Mitä elämä olisi ilman sinkut-palstaa?
Jos minulla ei olisi sinkut-palstaa, minulla ei olisi mitään...
Jos minulla ei olisi sinkut-palstaa, minulla ei olisi mitään...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Sofia ja slaavikyykky.
https://www.seiska.fi/Uutiset/Sofia-Belorf-teki-slaavikyykyn-Tokmannilla-kuva-Oli-muuten-tosi-laitetun-nakoinen/1146736
Mjoop, kyllä mäkin osaan.
https://img.ilcdn.fi/NE1h15rUxdE7azpEE48zksy2Rn4=/full-fit-in/612x/img-s3.ilcdn.fi/388ae03c8cc0f954dd0b6adb699ee8f2bd599b487ecf1dd6ae2ff7fe04954a11.jpg
Missäs Turso olet piileskellyt?
No mikäs tässä on pyöriessä..
Kel.tainen myrkyn merkki jo pesuaineeskin, iso keltainen ja rasti: on myrkkyä rämä ...
Usein miettinyt samaa. Facebookissa ja tuttavapiirissäni on valtavasti menestyjiä ja varakkaita, jopa julkkiksia, joten tunnen usein heidän seurassaan itseni looseriksi, vaikka elämäni mallillaan onkin. Mutta tänne kun tulee, saa tuntea olevansa onnekas ja todella muiden yläpuolella. Siksi tänne tulee kuin kuningas alamaisten seuraan. En luovu koskaan tästä paikasta.
Aika surullinen elämänasenne. Miksei vaan voi olla tyytyväinen siihen hyvään mitä on elämässä saanu?t Ja jos jotain tuntuu puuttuvan, mikset tekisi töitä sen saavuttaaksesi :)
Kaikki mitä on perustuu vertailuun..
Vai?
Niin. Ja se kielii kuitenkin loppuen lopuksi tyytymättömyydestä, että kokee edes tarvetta vertailuun. Tyytyväinen ihminen iloitsee siitä hyvästä mitä muut ovat saaneet, eikä se ole itseltä pois.
Ei ny välttämättä..
Kuvailet sä miten tahansa itseäs, niin se pohjautuu siihen mitä muut ovat.
Minusta tuo kuulostaa kovin erikoiselta katsontakannalta. Haluaisitko perustella vähän tarkemmin tai antaa esimerkin, jotta ymmärtäisin katsontakantaanne.
Itse ajattelen, että ihmisillä on erilaisia onnen aiheita elämässä. Miksen iloitsisi toisten onnesta kuten omastani?
He..mites sie teitittelet..."katsantokantaanne"
Ok, tarkoitan että henkilö x kuvailee itseään rauhalliseksi. Mutta entäs jos kaikki muut henkilö x:n ryhmään kuuluvat yksilöt olisivat kuin laiskiaisia..tiedäthän..
Viittasin sinuun ja anonyymiin :D
Ymmärrän kyllä tuon esimerkin. Mutta en vieläkään ymmärrä miksi pitää verrata itseään muihin tunteakseen olevansa onnekas. Tai miksi pitää ylipäätään verrata omaa onneansa muiden onneen; Tuntea itsensä looseriksi toisten onnen edessä.
No ei pidäkään. Ei todellakaan.
Kunhan vaan vääntelin asiaa.
Äh, ihan vain huumorilla heitin tämän. Lähinnä poliisin.pojalle kuitiksi, hän kun luulee itse olevansa jotain keskivertoperttiä parempaa.
jos jossain näkee tuollaisen merkin keltainen ja päällä risti:; silloin on joku vaara kemiallinen joku uhka silloin eli pitää poistua välittömästi.
Onhan sulla Seiska.
(Hirn)
Jos totta puhutaan, niin yleensä mä saan idean olla jotain avatessani tämän sivun. Toisinaan olen ihan vaan oma itseni.
(Hihitystä)
Tärkeä pointti
Idean saamiseen ei tarvita tämän sivun valmista antia, vaan kokemus eräänlaisesta tyhjyydestä, jonka voi täyttää.
(Naurua)
Beverly Hills 90210 oli kulttisarja.
Ajatellaan niin, että kuinka paljon puhetta saa siitä että oikein mitään ei tapahdu.
Mä olen tullut siihen johtopäätökseen, että ihmiselämässä ei oikeastaan tapahdu mitään.
(Naurua)
Funeaun klippi
Aamulla puristan itselleni tuoremehun, sitten pesen hampaat.
Vilkaisen nettiin.
Ahaa.
Illan tullen käyn nukkumaan.
(Hihitystä)
Funeau on selvästi keskivertoa tylsempi ihminen... tai fiktiivinen persoona.
(Reps)
Omia kokemuksia
Mielestäni netti on eräänlainen "varjomaailma" siellä keskusteleville, tai sitten sellaisille kuin minä, jotka eivät paljon keskustele.
Keskustelu netissä on kaikilla tavoilla turhaa, sillä olemme varjomaailmassa, jossa mikään ei pidä paikkaansa, eikä mihinkään voi luottaa. Tämä on eräänlainen kvanttikeitos, jossa kaikki pyörii kaikkiin mahdollisiin suuntiin.
Ja sitten on tietenkin se kuuluisa Seiska.
(Hihitystä)
Otetaan esimerkki
Neiti Belorf kyykistelee jossain.
En tunne neiti Belorfia, enkä tiedä hänestä mitään.
Ihmiset keskustelevat neiti Belorfin kyykistelystä, sitten rönsyilevät kukin ties minne.
Kuin pensaan kasvamista katselisi.
(Naurua)
Jaa
Niin, että mikä tässä kaikessa oli oleellisinta?
No se on se että en tiedä mitään.
(Reps)
Tää on yksinäisten palsta.
Onhan meillä toisemme,.
Halitaan..👻
Jaaha, akku piippaa..
Ehkä formula-1 -auto ajaa sitten nopeampaa vauhtia kuin ralliauto ;D
Voi jösses!
https://www.seiska.fi/Hotnow/Daisarijosses-Pia-Lambergin-uhkeasta-povesta-nakyy-miltei-kaikki-tuoreessa-kuvassa-katso
Missä on lantio?
Lantiorasvat on jumpattu pois.
Lantio jumpattu pois...ikävän näköistä.
Siinähän se on vyötärön jatkeena.
Formuloissa on kyllä joskus hyviä: tuokin nostaa jo nopeuden yli 400kmh :D
Nysse Klonkun kannattaisi varmaan myös tulla tänne palstalle, että olisi elämässä muutakin sisältöä kuin sohvan ja jääkapin välillä tallustaminen lattiarakenteita narisuttaen.