Lievään couperosaan hoito?

Anonyymi

Siis etsin couperosa iholle voidetta missä olisi mahdollisimman vähän aineosia, ei hajusteita eikä väriaineita. Siis onko ihan mahdoton idea???
Paras tähän mennessä on ollut Favoran antiredness voide, mutta onko muita?
Tiedän Avenen - ei käy hajusteiden eikä uv suojan takia!
Onko kukaan onnistunut rauhoittamaan ihonsa ihan perusvoiteilla ja herkällä ihonhoidolla? Siis jättänyt kaiken turhan pois?
Käytän kesällä toki aurinkovoidetta kun olen ulkona, mutta jostain syystä ihoni ärtyy voiteista joissa on uv suoja valmiiksi!
En kuori ihoani, sillä se ärsyttää vielä lisää. Apua keneltäkään?

7

148

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruusunmarjaöljy auttaa couperosaihoa rauhoittumaan ja vahvistumaan. Suosittelen!
      Luonnonkosmetiikasta löytyy myös paljon herkkäihoisille sopivia tuotteita ja ovat paljon hoitavampia kuin perusvoiteet.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä kuin edellinen. Kannattaa nyt etsiä apuja luonnonkosmetiikasta. Sinuna katsoisin enemmän tuoteselostetta. Itselläni on myös herkkä ja punoitteleva iho. Suosin omissa kosteusvoiteissa shea butteria, aloeta, manteliöljyä jne. Näillä oma ihoni on muuttunut paremmaksi.
      Ruokavaliotakaan en voi korostaa tarpeeksi. Ota käyttöön kalaöljy, josta saat omega-3:sta ja oliiviöljy. Suosi myös hedelmiä ja kasviksia. Ihoa hoidetaan todellisuudessa sisältäpäin ;)

      • Anonyymi

        Luonnonkosmetiikasta ei löydy couperosa iholle voidetta, eteeriset öljyt vain ärsyttää ihoa lisää!
        Perusvoidekin parempi!


    • Anonyymi

      Juu mulla on herkkä coperosaiho ja luonnonkosmetiikka on pahinta ikinä.

      Apteekista löytyy ne parhaat. Olen itse käyttänyt enimmäkseen vain Avenen Antiredness Fort-voidetta, ei ole UV-suojaa ja vain hypohajuste. Mulle on sopinut.
      Muita merkkejä on Favora, Aco, La Roche Posay, Uriage, Lierac, yms. Lisäksi apteekissa lääkepuolella hoitovoteita myös. Yhtä kokeilin, muistaakseni Dermalex Rosacea, muistaakseni siinä oli aika vahva hajuste ja siinä on UV-filtterit, mutta periaatteessa sen pitäisi olla siis tehokas, lääkevoidehan se on.

      Pelkkä voide ei kuitenkaan auta, vaan pitää suojata ihoa ja välttää ihoa ärsyttäviä tekijöitä. Eli ei kuorimista, ei vesipesua, suojaa saunassa, suojaa tuulelta ja pakkastelta, älä käytä alkoholia, jne...

      Ei kannata siis ostaa päivävoidetta vaan tehokkaampi couperosan hoitovoide. Sitä pitää sitten käyttää vähintään kerran päivässä vähintään 3-4 kk ennen kuin alkaa nähdä muutoksia. Punoittavan pärstän hoito ei ole pikajuoksu vaan maraton...

      Vedä hoitovoiteen päälle kosteusvoidetta ja siihen peite- tai meikkivoidetta ja puuteria. Se suojaa ihoa ulkona.

      Kesällä se UV-suoja on ihan must, toki kasvot on suojattava hatun liereillä ja aurinkolaseilla sekä vältettävä keskipäivän aurinkoa, kun UV-indeksi on yli 3.

      • Anonyymi

        "Kesällä se UV-suoja on ihan must, toki kasvot on suojattava hatun liereillä ja aurinkolaseilla sekä vältettävä keskipäivän aurinkoa, kun UV-indeksi on yli 3."

        Couperosaa hoidetaan sinisellä valohoidolla.
        Kesäisin couperosa-iho on yleensä paljon paremmassa kunnossa kuin talvisin, mutta se edellyttää että ennen aurinkoon menoa pesee kasvot puhtaalla vedellä, eikä käytä mitään meikkejä tai voiteita jotka reagoisivat auringonvalon kanssa.
        Auringonvalosta alkaa olla tuntuvaa hyötyä vasta kun UV-indeksi on reilusti yli 3, jolloin kannattaa oleskella paljon auringossa ja välttää kaikenlaisten voiteiden käyttöä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Kesällä se UV-suoja on ihan must, toki kasvot on suojattava hatun liereillä ja aurinkolaseilla sekä vältettävä keskipäivän aurinkoa, kun UV-indeksi on yli 3."

        Couperosaa hoidetaan sinisellä valohoidolla.
        Kesäisin couperosa-iho on yleensä paljon paremmassa kunnossa kuin talvisin, mutta se edellyttää että ennen aurinkoon menoa pesee kasvot puhtaalla vedellä, eikä käytä mitään meikkejä tai voiteita jotka reagoisivat auringonvalon kanssa.
        Auringonvalosta alkaa olla tuntuvaa hyötyä vasta kun UV-indeksi on reilusti yli 3, jolloin kannattaa oleskella paljon auringossa ja välttää kaikenlaisten voiteiden käyttöä.

        Täyttä roskaa.

        Paras LED hoito on punainen tai keltainen, ei sininen.

        UV-suojan käyttö on must kun UV-indeksi on yli 3. Tämän tiedon voi tarkistaa ihan Ilmatieteenlaitokselta.


    • Mulla ois pari Apobase 30% 1000g pumppupulloa , niissä ei ole mitään lisäaineita eikä hajusteita. Voisi ehkä auttaa ja voisin luopua niistä pientä korvausta vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      267
      9496
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      300
      6676
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      68
      1621
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1391
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1235
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1151
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1038
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      852
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      746
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      741
    Aihe