruotsissa on tapahtunut selvästi jo vakaviakin ongelmia. Mm. granaattiskut vain yhtenä esimerkkinä. Lisäksi lukemattomia vakavia levottomuuksia ym. Kyseessä on kuitenkin historiallisesti täysin ennenkuulumattomia ilmiöitä, vaikka Ruotsissakin on riittänyt sekä vaikeita aikoja että pahaa oloa ennenkin. Reaktiot eivät silti ole ollut lähellekään nykytilannetta.
Ja kuten jotkut jo kommentoivat Ruotsilla tosiaan vielä enemmän "varaa" harjoitella ja kokeilla suurempana ja rikkaampana maana. Suomessa pitää olla vielä varovaisempi koska pienemmät muutokset aiheuttavat suhteessa suurempia ongelmia.
Kovastti tuntuu olevan geeneississä vielä alistuminen antavan periksi, ei tuo ruotsin komento historiallisesti ole vielä kovin kaukana.
Oletko vieläkin samaa mieltä ”Höpö höpöstäsi” rutsin ja suomen eri tietä kulkemisesta?
Tässä faktaa, mitä ruotsalaiset ovat itse mieltä turvattomuudestaan:
https://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/ruotsissa-kansalaisten-turvattomuuden-tunne-kasvanut-lahes-30-prosentilla-suurta-huolta-rikollisuudesta/781969/
Ite kun en sen kummemmin tykkää ruottalaisista Niin voi ottaa lungisti ja naatien katella miten ne hoitavat todelliset ja kuvitellut maahanmuutto ongelmat.
Veikkaan että armejan avulla. Suomen pidettävä vain tiukasti länsiraja vuotamattomana kun ruotsin armeja ja maahanmuuttajat selvittää välinsä.
Minä pidän Ruotsista, hieno maa ja ekonomian hallitsevat. Ei täällä olla vielä lähelläkään Ruotsin tasoa,mallimaa meille monessa suhteessa.
Hehehehee muuta asuun johonkin Tukholman monista ghettolähiöstä, niin huomaat kuinka "hieno" maa se on.
Olen asunut.
Ruotsi hajoo paskaansa. ne mitään saa armeijansa kanssa hoidettuu. Täysin munaton hinttari kansa.
Valitettavasti Suomi seuraa perässä mielenvikaisten ämmien johdolla.
Kannattaisi Moktarinkin katsoa tämä dokumentti niin loppuisi kenties turha öyhötys ja itsekseen naureskeleminen.
https://areena.yle.fi/1-4315629
Aika moni suomalainen tuomitsee jyrkästi haittamaahanmuuton mukanaan tuomat joukkoraiskaukset ja terrorismin.
Tämä haittamaahanmuuton ikävien lieveilmiöiden tuomitseminen näkyy jo selvästi puoluegallupeissakin.
Aika moni ennen vasemmistoliittoakin äänestänyt on siirtynyt perussuomalaisten leiriin kun ovat huomanneet, että tuo lisäelätettävien rikollisten tuominen suomeen näkyy rumasti omassa lompakossa.
Onhan se hyvä, että on edes yksi poliitikko, jonka mielestä kantasuomalaisten ei tarvitse olla B-luokan kansalaisia omassa maassaan.
Hyvä Jussi jatka samaan malliin.
👍🏻
Päättäjillä ei paljoa säteile kun poliisien määrää pitää lisätä sen takia että poliitikot haluavat tuoda lisää ongelmia rajojen takaa. Nyt jo satoja poliiseja "kyttää" vaarallisimpia matuja, ilman näitä ei olisi mitään poliisivajettakaan
Taas täyttä asiaa Hallikselta.
Olisipa suomessa enemmänkin poliitikkoja, jotka ymmärtävät kansan syvien rivien huolia.
Minä olen päätynyt tämän asian suhteen siihen että jätin kaiken. Ei lapsia, pakolliset asiat hoidan tottakai niinkuin pitää.Siirryin siksi humanistiseen (historia,teologia) ekologiaan.
Toivotan teille onnea jotka jäätte tähän normi systeemiin.
Tv:Kyllästynyt ekologi.
Minä olen päätynyt tämän asian suhteen siihen että jätin kaiken. Ei lapsia, pakolliset asiat hoidan tottakai niinkuin pitää.Siirryin siksi humanistiseen (historia,teologia) ekologiaan.
Toivotan teille onnea jotka jäätte tähän normi systeemiin.
Tv:Kyllästynyt ekologi.
Ikävä kyllä samoja virheitä tehdään täälläkin kuin ruotsissa.
Se, että valtaosa maahanmuuttajista on viime vuosina ollut nuoria kouluttamattomia miehiä afrikasta ja lähi-idästä näkyy nyt karulla tavalla rikostilastoissa ja etenkin seksuaalirikosten valtavana lisääntymisenä.
Tästä kehityksestä kärsivät myös oikeasti humanitääristä apua tarvitsevat ihmiset.
Työllisyysaste+Ruotsi++82,6%+-+Suomi+76,3
BKT+per+capita++Ruotsi+54.112+EUR+-+Suomi+49.648+EUR
Autovero+Ruotsi+0%+-+Suomi+++12%+(keskikokoinen+bensa-auto,+uusi)
Keskiansio+Ruotsi+-+Suomi,+kummassakin+maassa+noin+3300+EUR/kk
Keskipalkkaisen+veroaste+Ruotsi+25,7%+-+Suomi+30,8%
Halla-aho+puhui+posket+punoittaen+siitä,+että+meidän+pitäisi+välttää+Ruotsin+virheet+erittelemättä+lainkaan,+mitä+virheitä+hän+oikein+tarkoitti.
Jos+Suomeenkin+saataisiin+Ruotsin+kansantulo+ja+Ruotsin+työllisyysaste,+jospa+Suomessakin+olisi+Ruotsin+autovero,+voi+kumpa+autokaupassa+myytäisiin+Volvot+Ruotsin+hintaa,+niin+tervetuloa+kaikki+Ruotsin+virheet+Suomeen.+Ottaisin+ne+ilolla+vastaan.+;)
Nauretaan+taas.+;)
suomen tv uutiset kertoi ennen ruotsin vaaleja kuinka vanhukset ei uskalla liikkua ruotsissa ulkona
kerroppas syy moktaari
Mä en kadehtisi sweduilta työllisyysprosenttia, en kansantuotetta, autoveroa enkä veroastetta, mutta pitäisin kiinni siitä, ettei tarvitse väistellä kranaatti-iskuja, kuten swedujen kun kylille lähden.
No, kaltaisenne "stallari" nyt kadehtii aina jotain toisen omaa ja on valmis realisoimaan sen mikä ei itse tule ansaittua.
Nauran teille,, taas.
Monella vanhuksella on pelkotiloja myös Suomessa. Maahanmuuttokammoisten järjetön öyhötys lietsoo usein aiheettomia pelkoja.
Täällä kirjoitti emäntä Savukoskelta, miten se on kauheaa, kun maahanmuuttajat kyttää kylillä vanhuksia. Toinen kirjoittaja - myös Savukoskelta - vastasi, että eihän Savukoskella silloin ollut ainoataan ulkomaalaistaustaista henkilöä. Ainoa oudompi kulkija kylällä oli tenu-Erkki ja hänkin oli Vuotsosta.
Nauretaan yhdessä. ;)
Lässynlässyn jenkki, tässä on kyse haittamaahanmuutosta, eikä muusta.
"Täällä kirjoitti emäntä Savukoskelta"..
onhan sulla näköjään yksiössäsi trafiikkia.
Oulussa ei vanhukset enää uskalla käydä yksin pesutuvassa. Miksiköhän?
Moktar.Gubta "Halla-aho puhui posket punoittaen siitä, että meidän pitäisi välttää Ruotsin virheet erittelemättä lainkaan, mitä virheitä hän oikein tarkoitti."
Aika erikoista, jo pelkästään lehtijutun perusteella Halla-aho on luetellut/eritellyt tilannetta, ja lehtijuttu on kuitenkin tiivistetympi muoto varsinaisesti puheenvuorosta.
"Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho huomautti, että yksi tekijä poliisin toimintaympäristön vaikeutumiseen on nopeasti kasvava ja heikosti integroituva maahanmuuttajaväestö lieveilmiöineen.
– Ruotsi on pelottava osoitus siitä, mitä tapahtuu, kun alimiehitetty poliisi jätetään painimaan mahdottomien ongelmien kanssa. Rikoksia ei selvitetä, poliisiammatin houkuttelevuus on romahtanut, valtalähiöissä on luovutettu jengeille, Halla-aho luetteli.
– Suomi on maahanmuuton ja sisäisen turvallisuuden alueella toistanut uskollisesti kaikki Ruotsin tekemät virheet. Mitä te aiotte tehdä tämän huolestuttavan kehityksen kääntämiseksi? Halla-aho kysyi ministeri Ohisalolta."
Sinulla tuntuu olevan aika erikoinen tapa esittää (lähinnä jättää esittämättä) mitä muut ihmiset ovat sanoneet. Tämä ei ollut edes ainoa tapaus tämän keskusteluketjun alueella.
Jos tämän nyt sanoisi mahdollisimman kauniisti, niin joko sinulla on todella vakavia ongelmia luetunymmärtämisessä, tai et tunnu olevan totuuden ystävä.
Mikset muuta Ruotsiin?
Oletko syntyjäsi suomalainen vai jostain muualta tullut?
Hyvin analysoit ongelmatrollia...
Mitäkö ministeri Ohisaldo tekee? Naaraa tänne lisää ongelmia niin pitkään kuin se vakanssin puolesta mahdollistetaan. Sisäministeri, joka hoitaa enemmän muiden kuin oman maan kansalaisten asioita. Hyvä meininki.
Uppsalassa poltettu viikonlopun aikana 20-30 autoa, nämä ei Suomen mediaa kiinnosta.
Kyllähän Jussi varmaankin tarkoitti noilla ongelmilla matujen suorittamia raiskauksia ja autojen polttoja sekä muuta jengiväkivaltaa.
Kannattaa katsoa tuo alla oleva dokumentti niin saa edes jonkinlaisen kuvan ruotsin mittavista ongelmista, joihin kantaväestön on vaan pakko sopeutua.
https://areena.yle.fi/1-4315629
"Kyllähän Jussi varmaankin tarkoitti..."
Jussi varmaankin tarkoitti, mutta ei vaan saanut sanottua ääneen.
Nauretaan yhdessä. ;)
Tämän se Jussi ainakin sanoi ääneen kun toimittajakin kuuli:
"Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho huomautti, että yksi tekijä poliisin toimintaympäristön vaikeutumiseen on nopeasti kasvava ja heikosti integroituva maahanmuuttajaväestö lieveilmiöineen.
– Ruotsi on pelottava osoitus siitä, mitä tapahtuu, kun alimiehitetty poliisi jätetään painimaan mahdottomien ongelmien kanssa. Rikoksia ei selvitetä, poliisiammatin houkuttelevuus on romahtanut, valtalähiöissä on luovutettu jengeille, Halla-aho luetteli.
– Suomi on maahanmuuton ja sisäisen turvallisuuden alueella toistanut uskollisesti kaikki Ruotsin tekemät virheet. Mitä te aiotte tehdä tämän huolestuttavan kehityksen kääntämiseksi? Halla-aho kysyi ministeri Ohisalolta."
Luetaan nyt yhdessä Jussin ympäripyöreää jaarittelua: " Suomi on maahanmuuton ja sisäisen turvallisuuden alueella toistanut uskollisesti kaikki Ruotsin tekemät virheet. Mitä te aiotte tehdä tämän huolestuttavan kehityksen kääntämiseksi?"
Mitä Ruotsin tekemiä virheitä Suomi on toistanut? Jussi väittää retorisesti, että kaikki. Emme ole toistaneet Abbaa, surströmmingiä, Palmen murhan tutkintaa tai Nobel-komitean skandaalia, näin muutaman Ruotsin tekemän virheen mainitakseni.
Jos taas Jussi viittaa vain sisäistä turvallisuutta koskeviin virheisiin, onko kyse myös varusmiesarmeijan alasajosta, yleisestä huoltovarmuudesta kriisiaikoina vai sähkönjakelun varmuudesta ilmastomuutosten kourissa?
Mitä kehitystä Suomen pitäisi kääntää? Ruotsin poliisin ongelmiako vai kaikki Ruotsin ongelmat. Olemmeko nyt Ruotsin valtiopäivillä vai Suomessa?
Eihän tässä Halla-ahon eduskunnassa tekemässä kysymyksessä ole järjen hiventäkään.
Nauretaan yhdessä. ;)
Hohhoijaa. Näyt olevan olkiukkojen ammattilainen, mutta keskustelun amatööri.
Jep, Abbaa ja Palmeahan se Halla-aho varmasti tarkoitti viitatessaan suoraan heikosti integroituvaan maahanmuuttajaväestöön.
Kummallista kun sekin on kerrottu aivan selvästi aihetta käsittelevissä artikkeleissa (kuten Halla-ahon puheenvuorossakin) niin sinä vain hypit sujuvasti ohi kuin olisit valikoivasti sokea, aivan samalla tavalla kun lainailit Halla-ahoa jo aiemmin hyvin tarkasti valikoiden ettei oma "argumenttisi" vain lässähtäisi alkuunsa.
Joten eiköhän syy ole näkökyvyn sijasta valikoivassa rehellisyydessäsi.
Mutta hei, sinun onneksesi minulla on lehmän hermot ja trollien kanssa painiminen on huvia. Yksittäinhän tätä keskustelua ei kannattaisi käydä, mutta kun muutkin näkevät vastaukset, niin se vaikuttaa aina osaltaan keskustelua seuraaviin sivullisiin.
Eduskunnassa on sentään edes jonkin verran sinua informoidumpaa porukkaa ja näitä asioita on käsitelty ennenkin ja etenkin Halla-ahon tuntevat nk. omat kuin poliittisetkin vastustajat kyllä tietävät mihin hän viittaa koska hän on tuonut asioita esille jo vuosien ajan.
Minäkään en häntä tai hänen haastattelujaan tm. sen kummemmin seuraa, mutta tiedän silti tarpeeksi mihin hän viittaa. Ja niin tietää jokainen muukin aikaansa seuraava.
Aivan viimevuosina ruotsin tilanne on eskaloitunut huomattavasti ja vappumarssia vakavammat mellakat (joissa poltetaan lähiöitä ja autoja), granaatti-iskut, raiskausten määrän huomattava lisääntyminen yms. ovat nousseet otsikoihin jopa eri puolilla maailmaa.
Mm. eräskin amerikkalainen toimittaja saatettiin ulos paikallisesta lähiöstä poliisien vahvalla suosituksella saattaen, koska paikalliset eivät kuulemma pidä että siellä kuvataan ja kysellään. Ja esim. Australialainen 60-minuuttia dokumenttia tekevä uutisryhmä joutui ahdistelun kohteeksi kun paikalliset maahanmuuttajataustaiset alkoivat haukkua ja heitellä heitä kivillä ja käydä käsiksi jopa nyrkein.
Eduskunnan kyselytunneilla yksittäisille puheenvuoroille varattu aika on rajattu, eikä kysymysten ole tarkoituskaan olla kymmenien minuuttien monologeja. Jos kysymykseen halutaan tarkennusta, se voidaan kysyä tarvittaessa.
Ja toisin kuin sinä, Maria Ohisalo oli selvästi paremmin asioiden tasalla ja vastasikin että sisäisen turvallisuuden osalta tehdään uutta selontekoa.
Se ettei jotain asiaa tiedä, ei ole minkään sortin synti tai vika. Mutta se ettei itseään edes halua sivistää ja ottaa selvää on sitten jo puhdasta tyhmyyttä. Etenkin jos aiheesta haluaa käydä muka keskustelua. Mutta sinähän käytkin täällä vain mukakeskustelua.
Moktar.Gubta: "Jos taas Jussi viittaa vain sisäistä turvallisuutta koskeviin virheisiin..."
Mitenniin jos?
"Suomi on MAAHANMUUTON ja SISÄISEN TURVALLISUUDEN alueella toistanut uskollisesti kaikki Ruotsin tekemät virheet."
On hieman erikoista että olet tooodella tarkka tarttumaan yksittäiseen sanamuotoon, virheeseen tai pilkunpaikkaan kuin näsäviisain 10-vuotias, mutta sitten itse jaarittelet kuitenkin Abbasta, Palmesta tai Noobeleista, vaikka Halla-aho täysin selvästi viittasi juuri maahanmuuttoon ja siihen liittyviin sisäisiin turvallisuuskysymyksiin. Tuo ei ollut missään vaiheessa epäselvää noiden lainausten perusteella.
Halla-ahon pointti selvisi sekä suoraan lauseesta, sekä kontekstista jonka muodosti koko hänen puheenvuoronsa. Ne tukevat toisiaan ilman että siinä jäisi epäselvyyksiä - ja jos jäi, esim. puhemies voi aina pyytää selventämään.
Pääasiahan on että he ymmärtävät. Jos kansalainen M.Gubdalle jää epäselvyyksiä, se on toki henkilökohtainen voi voi.
Toki myös sinä voit kansalaisena lähestyä puheenjohtaja Halla-ahoa jos sinulta loppui hammaslanka kesken kyselytunnin ja paikat jäivät sotkuun sen takia. Tiedä vaikka hän tai hänen avustajansa vastaisikin. Uskoisin että Halla-aho on käsitellyt noita yksityiskohtia kuitenkin jo jokuseen otteeseen kirjallisessakin muodossa niin pääsisit etsimään kirjoitusvirheitä.
Tässä on jo tullut melko selväksi ettet itse noudata samaa eksaktiutta, mitä vaadit muilta, esim. Halla-aholta. Arkikielessä sitä kutsutaan yleensä tekopyhyydeksi.
Jännä juttu, näyttää että Tanska suunnittelee kovempia, tarkempia ja pysyviä rajavalvontatoimia ruotsin jatkuvasti eskaloituvan tilanteen takia, kun iskut ovat laajentuneet jo Tanskan puolella elokuisen pommi-iskun jälkeen ja tekijä näyttää olevan ruotsista.
Muureja pystytellään.
Ruotsi näkyy jo maailmanmittakaavassa sen suhteen miten paljon räjähdyksiä ja kranaatti-iskuja siellä vuositasolla tapahtuu ja ainoat maat jotka ovat sen iskujen ja räjähdysten osalta ovat maat jossa on käynnissä aktiivinen sotatila. Tilanne on vain kiihtynyt viimevuodesta.
Ja näyttää että ne jotka sitä sotatilaa ylläpitävät ovat pääosin ensimmäisen ja toisen polven maahanmuuttajataustaiset jengit.
Mutta tämäkin kaikki johtuu varmaan Palmesta ja Abbasta kun siellä Tanskan turvallisuus- ja rajaviranomaiset sekoilevat. Jotkut Abba-fanit kun tykkäävät joskus järjestää sen verran rajumpia ilotulittajaisia ettei edes talot ehjinä pysy viereisissä maissa.
Juuri näin.
Miten sinäkään yhdessä naurat siellä alkoholistin 3 neliön kämpässä kun sinne ei edes mahdu muita, eikä hajun vuoksi kukaan voi sisälle tulla.
Etkö mennytkään sinne hoitoon, kohta on liian pahana, ei enää parane.
Kovaa vauhtia ollaan menossa ruotsin suuntaan.
Oulu on tästä oiva esimerkki. Nyt siellä on noiden raiskausten lisäksi liikkunut maturosvoja omakotitaloissa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e48b6ab5-4ada-499c-8483-ead4b6365fea
”Voivat olla myös ulkomaalaisia”
Niinhän ne voivat, voivat myös olla olematta.
Taas tarvittaisiin sitä Kärkkäisen taikapeliä. Voi hitto, kun se on ollut lopussa nettikaupasta jo kuukausia. Asiakasneuvoja sanoi, että peili hiotaan Venäjällä ja pakkotyövangit ovat lakossa, kun Venäjän trollit ovat saaneet palkankorotuksen, mutta he eivät.
Sellaista se on. ;)
Ikävää luettavaa meidän kannalta, maailman muutoksiin pitää vastata.
Pojat öyhöttävät muka-asiantuntijoina ja posket punaisina Ruotsin asioista. Kun minä ohimennen mainitsen Lidingön, porukka kysyy yhteen ääneen, että mikä se on.
Palstan pöljin luulee vieläkin Lidingöä mamulähiöksi. Terveisiä vaan Tröllille.
Voi teidän kanssanne. ;)
"Uppsalassa poltettu viikonlopun aikana 20-30 autoa, nämä ei Suomen mediaa kiinnosta."
Osaavat ne Ruotsalaisetkin polttaa autoja, että on turha öyhöttää millään mamupojista.
Ruotsi on aina ollut rikollisten kotimaa, mutta siitä ei ole pidetty suuremmin mitään öyhöttämistä.
Nauretaan mekin posket punaisina Ruotsalaisille hapansilakan syöjille samoin mitä toveri Moktar aina nauraa
Mistähän pojista sinä puhut, kun tässäkään keskustelussa sinä tai kukaan muukaan ei ole maininnut Lidingöä missään muualla kuin tässä kommentissasi, jossa sitten mainitsit sen peräti 2 kertaa.
Mitä keskustelua sinä oikein käyt ja kenen kanssa kun tätä et ainakaan tunnu käyvän?
Sinulta tulee uusia vastauksia, mutta jostain syystä ei niihin kommentteihin missä ihmetellään sinun väitteitäsi jotka eivät tunnu vastaavaan todellisuutta, kuten vaikka sitä useaan kertaan toistamaasi väitettä ettei Halla-aho olisi muka missään kommentoinut mihin ruotsin ongelmiin hän viittaa.
Täälläkin on moneen kertaan tuotu esille että Halla-aho viittasi nopeasti kasvavan huonosti integroituneen maahanmuuttajaväestön aiheuttamiin ongelmiin ja lieveilmiöihin. Ja tässä puhutaan vain yhdestä kyselytunnista. Eivätköhän ne jotka ovat Halla-ahoa seuranneet, sekä omat että poliittiset vastustajat jo aika tarkasti tiedä mihin kaikkeen hän viittaa, koska aihe on ollut hänen poliittisen uransa keskiössä alusta alkaen.
Ja on erikoista ettet tätä muka tietäisi, vaan näyttelet tietämätöntä, koska olet jo tässä samaisessa keskusteluketjussa mm. tänä aamuna 8:22 jo lainannut artikkelia jossa tuokin asia mainittiin.
Moktar.Gubta:
"'...nopeasti kasvava ja heikosti integroituva maahanmuuttajaväestö lieveilmiöineen.'
Eikös se ollut Jussi, joka tällaista jargonia suolsi?"
Samalla kun vihjailit että muut kommentoijat kuten Halla-ahokin muka syyttäisi KAIKKIA ongelmia maahanmuuttajalähtöisiksi, vaikka jopa samassa virkkeessä mistä tuon pätkän lainasit, Halla-aho oli selvästi ilmaissut että kyseessä on vain yksi poliisia kohtaavista ongelmista.
Koko lainaushan ilman sinun pois jättämääsi osaasi on:
"Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho huomautti, että yksi tekijä poliisin toimintaympäristön vaikeutumiseen on nopeasti kasvava ja heikosti integroituva maahanmuuttajaväestö lieveilmiöineen."
Olipa se kumma "sattuma" että kun tuon lainauksen nappasit, niin "unohdit" siitä juuri sen puolen joka todisti oman väitteesi palturiksi - eli että Halla-ahokin selvästi totesi että kyseessä on vain yksi tekijä poliisin kohtaamista haasteista. Sen sijaan että kaikki johtuisi vain maahanmuutosta tai maahanmuuttajista.
Ei siellä Ruotsissa kiinnosta se, että vähäpojat polttavat peruskouluja urakalla Nurmijärvellä.
Ehkä meidänkään ei kannaisi niin kovin huolehtia naapurimaan asioista. Oman maan asioissakin olisi hoitamista. Nämä raappahousupersut ovat välillä niin kansainvälistä ja monikulttuurista porukkaa. ;)
Kan vi skratta tillsammans? ;)
Hauskaa, kun otit koulupalot puheenaiheeksi:
"Ruotsi on maailman kärkimaita koulupalojen suhteen.
Vuosina 2006 – 2015 maassa toteutui 6 015 hälytystä, jossa kohteena oli koulurakennus.
Osapuilleen puolet eli vähintään 3 000 paloista tiedetään varmuudella tuhopoltoiksi. Loput palot ovat syttyneet ”luonnollisella” tavalla tai syttymissyytä ei osata varmuudella sanoa. Tuhopolttojen määrä saattaa olla ilmoitettua kolmea tuhatta huomattavasti suurempi.
Tulipaloista aiheutuvien kustannusten kerrotaan olevan vähintään 500 miljoonaa kruunua vuodessa.
Keskimäärin Ruotsissa on ollut tulipalo 1- 2 koulussa vuoden jokaisena päivänä ilmoitetun kymmenen vuoden jakson aikana. Määrä on kovin erilainen verrattuna Suomeen, joka pyrkii kaikin tavoin matkimaan Ruotsia.
Vuonna 2014 julkaistun uutisen mukaan Suomen kouluissa syttyy keskimäärin sata tulipaloa vuodessa. Niistä noin 20 - 25 on tahallaan sytytettyjä.
Ruotsilla on koulupalojen määrän suhteen noin kuusinkertainen johtoasema. Siinä missä Suomessa käryää yhdessä koulussa, Ruotsissa palaa kuudessa oppilaitoksessa.
Tuhopolttojen suhteen Ruotsi on vielä heikommassa jamassa. Siinä missä Suomessa toteutuu yksi tuhopoltto, tapahtuu Ruotsissa 12 – 15 tahallisesti sytytettyä koulupaloa. Toisin sanottuna tämä tarkoittaa, että Ruotsissa käryää joka kuukausi keskimäärin 25:ssa koulussa tuhopolton seurauksena, kun Suomen vastaava luku on kaksi (2)."
https://beta.oikeamedia.com/o1-52006
Eiköhän vähintään naapurin asioista kannata olla kiinnostunut, etenkin jos erikoisten tapahtuminen määrä ylittää jo maailmanlaajuisenkin uutiskynnyksen. Ruotsin tilannetta on käsitelty useaan otteeseen jo mm. Amerikan ja Australian mediaa myöten, joista molemmat ovat aika kaukana, mutta te haluaisitte vain sulkea korvat.
Mikähän mahtaa olla syy?
Jos naapuri - oli kyse paikallisesta naapurista tai sitten naapurimaasta on ns. tulessa syystä tai toisesta on yleensä vaikutuksia myös alueen ulkopuolelle. Vain typerys sulkisi silmänsä ja korvansa siltä mitä naapurissa tapahtuu jos se on tavanomaisesta poikkeavaa, etenkin negatiiviseen suuntaan. Tai vaikka olisi positiiviseenkiin. Molemmista voi oppia.
Jos vaikka naapuritalo on tulessa voi hyvinkin käydä että kohta on se omakin. Jos ruotsissa mm. jengitoiminta alkaa olla sillä tasolla että siellä mm. nakellaan räjähteitä harva se päivä eri lähiöissä (mm. vuonna 2015-2018 on kirjattu yli 60 erilaista granaatti-iskua), ja niitä nakellaan nk. normilähiöissä, eikä missään sorakuoppaleikeissä. Ruotsi alkaa kuulostaa oikealta sota-alueelta.
Ja kyseessä tosiaan muualta tuotuja sotilasräjähteitä, ei mitään tee-se- itse-kiinanpommeja.
Jos toiminta on tuolla tasolla niin on hyvinkin suuri mahdollisuus että niitä alkaa kulkeutua tännekin erinäisten henkilöiden mukana jos haluavat selvitellä välejään. Se on se helppo liikkuvuus.
"Nämä raappahousupersut ovat välillä niin kansainvälistä ja monikulttuurista porukkaa."
Niin, tuo raappahousuisuushan käsiteltiin muistaakseni jo ensimmäisen "jytkyn" aikoihin. Peruspersu on noin keski-ikäinen mies, jonka tulot ovat n. 50 000 - 70 000 e vuodessa ja peruspersu tykkää ajella mersu-merkkisellä kansanautolla.
Jos kaikkien palkansaajien mediaanipalkka on n. 3000e/kk niin tuohon verraten peruspersu on ihan kohtuutuloinen, siinä on jo varaa vähän matkustellakin, nährä sitä mualimaa. Sillä parit-kolmet raappahousutkin saa jo ostella. Ja aika paljon sinnepäin on ollut vetoa muistakin puolueista ja onpa kannattajajoukoissa näkynyt niin sateenkaariväkeä kuin kansainvälisempiäkin kasvoja.
Ja sinähän täällä tunnut olevan se joka huutelee tuon nurkkakuntaisuuden perään:
"Ehkä meidänkään ei kannaisi niin kovin huolehtia naapurimaan asioista. Oman maan asioissakin olisi hoitamista."
Sinä se täällä olet vähätellyt ettei pitäisi olla kiinnostunut, eikä pitäisi välittää mitä muualla tapahtuu jne. Jos se peruspersu on kiinnostuneempi siitä mitä rajojemme takana tapahtuu niin parempi sekin on kuin tuo sinun asenteesi.
Ruotsissa niitä kouluja vasta poltetaan.
Aftonbladet:
Antalet anlagda skolbränder ökar kraftigt
Allt fler svenska skolor brinner. 2017 brann 667 svenska skolor, av dem var 429 anlagda. Och antalet anlagda skolbränder har ökat med nästan 50 procent de senaste två åren. Kostnaden beräknas årligen till uppåt en miljard kronor. Det visar en ny kartläggning från Brandskyddsföreningen, som nu uppmanar landets riksdags- och kommunpolitiker att agera för att vända utvecklingen.
– Sifforna är oroväckande. Tyvärr verkar det här betraktas som normalt, säger Anders Bergqvist.
Mamuthan siellä asialla taa ovat.
Asiaa pitää kysyä Halla-ahon Jussilta. ;)
Naurattaa juu.
https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/dd06f36c-c470-4c72-8e53-5c6ded9e83a5
Juuri näin
Yksi poliisin toimintaympäristön vaikeutumisen syy lienee myös persu-öyhötys ja poliisin dissaaminen ja haukkuminen sosiaalisessa mediassa.
Jos totuutta mainitaan niin poliisilta on viety sen toimintakyky mihin poliiseja tarvitaan ja nykyisin vale Antin pissaliisahallitus haluaa laittaa poliisit seuraamaan nettikirjoittajia ja näin koko touhu on mennyt pahasti kuseen.
Nyt nauretaan toveri Moktarin kansa, kun hän ensin polttaa Mahorkansa ja rauhoittuu
Mihin lie viittaat persy-öyhötyksellä?
Jos poliisin dissaaminen viittaa siihen että poliisin toimia arvostellaan mm. siitä että se keskittyy nettikirjoitusten selaamiseen sen sijaan että rajallisia resursseja käytettäisiin kentälle ja hälytystoimiin missä niitä oikeasti tarvitaan, niin siitä olen täysin samaa mieltä dissaajien kanssa.
Nettikirjoitusten moderointi ja perässä juokseminen on ajan haaskaamista, uhkaukset ym. sitten erikseen ja käsitellään toki samoin kuin kirjeitse tai naamakkain heitetyt vastikkeet.
Svedut saa sitä mitä tilaa. Nauretaan yhdessä svedupelleille...
Ruotsalaisten vihervasemmistolaisten puolesta ei säälitä yhtään, kun lukee Ruotsin lähiöiden rikollisuudesta. He todellakin saavat juuri sitä mitä ovat tilanneet. Harmittaa kuitenkin niiden ruotsalaisten puolesta, jotka ovat vuosikaudet saaneet poliittisesti korrekteilta nössöpoliitikoilta lantaa naamalleen ja niskaan vain siksi että ovat tuoneet esiin rumat tosiasiat, joita massamaahanmuutto kehitysmaista aiheuttaa. He joutuvat sietämään idealististen monikulttuurihypettäjien aiheuttamasta tuhosta. Kaikki ruotsalaiset eivät ole tekopyhiä pettureita.
Ottavat kaupungin osia haltuunsa me määrätään täällä kuten ruotsissa jo käynyt eivätkä halua olla kunnolla maassa
Mitä nopeammin Ruotsi uppoaa, niin sitä enemmän meillä on aikaa.
No, todennäköisesti siinä tulee käymään vain niin, että Ruotsiin syntyy rinnakkaisyhteiskunta, jonka osapuolet pyrkivät välttelemään toisiaan, vaikka yhteentörmäyksiä tietenkin tulee. Rikkaat ja eliitti asuu omilla alueillaan, kuten tähänkin asti, keskiluokka omillaan ja köyhät yrittää sinnitellä jotenkin niiden ulkopuolella. . Näin se vaan tulee menemään. Vasta sitten kun Ruotsi romahtaa taloudellisesti,asiat muuttuvat, mutta näin ei tule käymään.
Ruotslainen hyvinvointi valtio on tuhottu virheellisellä maahanmuuttopolitiikalla. Samoin käy Suomen, joka on peesannut Ruotsia lähes kaikissa asioissa.
Suomessa propaganda Yle uutisoi Ruotsista pelkkää hyvää ja miten siellä kaikki on paremmin mitä meillä täällä Hölmölässämme.
Kremlin persut puolestaan selittävät kaikki asiat maahanmuuton kautta. Sairasta sanoi Antti Rinnekin.
Niin sanoi kun ei mitenkään voi tunnustaa että Halla-Aho ja kumpp. ovat niin oikeassa ettei oikeammassa voi olla. Perustelua ei ollut. Kun on se oma kaiken suvaitsevaisuuden ja globaaliuden aatteen politiikka niin vaikka vastaan tulisi mitä, se kielletään. Eikä henkilökohtaisesti tarvi kärsiä mistään.
Kaikki varmaan ovat jo huomanneet, että moggis-juggis selittelee mitä sylki suuhun tuo, koska haluaa suomalaista seuraa jota hänellä siellä jenkkilässä ei ole. Oma muijakaan kun ei osaa suomea.
Neiti-etsivät ei vaan osaa viisastua, vaikka nenä on litussa ja aitan seinässä on kolo.
Nauretaan taas. ;)
Kyllä sulle tosiaan nauretaan, hyvä että muijasi ei tiedä että sekoilet täällä.
Jep, Moktar.Gubta näyttää olevan ns. totuusrajoitteinen yksilö näiden juttujen perusteella, ei näytä rehellisyys tai asiassa pysyminen olevan valttinsa. Pilkkuja jaksetaan kyllä ahdistella viimeiseen asti, mutta halon kokoiset itselle epämieluisat asiat ohitetaan sujuvasti.
Jokseenkin huvittavaa lukea näitä sen juttuja, joskin hupi-arvo tulee vähän toisaalta kuin kaverin vitsien tasosta.
Taitaa täällä olla samaa vikaa kuin jenkeissä. Eihän Trumpin menestys johtunut siitä että hän olisi ollut jotenkin erityisen loistava ehdokas, hän oli vain lukemattomissa viossaankin parempi kuin vastustajat lukemattomien äänestäjien mielestä.
Siellähän mm. tehtiin vaalien jälkeen teatteriesitys, jossa Trumpin sanat ja manöörit annettiin naisnäyttelijälle ja Hillaryn puheet ja manöörit miesnäyttelijälle ja saivat harjoitella roolinsa ja vetää sitten vaalitilaisuuden käsikirjoituksen mukaan.
Esituksen jälkeen kaikki olivat sitä mieltä että se nainen oli parempi ja vakuuttavampi ehdokas matkimalla Trumppia ja sen käytöstä. Mies taas epäilyttävä taustalla hymeksiä kun hän mallinsi Hillaryn käytöstä ja manööreitä sen mukaan miten Hillary väittelyissä toimi.
Ei persut ole menestyneet sillä että ne olisivat jotenkin erityisen hyviä, vaan koska niiden vastustajat on tasoa Gubta. Aika usea taisi äänestyskopissa todeta että ennemmin sen persun kuin Gubtan kaltainen. Ja tältä pohjalta niin minäkin noista vaihtoehdoista valitsisin.
Lent
Karvahattu pitää nenäänsä litussa ja hinkkaa veitikallaan koloa seinässä.
Muut käyvät naisissa.
Ei sen kuminen vaimoke pahastu.
Pihisee vain reikäisyyttään.
Hänet tunnetaan myös MaailmanMattina ja Valuuttakauppiaana.
Hölmöläispäättäjät aiheuttavat vain lisää matuongelmia ja pitää saada lisää pollareita vaikka satoja on jo niitten takia jotka oikeasti aiheuttaa poliisipulan
Juuri näin
Kyllähän nuo oulun ja arabianrannan tapaukset sekä kaikki muu matujen mukanaan tuoma rikollisuus osoittaa, että ruotsin kehityksen suuntaan ollaan vahvasti menossa.
Jussi on aivan oikeassa. Kun otetaan suuret määrät nuoria sotilaskarkureita Irakista suomeen niin ongelmilta on mahdoton välttyä koska näillä on ihan erilaiset kulttuuri- ja moraalikäsitykset kuin suomalaisilla.
Nämäkin nuoret maahanmuuttajataustaiset naiset uskaltavat sanoa asiat niinkuin ne ovat.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005965769.html
Tosin vihervasemmiston suvakkiporukalla on täysin päinvastaiset mielipiteet näistä asioista.
No hehän tietävätkin nämä asiat paremmin kuin nämä naiset.
Kyllähän se on yhtä helvettiä elää kantaruotsalaisena Rinkebyn kaltaisessa mamulähiössä.
Ei mitään asiaa lähteä yöaikaan ulos jos haluaa pysyä elävien kirjoissa.
Kyllä on ihan aiheesta Halla-aho huolestunut. Nuo oulun viimeaikaiset tapaukset osoittavat, että ruotsin tielle ollaan kovaa vauhtia menossa.
Ikävä kyllä.
Olet ihan oikeassa.
Faktoja on paha kenenkään kiistää, etenkin kun niistä kerrotaan päivittäin uutisissa ja sanomalehdissä.
Halla-aho nyt myös ylivoimainen ykkösehdokas pääminiteriksi.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/29fb09a7-b89f-42ae-8eb2-401c7654e5e3
Kyllä kansa tietää
siis pääministeriksi.
" perussuomalaiset vahvistaa kärkiasemiaan – tuoreen tutkimuksen mukaan Jussi Halla-aho on 35–49-vuotiaiden joukossa jo selvä ykkösehdokas seuraavaksi pääministeriksi".
Hyvä Jussi jatka samaan malliin niin hyvä tulee.
missäs näin tutkittu
Mikäs ruotsin tilanteessa on vikana Islam leviää ja voi hyvin....
"Ensinnäkin, kansanedustajat ja ministerit jatkavat samaa työtään..."
Suomennan muillekin tämän lauseesi keskeisimmän sisällön : Jussi jatkaa älyvapaata nillitystään eduskunnassa , oli maassa sitten sota tai rauha. Sivarille näillä asioilla ei ole "mitää välii".
onko teillä tyttäriä keneen voi kohdistua vaikka mitä uhkia?
Lapsettomat usein ei ymmärrä mistä puhutaan kun maahanmuuttaja todistaa omaa uskoaan raiskaamalla
Jussi on suomen suurimman puolueen puheenjohtaja ja muutenkin hieno ja älykäs mies.
Siis kaikkea muuta kuin sinä.
Jatka vaan itseksesi naurua, ehkä sinäkin joskus onnistut jossakin.
Ainahan se naurattaa, kun isänmaallinen kantasuomalainen ylistää sivari ja siviilipalvelusta.
Siinä on isänmaalliset arvot koomisesti vaturallaan.
Nauretaan yhdessä.
Mikä huru-ukko sinä olet?
Et ainakaan täysjärkisestä mene.
Hyvä pointti!
https://www.potilaanlaakarilehti.fi/artikkelit/ulkomaalaistaustaiset-karsivat-muita-useammin-d-vitamiinin-puutoksesta/
syy pahaan oloon?
viedään lähi-itään oikeaa ruokaa.ei tarvi tulla kärsimään
"Minä kyllä kerron ihan itse, miltä minusta milloinkin tuntuu, jos sellainen tarvis tulee. ;)"
Niinhän se psykiatrisikin sivu suunsa kertoi asian laidan olevan näin kohdallasi.
Nyt kyllä veistit niin ontuvan puujalkavitsin, että se meni yli minun horisonttini. ;)
Tallinassa joskus tavannut Ruotsalaisia ja heidän kommenttinsa olivat että Ruotsi ei enää ole Ruotsi. Näin siis naapurimaan edustajat.Saman kaavan mukaan näyttää asiat tapahtuvan ympäri Eurooppa.
Jussi ei ole kääntänyt päätäni, vaan Jussikin on samaa mieltä kanssani eli vahvistaa sen mikä on faktaa.
Tuntuu eräällä Halla-ahon vihaajalla keittävän pahasti yli kun perussuomalaisten kannatus lähentelee jo 30 prosenttia.
Onkohan jo käynyt kärkkäisellä ostamassa tukevan köyden?
Gallupit eivät äänestä.
Tilasin tosin Kärkkäiseltä harjan ja kihvelin. Kunhan persut on puolueena kuihtunut, voin lakaista jämät roskiin.
Nauretaan yhdessä. ;)
Niinpä. Nopeasti kasvava ja heikosti integroituva maahanmuuttajaväestö lieveilmiöineen. Näinhän 400.000 suomalaisenkin invaasio Ruotsiin jo pohjusti tätä heidän ongelmaansa.
Suurin ero suomalaisten maahanmuuttajien ja lähi-idästä sekä afrikasta muuttaneiden kohdalla on se, että suomalaiset menivät joukolla ruotsiin töihin ja nämä lähi-idän ja afrikan matut menevät ruotsiin joukolla raiskaamaan.
Siitä voi tietenkin jokainen vetää omat johtopäätöksensä, että mistä ryhmästä on ollut ruotsille enemmän iloa ja hyötyä
Niinpä. Nämä vähäiset 400.000 Ruotsiin muuttaneet suomalaiset matut menivät töihin. Tosi söpöä. Ja nämä muut menivät raiskaamaan. Enemmän söpöä. - Vaan täytyykö tällä palstalla olla välttämättä hölmö! Pari tosiasiaa, jos persua tosiasia nyt lainkaan kiinnostaa.
Suomalaiset 400.000 eivät menneet töihin Ruotsiin, vaan heidän oli pakko muuttaa täältä konkurssi-Suomesta. On täysin meidän onni, että lähinaapurillamme Ruotsilla oli järjestää meille onnettomille Suomi-mamuille ihan töitä. Muuten olisimme ajalehtineet. - Ei sen puoleen, kyllä kait aika tavalla myös ajelehdimme Ruotsin lähiöissä. En finne igen. - Näinpä kun lukee ruotsinsuomalaisia kirjailijoita.
Montako joukkoraiskausta tai terroritekoa ruotsiin muuttaneet suomalaiset ovat tehneet?
Aivan ei yhtään.
Toisinpäin ajatellen kuinka paljon näitä rikoksia lähi-idästä ja afrikasta ruotsiin saapuneet mamut tekevät päivittäin?
Totuus löytyy ruotsalaisista päivälehdistä ja tilastoista.
Opetteleppa ihan aluksi lukemaan niin ymmärrät näitä asioita paremmin.
Ei Islamilla aivopesty suvakki ymmärrä ikinä, eikä tule ymmärtämäänkään, kas kun ei taas verrannut näitä parta-ankkreita suomalaisiin sotalapsiin.....
Kerrotko vielä, miten suomalaiset näkyivät Ruotsin rikostilastoista vs. nykytilanne täällä?
Tutki myös, mikä on ollut vaikutus kansantaloudelle.
Ja jos myös vilkaiset, mikä on ollut kotoutumisaika uuteen ympäristöön.
Minä väitän, että suomalainen mamu Ruotsissa, USAssa jne. on aika tasokas kaveri.
Seuraavaksi varmaan keksit tekosyitä sille, miksi tänne tulut ei voisi edustaa yhtä kovaa (asenne)tasoa kuin suomalainen.
Lähditkö vahingossa lapsenmieliseen seikkailuun, vai onko sinulla faktoja teesiesi tueksi?
Olette varmaan huomanneet 400000-trollin vuosia kestäneen saman levyn veivaamisen eri variaatioina. Taitaa rasmuslaisella olla psykoosi päällä niinpä niinpähän niinpä- pieruissaan.
Eipä ollut edes syntynyt silloin.
Tutkiskelisin kuitenkin tätä asiaa. Ensinnäkin, ei kait ihan tyhjää ruotsalaisten sanonta "en finne igen". Jos tutkiskelisin, niin tutkisin Ruotsin arkistoista sen ajan sanomalehtiä. Jos itse olisin ruotsalainen, niin ennakkoasettamukseni olisi sama kuin kirjoittajalla: kuinka paljon näitä rikoksia idästä, suomesta saapuneet mamut tekivät päivittäin? Löytyisikö perusteita tälle ruotsalaisten käsitykselle "en finne igen"?
Kysyn, miksi tänne tullut ei voisi edustaa yhtä kovaa (asenne)tasoa kuin suomalainen? Vastaukseni on: edustaa kovempaa asennetasoa kuin keskimäärin suomalainen, ikävä kyllä. Suuren suomalaisen kaupungin asukkaana kovin helppo huomata, että juuri tänne tulleet ovat tosi hanakoita perustamaan sekä kauppoja että ravintoloita. Myös asiakaspalvelu huippua. Ja kaikki tämä näkyy esimerkiksi ulkoisesti: ajavat hulppeilla autoilla, verrattuna suomalaisten vaatimattomiin tojoteihin. Suomalaiset pysyttäytyvät työttömyyskortistoissa kun ulkomaiset hyvin aktiivisia yrittämään. Ikävä kyllä.
Ja taas tapahtuu Malmössa
https://yle.fi/uutiset/3-11048670
Ruotsissahan menee kivasti 2018 vain 162 kranaattia ja 44 ammuttu, ei muuta kun heijssan hopsan falleralleraa...... Tai pitäisikö sanoa Islam hopsan falleralleraa.....
Nämä viisaat Irakilaistaustaiset naisetkin puhuvat juuri samoista asioista, joista Halla-aho on useaankin eri otteeseen varoittanut.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005965769.html
Odotahan vain kun vihervasemmiston äärisuvakit tuomitsevat nuokin naiset vihapuhujiksi ja rasisteiksi.
"Vuonna 2017 afganistanilaisia ja irakilaisia epäiltiin lukumääräänsä nähden seksuaalirikoksesta 40 kertaa niin usein kuin suomalaisia. Tämä voidaan laskea poliisin ja Tilastokeskuksen tilastoista."
Optulan raportti josta tuo yliedustus selvisi laadittiin jo vuonna 2014. Siitä oli julkisuudessa kovaa keskustelua, joten poliitikot aivan varmasti syksyllä 2015 tiesivät mitä rajojen pitäminen avoimena tulee seksirikosten kannalta katsottuna tarkoittamaan. Asia otettiin esille moneen kertaan turvapaikanhakijoiden vyöryessä Suomeen. Siitä muistuttavia solvattiin rasisteiksi.
Nyt pyrkimyksenä on tehdä ulkomaalaistaustaisten rikosten tilastoinnista mahdotonta. Tämä on poliitikkojen ratkaisu ulkomaalaistaustaisten tekemien seksirikosten aiheuttamaan kohuun.
Nyt persun aika ottaa vähän rauhoittavaa - kun koko maailma alkaa hänelle näyttää "persuna"!
Halla-aho puhuu asiaa. Siksi suomen kansa hönen takanaan ja äänestää PS
Seida Sohrabi
"Joissain yhteisöissä nainen on kuin aasin jälkeen tuleva henkilö, jolla ei ole mitään arvoa. Jos he eivät pysty naista suojelemaan, ja hän kulkee kaupungilla ilman huivia, niin on ajatus, että naiset ovat vapaata riistaa, ja heille voi tehdä mitä haluaa".
Siinäpä sitä Moktarille pohdittavaa. Nämä Irakilaistaustaiset täysin eri linjoilla kuin Moktar, mutta kehtaisiko hän heitä haukkua rasisteiksi tai mistään mitään tietämättömiksi tolleroiksi?
Kas siinäpä pohdittavaa karvahatun alle.
Kyllä minä uskon mieluummin Moktarin totuuteen näissä asioissa. Tietää paljon paremmin Irakin asiat kuin Irakissa ikänsä asuneet.
Lidingössä tovi sitten kertoi asuneensa maahanmuuttajalähiössä, sitten sanoi ettei Lidingö ole mamulähiö, ja poisti oman ensimmäisen kertomansa.
Niin se propagandansa muuttuu tilanteen mukaan, vai onko tuo ensimmäinen kommenttinsa vielä framilla? Tuliko kiire poistaa kun huomasi mokanneensa tarinassaan.
No rekisteröidyillä on mahdollisuus poistaa omat viestinsä.
Älkää nyt kuitenkaan kaikkea uskoko mitä tuo gubbah palstalle suoltaa.
Taas räjähdyksiä Malmössa.
Pitäisiköhän liittyä suvakkeihin ja alkaa kutsumaan noita tekoja rikkaudeksi?
nytkö taas
Ruotsi on rikasmaa sitä ei hetkauta muutamat pommit ja kansa siellä on hyvin sopeutuvaista eikä pienistä pommeista välitetä sille ne kuuluu monikulttuuriseen yhteiskuntaan.
Ruotsalaisilla on paljon jännittävämpää astua kotinsa ovesta ulos, kun pommien sirpaleet viuhuu vain ympärillä.
Olen ihmetellyt aina, että kuinka monet itseään suvaitsevaisiksi kutsuvat selittävät aina itselleen parhain päin tällaiset pommi-iskut ja raiskaukset, joita ruotsissakin tapahtuu melkein päivittäin.
Työntävätkö päänsä säkkiin ja hokevat itselleen mitään pahaa ei ole tapahtunut, mitään pahaa ei ole tapahtunut.
Pitävät päätään säkissä niin kauan kunnes varmasti uskovat harhansa.
Sitten rikollisten puolustamiseksi alkavat kirjoittelemaan tällaiselle palstalle, että persut on pahoja ja valehtelijoita mitään pahaa ei ole tapahtunut.
Tällä tavallahan nämä itseään suvaitsevaisiksi kutsuvat huijasivat itseään mm. oulun joukkoraiskausten tapahtuessa.
Luulisi vain tuollaisen itsensä huijaamisen olevan henkisesti aika raskasta
Voe, voe. Kun tietäsit, mitä oli asua Tukholman ja Göteborgin suomalaislähiöissä...
jaa
huumeet vapauttaa ensitöikseen?
Samalla tavallahan aikoinaan kiihkeimmät kommunistit väittivät, että neuvostoliitossa on kaikki paljon paremmin kuin lännessä ja kaupat notkuivat tavaraa niin, ettei hyllyihin meinannut mahtua.
Kun menivät sitten paikan päälle tarkastamaan tilanteen niin itkuhan siitä tuli.
Suomeen palattuaan sitten jatkoivat samaa ideologian ihannoimista ja valehtelua.
Niin, että on sitä ennenkin osattu huijata itseään.
Tässäkin ketjussa karvahattu solvaa sivareita.
On se ketku tekopyhyydessään.
Mitenkähän syvälle joutuu vetämään karvahatun kun hokee itselleen ei ruotsissa tapahdu mitään räjähdyksi ei oulussa matut ole raiskanneet ketään.
Itsensähuijaamisen mestari.
Ei se ole itsensä huijaamista jos hyväksyy tuollaiset törkeydet.
"Sivarit ovat nykyisen vapaamielisen yhteiskunnan loisia. He haluavat kyllä kaiken turvan ja suojan, minkä yhteiskunta suo, mutta itse he eivät itse halua osallistua mitenkään sen suojan ylläpitoon.
Aiheesta muistutan. Käpykaartilaiset ja Jussi ovat aivan yhtälailla velvollisia puolustamaan isänmaata siinä kuin minäkin.
"
Rasistista ja kovin sairasta maalitusta. Että osaat olla sikamainen.
Olen isänmaallinen suomalainen. Minusta tämä maa on puolustamisen arvoinen.
"Että osaat olla sikamainen."
Sikamaisia ovat he, jotka eivät halua puolustaa tätä maata vaan jättävät sen muiden hommaksi. ;)
Sipiläkin on omasta mielestä isänmaallinen
minun mielestä ei
Rikot lakia solvaamalla sivareita. Sivari on tasa-arvoinen ihmisenä kanssasi. Jakamaton ihmisarvo.
Tuosta isänmaallisuudestasi ei ole yhtään todistetta.
Ostetuilla / lainatuilla helyillä ei ole painoarvoa.
70- luvulla kehuit olleesi Ruotsissa tehtaalla töissä ja muka 1984 RUK Kornetti-kurssilla. Juu tietysti. Keksittyä tarinaa trollilta riittää.
Siltikään se ei oikeuta maalittamaan sivareita. Tajuatko sen?
Älä nyt turhaan keuhkoa.
Minä olen käsi pystyssä luvannut puolustaa tätä maata. Lupasiko Jussi?
Nauretaan yhdessä.
Tajuan kirkkaasti sen, että neiti-etsivä on surkein stalkkaaja, mitä näillä palstoilla olen tavannut. Sitä se tyhmyys teettää.
Nauretaan yhdessä. ;)
Kuka uskoo kaiken valehtelevaa tunnettua trollia?
Haukut sivareita eriarvoisiksi, vaikka he ovat kanssasi täysin saman arvoisia.
Et sinä mitään tajua. Kaikki sen ovat jo huomanneet.
"Sikamaisia ovat he, jotka eivät halua puolustaa tätä maata vaan jättävät sen muiden hommaksi. ;)"
Tuo ei tietenkään gupan mielestä koske niitä kymmeniä tuhansia irakilaisia sotilaskarkureita, jotka tulivat tänne kärttämään turvapaikkaa;)
Nauretaan gupan epäjohdonmukaisuudelle:)
En minä mitään Irakia luvannut puolustaa vaan Suomea. Niinpä kommentoin vain Suomen puolustamista.
No puolustaako se Halla-aho ase kädessä tätä maata vai eikö puolusta? Lopeta tuo ainainen väistely ja muista asioista nillitys. Vastaa vain rehellisesti yksinkertaiseen kysymykseeni. ;)
Kysymys on teoreettinen, mutta faktoihin perustuen Halla-aho on jo ikänsä sekä asenteensa puolesta (on ilmoittanut katuvansa sivaripäätöstään) kyvykkäämpi puolustamaan maatamme ase kädessä kuin sinä, harhainen eläkeukko;)
Pieni naurahdus seniilille kuuluu toki asiaan:)
Lopeta itse hokeminen vai onko levy rikki?
- asenteessa
Trölli hoi. Ota krapularyyppy, siivoa köntsä housyistasi ja ryhdy hommiin. Listoitustyömaa on avattu. ;)
-housyistasi
Siinä sinulle helppo harjoituskappale. Hopi hopi. ;)
Milloin arvoisalle vähämieliselle trollille menee jakeluun että siviilipalveluksen suorittaminen ei ole mikään rikollinen tai moraaliton teko.
On suotavaa, että mielenterveyden hoitamiseen määrätyt lääkkeet pitää ottaa ajallaan. Ilmeisesti olet jälleen unohtanut.
Onhan se huomattu että samaa levyä veivaten jaksat asiaa vatvoa, syyttä silti.
Asennevammasiko estää asian myöntämisen? Olet väärässä ja käyttäydyt koulukiusaajan tavoin.
"asenteessa puolesta"
Ei lahjaton löydä kaikkia vikojaan, vaikka miten tomerasti yrittäisi:)
Pieni naurahdus nyt kuulunee asiaan. ;)
Miksi hullu nauraa yksin?
Ei ole ketään kaveria kuuntelemassa.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000002840195.html
Puolustatko Suomea sieltä ameriikasta käsin vai diplomaattikutsuilta?
Kun ei ole esittää enää mitään faktaa perussuomalaisten rasistisuudesta niin aletaan keksimään valheita.
Nyt tämä Husukin jäi kiinni jo toistamiseen valehtelusta.
On jo jäänyt useamman kerran kiinni valehtelusta.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/husu-hussein-myontaa-levittaneensa-vaaraa-tietoa-muslimipuukotuksesta-ei-ollut-mitaan-syyta-epailla-kertomusta/9b02b1d5-eedb-3d9a-9f70-0719641cc1aa
MEDIAPERSOONA
"Kun ei ole esittää enää mitään faktaa..."
Persuilla on rasse-tuomioita vaikka miten paljon. Tarvitseeko luetella?
Mikä on rasse-tuomio?
https://yle.fi/uutiset/3-11054679?origin=rss
kaikki kiristää
Kiristääkö pipo ja alushousutkin?
Unohdit mainita, että Jussi on suomen suurimman puolueen puheenjohtaja ja kaikin puolin hieno mies.
En yhtään ihmettele kateellisuuttasi.
Oma karvahattusi kyllä, raappahoususi ei.
;)
Raappahousut valmistetaan nykyään Lähi-idässä. Mielialueellasi.
Kun pysytään asialinjalla tulos on tämä:
https://yle.fi/uutiset/3-11054082
Hyvä Jussi
https://www.youtube.com/watch?v=j4mn0y63Pwo
ei uskallusta pysäyttää tulvaa
Onneksi on naapurina tuo yltiösuvaitsevainen Ruotsi, joka tekee edellä kaikki mahdolliset virheet, joita maahanmuutossa voi tehdä.
Tästä me suomessa voimme sitten ottaa oppia ja toivottavasti välttää nämä virheet.
Suomi tulee kyllä vahvasti perässä. Kysy vaikka oululaisilta.
"Kriminologi Ruotsin räjähdyksistä: Täysin poikkeuksellista, ei tällaista tapahdu kuin sota-alueilla"
https://yle.fi/uutiset/3-11049393
Ruotsi on hieno ja turvallinen maa. Älkää te persurasistinatsisiat öyhöttäkö.
Uutisia YLE kertoo:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b41d30e3-0fd6-4477-8a3e-dfd73de2b962
"Unohdit mainita, että Jussi on suomen suurimman puolueen puheenjohtaja ja kaikin puolin hieno mies."
Tämä sillä huomatuksella, että Jussi ei halua puolustaa isänmaata. Minä taas käsi pystyssä lupasin puolustaa sekä isänmaata että Jussia.
Onhan siinä eroa miehellä ja nysveröllä. Nauretaan yhdessä. ;)
"Mahtaa ketuttaa?"
Mistä arvasit?
Minun mielestäni isänmaan puolustaminen on jokaisen suomalaisen miehen oikeus ja velvollisuus. Ketuttaa tuommoiset Jussit, jotka lusmuilevat käpykaartissa ja olettavat muiden hoitavan hommat heidänkin puolestaan.
Höpö höpö. Eriarvoistamalla siviilipalveluksen suorittaneet olet aivan yhta paha rasisti kuin muutkin rasisteiksi kutsumasi. Tuskin lienet peffaasi vuosiin penkistä nostanut kertausharjoituksiin, kunhan vain sävellät omia sotatarinoitasi.
Sinullla ei siltikään ole oikeutta herjata sivareita, ovathan he kanssasi tasa-arvoisia ja yhtä tärkeitä ihmisinä.
Mikä tässä sinun niin vaikeata on ymmärtää?
Kateellisuus on synti, sanoo Kirja.
"Mikä tässä sinun niin vaikeata on ymmärtää?"
Minä olen käsi pystyssä luvannut puolustaa isänmaata vaikka tarvittaessa ase kädessä. Jussi on luvannut kaivella kynsiään kotona. Minun on vaikea ymmärtää tällaista käytöstä, jossa omaa isänmaata ei haluta puolustaa. Kuka muu sitä puolustaisi, jos emme itse sitä tee? Venäläisetkö?
Tämä tässä on niin vaikeaa ymmärtää. ;)
Sinun lupauksillasi ei ole painoarvoa, ymmärsit tai et. Sinulla ei ole oikeutta eriarvoistaa ihmisiä jotka ovat vakaumuksensa vuoksi siviilipalveluksensa käyneet. Heillä on ollut siihen lain suoma oikeus.
Asenteesi on väärä ja se kertoo luonteestasi paljon. Hae apua ongelmiisi.
Säälittävää tuollainen selittely huonoin argumentein. Eniten toivon että nuo sivareiden herjaamiset loppuisivat, kukaan muu ei palstalla tee tuollaista, koulukiusaustyylillä.
Henkilökohtainen kaunasi Jussia kohtaan on sairaalloista.
Jussi oli vihreä käydessään siviilipalveluksensa. Yksittäisen henkilön maalittaminen, (varsinkin oman päähänpinttymänsä vuoksi) kuten kaikkien muidenkin- on väärin. Suvaitsevaistako tuollainen käytös, tuskin.
Ei ole ihan kaikki kohdallaan jutuissasi.
- yhta paha
Oliko se uusin sivystyssanasi dysleksia? ;)
Huhheijaa - onko se pilkkukauppa kokonaan suljettu?
Et nähtävästi tahdo myöntää olevasi väärässä. Turhaan muutat puheenaihetta.
Uusitaan tämä sitten korjattuna:
Höpö höpö. Eriarvoistamalla siviilipalveluksen suorittaneet olet aivan yhtä paha rasisti kuin muutkin rasisteiksi kutsumasi. Tuskin lienet peffaasi vuosiin penkistä nostanut kertausharjoituksiin, kunhan vain sävellät omia sotatarinoitasi.
Sinulla ei siltikään ole oikeutta herjata sivareita, ovathan he kanssasi tasa-arvoisia ja yhtä tärkeitä ihmisinä.
Mikä tässä sinun niin vaikeata on ymmärtää?
Olet siis sitä mieltä että lähi-idän invaasio tulee torjua aseellisesti?
Juuri noin!!!!!!
Oli huvittavaa lukea Lidingön olevan ikään kuin tavallinen lähiö. Olisiko Tammisalo, Kulosaari tai Westend vastaava alue Suomessa. Käykää mielummin Husbyssä ja sielläpäin. Tilatkaa sairasauto ja katsokaa tuleeko auto ilman poliisin suojelua. Malmössäkin pelastajat ja poliisi odottavat saavansa vastaan kiviä ja polttopulloja. Sosialismi on voitolla Ruotsissa sekä kadulla että hallituksessa. Sosiaalidemokraattinen puolue Suomessa 2018 julisti kapinan laillista hallitusta vastaan. Siviilien murhaaminen ja veljeily Venäjän sotaväen kanssa puhalsi sodan liekkeihin. Sosialismi ideologiana on kurjistanut, kiduttanut ja tappanut satoja miljoonia ihmisiä. Yle ei pidä esillä näitä tosiasioita.
Pm Rinne vaan voi hyvin, jotta meilläkin huudetaan eläköön sosialismi ja poltetaan veronmaksajien rahaa. tv PS Mellunkylästä
Kappas vaan. Lidingö-tietous on mennyt perille. Hyvä minä. ;)
Heh, aiemminhan nillitit Lidingön olevan mamulähiö. Voi surkimusta:(
Sinä kerroit aiemmin asuneesi ” maahanmuuttajalähiössä Lidingössä” , sitten poistit kommenttisi ja nyt kehut itseäsi. Ei hyvä.
Lopetahan jo tuo Einarilätinäsi. Valuuttakauppiaana ja Brynolfina ihan tarpeeksi samaa jauhoit. Vitsihän lienet.
Mikä mättää nyt? Pari viikkoa sitten et edes tiennyt, mikä tai missä Lidingö on.
Minä sinua talutin kuin mummoa torilla. ;)
Sen tiesin, että se ei ainakaan ole mikään mamulähiö, kuten aluksi topakasti öyhötit.
Väität nyt, että tiesit. Olit kuitenkin aivan hipihiljaa tiedostasi.
Äläpä naurata. ;)
kerroppas Malmöstä tänään
Nytkö tuli kiire vaihtaa puheenaihetta. Taisit kärähtää ilmiselvästä valheesta.
Nauretaan yhdessä. ;)
Ei hulluille aina kannata vastata. Nyt tein sen.
Sinä se valheesta kärähdit. Väitit asuneesi maahanmuuttajalähiössä Lidingössä ja sitten kirjoitit ettei se ole mamulähiö.
Kieroillenko koetat omia mokiasi selvitellä?
Ruotsi ajautumassa sisällis sotaan.pommit paukkuu,ja läpsyttelijät nauraa partaansa.Suomi seuraa perässä?!!! Täällä läskit akat (kun ei muutakan saa) ilomielin ottavat nää kotiinsa lisääntymään.Prkl,ottaa daijuun!!!
Höpö höpö. ;)
Onneksi suomen suurin puolue Halla-ahon johdolla pistää kampoihin terrorismin leviämisen estämiseksi.
En yhtään ihmettele, että Halla-aho suomen suosituin poliitikko.
Kun pysyy faktapohjaisella asialinjalla ja pystyy rauhallisella olemuksellaan esiintymään tiukoissakin paikoissa niin kansa kyllä tykkää.
https://yle.fi/uutiset/3-11060544
Nykyinen vale Antin hallitus seuraa Ruotsia ja kohta olemme samassa liemessä mitä svedulassa on meneillään. Ruotsi on täysin sotatilassa, mutta kansa siellä ei vain vieläkään tajua tilanteen vakavuutta ja kuka antaa neuvon miten tuosta kaaoksesta enää selvitään ?
JOKOHAN OLISI AIKA LOPETTAA KOKO MAAHANMUUTTOPELLEILY?
Maahanmuuttajia ei Suomeen edes tulisi, ellei valtiomme heitä lahjoisi rahalla, ilmaisasunnoilla ja ilmaishoivalla!
Miksi valtiomme lahjoo muiden maiden kansalaisia, joilla ei ole Suomen kanssa mitään muuta tekemistä, kuin täältä saamansa ilmaiselätys?!
Lopetettakoon maahantulijoiden lahjonta ja annettakoon sosiaalitukia ansiottomasti jopa vuosikausiakin saaneille muiden maiden kansalaisille vaikka yhden vuoden tuet puhtaana käteen ja yksi vuosi aikaa sopeutua tukien loppumiseen pysyvästi!
Saavat sitten ihan itse päättää, jäädäkö kuluttamaan saamansa rahat Suomessa ja odottamaan maastapoistamista, vaiko lähteä heti rahat mukanaan takaisin halvempiin kotimaihinsa järjestääkseen olonsa siellä kuntoon.
RAJAT KIINNI PAKOLAISILTA JA RIKOLLISILTA!!!
ULKOMAANELÄTETTÄVÄT ULOS MAASTAMME!!!
HYVINVOINTIYHTEISKUNTA TAKAISIN OMILLE KANSALAISILLEMME!!!
Suomi on suomalaisten koti ja lastemme tulevaisuuden turva.
Onko tämä ruotsin tie. https://keskustelu.suomi24.fi/t/16119307/ruotsi-on-sisallissodan-partaalla-kehittyyko-myos-vallankumous
Etkö krapulassasi kestä kovia ääniä, taukki;)
teksti tv kertoo että pommit ruotsissa paukkuu ja muuta väkivaltaa taas
mitä siellä tapahtuu
Tarkistahan omat raappahoususi. Mahtaa olla valtava kuorma kertynyt vanhuksella taas.
"..ei ikänsä eikä asenteessa puolesta kyennyt puolustamaan tätä maata nuorena miehenä, ei kyennyt siihen parhaassa miehuudessaan, eikä kykene nyt, kun vanhuus orastaa miehen lasittuneessa katseessa."
Katsokaahan tuon trollin profiilikuvaa ja naurakaa vapaasti.
Jussi on se mies. Sinä taas nysverö.
Kerro vielä, minä vuonna meidän Jussukka suoritti asevelvollisuutensa ja missä yksikössä. ;)
Sinähän outoja kyselet. Jussi on monin verroin enemmän mies kuin sinä.
Teidän Jussukasta en tiedä, olkoon nuo perheenne keskeiset asiat omianne.
Jos et niistä mitään muista, suosittelen täysraittiutta jatkuvan tissuttelun sijasta.
Dementiaosastolta saa ensiapua pahimpaan muistamattomuuteen, muistathan mennä?
Kerro mieluummin missä sinä muka omasi suoritit?
Taas on tapahtunut kaikkea kivaa ruotsissa.
Auton räjähdys ja ammuskelua. Normipäivä.
https://yle.fi/uutiset/3-11061104
Tästähän se Halla-ahokin on useasti varoittanut meitä.
Mielenkiintoista luettavaa
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_tunnetuista_siviilipalveluksen_käyneistä
Ja karvahattu jaksaa valittaa motiiveistaan. Fariseus sentään.
Kukapa sen tietää vaikka itsekkin olisit siviilipalveluksen suorittanut. Tuollaisen mielikuvitusolennon kun on niin helppo valehdella täällä päivittäin.
Halla-ahon faktat sen sijaan voi tarkistaa jokainen päivän lehdistä ja uutisista.
En toki tarkoita, että kaltaisesi nollan pitäisi päästä televisiouutisiin, mutta voisit sentään esiintyä omalla nimelläsi, kuten suoraselkäinen Halla-aho tekee.
Nyt luettelossa olevat voivat sanoa sinun solvaavan heitä.
Sairasta käytöksesi.
Hehheee. Patu ei osaa kirjoittaa. :)
Taitaa ollakin "nysvero" itse?
Onhan se hullua, että ruotsissa pommit räjähtelee ja ihmisiä ammutaan lähes päivittäin, mutta siellä on edelleen jossain ihmeellisessä kuplassa eläviä päättäjiä, jotka vähättelevät tai ummistavat silmänsä täysin kaikesta tapahtuneesta.
Johtuneeko siitä, että nuo päättäjät asuvat kaukana ongelmalähiöistä, eikä heidän siksi tarvitse pelätä oman turvallisuutensa puolesta.
Sama juttuhan on toki havaittavissa myös suomessa.
Kaikkein suvaitsevaisimmat päättäjät pitävät pitkää hajurakoa ongelma-alueisiin.
espanjakin äänesti uutta
maahanmuutto
Euroopassa kyllästytty terrorismiin ja joukkoraiskauksiin.
En yhtään ihmettele.
Espanjassa sosialistit saivat 120 paikkaa 350-paikkaisessa parlamentissa, tosin kolme paikkaa vähemmän kuin huhtikuussa. Suurimman puolueen status säilyi kirkkaasti.
Ei tämä näytä kovin uudelta tulokselta tai uudelta tavalta äänestää. ;)
jos onkin vain ruotsin tapa harjoitella maanpuolustusta
ujutetaan vihollinen sisälle ja hävitetään
Pistäkäähän arvotavarat piiloon. Kulttuurinrikastajat taas liikkeellä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/aa3cde92-10d3-4b5a-a55f-1536e909d7ec
oho
mtv uutiset kertoi naapurin mellakoista-huumetta ja jengejä
poliisi meinas että ei suomessa vaaraa...
Tanska ottanut rajatarkastukset käyttöön ruotsin vastaisella rajalla, ettei maahanmuuttajataustainen rikollisuus leviäisi sinnekin.
Olen täällä moittinut Jussia siviilipalveluksen suorittamisesta. Nyt hieman kaduttaakin, että olen pelkästään moittinut, enkä ole tarjonnut rakentavaa vaihtoehtoa.
Telkussa tulee ratkiriemukas sarja, jossa seurataan nuorten, vapaaehtoisesti asepalvelusta suorittavien naisten selviytymistä armeijassa. On ollut jo kovapanosammuntaa, kuntotestiä ja jopa pelätty 10 km marssi. Mukavaa tätä on katsoa ja vallankin seurata, miten varusmiesten tai nyt myös naisten koulutus on täysin erilaista kuin oli minun varusmiesaikoina. Voi olla että koulutustulos voi olla jopa parempi, kun turha karjuminen ja simputus on karsittu vähemmäksi.
Nuorten naisten taikinoidessa reppujensa kanssa kanssa välähti päähäni, että kyllä Jussi varmaankin olisi jotenkin pärjännyt joukon jatkona. Nyt kun on olemassa jälkirukki ja jälkiaukki, voisiko Jussille järjestää jälkijääkärin kurssin? Tosin naisryhmään Jussia ei voi päästää. Tuollaiset ukkelit, joilla sisäkumi jo paistaa, ovat arvaamattomia.
Tämmöisiä mietin. Onko kannatusta. ;)
Ei Halla-ahon siviilipalvelus kuulu sinulle käsiteltäväksi ollenkaan. Turhaan kiusaat ihmisiä asiattomilla jutuillasi.
Missä muuten suoritit oman siviilipalveluksesi ?
1984 Haminassa on tarinoinut suorittaneensa, tosin 70-luvulla oli jo tehdashommissa Ruotsissa kertomansa mukaan. Isäkin oli sodassa. Heh heh.
"Olen täällä moittinut Jussia siviilipalveluksen suorittamisesta. Nyt hieman kaduttaakin, että olen pelkästään moittinut, enkä ole tarjonnut rakentavaa vaihtoehtoa.
Telkussa tulee ratkiriemukas sarja, jossa seurataan nuorten, vapaaehtoisesti asepalvelusta suorittavien naisten selviytymistä armeijassa. On ollut jo kovapanosammuntaa, kuntotestiä ja jopa pelätty 10 km marssi. Mukavaa tätä on katsoa ja vallankin seurata, miten varusmiesten tai nyt myös naisten koulutus on täysin erilaista kuin oli minun varusmiesaikoina. Voi olla että koulutustulos voi olla jopa parempi, kun turha karjuminen ja simputus on karsittu vähemmäksi.
Nuorten naisten taikinoidessa reppujensa kanssa kanssa välähti päähäni, että kyllä Jussi varmaankin olisi jotenkin pärjännyt joukon jatkona. Nyt kun on olemassa jälkirukki ja jälkiaukki, voisiko Jussille järjestää jälkijääkärin kurssin? Tosin naisryhmään Jussia ei voi päästää. Tuollaiset ukkelit, joilla sisäkumi jo paistaa, ovat arvaamattomia.
Tämmöisiä mietin. Onko kannatusta. ;)"
Oikeassa yläkulmassa on kolme pistettä ...
Siitä klikkaamalla asiattomat kommentit saa ilmoittaa ja profiilia napauttamalla saa antaa asiallista palautetta myös kirjoittajasta. Sääntöjen sen salliessa.
Kas vain, venäläiset ilmiantotavat kunniaan, kirjoittaa tämä patu.
Eikä persuus kestäkään merivettä?
Lukee sama tuolla ihan virallisesti;
"Jos huomaat keskustelupalstoilla sääntöjen vastaista sisältöä, ilmoita siitä aina ylläpidolle.
Jos huomaat keskustelupalstoilla sääntöjen vastaista sisältöä, ilmoita siitä aina ylläpidolle.
Kommentteja voit ilmoittaa klikkaamalla viestien yhteydessä olevaa kolmea pistettä ja valitsemalla sen jälkeen ”Ilmoita”.
Valitse aukeavasta lomakkeesta oikea kategoria. Kysymysmerkistä saat lisätietoja. Jos mikään kategoria ei mielestäsi sovi, valitse ”Jokin muu, mikä?” ja anna lisätietoja."
https://www.suomi24.fi/opastus/saannot
Turha äiti-vertaus sinulta. Todella lapsellista.
Onhan se huomattu että sairas ihminen käyttää kaikki keinot ärsyttääkseen muita argumentointinsa pettäessä. Niin tunnut tekevän. On se ihme ettei ylläpito puutu pakkomielteiseen öykkäröintiisi.
Mikä se sinun argumenttisi "sairas ihminen" nyt onkaan?
Mietippäs sitä. ;)
Faktahan tuo näyttää olevan.
Eikä siellä Nurmeksen lukiossa opetettu oikeinkirjoitusta?
https://f.ylilauta.org/a4/98/a49882e3e370b237.jpg
JukkelisMoktar
Pommi-iskut ovat nyt osa normaalia ruotsalaista arkea.
https://www.suomenuutiset.fi/brittilehti-pommi-iskut-osa-normaalia-ruotsalaista-arkea/
Tanskalaiset eivät halua tällaista maahanmuuttajien mukanaan tuomaa arkea omaan maahansa ja siksi ottaneet rajatarkastukset käyttöönsä ruotsin vastaiselle rajalle.
Ruotsin virheiden toistaminen olisi ehkäistävissä Perussuomalaisten politiikalla. Harmi vain, että sitä joudutaan odottelemaan vielä melko pitkään. Seuraaviin vaaleihin mennessä on ehditty rappeuttaa hyvinvointiamme moneen kertaan. En ymmärrä viherpunikkirintamaa, enkä eu-mielistä rintamaa, että miksi Suomen hyvinvointi pitää olla rikkomisen kohteena. Miksi jonkin teknisen järjestelmän toimivuus on ajettu niin pitkälle yksilön yli. Sanomattakin on selvää, että suomessa on huutava pula perussuomalaisesta suoraselkäisyydestä ja suomalaisten hyvinvoinnista huolehtimisesta. Jostain perverssistä syystä sellainen aines junaillaan oppositioon ja häpäistään kaupanpäälle. Rumaa on tämän päivän poliittinen kilpailu, vainoja ja suomivihaajien valheita unohtamatta.
Onkohan ruotsissa otsikko ett Oulun virheet vältettävä?
keskustapuolueet näyttää kutistuvan liki joka euroopan maasta.Mikä on syy?
paljonko naapurissa on keskustan kannatus?
Tämä Husu Hussein on taas yksi hyvä esimerkki haittamaahanmuuton järjettömistä kustannuksista veronmaksajille.
Ei ole ensimmäinen eikä viimeinen somali, joka haukkuu suomalaisia rasisteiksi ja huijaa sosiaalitukia kelalta.
Tästähän Halla-aho on meitä useasti varoittanut.
Kylläpä olet eksynyt kauaksi aiheesta, joka koski ruotsin huonoa turvallisuustilannetta ja sitä, ettemme halua samojen virheiden toistuvan maassamme.
No ymmärrän kyllä, ettet tässä aiheessa pysty haastamaan Halla-ahoa ja se sinua hävettää kovasti.
Jos luulet, että tuo vihasi siviilipalveluksen suorittaneita kohtaan sataa edustamasi vihervasemmiston laariin niin sinun täytyy olla umpihullu.
Jos sinulla olisi muutakin tietoa intin käynnistä kuin mitä olet netistä tavannut, tietäisit, että varusmiespalveluksen ikäraja on 30 vuotta.
Halla-aho on liian iäkäs inttiin. Lisäksi sivari ei voi suorittaa asepalvelusta.
Huutonaurua tietämättömälle pölvästille:)
Ei tuo ihmisen ulkoisen olemuksen haukkuminenkaan ole asiallista, vaikka pakkomielteesi solvaamiseen on sairasta.
Muutenkin rikot ihmisoikeuksia herjoillasi. Kieroutunut mieli tuottaa kirjoittamaasi tekstiä.
Heh, eihän tässä naurata kuin haisevan karvahatun toilailut. Tekstiä tulee kuin HP:n tulostimesta, mutta valitettavasti määrä ei korvaa laatua.
Nauretaan kuitenkin tyhjälle tynnyrille:)
Ruotsissakin ongelmat pamahtaneet silmille poliisi tarjoaa pizzaa rikollis pomoille hillitkää toimintaa
Ruotsi on hieno maa.
T: A. Stubb
Niin ja kovin hohdokas.
Putin ja Halla-aho. AAAHHHaaahhhhh
Vassari sai siemensyöksyn fantasiastaan.
Vaikka tässähän se oikea kuvat ovat:
https://is.mediadelivery.fi/img/468/97eb360b7b6c464794ea876165a375ba.jpg
https://is.mediadelivery.fi/img/468/fdf97f2864984431b9d4b1d9b48dc44f.jpg
Demarit yliedustettuina
https://is.mediadelivery.fi/img/468/6bf3684f7d784c4abefdc91fe0b50944.jpg
Torstain televisioitavalla eduskunnan kyselytunnilla on aluksi persu-show.
Persut kysyvät : 1. ) maahanmuutosta ja siihen liittyvästä poliisien lisäyksestä (vaikka tietävät varmasti, että poliisien määrää lisätään).
2. ) kehitysavusta
3.) ilmastovouhotuksesta
Siinä viikon vaalipropaganda-annos.
Eikä mistään muusta. Ei huoleta alipalkkaiset naiset, ei vanhustenhoito, ei postilakko....
Kaikki tietysti vastustavat mitä Ruotsissa tapahtuu. Pitäisi tuon olla selvä.
Ruotsalaiset ottivat mallia suomesta ja nostivat ruotsidemokraatit suurimmaksi puolueeksi ruotsissa.
Normaalijakautuman+mukaan+tolleroita+on+noin+20%+-+25%+aikuisväestöstä.+Tämä+vastaa+hyvin+persujen+tai+ruotsidemokraattien+nykyistä+kannatusta.
Toisaalta+on+hyvä+muistaa+myös+se,+että+gallupit+eivät+äänestä.+Kannatuskysely+tehdään+Suomessa+puhelimitse+soittamalla+noin+1000+-+1500+satunnaisesti+valitulle+kansalaiselle+ja+kysymällä+mitä+puoluetta+äänestäisit,+jos+nyt+olisi+vaalit.++Pubin+tiskiltä+on+helppo+vasta+puhelimeen,+että++tietysti+persuja.+On+kokonaan+toinen+asia+lähteä+omin,+katkokävelyjaloin+tallaamaan+äänestyspaikalle+ja+jättää+se+seuraava+kalja+juomatta.
Nauretaan+yhdessä.+;)
Miksi tällä palstalla katkokävelyäsi itket ?
Paniikkisi perussuomalaisten kovasta kannatuksesta toki ymmärrän, mutta terveysongelmiasi voit mennä nillittämääm jollekin terveyspalstalle.
Olen herkkä ihminen ja siksi minä itken sinun katkokävelyäsi, voi mies parka. ;)
Niin kertoivat Niuvasta.
Ruotsissakin turvallisuus heikentynyt rajusti lisää täytyy ottaa maahanmuuttajien kesken välien selvittelyä tulee uusia ongelmia yhteiskunta romahtanut
Pommi-iskut ja ammuskelut sekä raiskaukset arkipäivää siellä.
Ei kiitos samaa suomeen.
JEE
koskas Jimmie tulee suomeen kertomaan asioita?
Rasistina vähemmistön kimpussa trolli taas.
No jopas taas. Sinä sitä oletkin mitä parhain ja mitä pätevin monikulttuurisuuden edistäjä ja rasismin vastustaja. Varsinainen viherpersu.
Nauretaan yhdessä. ;)
Käpykaartilainen näköjään taas herännyt
Kun ajaa järkevää maahanmuuttopolitiikkaa niin se näkyy puoluekannatuksessa.
Perussuomalaiset ja ruotsidemokraatit ovat ottaneet jyrkän kielteisen kannan pommi-iskuihin , autojen polttoihin, ammuskeluihin, tyttöjen silpomisiin sekä joukkoraiskauksiin. Suuri osa suomen ja ruotsin kansalaisista on samoilla linjoilla perussuomalaisten ja ruotsidemokraattien kanssa näissä asioissa.
https://demokraatti.fi/halla-aho-ihmettelee-nyt-poliisin-toimintaa-on-muuten-verrattavissa-sipilan-talolupaukseen/
sipilä on kirosanan synonyymi
Kansa kyllästynyt rikosten vähättelyyn.
Kuten Juice on joskus sanonut, paska on paskaa vaikka kuinka parfymoitaisiin.
SD laittelee jo kuntia isänmaalliseen kuntoon kertoo uutiset
Oikea suunta, mutta taitaa olla myöhäistä.
Vieläkö täällä pyörii tämä pöljä vuodatus siitä, että Jussi luulee asuvansa Ruotsissa?
PS. Ruotsi lakkautti pakollisen asepalveluksen ja sitä myöten Ruotsissa Jussikin kävisi tolkun miehestä. ;)
Kun saisi MESTARI muut huomaamaan tämän katastrofin
Göteborgissa sijaitsevassa ongelmalähiö Biskopgärdenissa ovat muslimiäidit alkaneet partioida kaduilla saadakseen rikollisuuden vähenemään alueella.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/41c9cb5d-19de-4716-aa31-c68ebff48e9d
Muistan vaan kun kempeleellä ihan tavalliset isät ja äidit alkoivat partioida kadulla turvapaikanhakijan suorittaman raiskauksen jälkeen niin johan alkoivat rasistikortit viuhua niin, että toiminta oli pakko lopettaa alkuunsa.
oliko siellä mielenosoitus sipilää vastaan?
ihan kuin olisi tubesta joskus nähnyt
Ruotsissako ongelmalähiöitä. Höpö höpö ; ))
Olisitpa asunut Lidingössä. Minä olen. ;)
Tämä Gurpä on varmaan vihreiden trolli
mene kiinaan niin pääset leirille...
Jussi osaa ja tietää nämä asiat. Karvahattu ei.
Trallalaa.
Jussi osaa kyllä lusmuilla, minä en.
Minä kävin intin, arvaapas kävikö Jussi?
Kun minä painoin ihan oikeita töitä, arvaapas mitä teki Jussi? Jussi tutki kirkkoslaavia.
Onhan tässä jo eroa miehen ja nysverön välillä. ;)
Nauretaan yhdessä. ;)
Toveri Moktar arvaas mitä, kun sinä kävit intin mitä silloin nykyinen ministeri Haavisto teki ?
Näitähän on mutta mitä me siitä välitetään me vain nauretaan samoin mitä toveri Moktar
Koska sinä kävit intin ja Jussi ei, olet parempi ihminen?
Ehei, argumentointisi on heikkoa.
Kyllä se kuri trollillakin oltava.
Mietihän miten lapsellinen olet lätistessäsl nysveröä ym. idioottimaisuuksia. On jokaisen ihmisen oma valinta käykö intin vai ei, se ei ihmisarvoa vähennä. Kasva aikuiseksi jo.
Muuten, miten vanha oikein olet? Jos isäsi kävi sodan ja sinä 1984 intin, se ei oikein natsaa.
Olithan 70- luvulla Ruotsissa tehtailla töissä.
Teitkö lapsityövoimana töitä?
Älä enää valehtele. Taitaa vain se kuuluisa peilisi uskoa juttuihisi.
Tämä on asia, jokaisen pitäisi painaa mieleensä.
Aivan. Jo me itse suomalaiset olimme tässä aloittajia, kun meitä pakon edessä 400.000 sinne Ruotsiin muutti. Kaikki nuo Halla-Ahon tietämättömyydessään mainitsemat Ruotsin ongelmat ovat jo meidänkin aiheuttamia ja kohtaamia. Miten voi Halla-Aho olla noin tyhmä ja tietämätön. Uskomatonta puhetta häneltä! Täysi demagogi. Lukisi vaikkapa Ruotsiin muuttaneiden suomalaiskirjailijoiden teoksia, ja Antti Tuuria. - Vaan ei!
Hänen demagogiansa totta kai tyydyttää monia, kouluja käymättömiä ja epävarmoissa työsuhteissa olevia. Mutta kait järkeä meillä kaikilla!!
Pojat haluaa sulkea silmänsä tosiasioilta. Meillä on pelkän peruskoulun varassa työmarkkinoille pyrkiviä nuoria tässä maassa noin 70.000.
Hip, hei ja haloo. Tässä joukossa on toki maahanmuuttajataustaisia tai vieraskielisiä nuoria, mutta aivan valtaosa heistä on ihan tavallisia, kantaikiaitosuomalaista nuoria. Tämä joukko se vaan vaan kasvaa ja tämän joukon työllisyysaste on järkyttävän alhainen.
Ei kannata teidänkään työntää päätä pensaaseen. Nähkääpä nyt kerrankin tosiasiat. ;)
Totta puhuen, yhä useampi näistä pudokkaista on matuja.
"Ulkomaalaistaustaisilla nuorilla koulutuksen varhainen keskeyttäminen ja työttömyys on huomattavasti yleisempää suomalaistaustaisiin nuoriin verrattuna (Myrskylä & Pyykkönen, 2014)."
Pitää pysyä tosiasioissa, koska valheella on lyhyet jäljet, vai mitä, guppa?
"Ei kannata teidänkään työntää päätä pensaaseen. Nähkääpä nyt kerrankin tosiasiat. ;)"
Toveri ja viherpunikkien politrukki miten sinä tuon yllä kirjoittamasi selität sieltä Mahorkan savuisesta päästäsi?
Meillä on vale Antti kuplansa herrana ja hänen pissaliisoista koostuva hallitus he ovat niitä jotka työntävät päänsä pensaisiin eivätkä näe tosiasioita.
Nyt nauretaan taas
Monen kantasuomalaisen nimi onkin nykyään Ahmed, Mohamed tai joku muunnelma noista.
Näppärää tuo monikulttuurinen totuus.
Jostain kumman syystä matuvähäpojille ei maistu opiskelu sen enempää kuin kunnon duunikaan. Aika menee netissä notkumiseen ja lähijunamatkailuun. Ei näistä koskaan tule olemaan mitään yhteiskunnallista hyötyä. Kultamunista ei kuoriudu kuin loiseläjiä.
"Ulkomaalaistaustaisilla nuorilla koulutuksen varhainen keskeyttäminen ja työttömyys on huomattavasti yleisempää suomalaistaustaisiin nuoriin verrattuna (Myrskylä & Pyykkönen, 2014)."
Tarttis tehdä jotakin tälle "valtaisia enemmistölle."
"Kiistatomasti"on päivänselvää, että suhteellisesti ottaen vähämatupoikien syrjäytymisriski on erittäin paljon suurempi kuin kantaväestön edustajien, vaikka vähämatupojille on rasismin pelossa järjestetty kaikki kuviteltavissa olevat oikotiet ja tuet laiskuuden ehkäisemiseksi.
Ehkäpä omatoimisuuteen ja yritteliäisyyteen kannustaminen kantasuomalaisten malliin saattaisi myös heidän kohdallaan saada aikaan parempia tuloksia, toisin kuin ikuinen paapominen ja sänkyyn syöttäminen. Samalla myös hinku rosvota ja rötöstellä voisi vähentyä jonkun verran.
Pommi-iskut ovat jo osa normaalia ruotsalaista arkea ja nyt nämä tollot ovat ottamassa ISIS-taistelijoita maahansa sekoittamaan soppaa.
Onneksi meillä on perussuomalaiset, jotka vastustavat jyrkästi tätä kehitystä.
https://www.suomenuutiset.fi/brittilehti-pommi-iskut-osa-normaalia-ruotsalaista-arkea/
https://yle.fi/uutiset/3-11075311
Ei pysty ruotsidemokraatitkaan enää pelastamaan maataan, niin totaalisesti on ryssitty maahanmuuttoasioissa naapurissamme.
Milloin armeija julkaisee tiedon Halla-ahon armeijan suorittamuudesta. Syynä on mielenterveyden ongelmat.
Tieto on tärkeä sananvapauden vuoksi.
Kas, kubba taas nillittämässä kirjoitusvirheineen:)
"Milloin armeija julkaisee tiedon Halla-ahon armeijan suorittamuudesta. Syynä on mielenterveyden ongelmat.
Tieto on tärkeä sananvapauden vuoksi"
Pahat tuntuvat mielenterveyden ongelmasi olevankin.
Neiti-etsivä juoksi jälleen kerran nenänsä seinään.
Nauretaan yhdessä. ;)
Heh, sittenhän teitä on jo kaksi osaamatonta, joille voidaan yhdessä naureskella:)
Jimmie neuvoo
Pahinta tuossa Ruotsin tilanteessa on, että sieltä paska leviää tänne hölmöläämme eikä tälle mahdeta mitään, kun kansa on niin hölmöjä täälläkin ettei ymmäretä mihin tämä johtaa, vaan annetaan pään pudota varpaille.
Oikeasti pitäisi nauraa Ruotsalaisille, mutta meillä edessä sama paska
Pommi-iskuja ja raiskauksia. Autojen polttoja ja ammuskelua.
Ruotsi on tosiaankin lirissä.
"SVT: 58 prosenttia Ruotsissa tuomituista raiskaajista tulee Euroopan ulkopuolelta"
"Ruotsin valtiollisen televisioyhtiön (SVT) Uppdrag granskning -ohjelman mukaan 58 prosenttia raiskauksista tai raiskauksen yrityksestä Ruotsissa tuomituista on syntynyt Ruotsin ulkopuolella".
"Ulkomaalaisten osuus nousee yli 80 prosentin, kun mukaan otetaan vain ne tapaukset, joissa raiskaaja ja uhri eivät tunne toisiaan. 40 prosentissa näistä tapauksista tekijä on oleskellut Ruotsissa korkeintaan vuoden".
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/201808222201152293
Täällä Helsingissä kyllä ihan muut kuin suomipojat raiskaustilastojen kärjessä.
No sehän ei sinua varmaankaan yllätä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1079c522-d061-4c7c-bdad-6c8420f5550d
"Yli puolet Helsingin raiskauksista oli ulkomaalaisten tekemiä – poliisi: ”Tilastot puhuvat karua kieltä”
"Kyllähän nämä omaa karua kieltään kertovat. Poliisin tilastoissa seksuaalirikokset ovat lisääntyneet ja ulkomaalaiset ovat yliedustettuna. Poliisi ei ole tätä missään nimessä halunnut kiistää tai muuksi muuttaa, Heikkinen sanoo".
"Koko maassa tapahtui viime vuonna 3826 ilmoitettua seksuaalirikosta. Niistä 25,3 prosenttia eli yli joka neljäs oli ulkomaalaisen tekemä."
Että piti ihan valita vain yksi seksuaalirikosten tekotapa (raiskaus) ja vain yksi paikkakunta (Helsinki), jotta pääsisit öyhöttämään.
Surkea esitys sinulta. ;)
Menikö fakta tunteisiin?
Meni:)))))
Jaa täälläkös tämä Norsun elintä päässään pitävä Guppa mellastaa, no Vihreät maksaa hyvin mikäs siinä selitellessä,uutiset on kyllä olleet huonoja viimeaikoina Guppan kannalta etenkin mitä on tullut länsinaapurista on siinä Guppalla työnsarkaa.
"Kannattaa olla asiasta huolissaan. Ei se mitään leikkiä ole, että meillä kasvaa nuoria miehiä, jotka eivät osaa mitään, jotka eivät kelpaa mihinkään muuhun kuin öyhöttämään."
Muista mainita demaritausta joissakin asioissa myös.
On se surullista, että teillä kasvaa tuollaisia nuoria miehiä. Heikot vanhemmat, todella.
"On se surullista, että teillä kasvaa..."
Kovin yksinkertaista, kovin lapsellista - koululaishuumoria. ;)
Olet aivan oikeassa maahanmuuttajataustaisten yliedustus seksuaalirikoksissa ei ole vain helsingin ongelma vaan koskee yhtälailla koko maata.
"Poliisin ja Tilastokeskuksen tilastot kertovat, että tietoon tulleista raiskauksista peräti 30 prosenttia on ulkomaalaisten tekemiä. Irakin lisäksi maana korostuu Afganistan".
"Sosiodemografisten tekijöiden vakioinnin jälkeenkin Afrikasta ja Lähi-Idästä kotoisin olleiden miesten raiskausrikollisuuden taso oli edelleen kymmenkertainen syntyperäisiin suomalaisiin nähden".
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c2640498-3233-4d76-b2ef-af2fc9d0d473
Aloittajahan viittaa ruotsin tilanteeseen, joka todella huono jos verrataan vaikkapa suomeen.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/201808222201152293
Tosin seksuaalirikoksissa suuntaus on ikävä kyllä hyvin samanlainen, mutta onneksi täällä ei sentään vielä räjäytellä pommeja tai poltella autoja puhumattakaan lukuisista ampumatapauksista, joista siellä uutisoidaan lähes päivittäin.
Nykyisellä vihervasemmiston äärisuvaitsevaisella politiikalla toistetaan ruotsin virheet.
Nytkin on Ohisalon johdolla rikollisten palautukset pantu jäihin.
Niinpä, "Ruotsin virheet". Tarkoitatko sitä, kun Ruotsi otti vastaan meitä 400.000 köyhää suomalaista silloin vähän aikaa sitten.
Lääkkeet?
Kyllä näitä tapahtuu Suomessakin sensuuri vain on kovempi hys hys hys hys
Lääkkeet hyvin otettu! Vaan nyt täältä Suomestamme, josta sinne muuttanut 400.000 kansalaistamme (loppujen lopuksi ihan meidän omaksi onneksemme) arvostellaan Ruotsia siitä, että täältä ottivat tällaisen pienen meikäporukan. Ja että tässä tekivätkin virheitä? Kovin tekopyhää ja naurettavaa.
Vaan entä, jos sieltä rakkaasta naapuristamme olisi muuttanut tänne puoli miljoonaa ruotsalaista! Ja jos olisimme ottaneet lisäksi vastaan Ruotsin lailla satoja tuhansia muitakin. Olisiko meillä onkelmia. Tässäpä saattaisi olla oikea asetelma keskustella asiasta!
Höpö höpö, trolli. Sadasko postauksesi samasta valheesta? Suu vinossa niinpähän niinpä.
Kyllä suomalaiset menivät ruotsiin ihan töitä tekemään ei rikoksia. Autojen polttoja, raiskauksia, pommi-iskuja ja jengiammuskeluja, näihin syyllistyvät nämä nykyiset maahanmuuttajat.
Tai jos sinulla on tietoa suomalaisten tekemistä joukkoraiskauksista tai pommi-iskuista ruotsissa niin pistäppä linkkiä.
Taitaapa jäädä pistämättä.
Prosentit eivät raiskaa vaan ihmiset. Edelleenkin Suomessa suuri enemmistö seksuaalirikokseen syyllistyneistä on ihan kanta-aitoikisuomalaisia.
Kannattaisi nähdä ihan oikeasti metsä puilta. ;)
Kannattaisi nähdä ihan oikeasti metsä puilta, ja lopettaa sellaisten maturyhmien maahantuonti, joista tilastollisesti on eniten haittaa kansalaisille.
Raiskaajia Suomessa on jo omiksi tarpeiksi, eikä tänne tarvitsisi tuoda enää yhtään lisää.
Tässä vaihteeksi vähän faktaa
Oikeuspoliittinen tutkimuslaitos 2014
"Mutta sosiodemografisten tekijöiden vakioinnin jälkeenkin Afrikasta ja Lähi-Idästä kotoisin olleiden miesten raiskausrikollisuuden taso oli edelleen kymmenkertainen syntyperäisiin suomalaisiin nähden".
"Lisäksi seitsemän muun maahanmuuttajaryhmän rikollisuustaso jäi tilastollisesti merkittävästi syntyperäisiä suomalaisia korkeammaksi".
Tämä oli siis faktatietoa, joka on vieläpä siloiteltu versio.
Kaikki varmaankin tiedämme mitä tapahtui vuoden 2015 aikana ja nuokin karut tilastot muuttuivat entistä rumemmiksi maahanmuuttajataustaisten suhteen.
VUONNA 2017 afganistanilaisia ja irakilaisia epäiltiin lukumääräänsä nähden seksuaalirikoksesta 40 kertaa niin usein kuin suomalaisia. Tämä voidaan laskea poliisin ja Tilastokeskuksen tilastoista.
"Edelleenkin Suomessa suuri enemmistö seksuaalirikokseen syyllistyneistä on ihan kanta-aitoikisuomalaisia."
Ymmärrätkö mitä suhteellisuus merkitsee? Suhteessa väkilukuun kantasuomalaiset raiskaavat vähemmän kuin jotkut ulkomaalaisryhmät.
Tietenkin raiskaajista määrällisesti on eniten suomalaisia, koska suomalaisia yksinkertaisesti on eniten myös väestössä.
Ei edes se suhteellinen prosentti raiskaa, vaan teon takana on aina ihminen.
Selkeästi suurin raiskauksiin syyllistynyt yksittäinen ryhmä on kantasuomalaiset miehet. Jos raiskauksiin halutaan puuttua, on kiinnitettävä erityistä huomiota myös tähän ryhmään.
Näin ne fakta ovat, valitettavasti. ;)
Yksittäinen ryhmä...
Vedähän se pippelin virkaa tekevä pääsi hanuristasi ulos. Suhteutettuna se on siellä muita enemmän. Pääasia että pääset kantasuomalaisia haukkumaan. Etkö itse ole kantasuomalainen?
Menikö hermo?
Kantasuomalaiset raiskaajat ovat selkeästi suurin tekijäryhmä. Yritätkö sinä kiistää faktoja?
Tarkkaan on trolli ridanpääuuninpankko-linjalaisena blogeja lukenut.
Onhan Suomessa valtaosa kantasuomalaisia.
Suhteutettuna heihin fakta raastaa itseäsi.
On siinä ihme nillittäjä aina kantasuomalaisia mollaamassa. Turha tyyppi todellakin.
menikö suhdelaskut ohi peruskoulussa?
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/ulkomaalaistaustaiset-miehet-ovat-yliedustettuina-seksuaalirikostilastoissa-tutkijat-eivat-osaa-sanoa-miksi/?shared=1058983-e77c3723-500
klikkaa sinisellä painettuja
Älä turhaan kiemurtele. Eihän ne fakta sillä muutu, että sinä kiemurtelet kuin kasiainen koukussa.
Nauretaan taas. ;)
kokoomus halus koululaiset äänestämään-16 vuotiaat...
Nauretaan vaan .
". Narsistilla on aina heikko itsetunto siitä huolimatta, että hänen käytöksensä perusteella voisi luulla juuri päinvastaista. Narsistin käsitys omasta itsestään ja vuorovaikutustaidoistaan on vääristynyt. Narsistilla on tapana loukata jatkuvasti läheisiään vähättelemällä, piikittelemällä ja arvostelemalla. Hän tekee näin voidakseen alistaa toisen ja kokea olevansa parempi, toisen yläpuolella. Narsistin on aina sanottava viimeinen sana"
LAMMINPÄÄ!!!!!!!!!!!
juu
MG jauhotettu.
Suomalaiset suurin rikollisryhmä Ruotsissa näin valemediamme kääntäisi tuon naapurimaan tapahtumat toisinpäin, mutta oikeaa tietoa ei enää voi toiseksi muuttaa.
Kyllähän nuo joukkoraiskaukset niin suomessa kuin ruotsissakin ovat olleet täysin maahanmuuttajataustaisten tekemiä.
Sama juttu noiden autojen polttojen ja pommi-iskujen sekä jengiammuskelujen suhteen.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a02b3232-89ca-4ce7-9ae1-3071864c5d31
"Epäillyt seksuaalirikolliset ovat taustaltaan turvapaikanhakijoita. He kohdistivat epäillyt rikoksensa kantasuomalaisiin lapsiin".
https://www.suomenuutiset.fi/brittilehti-pommi-iskut-osa-normaalia-ruotsalaista-arkea/
Pommi-iskut ja ammuskelut Ruotsin maahanmuuttajalähiöissä ovat tilastojen valossa räjähtäneet kahden viime vuoden sisällä.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/201808152201139873
Se, että autojen tuhopoltot keskittyvät usein maahanmuuttajavoittoisiin lähiöihin, johtuu Karlssonin mukaan ensisijaisesti siitä, että kyseisissä lähiöissä on paljon sosioekonomisia ongelmia.
Irak syyria porttikielto
eikös unkari toiminut niin?
aiheellista
>Maahanmuutosta…
Suomettuneille+politiikoillemme+ei+siis+tule+mieleenkään,+että+voisiko+epäluulot+kumpuaa+vierasperäistä+ainesta+kohti+juuri+siitä+syystä,+että+mitä+enemmän+potentiaalisesti+sopeutumattomia+muukalaisia+lappaa+sisään+ovista+ja+ikkunoista+nopeutetulla+tahdilla+sitä+suurempia+ongelmia+myös+tulee+syntymään.++Asiaahan+ei+helpota,+että+heidän+kulttuuriset+tapansa+ja+uskomukset+eivät+välttämättä+ole+mitenkään+yhteneviä+Suomalaisuuden+kanssa.+Voikohan+siis+olla+mitenkään+mahdollista+esimerkiksi+0.00000000001%+todennäköisyydellä,+että+vierasperäisen+kansan+tavat+ja+uskomukset+eivät+tule+muuttumaan+mihinkään+vaan+päinvastoin+vahvistuvat+vain+enemmän+vieraassa+maassa?+Positiivista+suhtautumista+ei+ainakaan+lisää+Ruotsin+tilanteen+seuraaminen+++Suomessa+ilmi+tulleet+irstaat+tapaukset.+On+se+ihme,+kun+annetaan+toisten+terrorisoida+yhteiskuntaa+mielin+määrin.+Ihme+ettei+Ruotsin+poliisi+auta+noita+maanmiehittäjien+pommien+ja+autojen+sekä+raiskauksien+teossa?
Mätäilyä+alkoi+jo+1925,+miltä+suomi+näyttää+50v+päästä?
1900-1970+Venäjän+vallankumouksen+myötä+Suomeen+saapui+tataarisiirtolaisia,+mutta+muuttovirta+tyrehtyi+1920-luvulla+ja+viimeiset+tataarit+tulivat+rajan+yli+vuonna+1930.+Suomen+islam-seurakunta+perustettiin+jo+1925.+Vuoteen+1963+saakka+sen+nimi+oli+Suomen+muhamettilainen+seurakunta.
1970-1990+Maahanmuuttajat+olivat+pieniosa,+jotka+sulautuivat+yhteiskuntaamme.+Maahanmuutto+oli+hyvin+vähäistä+aina+1980-luvulle+saakka.+Vuonna+1987+Helsinkiin+perustettiin+Suomen+islamilainen+yhdyskunta.
1990-2010+Maahanmuuttajien+määrät+on+kasvanut,+on+jouduttu+perustamaan+enemmän+yhdistyksiä,+vastaanottokeskuksia,+järjestämään+muita+palveluja+sekä+kielikursseja+yms.+maahanmuuttajia+varten.+Helsinkiin+perustettiin+1995+islam+keskus.+Tampereen+islamin+yhdyskunta+perustettiin+1998+ja+samana+vuonna++Helsinkiin+The+Islamic+Rahma+Center+in+Finland.+Pohjois-Suomen+Islamilainen+Yhdyskunta+perustettiin+2000+Oulun.+Resalat+Islamilainen+Yhdyskunta+2001+Vantaalle.
2010-2030+Maahanmuuttajat+ovat+pitäneet+tapansa+ja+kulttuurinsa,+uskonnollisia+keskuksia+rakennetaan+enenemissä+määrin.+Oman+uskontonsa+kautta+nuoria+maahanmuuttajien+käytöstä+voidaan+ohjailla.+Vierasperäinen+kansa+on+tuonut+omat+ongelmansa+yhteiskunnan+keskustelun+alle,+halal-liha+rituaalit,+pillun+silpomiset,+lapsiavioliitot,+moniavioisuudet.+nämä+ovat+ristiriidassa+lainsäädännön+kansa.+Suomessa+toimii+40-80+aktiivista+moskeijayhteisöä.+Suomen+Islamilainen+Diyanet+Yhdyskunta+perustettiin+2016+Vantaalle.
2030-2050+Maahanmuuttajataustaisille+on+myönnetty+erityisasema+(oman+kulttuurin+ja+uskonnon+ylläpitämiseksi)+Maahanmuuttajataustaiset+ajavat+raivokkaasti+läpi+uusia+lakeja+koskien+heidän+kulttuuriaan,+samalla+porukkaa+on+virtaa+lisää.+Šaria-laki+on+ajettu+eduskunnassa+viimeistään+läpi.
2050-2070+Suomen+väestöstä+yli+puolet+on+vierasperäisiä,+minkäänlaista+arvostelua+ei+suvaita+maahanmuuttajataustaisia+kohtaan.+Suomen+pääkaupunki+on+joku+vitun+Al+Herbala+eikä+lippukaan+enää+ole+ristilippu,+koska+sehän+ei+tietenkään+kuvastaisi+enää+koko+maan+nykyistä+väestörakennetta.+Islamin+opetus+on+pakollinen+oppiaine+peruskoulussamme,+”kulttuurin+ymmärtämisen+parantamiseksi”.
Ja+niin+suloisen+vuosisatamme+loppuun+mennessä+meillä+asuu+pohjolassa+iloinen+kansa,+jolla+on+ihana+naapurimaa+Blandlandin+kalifaatti+eli+siis+entinen+Ruotsi,+jonka+raiskaus+alkoi+korvan+kautta.
Ilmeisesti+itsetuhoiset+lahjotut+poliitikkomme+ajavat+meidät+vääjäämättä+siihen+pisteeseen,+että+olemme+kohta+puolin+itse+se+pieni+vähemmistö+omassa+maassamme,+monikaan+ei+vielä+tähän+usko+ennen+kuin+se+hetki+on+oikeasti+nähtävissä+omin+pikku+silmin.+Suomalaiset+ovat+suvaitsevaista+kansaa+mikä+ei+aina+ole+pahasta,+paitsi+silloin,+jos+joku+edes+kehtaa+ruveta+väheksymään+tai+arvostelemaan+Suomen+jääkiekon+menestystä,+tai+tamperelaisten+ruokatottumuksia+yms..”tarkeää”
Kertokaas kieliosaajat mitä SD ruottissa alkaa ajamaan?
Ihan kantaruotsalaisten asiaa.
Vähemmän pommi-iskuja ja raiskauksia sekä jengiammuskeluja.
Siis turvallisempaa ruotsia.
Eipä taida enää ruotsissa tilanne rauhoittua vaikka mitä tehtäisiin. Niin pahasti on maturikollisuus räjähtänyt käsiin.
Täytyy vain toivoa, että sama ei toistu suomessa.
Merkkejä siitä on jo ilmassa, etenkin itä- helsingissä.
Tuohon on vaikea vastata koska Ruotsissa kansan äänillä ei ole mitään merkitystä eikä SD pysty vielä nousemaan hallitukseen joten tilanne tulee pahenemaan ja kansan turvattomuus lisääntyy.
suloisia suloisia
suloisia suloisia
https://f.ylilauta.org/69/14/6914a338e8b34dc3.mp4
https://f.ylilauta.org/69/14/6914a338e8b34dc3.mp4
Feministimoktarilla on nyt erittäin vaikeaa kiemurrellessaan kakkipöksynä. Peukku viuhtoo poistonappulaansakin kun pikkuvänrikillä tunteisiin menee. Outo otus ja niksnaks taas.
xD vauvelityylillä.
suloisia suloisia
https://f.ylilauta.org/69/14/6914a338e8b34dc3.mp4
Taas on tukholmassa paukuteltu tällä viikolla Haningessa ja Solnassa oikein urakalla.
Suomessa esitetään ilotulitteiden kieltämistä uudenvuoden juhlissa, mutta ruotsissa saavat matut paukutella ympäri vuoden hieman isommilla paukuilla.
Ruotsin tilanne kärjistyy vielä niin paljon, että ihmisiä alkaa kuolla räjäytyksissä silloin viimeistään siellä herätään näkemään mihin on joutuneet.
nuorisokin saanut jo tarpeeksi mamuista.hyvä homma
pankkiautomaatti
Halla-ahon järkevä maahanmuutto- ja ilmastopolitiikka saa kansalta positiivisen kannatuksen.
Ja taas paukkuu rauhallisessa ruotsissa.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006326392.html?ref=rss
Hollannissa ja briteissäkin tehty jotain kulttuuritekoja.
Jostain syystä aina joulun alla tietyn uskonnon harjoittajat aktivoituvat.
Olihan se arvattavissa.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/89bec27f-b12b-48c6-9583-1d2ed784543e
Boris Johnson:
"Olen pitkään sanonut, että on virhe päästää vakavista ja väkivaltaisista rikoksista tuomittuja vankilasta etuajassa ja on erittäin tärkeää, että pääsemme eroon tästä tavasta ja että vedämme läpi asianmukaiset tuomiot vaarallisille rikollisille, etenkin terroristeille, hän sanoi Timesin mukaan".
Suomessa Pennasen kaltaiset vihreät suvaitsevaiset nousevat lentokoneessa seisomaan estääkseen rikollisten palautukset.
Voi voi jos palautamme mamuraiskaajan tai muuhun vakavaan rikokseen syyllistyneen takaisin sinne mistä on tullutkin niin voi joutua kuolemanvaaraan.
Mamurikollisten turvallisuus ajaa suomalaisten turvallisuuden edelle.
Ikävä kyllä.
Palkatut antipersutrollit alkavat olla voimakkaasti yliedustettuna palstoilla ja tekevät karhunpalveluksen asiallisille keskusteluille, valehtelemalla milloin mistäkin
Samat tyypit yrittivät 70-luvulla uskotella, että neuvostoliitossa on maanpäällinen paratiisi ja kauppojen hyllyt notkuvat tavaraa niin, etteivät meinaa kestää niiden painoa.
No kyllähän nämäkin tiesivät valehdelleensa, mutta heidän piti pitää tätä illuusiota yllä oman agendansa pakottamina.
No jokainen joka tuohon aikaan matkusti kyseiseen maahan näki mikä oli todellinen tilanne.
Farkut ja sukkahousut sekä purukumi menivät kuin kuumille kiville ja niistä saaduilla arvottomilla ruplilla kustansi kaikki matkakulut.
Nyt nämä samat tollot hokevat päät punaisina samaa mantraa:
Ei ruotsissa mitään pahaa tapahdu, ei ruotsissa mitään pahaa tapahdu.
Vaan tiedonvälitys on mennyt aimo harppauksen eteenpäin 70 luvusta ja jokainen medialukutaitoinen voi itse lukea totuuden joukkoraiskauksista, autojen poltoista, pommi-iskuista ja jengiammuskeluista ruotsissa.
Totuus löytyy Pravdasta.
Täysin epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka koitui Antin kohtaloksi.
Haaviston Pekkako seuraava lähtijä?
Tätä vihervasemmiston sekoilua ei voi nauramatta seurata.
Halla-ahon suosio vain kasvaa.
Kysymys kuuluu kuka on seuraava demari, joka jää kiinni valehtelusta?
Husu Hussein, Veijo Baltzar, Antti Rinne..............
Taas joku ampuminen naapurissa
yle kertoo
Jokapäiväistä kauraa. Ei enää hetkauta yhtään.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/440c4f15-987f-4794-b97a-91a1dbb9b435
mitkä henkilöt nyt?
Jussia kuunnellaan kohta isolla korvalla
Jotkut kuuntelee jo.
https://yle.fi/uutiset/3-11060544
Uusia galluppeja jännityksellä odottaessa.
Ruotsidemokraatit+suositun+ruotsissa+24%
https://yle.fi/uutiset/3-11070489
Perussuomalaiset+suosiuin+puolue+suomessa+24,3+%
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006332081.html
Totuuden+puhuminen+kannattaa.
Ja taas paukkuu ruotsissa. Tästähän Halla-aho on useasti meitä varoittanut, ettei saa levitä tämä kehitys suomeen.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006332102.html
tosiasiaa
Al-Holin leiriltä paennut ruotsalaisia Isis naisia. Mihinkä aikovat perustaa kalifaatin?
Tukholman Rinkeby, Göteborgin Biskopgården vai joku muu?
Nyt sitten Haavisto yrittää saada näitä terroristeja suomeenkin. Ei hyvää päivää.
Kansalliskaarti ruotsissa kaduille niin alkaa tapahtumaan
Profeettoja ei koskaan uskota.
helkamallah
Jos halutaan välttää Ruotsin virheet maasa Islamoimisessa niin silloin persujen äänestäminen on ainoa vaihtoehto.
eteeen vaalit saapuu-eikö vaan moktarseijaaratt
saarikko imaami
allah taho eri mieltä?
salla on suuri paikka
vaalit olis hyvä siirtää
SDP kannatus laski pahasti
Kaikki maailman asiat eivät selity maahanmuutolla...
Suuri osa selittyy.
https://www.paivanlehti.fi/videot-pahoinpitelyista-leviavat-sosiaalisessa-mediassa-nuoret-naiset-ajelevat-autolla-kolmen-nuoren-miehen-kanssa/
eikös nämä toimet ole ruotsista tulleita?
poliisi vei porshen ja rolexit ruotsissa sanoo uutiset
paluumuutto alkoi?
totta kuin vesi
PS voisi tehdä asiasta päivitetyn uutisen ja mainita että oma kansa ruotsista muuttaa pois...
huumeet ja mamujengit voitti nopeudessa...
Nyt vasta Suomessa aletaan ymmärtää, että olemme Ruotsin tiellä. Ainoa, joka siitä on iloinen on tietenkin palstan öyhö hatussaan. Hän kun ei näe mitään ongelmaa siinä asiassa.
Eikös se ollut niin 2019 Moktar Abdulkarim, että suomi ei ole ruotsin tiellä!
Montako Jaffan tai Somalliinin ampumatapausta suomessa tarvitaan, että TAAS tosiasiat voi myöntää…
Maria Veitola haastatteli viatonta rassukkaa.
Kunnioituksen vuoksi tämä tuomittu tehnyt tekonsa?
Aivan.
NostoNosto
asialinja suomeen
hallintovaliokunta
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho huomautti, että yksi tekijä poliisin toimintaympäristön vaikeutumiseen on nopeasti kasvava ja heikosti integroituva maahanmuuttajaväestö lieveilmiöineen.
Tuntuu siltä että jotkut puolueet pyrkivät toistamaan Ruotsin tekemät virheet väkisin. Rkp ja demarit etunenässä vaatimalla lisäkokemusta monikulttuurisuuden alttarilla. Kyllä se ruotsittuminen on jo käynnissä.
Tässäkin ketjussa trolli tuli jauhotettua totaalisesti.
Kuinka asia etenee
Niin mutta kun ei se mene kupoliin
https://www.suomenuutiset.fi/purra-kirjoitti-mustista-sakeista-kaksi-kertaa-ja-kritisoi-molemmissa-rajusti-aarivanhoillista-islamia-joka-pakottaa-naiset-kaavun-sisalle/
Ruotsin virheet on vältettävä
Ruotsi on pelottava osoitus siitä, mitä tapahtuu, kun alimiehitetty poliisi jätetään painimaan mahdottomien ongelmien kanssa. Rikoksia ei selvitetä, poliisiammatin houkuttelevuus on romahtanut, valta lähiöissä on luovutettu jengeille, Halla-aho luetteli.
Tilastoja
https://www.globalis.fi/Tilastot/tyoettoemyys
-Ei Ruotsissa mitään tapahdu. Eikä Ruotsin ongelmat Suomeen tule, sanoi eräs öyhökin.
Niinpä.
Näistä virheistä ei öyhö tahdo keskustella.
Persut toi itse 33000 mamua Suomeen.
Äläpä yritä, vassari.
Soininsinisiin luetut, Keskusta ja Kokoomus toivat yhdessä.
Vassari yrittää aina soosata.
Vassarit lisäksi haluavat lisää.
Marinin hallitus toi enemmän
https://migri.fi/-/yli-50-000-hakenut-tilapaista-suojelua-suomesta
Ruotsin virheet on vältettävä
Ne virheet kyllä tulevat tehdyksi Suomessakin, valitettavasti.
https://yle.fi/a/3-5299759 Onko nää niitä oikean värisiä jengejä?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/poliisi-loysi-sarjatuliaseen-ja-huumeita-moottoripyorakerhon-tiloista-varkaudessa/8679422
Teuvo varmaan sanoi ettei muista kun oli niin kännissä ja sehän on hänen kohdallaan varsin uskottava selitys.
Auts
6 peukkua on asiakirjoituksen merkki.
Näin on.
No niinpä. Vältteleminen ei onnistu.
Siinä sitä onkin urakkaa kerrakseen korjailla edellisen hallituksen munauksia...
Kuten faktana on osoitettu, Jussi on timantinkova ja ansiokas politiikan ammattilainen. Hän osaa. :)
Kyllä. Hyvinkin osaava asiantuntija.
Hupsistakeikkaa. Asiaa.
Kuusi peukutusta!
Asiatekstillä on kannatusta ja laatu näkyy.
Kommentoikaapa jotta saadaan se 500 täyteen.
Kunhan ehditään.
Heh.
Eipä taida Moktarilla olla omassaan kuin omat peukutuksensa...
Öyhö on Suomen versio hepusta Muharrem Demirok.
Haavisto tilas isis hemmot
Vasemmisto ei tahdo välttää näitä ongelmia.
Ruotsin puolelta trollaava kielitaidoton ryhmä haiskahtaa kaavunalaiselta eteeriseltä eritteeltä.
Pääpukarina pöljäpappa.
Mutta kuinka?
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009927741.html
Kuinka välttää virheet, kun joku himoaa niitä Suomeenkin?
"Ostetaanko selitys?"
https://f.ylilauta.org/32/f6/32f616c93810baee.mp4
Ketjusta on poistettu 175 sääntöjenvastaista viestiä.
Neiti-ihminen Gubta poisti?
Herra Presitentti
Harva avaus on saanut 6 peukkua.
Laadulla on tekijänsä, eikä ole ollut tarvetta peukuttaa omaa ketjunaloitustaan. Tämä on hyvää asiakirjoitusta. 500 vastausta. Toki kateellisten poistattamiakin löytyy.
Niin, jokainen saa miettiä kuka poistattaa kommentteja...
Hyvin sanottu!
Jo tuolla rekisteröity pökäle kehuu omaa ketjuaan, mihin muut ovat tehneet sen suurimman työn antamalla negatiivista palautetta trollille- silti äijä kehuu itseään siitä.
Hieno luonnehdinta:)
Juu, kyllä tämä on parempi kuin yksikään öyhötrollin ketjuista.
Jokainen sen tietää.
Huomattavaa on, että tämä ketju ei ole palstanarsistin itsekehujen kooste tai kommenttienkeräystä varten aloitettu.
Moktar.Gubta
2023-12-23 10:30:01
UUSI
Kommentit 479
Luettu 4291
Poistetut 129
Laatutyötä. Tämän minun kirjoitukseni on luetetumpi kuin Jussin parkuminen siitä, että häntä kehdattiin nimitellä vitsanipun kantajaksi.
Numerot ovat kiistattomia todistajia siitä, että laadulla on tekijänsä.
Ladun hiihdin, latvan taitoin. Tehkää perässä. ;)
Osittain on...
Mtv vaalitentti alkaa klo 20
Jihhuu! Hyvää juttua
https://youtu.be/yuzeVL63smI?si=lZGkoky8N_h71DYb
Paras ketju.
Mitenkä välttää, kun on trollin tapaisia cuckold-suvakkeja?
Stubb taas ihailee ruotsin meininkiä?
uutiset näin kertoo
Mahtava avaus ja asiaketju.
Tämä on täyttä timanttia!
Tämä on myös!!!
https://www.youtube.com/watch?v=yuzeVL63smI
Samalla tiellä ollaan edelleen ruotsin kanssa!
Ruotsin SOMALIT ”kotouttivat” tänne huulelastinsa!
Mutta suomella on pehmeitä keinoja, joilla päästään samoihin tuloksiin kuin ruotsissa!
Ja sitä samaa erhettä on edelleen vältettävä.
Tästäkin ketjusta on turhake poistellut 179 viestiä!
Ei saisi poistella on siksi tärkeästä asiasta, jos löytyisi ratkaisu, kuin Suomen tulevaisuudesta.
Rauhasta ja hyvinvoinnista. Suomalaisten omasta isänmaasta.
Isänmaan menetys on tärkeä asia, joka viedään väkisin. Se on jakamaton.
Nolla toleranssilla.
JUU, NIINHÄN SE TÄYTYY....
VAHINKO, ONGEMA ON JO PITKÄLLÄ RUOTSIN MALLIIN. EN USKO, ETTÄ SITÄ PYSTYTÄÄN ENÄÄ RATKAISEMAAN, MUUTOIN KUIN PIENTÄMÄLLÄ SIBERIAAN MENEVÄÄ JUNAA...POPULISTI SOINI, KAPTEENINA JOUKKOJAAN, VIE JUNA POIS MUKANAAN URILAISTA, MARINIA, HAAVISTOA, HAUTALAA, SASSIA. OHISALOA.....
Moktar.Gubta
2021-02-19 10:24:43
Tällä kansakirjoittajat kyselevät minulta alvariinsa, että mitä herkkua maahanmuuttajat ovat Suomeen tuoneet, kun niin maahanmuuttoa kannatan?
Dysfasian.
JOUKKOJEN SUURET SIIRROT ALKAVAT
PEKKA HAARISTON KGP KANSSA SOPIMAT PUTININ JOUKKJEN SIIRROT. PEKAN AIEMMIN LENTOKULJETUKSINA ALOITTAMAT SYYRIASTA. JATKUVAT NYT VARTAVASTEN PEUSTETUN VENÄJÄN LENTOLAIVUEEN RAHTAAMINA RAJOILLE JA PÄÄKAUPUNKIIN. VENÄJÄN VALMIUS JOHTAA AINA TURUN HELMEEN. JA SAIMAAN SAARISTOO JA PITKIN ITÄRAJAA.
MINÄKIN OLEN KUULLUT, ETTÄ HALLA-AHO OLISI KESKUSTELLUT AKKOJEN KANSSA JA MONIEN MUIDENKIN KANSSA.
KYLLÄHÄN SITÄ KESKUSTELLA SAA JA SINÄKIN SAAT PUHUA, EI SITÄ KUKAAN MUU VOI JYKEVÖITTÄÄ JA VÄKEVÖITTÄÄ, KUN SE ON SIELLÄ PULLOSSA.
KAHEKSAN KYMPPISENÄ SE ALKAA TUNTUMAAN VÄHÄN PUULTA PUHETYÖT.
EI SE OLE LIIAN VÄKEVÄÄKÄÄN. PANEE ENEMPI ERÄVYYTTÄ, NIIN MENEE SE SINNE, JOS NIIKSEEN.
Joko olisi se hetki?
Ja vuonna 2023, islampaska ja halal haram kaapukulttuurit leviää lisää suomessa, kuten ruotsissakin!
Viikon päästä saadaan ruotsista kunniakulttuurin ampumis ja räjäytystilastot ihasteltavaksi!
Taas tulee uusi ennätys kuolleiden lukumäärässä mitattuna ja ensivuonna taas uusi ennätys!
Näin se halal haram kunniakulttuuri leviää joka päivä yhteiskunnissamme….
Suomi on maahanmuuton ja sisäisen turvallisuuden alueella toistanut uskollisesti kaikki Ruotsin tekemät virheet. Mitä te aiotte tehdä tämän huolestuttavan kehityksen kääntämiseksi? Halla-aho kysyi ministeri Ohisalolta.
Kaikki keinot pitää käyttää ettei kehitysmaamuslimi islampaska pääse leviämään suomessa!
Lue jussin sukunimi toisinpäin.
Onkohan tuo yksi öyhöttäjäpappa ruotsalaisten Suomeen tunkema virhe?
Heikosta kielitaidostaan ja vittumaisesta luonteestaan päätellen on.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18255812/savimajoja-on-myos-euroopassa#comment-126082033
Paha sanoa, kun valehtelee aina kaiken itsestään, aina.
Höpö höpö Persu
6 peukkua. Laadulla on tekijänsä:)
okei
Eipä rasmustelijat silakoineen asiasta välitä.
minfon öyhö Maverick?
Puhe on turhaa. Sitä yritettiin Ruotsissa, nollatuloksin.
Se mitä Ruotsissa tapahtuu, ei voi olla hymäyksellä sivuutettava asia. Vaikka joku yrittääkin poistattaa keskusteluja mokutushuumassaan, tämä ketju on paras aikoihin.
aamen all-aah
Älkää ruokkiko trollia sen omassa ketjussa.
6 peukkua. Tämä on hyvä ketju. Onko Ruotsin virheistä opittu mitään?
554
3192
6 peukkua.
Laadulla on tekijänsä.
Kuinka on sujunut?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomen-alamaailma-on-yha-vahvemmin-ulkomaalaisten-johdossa-nain-rikollisverkostot-toimivat-nyt/8864058#gs.54djd6
Kysytään nyt sitäkin...
559 Kommnettia
3215 Luettua
179 Poistettua
Bonuksena
6 Peukkua (ei itse peukutettua)
Hyviä "kommnettia" on.
Saa kommentoida, se vain lisää laadukkaan aloituksen suosiota. ;)))
Mestari
👍🏻
Ropelikorva kuvassa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18292526/moderoinnista-ja-trollista#comment-126605880
Massiivinen poistelu ollut.
Taitaa Moktar- trolli olla se Ruotsin Suomeen lykkäämä virhe. Maanvaiva ja hiiri mieheksi.
Virheitä tekeviä riittää.
Öyhö varsinkin. 👌🐫🐪